(2014/394/UE)(Dz.U.UE L z dnia 26 czerwca 2014 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 217 w związku z art. 218 ust. 9, uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej, a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dniu 23 kwietnia 2007 r. Rada upoważniła Komisję do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich negocjacji z Ameryką Środkową w sprawie umowy o stowarzyszeniu. W dniu 10 marca 2010 r. wytyczne negocjacyjne zostały zmienione w celu włączenia Panamy do procesu negocjacji.
(2) Negocjacje zostały zakończone na szczycie UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Madrycie w maju 2010 r.
(3) Umowa ustanawiająca stowarzyszenie między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ameryką Środkową, z drugiej strony 1 (zwana dalej "umową"), została parafowana w dniu 22 marca 2011 r. i podpisana w dniu 29 czerwca 2012 r.
(4) Zgodnie z art. 353 ust. 4 umowy jest ona tymczasowo stosowana od dnia 1 sierpnia 2013 r. w odniesieniu do Nikaragui, Hondurasu i Panamy, od dnia 1 października 2013 r. w odniesieniu do Salwadoru i Kostaryki, a od dnia 1 grudnia 2013 r. w odniesieniu do Gwatemali.
(5) W art. 4 umowy ustanawia się Radę Stowarzyszenia, która nadzoruje osiąganie celów umowy oraz jej wdrożenie.
(6) Art. 6 umowy stanowi, że dla osiągnięcia celów umowy Rada Stowarzyszenia ma prawo do podejmowania decyzji w przypadkach przewidzianych w umowie.
(7) Art. 5 ust. 2 umowy stanowi, że Rada Stowarzyszenia ustanawia swój regulamin wewnętrzny.
(8) Art. 7 ust. 3 umowy stanowi, że Rada Stowarzyszenia ustanawia regulamin wewnętrzny Komitetu Stowarzyszenia.
(9) Art. 8 ust. 6 umowy stanowi, że Rada Stowarzyszenia przyjmuje regulamin wewnętrzny podkomitetów.
(10) Art. 297 ust. 2 stanowi, że Rada Stowarzyszenia zatwierdza listę siedemnastu ekspertów mających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie prawa ochrony środowiska, handlu międzynarodowego lub z zakresu rozstrzygania sporów wynikających z umów międzynarodowych oraz listę siedemnastu ekspertów mających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie prawa pracy, handlu międzynarodowego lub z zakresu rozstrzygania sporów wynikających z umów międzynarodowych.
(11) Art. 325 ust. 1 stanowi, że Rada Stowarzyszenia utworzy listę trzydziestu sześciu osób chcących i mogących pełnić funkcję członków panelu w rozumieniu tytułu X umowy dotyczącego rozstrzygania sporów.
(12) Art. 328 ust. 1 stanowi, że Rada Stowarzyszenia przyjmuje regulamin wewnętrzny i kodeks postępowania regulujące rozstrzyganie sporów na podstawie tytułu X umowy.
(13) Unia powinna określić stanowisko, jakie ma być zajęte w odniesieniu do przyjęcia regulaminu wewnętrznego Rady Stowarzyszenia i regulaminu wewnętrznego Komitetu Stowarzyszenia, regulaminu wewnętrznego dotyczącego rozstrzygania sporów na podstawie tytułu X umowy i kodeksu postępowania członków paneli i mediatorów, listy członków paneli, a także listy ekspertów ds. handlu i zrównoważonego rozwoju,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
1 Dz.U. L 346 z 15.12.2012, s. 3.
2 W odniesieniu do części IV umowy zadanie to wypełnia Komitet Stowarzyszenia w ścisłej współpracy z koordynatorami wyznaczonymi zgodnie z art. 347 umowy.
3 Obejmuje to święta stałe, m.in., ale nie tylko, święta religijne lub historyczne, a także wszystkie inne dni świąteczne ustanowione tymczasowo.
4 Uwaga negocjatorów: Strona AŚ rozważy jeszcze, czy potrzebna jest zasada awaryjna w sytuacjach, gdy nigdzie nie zarejestrowano nadania przesyłki ani jej otrzymania.
5 Wynik konsultacji, o których mowa w niniejszym punkcie, nie jest dla panelu wiążący.
6 Uwaga negocjatorów: Negocjatorzy zgadzają się, że wszelkie koszty związane z panelem i jego pracami powinny być w równych częściach ponoszone przez Strony sporu. Ponadto Strony sporu zgadzają się, że gdyby jedna ze Stron umyślnie utrudniała rozstrzygnięcie sporu lub w inny sposób naruszała procedurę jego rozstrzygnięcia, panel może postanowić, że taka Strona powinna pokrywać większą część kosztów.