Rozporządzenie wykonawcze 262/2013 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Melon du Quercy (ChOG)]

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 262/2013
z dnia 18 marca 2013 r.
zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Melon du Quercy (ChOG)]

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 53 ust. 2 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 weszło w życie dnia 3 stycznia 2013 r. Wymienione rozporządzenie uchyliło i zastąpiło rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(2).

(2) Zgodnie z art. 9 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 510/2006 Komisja przeanalizowała wniosek Francji w sprawie zatwierdzenia zmiany specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" zarejestrowanego na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1165/2004(3) zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1040/2007(4).

(3) Wniosek ma na celu wprowadzenie zmian w specyfikacji poprzez doprecyzowanie opisu produktu, dowodu pochodzenia, metody otrzymywania, etykietowania, wymogów krajowych i danych kontaktowych jednostki kontrolującej.

(4) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. Jako że zmiana jest nieznaczna, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 50-52 rozporządzenia (UE) nr 1151/2012,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Jednolity dokument zawierający główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 marca 2013 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Dacian CIOLOȘ
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

(2) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

(3) Dz.U. L 224 z 25.6.2004, s. 16.

(4) Dz.U. L 238 z 11.9.2007, s. 29.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" zatwierdza się następującą zmianę:

1. Opis produktu rolnego

Ponieważ europejska norma handlowa dotycząca melonów została uchylona z dniem 1 lipca 2009 r. (rozporządzenie (WE) nr 1615/2001), odniesienie do kategorii I rozporządzenia wspólnotowego (WE) nr 1615/2001 zostaje zastąpione dodaniem w specyfikacji obiektywnych elementów wymaganych pierwotnie przez normę (cechy charakterystyczne odmiany, wysoka jakość i jednolite opakowanie).

Początkowo w specyfikacji istniało rozróżnienie pomiędzy melonem zwanym "charentais" a innymi rodzajami melonów "o długiej przydatności do spożycia". Ponieważ wszystkie melony wykorzystywane w produkcji "Melon du Quercy" należą do rodzaju "charentais", proponuje się wprowadzenie syntetycznego sformułowania.

W celu formalnego uproszczenia wykaz klas opakowań zastępuje się wyraźnym wymogiem dotyczącym jednolitego opakowania, wziąwszy pod uwagę, że największy melon waży o 30 % więcej niż odpowiadający mu najmniejszy melon.

Jeśli chodzi o zawartość cukru, przepisy krajowe regulujące warunki certyfikacji dla tego samego produktu narzucały wartość minimalną 11° Briksa - wartość odpowiadającą praktyce produkcyjnej. Proponuje się zatem zmianę specyfikacji ChOG, zastępując określenie "większa niż 11° Briksa" określeniem "równa lub większa niż 11° Briksa".

2. Elementy stanowiące dowód, że produkt rolny pochodzi z wyznaczonego obszaru

Wprowadzono identyfikację podmiotów w celu wzmocnienia kontroli pochodzenia "Melon du Quercy". W tym rozdziale wprowadzono szereg wymogów dotyczących zgłaszanych informacji, prowadzenia rejestru lub identyfikacji produktów.

Identyfikacja opakowań przestaje być obowiązkowa ze względu na specyfikę wprowadzania do obrotu na rynkach detalicznych oraz ze względu na to, że melony z Quercy są wszystkie identyfikowane indywidualnie. Informowanie konsumentów odbywa się zatem dzięki reklamie w miejscach sprzedaży oraz za pomocą etykiet z ceną.

3. Opis metody otrzymywania

Z formalnego punktu widzenia schemat produkcji został zmieniony tak, by zaprezentować następowanie po sobie czynności wykonywanych podczas produkcji "Melon du Quercy": produkcji, sortowania, pakowania, przechowywania. Zrezygnowano z rozróżniania różnych kanałów sprzedaży, skupiając się na wspólnych dla wszystkich podmiotów wymogach.

Określono szczegółowe zasady corocznego sporządzania wykazów dopuszczalnych odmian w celu zagwarantowania jakości "Melon du Quercy".

W ramach transpozycji przepisów pochodzących z ustawodawstwa krajowego oraz w celu dokładniejszego określenia etapów produkcji w specyfikacji wprowadzono zasady dotyczące sadzenia, nasion, podlewania, nawożenia, ochrony fitosanitarnej, zatwierdzania i sortowania.

