a także mając na uwadze, co następuje:(1) Termin "pojazdy kategorii L" obejmuje szeroki zakres typów pojazdów lekkich wyposażonych w dwa, trzy lub cztery koła, takich jak rowery z napędem, motorowery dwu- i trójkołowe, motocykle dwu- i trójkołowe, motocykle z wózkiem bocznym i lekkie pojazdy czterokołowe (czterokołowce), takie jak drogowe pojazdy czterokołowe, czterokołowce terenowe i inne czterokołowce.
(2) W rozporządzeniu (UE) nr 168/2013 przewiduje się możliwość stosowania regulaminów Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) do celów homologacji typu UE całego pojazdu. Na mocy tego rozporządzenia homologację typu zgodnie z regulaminami EKG ONZ, które stosuje się obowiązkowo, uznaje się za homologację typu UE.
(3) Obowiązek stosowania regulaminów EKG ONZ pozwala uniknąć powielania nie tylko wymagań technicznych, ale również procedur certyfikacji i procedur administracyjnych. Ponadto homologacja typu, która jest bezpośrednio oparta na normach uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym, może zwiększyć dostęp do rynku w państwach trzecich, w szczególności w tych, które są umawiającymi się stronami Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r."), do którego Unia przystąpiła Decyzją Rady 97/836/WE 2 , i tym samym zwiększyć konkurencyjność przemysłu Unii. Jednak dostępne w chwili obecnej regulaminy EKG ONZ są nieaktualne lub niekompletne, i w związku z tym są poprawiane lub dostosowywane do postępu technicznego.
(4) W związku z tym w rozporządzeniu (UE) nr 168/2013 przewiduje się uchylenie kilku dyrektyw dotyczących homologacji pojazdów kategorii L, ich układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów w odniesieniu do wymogów w zakresie efektywności środowiskowej i osiągów jednostki napędowej. Do celów homologacji typu UE dyrektywy te należy w pierwszym etapie zastąpić przepisami niniejszego rozporządzenia. W perspektywie długoterminowej po zakończeniu przeglądu na szczeblu ONZ dostępne będą równoważne regulaminy EKG ONZ, co umożliwi zastąpienie tekstu niniejszego rozporządzenia odniesieniem do tych regulaminów EKG ONZ.
(5) W szczególności regulamin EKG ONZ nr 41 w sprawie emisji hałasu motocykli kategorii L3e i L4e w 2011 r. zaktualizowano zgodnie z postępem technicznym. Należy zatem wprowadzić obowiązek stosowania regulaminu EKG ONZ nr 41 w unijnym prawodawstwie dotyczącym homologacji typu UE i zastąpić nim załącznik III do rozdziału 9 dyrektywy 97/24/WE 3 , tak aby motocykle były zgodne tylko z jednym zestawem wymogów w zakresie hałasu emitowanego przez motocykle, które są uznawane na całym świecie przez umawiające się strony Porozumienia z 1958 r. Należy również wprowadzić obowiązek stosowania regulaminu EKG ONZ nr 85 dotyczącego pomiaru mocy netto silników elektrycznych w tym samym celu wzajemnego uznawania między umawiającymi się stronami Zrewidowanego Porozumienia z 1958 r. w dziedzinie wymagań w zakresie osiągów jednostki napędowej w odniesieniu do silników elektrycznych.
(6) Takimi środkami są etapy norm środowiskowych Euro 4 i 5, opracowane w celu zmniejszenia emisji pyłów i prekursorów ozonu, takich jak tlenki azotu i węglowodory. Konieczne jest znaczne ograniczenie emisji węglowodorów z pojazdów kategorii L, aby poprawić jakość powietrza i zachować zgodność z dopuszczalnymi wielkościami zanieczyszczenia, nie tylko bezpośrednio w celu znacznego zmniejszenia nieproporcjonalnie wysokiej emisji węglowodorów z rury wydechowej lub emisji oparów z tych pojazdów, ale również w celu obniżenia poziomów lotnych cząstek stałych na obszarach miejskich oraz ewentualnie do zmniejszenia smogu.
