Decyzja 2013/510/UE zmieniająca Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej

DECYZJA NR 1/2013 KOMISJI MIESZANEJ UE-EFTA DS. WSPÓLNEGO TRANZYTU
z dnia 1 lipca 2013 r.
zmieniająca Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej

(2013/510/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 18 października 2013 r.)

KOMISJA MIESZANA UE-EFTA,

uwzględniając Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej 1 , w szczególności jej art. 15 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 1 lipca 2013 r. Chorwacja przystąpiła do Unii.

(2) W związku z tym chorwackie wersje językowe odniesień stosowanych w Konwencji z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej (zwanej dalej "Konwencją") należy przenieść z części dotyczących krajów EFTA do części dotyczących państw członkowskich Unii.

(3) Ponadto, w związku z przystąpieniem Chorwacji do Unii w Konwencji należy wprowadzić zmiany techniczne w odniesieniu do formularzy gwarancji wymienionych w dodatku III.

(4) W celu umożliwienia stosowania formularzy gwarancji wydrukowanych zgodnie z kryteriami obowiązującymi przed datą przystąpienia Chorwacji do Unii należy wprowadzić okres przejściowy, w którym druki te, z pewnymi zmianami, będzie można nadal stosować.

(5) Konwencja powinna zatem zostać odpowiednio zmieniona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W dodatku III do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Po dokonaniu niezbędnych dostosowań geograficznych formularze, których wzór został określony w załącznikach C1, C2, C3, C4, C5 i C6 do dodatku III Konwencji, mogą być nadal stosowane do końca dwunastego miesiąca następującego po dacie wejścia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Reykjaviku dnia 1 lipca 2013 r.

W imieniu Komisji Mieszanej

Snorri OLSEN

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1) W załączniku B1 do dodatku III tekst w polu 51 otrzymuje brzmienie:

"Pole 51: Przewidywane urzędy tranzytowe

Kody państw

Kodem dla danego państwa jest kod ISO alpha-2 (ISO 3166-1).

Stosuje się następujące kody:

AT Austria

BE Belgia

BG Bułgaria

CH Szwajcaria

CY Cypr

CZ Republika Czeska

DE Niemcy

DK Dania

EE Estonia

ES Hiszpania

FI Finlandia

FR Francja

GB Zjednoczone Królestwo

GR Grecja

HR Chorwacja

HU Węgry

IE Irlandia

IS Islandia

IT Włochy

LT Litwa

LU Luksemburg

LV Łotwa

MT Malta

NL Niderlandy

NO Norwegia

PL Polska

PT Portugalia

RO Rumunia

SE Szwecja

SI Słowenia

SK Słowacja

TR Turcja";

2) w załączniku B6 do dodatku III w tytule III wprowadza się następujące zmiany:

a) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Ograniczona ważność - 99200", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Valjanost ograničena";

b) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Zwolnienie - 99201", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Oslobođeno";

c) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Alternatywny dowód - 99202", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Alternativni dokaz";

d) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Niezgodności: urząd, w którym przedstawiono towar ... (nazwa i kraj) - 99203", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Razlike: Carinarnica kojoj je roba podnesena ... (naziv i zemlja)";

e) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Wyprowadzenie z ... podlega ograniczeniom lub opłatom zgodnie z rozporządzeniem/dyrektywą/decyzją nr ... - 99204", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z aktualnego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Izlaz iz ... podliježe ograničenjima ili pristojbama temeljem Uredbe/Direktive/Odluke br...";

f) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Zwolniony z wiążącej trasy przewozu - 99205", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Oslobođeno od propisanog plana puta";

g) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Upoważniony nadawca - 99206", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Ovlašteni pošiljatelj";

h) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Zwolniony ze składania podpisu - 99207", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Oslobođeno potpisa";

i) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Zakaz korzystania z gwarancji generalnej - 99208", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Zabranjeno zajedničko jamstvo";

j) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Nieograniczone korzystanie - 99209", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Neograničena uporaba";

k) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Wystawione retrospektywnie - 99210", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Izdano naknadno";

l) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Różne - 99211", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Razni";

m) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Luzem - 99212", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Rasuto";

n) w tabeli odniesień językowych do oświadczenia "Nadawca - 99213", między odniesieniem językowym w FR a odniesieniem językowym w IT dodaje się przeniesione z dotychczasowego miejsca tiret w brzmieniu:

"- HR Pošiljatelj";

3) w pkt I ppkt 1 załącznika C1 do dodatku III między określeniem "Republika Francuska" a określeniem "Republika Włoska" dodaje się określenie "Republika Chorwacji"; między wyrazem "i" a określeniem "Republika Islandii" skreśla się określenie "Republika Chorwacji";

4) w pkt I ppkt 1 załącznika C2 do dodatku III między określeniem "Republika Francuska" a określeniem "Republika Włoska" dodaje się określenie "Republika Chorwacji"; między wyrazem "i" a określeniem "Republika Islandii" skreśla się określenie "Republika Chorwacji";

5) w pkt I ppkt 1 załącznika C4 do dodatku III między określeniem "Republika Francuska" a określeniem "Republika Włoska" dodaje się określenie "Republika Chorwacji"; między wyrazem "i" a określeniem "Republika Islandii" skreśla się określenie "Republika Chorwacji";

6) w polu 7 załącznika C5 do dodatku III między określeniem "Wspólnota Europejska" a określeniem "Islandia" skreśla się określenie "Chorwacja";

7) w polu 6 załącznika C6 do dodatku III między określeniem "Wspólnota Europejska" a określeniem "Islandia" skreśla się określenie "Chorwacja".

1 Dz.U. L 226 z 13.8.1987, s. 2.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.277.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2013/510/UE zmieniająca Konwencję z dnia 20 maja 1987 r. o wspólnej procedurze tranzytowej
Data aktu: 01/07/2013
Data ogłoszenia: 18/10/2013
Data wejścia w życie: 01/07/2013