Zmiany w ramach odmian oraz doświadczenie ostatnich piętnastu lat, w szczególności upalne lata (np. lato w 2005 r.) pozwalają zagwarantować, że jakość "Melon du Quercy" nie ulegnie zmianie w przypadku zbioru po godz. 13, tzn. przy najwyższej temperaturze. Obowiązek zbierania do godz. 13 zostaje zatem zniesiony.

Podobnie zbiór jednowarstwowy miał uzasadnienie w przypadku odmian bardzo wrażliwych na zgniecenia. Ponieważ próby zrealizowane w 2009 r. wykazały, że nie następuje utrata jakości, dodano możliwość zbierania melonów do ażurowych palet (pakowanie wielowarstwowe).

Jeśli chodzi o pakowanie, zniesiono odniesienie do palet, tak aby umożliwić stosowanie opakowań zapewniających lepszą jakość, jak np. pojemnik.

Aby uwzględnić specyfikę wprowadzania do obrotu na rynkach detalicznych, z którą wiąże się powtarzające się regularnie wykładanie melonów na stoiska, zniesiono dla tego typu sprzedaży obowiązek pakowania w opakowania ażurowe i z bibułką.

4. Organ kontrolny

Dane kontaktowe organu kontrolnego zostały uaktualnione. Dodaje się odniesienie do upoważnieniu organu kontrolnego.

5. Elementy szczególne etykietowania

Wprowadza się wymogi szczególne dla ChOG. Znosi się wymogi związane z przepisami krajowymi.

6. Wymogi, które należy spełniać z tytułu przepisów europejskich lub krajowych

Wprowadzenie tabeli głównych punktów podlegających kontroli, zgodnie z wymogami krajowymi.

ZAŁĄCZNIK  II

JEDNOLITY DOKUMENT

Rozporządzenie (WE) nr 510/2006(*)

"MELON DU QUERCY" Nr WE: FR-PGI-0205-0086-13.10.2011

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa

"Melon du Quercy"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Rodzaj produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone.

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Melon odmiany rodzaju "charentais", o gładkiej lub chropowatej zielonoszarej przechodzącej w żółty skórce, pomarańczowym miąższu i masie co najmniej 450 g.

Zwarty, o wyglądzie zdrowym, świeżym i czystym, dobrej jakości; owoce zbierane z ogonkiem o długości do 2 cm.

Współczynnik refraktometryczny wynoszący co najmniej 11° Briksa.

Melony z Quercy są sprzedawane całe i w opakowaniach. W każdym opakowaniu masa największego melona nie może być większa niż 30 % masy melona najmniejszego.

Zawartość każdego opakowania musi być jednolita i składać się z melonów będących wyraźnie na tym samym etapie rozwoju i dojrzałości oraz tej samej barwy.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Uprawa "Melon du Quercy" odbywa się w obszarze geograficznym ChOG.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

Zatwierdzanie, sortowanie i pakowanie odbywają się na obszarze geograficznym ChOG.

W celu zagwarantowania jakości produktu czynności te są wykonywane szybko, tak by wprowadzenie do obrotu możliwe było w ciągu 6 dni następujących po zbiorze.

Etapy zatwierdzania i sortowania odbywają się na wyznaczonym obszarze geograficznym, gdyż mają one zasadnicze znaczenie dla właściwej selekcji melonów objętych ChOG; są przeprowadzane przez operatorów przeszkolonych do oceny optymalnej dojrzałości melona na podstawie zabarwienia skórki i zawartości cukru mierzonej refraktometrią.

