Rozporządzenie 65/2012 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do sygnalizatorów zmiany biegów i zmieniające dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 65/2012
z dnia 24 stycznia 2012 r.
wykonujące rozporządzenie (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do sygnalizatorów zmiany biegów i zmieniające dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenia (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wymagań technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego, ich przyczep oraz przeznaczonych dla nich układów, części i oddzielnych zespołów technicznych(1), w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 661/2009 nakłada obowiązek instalowania sygnalizatora zmiany biegów we wszystkich pojazdach kategorii M1 wyposażonych w ręcznie sterowaną skrzynię biegów, o masie odniesienia nieprzekraczającej 2 610 kg, oraz w pojazdach, na które rozszerzono homologację typu zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych (Euro 5 i Euro 6) oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów(2).

(2) W rozporządzeniu (WE) nr 661/2009 wymaga się, aby szczegółowe informacje techniczne dotyczące zawartych w nim przepisów dotyczących sygnalizatorów zmiany biegów zostały określone w przepisach wykonawczych. Konieczne jest obecnie ustalenie szczegółowych procedur, badań i wymagań dotyczących tego rodzaju homologacji typu sygnalizatorów zmiany biegów.

(3) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów (dyrektywa ramowa)(3).

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do pojazdów kategorii M1, które spełniają następujące wymogi:

są wyposażone w ręcznie sterowaną skrzynię biegów,
ich masa odniesienia nie przekracza 2 610 kg lub rozszerzono na nie homologację typu zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 715/2007.

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do pojazdów przeznaczonych do zaspokajania szczególnych potrzeb społecznych w znaczeniu przyjętym w art. 3 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 715/2007.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się definicje określone w rozporządzeniu (WE) nr 661/2009 oraz następujące definicje dodatkowe:

1)
"typ pojazdu w odniesieniu do sygnalizatora zmiany biegów" oznacza grupę pojazdów, które nie wykazują różnic pod względem parametrów funkcjonalnych sygnalizatora zmiany biegów oraz logiki określania przez sygnalizator zmiany biegów chwili wskazania punktu zmiany biegów. Przykłady różnych logik obejmują, lecz nie ograniczają się do:
(i)
wskazywania zmiany biegu na wyższy przy określonych prędkościach silnika;
(ii)
wskazywania zmiany biegu na wyższy, kiedy dane mapy zużycia paliwa przez silnik pokazują, że na wyższym biegu zostanie osiągnięta określona minimalna poprawa zużycia paliwa;
(iii)
wskazywania zmiany biegu na wyższy, kiedy na wyższym biegu można osiągnąć wymagany moment obrotowy;
2)
"parametry funkcjonalne sygnalizatora zmiany biegów" oznaczają zestaw parametrów wejściowych, takich jak prędkość obrotowa silnika, zapotrzebowanie mocy, moment obrotowy oraz ich zmienność w czasie, określających wskazanie sygnalizatora, jak również funkcjonalną zależność wskazań sygnalizatora od tych parametrów;
3)
"tryb pracy pojazdu" oznacza stan pojazdu, podczas którego mogą mieć miejsce zmiany między co najmniej dwoma biegami do jazdy do przodu;
4)
"tryb ręczny" oznacza tryb pracy pojazdu, w którym zmiana wszystkich lub niektórych biegów jest zawsze bezpośrednią konsekwencją działania kierowcy;
5)
"emisja spalin z układu wylotowego" oznacza emisję spalin z układu wylotowego w znaczeniu przyjętym w art. 3 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 715/2007.
Artykuł  3

Ocena ręcznie sterowanej skrzyni biegów

Do celów oceny, czy skrzynia biegów jest zgodna z definicją podaną w art. 3 ust. 16 rozporządzenia (WE) nr 661/2009, skrzynię biegów z co najmniej jednym ręcznym trybem zmiany biegów zgodnie z art. 2 ust. 4 niniejszego rozporządzenia uznaje się za "ręcznie sterowaną skrzynię biegów". W tej ocenie nie bierze się pod uwagę automatycznych zmian biegów, które nie mają na celu optymalizacji pracy pojazdu, ale są wykonywane tylko w warunkach ekstremalnych w takich celach, jak zabezpieczenie silnika przed zgaśnięciem lub uniknięcie jego zgaśnięcia.

