a także mając na uwadze, co następuje:(1) Dyrektywa 2010/30/UE zobowiązuje Komisję do przyjęcia aktów delegowanych w sprawie oznakowania produktów związanych z energią mających znaczący potencjał oszczędności energii oraz wykazujących znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o poziomy efektywności przy równorzędnej funkcjonalności.
(2) Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń o równorzędnej funkcjonalności wykazują znaczne rozbieżności, jeśli chodzi o efektywność energetyczną, a energia, którą zużywają, odpowiada za znaczną część całkowitego zapotrzebowania na energię w Unii. Istnieją znaczne możliwości zmniejszania zużycia energii przez te urządzenia.
(3) Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na biomasę niedrzewną mają szczególne parametry techniczne i dlatego powinny zostać wyłączone z zakresu niniejszego rozporządzenia.
(4) Należy ustanowić ujednolicone przepisy dotyczące etykietowania i standardowych informacji o produkcie, aby zapewnić zachęty dla producentów do podnoszenia efektywności energetycznej miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, zmotywować użytkowników do zakupu energooszczędnych produktów i wnieść wkład w funkcjonowanie rynku wewnętrznego.
(5) Ponieważ typowy sposób użytkowania, a co za tym idzie również zużycie energii przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń są inne niż w przypadku innych produktów do ogrzewania pomieszczeń objętych regulacjami, w niniejszym rozporządzeniu należy wprowadzić inną skalę etykietowania niż w przypadku innych produktów do ogrzewania pomieszczeń.
(6) Ponieważ ceramiczne i rurowe promienniki podczerwieni są produktami bezpośrednio sprzedawanymi tylko użytkownikom profesjonalnym, a nie konsumentom, w niniejszym rozporządzeniu nie ustanawia się dla nich wymogów dotyczących etykietowania energetycznego.
(7) Minimalne wymogi mające zastosowanie do elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1188 2 zapewniają maksymalny potencjał poprawy tych produktów pod względem technicznym. W związku z tym nie będzie możliwości zróżnicowania tych produktów. Elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń nie mogą być bezpośrednio zastępowane bardziej energooszczędnymi miejscowymi ogrzewaczami pomieszczeń na inne paliwa, a skutkiem tego etykieta nie zapewniłaby osiągnięcia celu, jakim jest dostarczanie konsumentom informacji o relatywnej energooszczędności różnych produktów.
(8) Propagowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produktach do ogrzewania pomieszczeń jest zgodne z celem upowszechniania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem wprowadzić specjalne podejście dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, tzn. "współczynnik dla biomasy na potrzeby etykietowania efektywności energetycznej" ustalony na takim poziomie, że klasę A++ mogą uzyskać tylko ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe wykorzystujące pelety.
(9) Informacje zamieszczone na etykiecie powinny być uzyskane przy zastosowaniu rzetelnych, dokładnych i odtwarzalnych procedur pomiarowych i obliczeniowych z uwzględnieniem uznanych najnowocześniejszych metod pomiarowych i obliczeniowych, w tym, jeżeli są dostępne, zharmonizowanych norm przyjętych przez europejskie organizacje normalizacyjne zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 3 , na potrzeby ustanowienia wymogów dotyczących ekoprojektu.
(10) W niniejszym rozporządzeniu należy określić jednolity wzór i jednolitą treść etykiet dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń.
(11) Ponadto niniejsze rozporządzenie powinno zawierać wymogi dotyczące karty produktu i dokumentacji technicznej w odniesieniu do miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń.
(12) Niniejsze rozporządzenie powinno także określać wymogi dotyczące informacji, jakie należy podawać w przypadku wszelkich form sprzedaży na odległość miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń oraz we wszelkich reklamach i technicznych materiałach promocyjnych dotyczących takich ogrzewaczy.
(13) Należy przewidzieć przegląd przepisów niniejszego rozporządzenia w kontekście postępu technicznego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 24 kwietnia 2015 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Jean-Claude JUNCKER |
|
Przewodniczący |