(7) Jednym ze środków zapobiegających nadmiernym emisjom węglowodorów z pojazdów kategorii L jest ograniczenie emisji oparów do poziomu dopuszczalnych wartości masy węglowodorów określonych w Załączniku VI(C) rozporządzenia (UE) nr 168/2013. Do tego celu należy przeprowadzić badanie typu IV podczas procedury homologacji typu w celu dokonania pomiaru emisji oparów z pojazdu. Jednym z wymogów badania typu IV pojazdu w szczelnej komorze do określenia ilości oparów (SHED) jest zamontowanie szybko postarzonego pochłaniacza z węglem aktywnym lub, zamiennie, zastosowanie addytywnego współczynnika pogorszenia jakości w przypadku zainstalowania używanego pochłaniacza z węglem aktywnym. Na podstawie badania efektywności środowiskowej, o którym mowa w art. 23 ust. 4 rozporządzenia (UE) 168/2013, czy utrzymanie tego współczynnika pogorszenia jakości stanowi opłacalną alternatywę dla instalowania reprezentatywnego i szybko postarzonego pochłaniacza z węglem aktywnym. Jeżeli wynik badania wykaże, że metoda ta nie jest opłacalna, w odpowiednim czasie złożony zostanie wniosek o wykreślenie tej alternatywy, który powinien zacząć obowiązywać po zakończeniu etapu Euro 5.
(8) Niezbędna jest standardowa metoda pomiaru efektywności energetycznej pojazdów (zużycia paliwa lub energii, emisji dwutlenku węgla oraz zasięgu przy zasilaniu energią elektryczną), aby w handlu między państwami członkowskimi nie występowały żadne bariery techniczne i aby klienci i użytkownicy otrzymywali obiektywne i dokładne informacje.
(9) W poszczególnych państwach członkowskich metody pomiaru osiągów jednostki napędowej, w tym maksymalnej konstrukcyjnej prędkości pojazdu, maksymalnego momentu obrotowego, maksymalnej ciągłej łącznej mocy pojazdów kategorii L, mogą się różnić, przyczyniając się do powstawania barier w wymianie handlowej na terenie Unii. W związku z tym konieczne jest opracowanie jednolitych wymogów w zakresie metod pomiaru osiągów jednostki napędowej pojazdów kategorii L w celu umożliwienia homologacji pojazdów, układów, komponentów lub oddzielnych zespołów technicznych, które należy stosować w odniesieniu do każdego typu pojazdu.
(10) Wymogi dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego i ochrony środowiska wymagają ograniczenia nieuprawnionych manipulacji w niektórych typach pojazdów kategorii L. Aby nie stwarzać właścicielom przeszkód w obsłudze i konserwacji pojazdu, ograniczenia takie muszą odnosić się wyłącznie do nieuprawnionych manipulacji, które w istotny szkodliwy sposób zmieniają efektywność środowiskową i osiągi jednostki napędowej pojazdu oraz jego bezpieczeństwo funkcjonalne. Ze względu na fakt, że szkodliwe manipulowanie mechanizmem napędowym pojazdu wpływa zarówno na efektywność środowiskową, jak i na bezpieczeństwo funkcjonalne, określone w niniejszym rozporządzeniu szczegółowe wymogi w zakresie osiągów jednostki napędowej i redukcji hałasu należy również stosować w odniesieniu do egzekwowania przepisów w zakresie zapobiegania manipulowaniu mechanizmem napędowym.
(11) Część A załącznika V do rozporządzenia (UE) nr 168/2013 zawiera odniesienie do 8 typów badań, które umożliwiają ocenę efektywności środowiskowej pojazdu kategorii L, który ma być homologowany. W niniejszym akcie delegowanym należy określić szczegółowe wymogi w zakresie badań oraz zmienić część A załącznika V do rozporządzenia (UE) nr 168/2013 poprzez powiązanie wartości granicznych badania uzgodnionych przez Radę i Parlament Europejski ze szczegółowymi procedurami badań i wymaganiami technicznymi określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Odniesienie do szczegółowych procedur badań i wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu należy dodać do części A załącznika V do rozporządzenia (UE) nr 168/2013 w drodze zmian określonych w załączniku XII do niniejszego rozporządzenia.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 60 z 2.3.2013, s. 52.
2 Decyzja Rady 97/836/WE z dnia 27 listopada 1997 r. w związku z przystąpieniem Wspólnoty Europejskiej do Porozumienia Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań ("Zrewidowane Porozumienie z 1958 r.") (Dz.U. L 346 z 17.12.1997, s. 78).
