Poprawki z 2013 r. do regulaminu nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych - Jednolite przepisy dotyczące homologacji: I. Tylnych urządzeń zabezpieczających (TUZ) - II. Pojazdów w zakresie położenia homologowanego TUZ - III. Pojazdów w zakresie tylnego zabezpieczenia (TZ).

Jedynie oryginalne teksty EKG ONZ mają skutek prawny w świetle międzynarodowego prawa publicznego. Status i datę wejścia w życie niniejszego regulaminu należy sprawdzać w najnowszej wersji dokumentu EKG ONZ dotyczącego statusu TRANS/WP.29/343, dostępnej

pod adresem:

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html

Poprawki z 2013 r. do regulaminu nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych - Jednolite przepisy dotyczące homologacji:

I. Tylnych urządzeń zabezpieczających (TUZ)

II. Pojazdów w zakresie położenia homologowanego TUZ

III. Pojazdów w zakresie tylnego zabezpieczenia (TZ)

(Dz.U.UE L z dnia 27 marca 2013 r.)

Poprawki do regulaminu nr 58 opublikowanego w Dz.U. L 232 z dnia 30.8.2008 r.

Obejmujące:

Suplement 1 do serii poprawek 02 - data wejścia w życie: 26 lipca 2012 r.

Sprostowanie 1 do poprawki 1 do wersji 2 regulaminu - data wejścia w życie: 26 lipca 2012 r.

Suplement 2 do serii poprawek 02 - data wejścia w życie: 18 listopada 2012 r.

Suplement 3 do serii poprawek 02 - data wejścia w życie: 15 lipca 2013 r.

Poprawki do głównego tekstu regulaminu

Punkt 1.1.1 otrzymuje brzmienie:

"1.1.1. CZĘŚĆ I: tylnych urządzeń zabezpieczających przed wjechaniem pod pojazd (TUZ) przeznaczonych do stosowania w pojazdach kategorii M, N oraz O(1);".

Punkt 1.1.2 otrzymuje brzmienie:

"1.1.2. CZĘŚĆ II: położenia w pojazdach kategorii M, N oraz O(1) tylnych urządzeń zabezpieczających przed wjechaniem pod pojazd (TUZ), które otrzymały homologację typu zgodnie z częścią I niniejszego regulaminu;".

Punkt 1.1.3 otrzymuje brzmienie:

"1.1.3. CZĘŚĆ III: pojazdów kategorii M, N oraz O(1) wyposażonych w tylne urządzenie zabezpieczające przed wjechaniem pod pojazd (TUZ), które nie posiada oddzielnej homologacji zgodnie z częścią I niniejszego regulaminu, lub zbudowanych lub wyposażonych w taki sposób, że ich części składowe można uznać za spełniające w całości lub w części funkcję TUZ;".

Dodaje się nowy pkt 1.1.4 (zawierający przypis(1)) w brzmieniu:

"1.1.4. pojazdów kategorii M1, M2, M3, N1, O1 oraz O2(1) pod względem tylnego zabezpieczenia przed wjechaniem pod pojazd (TZ).".

Przypis 1 otrzymuje brzmienie:

"(1) Zgodnie z definicją zawartą w ujednoliconej rezolucji w sprawie budowy pojazdów (R.E.3), dokument ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2, pkt 2.".

Punkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. WYMOGI OGÓLNE".

Dodaje się nowe punkty 2.1-2.3 (przypis(1) pozostaje bez zmian) w brzmieniu:

"2.1. Wszystkie pojazdy muszą być tak skonstruowane lub wyposażone, aby zapewniać skuteczną ochronę na całej ich szerokości przed wjechaniem pod tył pojazdów, o których mowa w pkt 1 niniejszego regulaminu, w przypadku zderzenia tylnego z pojazdami kategorii M1 i N1(1).