Pakowanie odbywa się również na obszarze geograficznym, gdyż ma miejsce jednocześnie z etapem sortowania i zatwierdzania, co ogranicza liczbę czynności zagrażających jakości "Melon du Quercy". Identyfikowalność jest zapewniona dzięki indywidualnej identyfikacji melonów i opakowaniom z logo "Melon du Quercy" oraz prowadzeniu specjalnej ewidencji zapasów.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

- Nazwa produktu: "Melon du Quercy"

- logo IGP (ChOG) lub zapis "Indication Géographique Protégée" (Chronione Oznaczenie Geograficzne)

- logo "Melon du Quercy" umieszczone na każdym owocu.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny ChOG "Melon du Quercy" obejmuje:

- departament Lot, kantony CastelnauMontratier, Lalbenque, Montcuq, jak również gminy Cambayrac, CarnacRouffiac, Concots, Floressas, LabastideMarnhac, LacapelleCabanac, Mauroux, Le Montat, Sauzet, Sérignac oraz Villesèque,

- departament Lot-et-Garonne, kantony Beauville, Penned'Agenais, Puymirol, Tournond'Agenais),

- departament Tarn-et-Garonne, kantony Bourg-de-Visa, Caussade, Lafrançaise, Lauzerte, Moissac, Molières, Monclar-de-Quercy, Montaigu-de-Quercy, Montauban, Montpezat-de-Quercy, Négrepelisse, Villebrumier, jak również gminy Castelsagrat, Gasques, Goudourville, Montjoi, Mouillac, Perville, Pommevic, Saint-Clair oraz Valence.

5. Związek z obszarem geograficznym

5.1. Specyfika obszaru geograficznego

Obszar charakteryzuje się klimatem o dużej zmienności wpływu oceanicznego (chłód i wilgoć) oraz śródziemnomorskiego (upał i susza) powodującym duże zmiany temperatury w ciągu dnia. Zapewnia to melonom idealne warunki wzrostu.

Gleba jest gliniasto-wapienna. Gleba ta szczególnie nadaje się do uprawy melona.

5.2. Specyfika produktu

"Melon du Quercy" pochodzi z odmian rodzaju "charentais", które posiadają gładką lub chropowatą skórkę o mniej lub bardziej zarysowanych prążkach.

Wyróżnia się pomarańczowym miąższem, soczystym, zwartym i jednocześnie rozpływającym się w ustach.

Wybór odmian w oparciu o kryteria agronomiczne i aromatyczne (zapach, smak itp.) w połączeniu z gliniasto-wapienną glebą, typowym klimatem i kryteriami zbioru (optymalna dojrzałość) stanowią decydujące czynniki pozwalające uzyskać owoce, w których można odnaleźć całe możliwe bogactwo: słodki smak (minimalnie 11° Briksa), głęboki zapach i smak, bogaty i charakterystyczny aromat.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Warunki glebowo-klimatyczne obszaru geograficznego sprzyjają uzyskiwaniu aromatycznych owoców.

Z jednej strony, gliniasto-wapienna gleba o zrównoważonej, lekkiej strukturze sprzyja regularnemu wzrostowi rośliny i zapewnia optymalną równowagę mineralną owoców.

Z drugiej strony, szczególny klimat Quercy sprzyja zawiązywaniu się owoców, umożliwiając maksymalną liczbę owoców na sadzonkę. Każdy owoc jest w ten sposób lepiej odżywiony. Jednocześnie wpływ śródziemnomorski (upał i susza), szczególnie obecny w lecie, sprzyja dojrzewaniu owoców.

Jakość "Melon du Quercy" zależy w szczególności od tradycyjnych umiejętności pracowników branży, które polegają między innymi na selekcji odmian szczególnie dostosowanych do obszaru produkcji, zbiorze przy optymalnej dojrzałości i zoptymalizowanych terminach przygotowania melonów po zbiorze.

Renoma "Melon du Quercy" powstała dzięki wczesnej identyfikacji tego owocu prowadzonej przez podmioty z branży od 1994 r. Wiele imprez towarzyszących sprzedaży melonów buduje ich renomę, np. święto Belfort du Quercy organizowane w połowie sierpnia lub uroczyste otwarcie sezonu w lipcu 1994 r. w prefekturze departamentu Lot, które znalazło szeroki oddźwięk w prasie lokalnej. W lipcu 1996 r. gazeta Dépêche du Midi omawiała szeroko doskonałość "Melon du Quercy".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

[art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006]

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCIGPMelonDuQuercy.pdf

______

(*) Zastąpione rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.82.21

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 262/2013 zatwierdzające nieznaczną zmianę specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych [Melon du Quercy (ChOG)]
Data aktu: 18/03/2013
Data ogłoszenia: 22/03/2013
Data wejścia w życie: 11/04/2013