3 Dz.U. L 226 z 18.8.1997, s. 1.
4 "Procedura pomiaru dla motocykli dwukołowych wyposażonych w silnik z zapłonem iskrowym lub silnik z zapłonem samoczynnym w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń gazowych, emisji CO2 i zużycia paliwa (dokument referencyjny ONZ ECE/TRANS/180/Add2e z dnia 30 sierpnia 2005 r.)" w tym zmiana 1 (dokument referencyjny EKG ONZ ECE/TRANS/180a2a1e z dnia 29 stycznia 2008 r.).
5 Etap 2 WMTC jest taki sam jak etap 1 WMTC zmieniony sprostowaniem 2 addendum 2 (ECE/TRANS/180a2c2e z dnia 9 września 2009 r.) i sprostowaniem 1 zmiany 1 (ECE/TRANS/180a2a1c1e z dnia 9 września 2009 r.).
6 Ponadto zostaną uwzględnione sprostowania i zmiany określone w badaniu efektywności środowiskowej, o którym mowa w art. 23 rozporządzenia (UE) nr 168/2013, jak również sprostowania i zmiany zaproponowane i przyjęte przez Grupę Roboczą Art. 29 EKG ONZ jako stała poprawa światowego zharmonizowanego cyklu badania w odniesieniu do pojazdów kategorii L.
7 Art. 2 pkt 42 zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
8 Dz.U. L 326 z 24.11.2006, s. 55.
9 Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 3 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
10 Załącznik I zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
11 Załącznik II:- zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
12 Dz.U. L 42 z 12.2.2014, s. 1.
13 Załączni II dodatek 6 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
14 Zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w wersji stosowanej do homologacji typu tego pojazdu.
15 Zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w wersji stosowanej do homologacji typu tego pojazdu.
16 Zgodnie z przepisami zawartymi w niniejszym rozporządzeniu w wersji stosowanej do homologacji typu tego pojazdu.
17 Załącznik III zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
18 Dz.U. L 141 z 6.6.2009, s. 12.
19 Załącznik IV zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
20 Załącznik V:- zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
21 Załącznik V dodatek 2 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
22 Załącznik V dodatek 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
23 Załącznik VI:- zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
24 Załącznik VI dodatek 1:- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
25 Załącznik VI dodatek 2 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
26 Załącznik VI dodatek 3 dodany przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
27 Załącznik VI dodatek 4 dodany przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
28 Załącznik VII zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
29 Średnia wartość paliw wzorcowych G20 i G25 przy temperaturze 288,2 K (15 °C).
30 Załącznik VIII zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
31 Załącznik IX:- zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
32 Dz.U. L 317 z 14.11.2012, s. 1.
33 Załącznik X zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.
34 Załącznik X dodatek 1 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
35 Badanie można prowadzić w komorach badawczych o kontrolowanej temperaturze, w której można kontrolować warunki atmosferyczne.
36 Załącznik X dodatek 2.2 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2023/2724 z dnia 27 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2724) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 grudnia 2023 r.
37 Przyrząd do pomiaru momentu obrotowego musi być skalibrowany tak, aby uwzględniał straty poniesione wskutek tarcia. Dokładność może wynosić ± 2 % w przypadku pomiarów przeprowadzonych przy mocy niższej o 50 % od wartości maksymalnej. We wszystkich przypadkach pomiaru maksymalnego momentu obrotowego dokładność ta wynosi ± 1 %.
38 Kompletny układ dolotowy silnika należy instalować zgodnie z zamierzonym zastosowaniem:- w przypadku ryzyka wywarcia znacznego wpływu na moc silnika;
- w przypadku silników dwusuwowych;
- w przypadku, gdy wspomniana instalacja jest zalecana przez producenta. W pozostałych przypadkach można zastosować układ równoważny i przeprowadzić kontrolę, aby ustalić, czy ciśnienie ssania nie odbiega o więcej niż 100 Pa od dopuszczalnej wartości określonej przez producenta dla filtra czystego powietrza.
39 Minimalna moc prądnicy: moc prądnicy nie może przekraczać mocy wymaganej do działania osprzętu niezbędnego do pracy silnika. W przypadku gdy niezbędne jest podłączenie akumulatora, należy zastosować w pełni naładowany akumulator w dobrym stanie.
40 Załącznik X dodatek 4 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr (UE) 2018/295 z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2018.56.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
41 Załącznik XI zmieniony przez art. 3 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/1824 z dnia 14 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.279.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 2016 r.