Rozporządzenie wykonawcze 2015/1316 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/1316
z dnia 30 lipca 2015 r.
wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 850/98 z dnia 30 marca 1998 r. w sprawie zachowania zasobów połowowych poprzez środki techniczne dla ochrony niedojrzałych organizmów morskich 1 , w szczególności jego art. 45 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 2 wspólna polityka rybołówstwa ma na celu zapewnienie, aby eksploatacja żywych zasobów morza odbudowywała i zachowywała populacje poławianych gatunków powyżej poziomów pozwalających wytworzyć maksymalny podtrzymywalny połów.

(2) Artykuł 45 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 850/98 stanowi, że tam, gdzie ochrona zasobów organizmów morskich wymaga natychmiastowego działania, Komisja może, w uzupełnieniu do lub na zasadzie odstępstwa od tego rozporządzenia, przyjąć jakiekolwiek niezbędne środki.

(3) Z opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) oraz Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) wynika, że stado labraksa w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc oraz VIIa, VIId-VIIh) jest dotknięte szybkim spadkiem biomasy w wyniku połączenia malejącej liczebności uzupełnienia i rosnącej śmiertelności połowowej. Labraks to gatunek wolno rosnący i późno dojrzewający. Biomasa tarłowa zmierza w kierunku najniższego historycznie zaobserwowanego poziomu. Obecna śmiertelność połowowa prawie czterokrotnie przekracza poziom wytrzymałości stada. ICES zaleciła zatem wdrożenie środków w celu znacznego ograniczenia śmiertelności połowowej w całym tym stadzie na wyżej wymienionych obszarach.

(4) Wdrażając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/111 3 , na podstawie art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, Komisja przyjęła pilne środki w celu ograniczenia śmiertelności połowowej powodowanej przez statki do połowów pelagicznych poławiające w sposób ukierunkowany w skupiskach tarłowych labraksa. Rozporządzeniem Rady (UE) 2015/523 4 wprowadzono rygorystyczny limit w celu ograniczenia śmiertelności powodowanej przez wędkarstwo rekreacyjne. Opinie naukowe wykazały, że połączenie ograniczenia połowów i zwiększenia minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony byłoby bardziej skuteczne dla ograniczenia śmiertelności połowowej.

(5) W rozporządzeniu (WE) nr 850/98 ustanawia się minimalne rozmiary odniesienia do celów ochrony w odniesieniu do organizmów morskich w celu zapewnienia ochrony młodych.

(6) Cztery obszary występowania stada labraksa określone przez ICES to: Morze Celtyckie, kanał La Manche, Morze Irlandzkie i południowa część Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh), Zatoka Biskajska i atlantyckie wody Półwyspu Iberyjskiego (rejony ICES VIIIa i VIIIb), atlantyckie wody Półwyspu Iberyjskiego (rejony ICES VIIIc i IXa) oraz Morze Celtyckie oraz wody na zachód od Szkocji (rejony ICES VIa, VIIb i VIIj).

(7) Obecny minimalny rozmiar dla labraksa ustanowiony w załączniku XII do rozporządzenia (WE) nr 850/98 wynosi 36 cm.

(8) W odniesieniu do stada labraksa w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh) informacje otrzymane na podstawie ocen ICES wskazują jednak, że samica labraksa osiąga dojrzałość płciową od rozmiaru 42 cm. Statystyki połowowe potwierdzają, że poławianie i wyładowywanie labraksa poniżej 42 cm usuwa młode samice labraksa w chwili, gdy nie przyczyniły się jeszcze do reprodukcji stada. Umożliwienie połowu i wyładunku labraksa o wielkości mniejszej niż 42 cm szkodzi zatem poważnie zdolności reprodukcyjnej tego stada, przyczyniając się znacznie do ogólnej śmiertelności połowowej, i powoduje poważne zagrożenie dla ochrony stada labraksa. Ponieważ stada labraksa w tych rejonach ICES zależą od samic labraksa pozostałych w morzu do chwili rozmnożenia, należy zwiększyć minimalny rozmiar odniesienia do celów ochrony dla tego gatunku do 42 cm.

(9) Ponadto, ponieważ wydaje się, że dojrzałość zależy od temperatury, takim samym ograniczeniem należy zapobiegawczo objąć inne stada północne, tj. w Morzu Celtyckim i na zachód od Szkocji (rejony ICES VIa, VIIb i VIIj).

(10) Należy zatem pilnie zastosować środki w celu zakazania połowu i wyładunku labraksa poniżej 42 cm jako środek ochronny dla młodego labraksa w dwóch stadach labraksa określonych przez ICES: w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (rejony ICES IVb, IVc, VIIa oraz VIId-VIIh) oraz w Morzu Celtyckim i na zachód od Szkocji (rejon ICES VIa, VIIb i VIIj). Dalsza zwłoka w zapewnieniu ochrony młodego labraksa w znaczący sposób zwiększyłaby ryzyko poważnego zagrożenia dla stada labraksa, przyczyniłaby się znacząco do jego śmiertelności i przyspieszyłaby spadek jego biomasy.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od załącznika XII do rozporządzenia (WE) nr 850/98 minimalny rozmiar dla labraksa (Dicentrarchus labrax) w regionie 2, jak określono w art. 2 wymienionego rozporządzenia, wynosi 42 cm.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie staje się skuteczne z dniem 1 września 2015 r.

Przed końcem 2017 r. Komisja ocenia, czy środki wprowadzone niniejszym rozporządzeniem nadal są konieczne.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący
1 Dz.U. L 125 z 27.4.1998, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1954/2003 i (WE) nr 1224/2009 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2371/2002 i (WE) nr 639/2004 oraz decyzję Rady 2004/585/WE (Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/111 z dnia 26 stycznia 2015 r. ustanawiające środki w celu złagodzenia poważnego zagrożenia dla ochrony labraksa (Dicentrarchus labrax) w Morzu Celtyckim, kanale La Manche, Morzu Irlandzkim i w południowej części Morza Północnego (Dz.U. L 20 z 27.1.2015, s. 31).
4 Rozporządzenie Rady (UE) 2015/523 z dnia 25 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 43/2014 i (UE) 2015/104 w odniesieniu do niektórych uprawnień do połowów (Dz.U. L 84 z 28.3.2015, s. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2015.203.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2015/1316 wprowadzające odstępstwo od rozporządzenia Rady (WE) NR 850/98 w odniesieniu do minimalnego rozmiaru odniesienia do celów ochrony dla labraksa (Dicentrarchus labrax)
Data aktu: 30/07/2015
Data ogłoszenia: 31/07/2015
Data wejścia w życie: 03/08/2015, 01/09/2015