KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") 1 , w szczególności jego art. 121 akapit trzeci,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Punkt A.3 załącznika XVa do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 przewiduje, że państwa członkowskie mogą zwrócić się o podwyższenie limitów zwiększenia zawartości objętościowej alkoholu (wzbogacanie) w winie o 0,5 % w latach, w których warunki klimatyczne były wyjątkowo niekorzystne.
(2) Republika Czeska, Niemcy, Francja, Chorwacja, Luksemburg, Węgry, Austria i Słowacja zwróciły się o zwiększenie limitów wzbogacania wina produkowanego z wykorzystaniem winogron zebranych w 2013 r., ponieważ warunki klimatyczne podczas sezonu wegetacyjnego były wyjątkowo niekorzystne. Wniosek został złożony przez Republikę Czeską, Niemcy, Chorwację, Luksemburg, Węgry, Austrię i Słowację w odniesieniu do wszystkich regionów uprawy winorośli w tych państwach i przez Francję w odniesieniu do niektórych gmin departamentu Gironde.
(3) Z powodu wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych w 2013 r. limity zwiększenia naturalnej zawartości alkoholu określone w pkt A.2 załącznika XVa do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 w niektórych regionach uprawy winorośli lub ich częściach nie umożliwiają produkcji wina o odpowiedniej całkowitej zawartości alkoholu, na które normalnie istniałby popyt na rynku.
(4) Uwzględniając cel załącznika XVa do rozporządzenia (WE) nr 1234/2007, a mianowicie zmniejszanie zachęt do wzbogacania wina i ograniczanie takiego działania, oraz z uwagi na wyjątkowy charakter odstępstwa w pkt A.3 tego załącznika, zezwolenia na zwiększenie limitów wzbogacania wina powinny być przyznawane wyłącznie w odniesieniu do regionów uprawy winorośli lub ich części, w których wystąpiły wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe. W związku z tym we Francji pozwolenie powinno zostać przyznane jedynie w odniesieniu do ograniczonej liczby gmin w departamencie Gironde, w których wystąpiły takie warunki pogodowe.
(5) Należy zatem zezwolić na zwiększenie limitów wzbogacania wina produkowanego z winogron zebranych w 2013 r. w regionach uprawy winorośli w Republice Czeskiej, Niemczech, Francji, Chorwacji, Luksemburgu, na Węgrzech, w Austrii i Słowacji lub na części ich terytoriów.
(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 9 grudnia 2013 r.
|
W imieniu Komisji |
|
José Manuel BARROSO |
|
Przewodniczący |