2.2. Pojazd bada się w warunkach określonych w załączniku 5 pkt 2.

2.3. Każdy pojazd należący do jednej z następujących kategorii: M1, M2, M3, N1, O1 lub O2 uznaje się za spełniający określony powyżej warunek:

a) jeżeli spełnia te same warunki co warunki określone w części II lub części III; lub

b) jeżeli prześwit poprzeczny pod tylną częścią pojazdu nieobciążonego nie przekracza 550 mm na szerokości, która nie jest mniejsza od szerokości tylnej osi o więcej niż o 100 mm z obu stron (z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem); lub

c) jeżeli, w przypadku pojazdów kategorii O1 i O2, w których opony wystają na ponad połowę swej szerokości poza nadwozie (z pominięciem osłon kół) lub poza podwozie w braku nadwozia, prześwit poprzeczny pod tylną częścią pojazdu nieobciążonego nie przekracza 550 mm na szerokości, która nie jest mniejsza o więcej niż o 100 mm z obu stron od odległości zmierzonej pomiędzy najbardziej wysuniętymi do wewnątrz punktami opon (z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem).

Jeżeli w pojeździe występuje więcej niż jedna tylna oś, to pod uwagę bierze się szerokość najszerszej tylnej osi.

Wymogi określone powyżej w pkt 2.3 lit. b) i c) muszą być spełnione co najmniej na prostej:

a) położonej nie dalej niż 450 mm od skrajnej tylnej krawędzi pojazdu;

b) która może mieć przerwy o łącznej długości nie większej niż 200 mm.".

Punkt 15.1 otrzymuje brzmienie:

"15.1. Homologacji danego typu pojazdu udziela się, jeżeli pojazd przedstawiony do homologacji na podstawie niniejszego regulaminu jest wyposażony w homologowane TUZ i spełnia wymogi zawarte w poniższym pkt 16 oraz został poddany badaniom zgodnie z warunkami określonymi w pkt 2.2.".

Punkt 16.2 otrzymuje brzmienie:

"16.2. Szerokość tylnego urządzenia zabezpieczającego nie może w żadnym punkcie przekraczać szerokości tylnej osi, zmierzonej pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zewnątrz punktami kół, z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem; TUZ nie może też być krótsze od szerokości tylnej osi o więcej niż o 100 mm z każdej strony. Jeżeli urządzenie jest zawarte w nadwoziu pojazdu lub stanowi część nadwozia pojazdu, które samo wykracza poza szerokość tylnej osi, to nie stosuje się wymogu, zgodnie z którym szerokość TUZ nie może przekraczać szerokości tylnej osi. Jednak w przypadku pojazdów kategorii O1 i O2, w których opony wystają na ponad połowę swej szerokości poza nadwozie (z pominięciem osłon kół) lub poza podwozie w braku nadwozia, szerokość TUZ nie może być mniejsza o więcej niż o 100 mm z każdej strony od odległości zmierzonej pomiędzy najbardziej wysuniętymi do wewnątrz punktami opon, z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem. Jeżeli w pojeździe występuje więcej niż jedna tylna oś, to pod uwagę bierze się szerokość najszerszej tylnej osi. Ponadto należy zweryfikować, czy spełnione zostały wymogi zawarte w pkt 3.1.2 i 3.1.3 załącznika 5, dotyczące odległości punktów przyłożenia sił od zewnętrznych krawędzi kół tylnych (załącznik 1 pkt 7), oraz odnotować informacje dotyczące spełnienia tych wymogów w formularzu komunikatu dotyczącego homologacji typu.".

Punkt 24.1 otrzymuje brzmienie:

"24.1. Homologacji danego typu pojazdu udziela się, jeżeli pojazd przedstawiony do homologacji na podstawie niniejszego regulaminu spełnia wymogi zawarte w pkt 2.3 lit. b) lub pkt 2.3 lit. c), lub pkt 25 oraz został poddany badaniom zgodnie z warunkami określonymi w pkt 2.2.".

Punkt 25.3 otrzymuje brzmienie:

