(notyfikowana jako dokument nr C(2013) 8560)(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)
(2013/724/UE)
(Dz.U.UE L z dnia 7 grudnia 2013 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając decyzję Rady 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii 1 , w szczególności jej art. 6 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rzekomy pomór drobiu jest wirusową zakaźną chorobą drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli wywierającą poważny wpływ na rentowność gospodarstw drobiarskich, co z kolei wywołuje zakłócenia w handlu wewnątrz Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W przypadku wystąpienia ogniska rzekomego pomoru drobiu występuje ryzyko rozprzestrzenienia się czynnika chorobotwórczego do innych gospodarstw drobiarskich w danym państwie członkowskim, a także do innych państw członkowskich i państw trzecich poprzez handel żywym drobiem lub otrzymanymi z niego produktami.
(3) W dyrektywie Rady 92/66/EWG 2 określono środki, które w przypadku wystąpienia ogniska tej choroby powinny być natychmiast wdrożone przez państwa członkowskie w trybie pilnym w celu zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
(4) Zgodnie z art. 84 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 3 zaangażowanie wydatków z budżetu Unii jest poprzedzone decyzją w sprawie finansowania ustalającą zasadnicze elementy działania obejmującego wydatki i przyjętą przez instytucję lub organy, którym instytucja ta przekazała uprawnienia.
(5) W decyzji 2009/470/WE określono procedury regulujące wkład finansowy Unii przeznaczony na specyficzne środki weterynaryjne, w tym środki stosowane w stanach zagrożenia. Zgodnie z art. 3 ust. 2 oraz art. 6 ust. 2 tej decyzji państwa członkowskie otrzymują wkład finansowy przeznaczony na pokrycie kosztów niektórych środków służących zwalczaniu rzekomego pomoru drobiu.
(6) W art. 3 ust. 6 decyzji 2009/470/WE ustanowiono zasady dotyczące wartości procentowej wydatków poniesionych przez państwo członkowskie, która może zostać pokryta w ramach wkładu finansowego Unii.
(7) Wypłata wkładu finansowego Unii przeznaczonego na środki stosowane w stanach zagrożenia służące zwalczaniu rzekomego pomoru drobiu podlega zasadom zawartym w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 349/2005 4 .
(8) Na Cyprze wystąpiły ogniska rzekomego pomoru drobiu. Zgodnie z dyrektywą 92/66/EWG Cypr wprowadził środki mające na celu zwalczenie tych ognisk.
(9) Władze Cypru poinformowały Komisję i inne państwa członkowskie w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt o zastosowanych środkach zgodnie z przepisami Unii dotyczącymi powiadamiania i zwalczania choroby oraz o rezultatach tych środków.
(10) Władze Cypru wypełniły zatem zobowiązania techniczne i administracyjne dotyczące środków przewidzianych w art. 3 ust. 2 decyzji 2009/470/WE oraz w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 349/2005.
(11) Na obecnym etapie nie można ustalić dokładnej kwoty finansowego wkładu Unii, jako że dostarczone informacje o kosztach rekompensat i o wydatkach operacyjnych są szacunkowe.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: