PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 2 ,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 3 stanowi, że rezerwę przeznaczoną na dostarczanie dodatkowego wsparcia dla sektora rolnego w przypadku poważnych kryzysów mających wpływ na produkcję lub dystrybucję rolną ustanawia się poprzez stosowanie na początku każdego roku, zmniejszenia płatności bezpośrednich przy użyciu mechanizmu dyscypliny finansowej, o którym mowa w art. 26 wspomnianego rozporządzenia.
(2) Art. 26 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 stanowi, że aby zapewnić przestrzeganie rocznych pułapów określonych w rozporządzeniu Rady (UE, Euratom) nr 1311/2013 4 w odniesieniu do finansowania wydatków związanych z rynkiem i na płatności bezpośrednie, ustala się współczynnik korygujący płatności bezpośrednie, gdy prognozy wydatków na finansowanie środków finansowanych w ramach tego podpułapu w danym roku budżetowym wskazują, że mające zastosowanie pułapy roczne zostaną przekroczone.
(3) Kwota rezerwy na wypadek kryzysów w sektorze rolniczym, która ma zostać włączona do przygotowanego przez Komisję projektu budżetu na rok 2016, wynosi 441,6 mln EUR w cenach bieżących. W celu pokrycia tej kwoty, do płatności bezpośrednich w ramach systemów wsparcia wymienionych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 5 zastosowanie musi mieć mechanizm dyscypliny finansowej w odniesieniu do roku kalendarzowego 2015.
(4) Wstępne prognozy dotyczące wydatków na płatności bezpośrednie i wydatków związanych z rynkiem, które zostaną określone w projekcie budżetu sporządzonym przez Komisję na rok 2016, wskazują, że nie ma potrzeby dalszej dyscypliny finansowej.
(5) Art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 nakazuje Komisji przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek dotyczący współczynnika korygującego nie później niż w dniu 31 marca roku kalendarzowego, w odniesieniu do którego zastosowanie ma ten współczynnik korygujący.
(6) Zasadniczo rolnicy składający wnioski o przyznanie pomocy w zakresie płatności bezpośrednich w odniesieniu do jednego roku kalendarzowego (N) otrzymują wypłatę w ustalonym terminie płatności przypadającym w roku budżetowym (N + 1). Jednakże państwa członkowskie mogą, z zachowaniem pewnych limitów czasowych, realizować zaległe płatności na rzecz rolników po upływie tego terminu płatności. Takie opóźnione płatności mogą być dokonywane w następnym roku budżetowym. W przypadku zastosowania dyscypliny finansowej w odniesieniu do danego roku kalendarzowego nie należy stosować współczynnika korygującego do płatności, w odniesieniu do których złożono wnioski o przyznanie pomocy w latach kalendarzowych innych niż rok
kalendarzowy, wobec którego obowiązuje dyscyplina finansowa. W związku z tym, w celu zapewnienia równego traktowania rolników należy przewidzieć, że współczynnik korygujący ma być stosowany wyłącznie do płatności, w odniesieniu do których wnioski o przyznanie pomocy złożono w roku kalendarzowym, dla którego obowiązuje dyscyplina finansowa, niezależnie od tego, kiedy dokonywana jest dana płatność na rzecz rolników.
(7) Art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 stanowi, że współczynnik korygujący stosowany do płatności bezpośrednich ustalonych zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 obowiązuje wyłącznie do płatności bezpośrednich przekraczających 2 000 EUR, które zostaną przyznane rolnikom w odnośnym roku kalendarzowym. Ponadto art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 stanowi, że w wyniku stopniowego wprowadzenia płatności bezpośrednich współczynnik korygujący stosuje się do Bułgarii i Rumunii wyłącznie od dnia 1 stycznia 2016 r. i do Chorwacji wyłącznie od dnia 1 stycznia 2022 r. Zatem współczynnik korygujący określony w niniejszym rozporządzeniu nie powinien mieć zastosowania do płatności dla rolników w tych państwach członkowskich.
(8) Do dnia 1 grudnia 2015 r. współczynnik korygujący ustalony w niniejszym rozporządzeniu może być dostosowywany przez Komisję na podstawie nowych informacji będących w jej posiadaniu, zgodnie z art. 26 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Strasburgu dnia 8 lipca 2015 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
M. SCHULZ |
N. SCHMIT |
Przewodniczący |
Przewodniczący |