"25.3. Szerokość TZ nie może w żadnym punkcie przekraczać szerokości tylnej osi, zmierzonej pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zewnątrz punktami kół, z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem; TZ nie może też być krótsze od szerokości tylnej osi o więcej niż o 100 mm z obu stron. Jeżeli urządzenie jest zawarte w nadwoziu pojazdu lub stanowi część nadwozia pojazdu, które samo wykracza poza szerokość tylnej osi, to nie stosuje się wymogu, zgodnie z którym szerokość TZ nie może przekraczać szerokości tylnej osi. Jednak w przypadku pojazdów kategorii O1 i O2, w których opony wystają na ponad połowę swej szerokości poza nadwozie (z pominięciem osłon kół) lub poza podwozie w braku nadwozia, szerokość TZ nie może być mniejsza o więcej niż o 100 mm z każdej strony od odległości zmierzonej pomiędzy najbardziej wysuniętymi do wewnątrz punktami opon, z pominięciem wybrzuszenia opon bezpośrednio nad podłożem. Jeżeli w pojeździe występuje więcej niż jedna tylna oś, to pod uwagę bierze się szerokość najszerszej tylnej osi. Ponadto należy zweryfikować, czy spełnione zostały wymogi zawarte w pkt 3.1.2 i 3.1.3 załącznika 5, dotyczące odległości punktów przyłożenia sił od zewnętrznych krawędzi kół tylnych (załącznik 1 pkt 7), oraz odnotować informacje dotyczące spełnienia tych wymogów w formularzu komunikatu dotyczącego homologacji typu.".

Punkt 31.3 otrzymuje brzmienie:

"31.3. Po upływie 18 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego regulaminu, zmienionego serią poprawek 02, Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin:

a) mogą odmówić uznania typu części lub oddzielnego zespołu technicznego, który nie spełnia wymogów części I niniejszego regulaminu zmienionego serią poprawek 02;

b) udzielają homologacji wyłącznie jeżeli typ części lub oddzielnego zespołu technicznego, który ma otrzymać homologację, spełnia wymogi części I niniejszego regulaminu zmienionego serią poprawek 02;

c) mogą zabronić montażu części lub oddzielnego zespołu technicznego, które nie spełniają wymogów części I i II niniejszego regulaminu zmienionego serią poprawek 02.".

Punkt 31.5 otrzymuje brzmienie:

"31.5. Po upływie 48 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego regulaminu, zmienionego serią poprawek 02, Umawiające się Strony stosujące niniejszy regulamin:

a) udzielają homologacji wyłącznie, jeżeli typ pojazdu, który ma otrzymać homologację, spełnia wymogi zawarte w pkt 2.3 lit. b) lub pkt 2.3 lit. c), lub części III niniejszego regulaminu zmienionego serią poprawek 02;

b) mogą odmówić udzielenia krajowej lub regionalnej homologacji typu i mogą odmówić pierwszej krajowej lub regionalnej rejestracji (pierwszego dopuszczenia do ruchu) pojazdu, który nie spełnia wymogów zawartych w pkt 2.3 lit. b) lub pkt 2.3 lit. c), lub części III niniejszego regulaminu zmienionego serią poprawek 02.".

Poprawki do załączników

Załącznik 3 otrzymuje brzmienie:

"[...]

typu pojazdu w zakresie tylnego zabezpieczenia przed wjechaniem pod pojazd (TZ) na podstawie pkt 2.3 lit. b)/pkt 2.3 lit. c)/części III(2) regulaminu nr 58.

[...]".

Załącznik 5 pkt 3.1.2 otrzymuje brzmienie:

"3.1.2. W przypadkach określonych w pkt 1.1.1 i 1.1.2 niniejszego załącznika do dwóch punktów położonych w odległości 300 + 25 mm od wzdłużnych płaszczyzn stycznych do zewnętrznych krawędzi kół tylnej osi - lub do zewnętrznych krawędzi TUZ, jeżeli jego szerokość przekracza szerokość tylnej osi, oraz do trzeciego punktu położonego na środkowej pionowej płaszczyźnie pojazdu na prostej łączącej oba te punkty przykłada się kolejno siłę poziomą o wartości 50 kN lub 25 % siły wytwarzanej przez maksymalną masę całkowitą pojazdu, w zależności od tego, która wartość jest mniejsza.".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.89.34

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki z 2013 r. do regulaminu nr 58 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych - Jednolite przepisy dotyczące homologacji: I. Tylnych urządzeń zabezpieczających (TUZ) - II. Pojazdów w zakresie położenia homologowanego TUZ - III. Pojazdów w zakresie tylnego zabezpieczenia (TZ).
Data aktu: 27/03/2013
Data ogłoszenia: 27/03/2013
Data wejścia w życie: 15/07/2013