Rozporządzenie 245/2013 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 272/2009 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 245/2013
z dnia 19 marca 2013 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 272/2009 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 300/2008 z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 2320/2002 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 300/2008 Komisja ma obowiązek przyjąć ogólne środki mające na celu zmianę elementów innych niż istotne wspólnych podstawowych norm, określonych w załączniku I do tego rozporządzenia, poprzez ich uzupełnienie.

(2) W załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 272/2009 z dnia 2 kwietnia 2009 r. uzupełniającym wspólne podstawowe normy ochrony lotnictwa cywilnego określone w załączniku do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 300/2008 2  określono ogólne środki uzupełniające wspólne podstawowe normy ochrony lotnictwa cywilnego. W załączniku do rozporządzenia (WE) nr 272/2009 określono szczególnie metody, w tym technologie, wykrywania płynnych materiałów wybuchowych, tak aby zezwolić na wnoszenie płynów, aerozoli i żeli do stref zastrzeżonych lotniska oraz na pokład statków powietrznych.

(3) W celu umożliwienia stopniowego wprowadzenia systemu kontroli bezpieczeństwa mających na celu wykrycie płynnych materiałów wybuchowych, w załączniku do rozporządzenia Komisji (UE) nr 297/2010 z dnia 9 kwietnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 272/2009 uzupełniającego wspólne podstawowe normy ochrony lotnictwa cywilnego 3  określono dwa terminy: dzień 29 kwietnia 2011 r. odnośnie do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli nabytych w porcie lotniczym w państwie trzecim lub na pokładzie statku powietrznego przewoźnika lotniczego spoza Wspólnoty oraz dzień 29 kwietnia 2013 r. odnośnie do kontroli bezpieczeństwa wszystkich płynów, aerozoli i żeli.

(4) W rozporządzeniu (UE) nr 720/2011 z dnia 22 lipca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 272/2009 uzupełniającym wspólne podstawowe normy ochrony lotnictwa cywilnego odnośnie do stopniowego wprowadzania kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli na lotniskach w UE 4  odnośnie do stopniowego wprowadzania kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli na lotniskach w UE zniesiono termin 29 kwietnia 2011 r., ponieważ rozwój sytuacji w UE i na świecie w okresie bezpośrednio poprzedzającym dzień 29 kwietnia 2011 r. wskazywał, że nieliczne porty lotnicze byłyby rzeczywiście w stanie zapewnić urządzenia kontroli bezpieczeństwa, a dla pasażerów mogłoby nie być rzeczą jasną, czy płyny, aerozole i żele nabyte w porcie lotniczym w państwie trzecim lub na pokładzie statku powietrznego przewoźnika lotniczego spoza Wspólnoty można będzie wnosić do stref zastrzeżonych lotniska i na pokład statków powietrznych.

(5) Rozwój sytuacji w zakresie technologii lub przepisów zarówno na poziomie UE, jak i na poziomie międzynarodowym, może mieć wpływ na terminy określone w załączniku do rozporządzenia (WE) nr 272/2009, zatem w stosownych przypadkach Komisja może przedstawić wnioski dotyczące zmian, uwzględniając w szczególności sprawność urządzeń oraz ułatwienia ruchu pasażerów.

(6) Komisja współpracowała ściśle ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby do lipca 2012 r. dokonać oceny sytuacji w zakresie kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE. W ramach powyższych działań przeprowadzono próby użytkowe. W lipcu 2012 r. ocenę sytuacji w formie sprawozdania Komisji 5  przekazano Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

(7) Na podstawie powyższej oceny i ze szczególnym uwzględnieniem istotnego ryzyka operacyjnego w przypadku objęcia od dnia 29 kwietnia 2013 r. wszystkich płynów, aerozoli i żeli obowiązkowymi kontrolami bezpieczeństwa w zakresie wykrywania płynnych materiałów wybuchowych we wszystkich unijnych portach lotniczych, Komisja uznaje, iż powyższy termin należy zastąpić stopniowym zniesieniem ograniczeń, które zapewni utrzymanie wysokiego poziomu ochrony i ułatwienia ruchu pasażerów na wszystkich etapach, zgodnie z przepisami wykonawczymi.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia (WE) nr 272/2009.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Regulacyjnego ds. Ochrony Lotnictwa Cywilnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia (WE) nr 272/2009 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 marca 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 6  

W załączniku do rozporządzenia (WE) nr 272/2009 wprowadza się następujące zmiany:

a)
w części A pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego, przedmiotów przenoszonych przez osoby niebędące pasażerami, poczty przewoźnika lotniczego i materiałów przewoźnika lotniczego, poza przypadkami, gdy mają one być załadowane do luku bagażowego statku powietrznego, zaopatrzenia pokładowego i zaopatrzenia portu lotniczego:

a) kontrola manualna;

b) kontrola wzrokowa;

c) urządzenie rentgenowskie;

d) systemy wykrywania materiałów wybuchowych (EDS);

e) psy do wykrywania materiałów wybuchowych (EDD);

f) urządzenia do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych (ETD); oraz

g) systemy wykrywania płynnych materiałów wybuchowych (LEDS).";

b)
część B1 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ B1.

Płyny, aerozole i żele

Zezwala się na wnoszenie płynów, aerozoli i żeli do stref zastrzeżonych lotniska, pod warunkiem że zostały one poddane kontroli bezpieczeństwa lub są wyłączone spod kontroli bezpieczeństwa zgodnie z wymogami przepisów wykonawczych przyjętych na mocy art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 300/2008.".

1 Dz.U. L 97 z 9.4.2008, s. 72.
2 Dz.U. L 91 z 3.4.2009, s. 7.
3 Dz.U. L 90 z 10.4.2010, s. 1.
4 Dz.U. L 193 z 23.7.2011, s. 19.
5 COM(2012) 404 z 18.7.2012, nieopublikowane.
6 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 7 lutego 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.32.55/2).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.77.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 245/2013 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 272/2009 w odniesieniu do kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych UE
Data aktu: 19/03/2013
Data ogłoszenia: 20/03/2013
Data wejścia w życie: 21/03/2013