Artykuł  4

Homologacja typu WE

1.
Producenci gwarantują, że wprowadzane do obrotu pojazdy podlegające przepisom art. 11 rozporządzenia (WE) nr 661/2009 są wyposażone w sygnalizatory zmiany biegów zgodnie z wymogami określonymi w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.
2.
Aby uzyskać homologację typu WE na pojazdy podlegające przepisom art. 11 rozporządzenia (WE) nr 661/2009, producent musi zastosować się do następujących obowiązków:
a)
sporządzić i przedłożyć organowi udzielającemu homologacji typu dokument informacyjny opracowany zgodnie ze wzorem określonym w części 1 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
b)
przedłożyć organowi udzielającemu homologacji typu oświadczenie stwierdzające, że według producenta pojazd spełnia wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu;
c)
przedstawić organowi udzielającemu homologacji typu świadectwo sporządzone zgodnie ze wzorem określonym w części 2 załącznika II do niniejszego rozporządzenia;
d)
albo
(i)
przedłożyć organowi udzielającemu homologacji typu punkty zmiany biegów określone na podstawie danych zgodnie z pkt 4.1 akapit ostatni załącznika I; lub
(ii)
przedłożyć placówce technicznej upoważnionej do przeprowadzania badań homologacyjnych typu pojazd reprezentatywny dla typu pojazdu, który ma być homologowany, aby umożliwić przeprowadzenie badań opisanych w załączniku I pkt 4.
3.
Na podstawie dokumentów przekazanych przez producenta zgodnie z ust. 2 lit. a), b) i c) oraz wyników badania homologacyjnego typu, o którym mowa w ust. 2 lit. d), organ udzielający homologacji typu ocenia zgodność z wymogami określonymi w załączniku I.

Organ ten wystawia świadectwo homologacji typu WE na pojazdy podlegające przepisom art. 11 rozporządzenia (WE) nr 661/2009, zgodnie ze wzorem zamieszczonym w części 3 załącznika II do niniejszego rozporządzenia, tylko w przypadku potwierdzenia zgodności.

Artykuł  5

Monitorowanie skutków przepisów

W celu monitorowania skutków niniejszego rozporządzenia i oceny potrzeby dalszych rozwiązań producenci i organy udzielające homologacji typu udostępniają Komisji, na jej wniosek, informacje określone w załączniku II. Informacje te są traktowane przez Komisję i jej delegatów w sposób poufny.

Artykuł  6

Zmiany w dyrektywie 2007/46/WE

W załącznikach I, III, IV, VI i XI do dyrektywy 2007/46/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 stycznia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 200 z 31.7.2009, s. 1.

(2) Dz.U. L 171 z 29.6.2007, s. 1.

(3) Dz.U. L 263 z 9.10.2007, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

SZCZEGÓLNE WYMOGI DOTYCZĄCE POJAZDÓW WYPOSAŻONYCH W SYGNALIZATORY ZMIANY BIEGÓW

1. Opis wyglądu sygnalizatora zmiany biegów

1.1. Zalecenia dotyczące zmiany biegów są przekazywane za pośrednictwem wyraźnego wskaźnika wizualnego, np. wyraźnej wskazówki nakazującej zmianę biegu na wyższy lub wyższy/niższy lub symbolu określającego bieg, który kierowca powinien ustawić. Widoczną wskazówkę można uzupełnić o inne wskazania, w tym dźwiękowe, pod warunkiem że nie zagrażają bezpieczeństwu.

1.2. Sygnalizator zmiany biegów nie może zakłócać odczytów urządzeń ostrzegawczych, regulatorów ani wskaźników, obowiązkowych lub wspomagających bezpieczne działanie pojazdu, ani ich zasłaniać. Niezależnie od przepisów pkt 1.3 przekazywanie sygnałów projektuje się w taki sposób, aby nie rozpraszało uwagi kierowcy i nie powodowało zakłóceń w prawidłowej i bezpiecznej pracy pojazdu.

1.3. Sygnalizator zmiany biegów umieszcza się zgodnie z przepisami pkt 5.1.2 regulaminu EKG ONZ nr 121. Musi być zaprojektowany w sposób uniemożliwiający pomylenie go z innymi urządzeniami ostrzegawczymi, regulatorami i wskaźnikami, w jakie pojazd jest wyposażony.

1.4. Do wyświetlania wskazówek sygnalizatora zmiany biegów można użyć wyświetlacza, pod warunkiem że w wystarczającym stopniu różni się on od innych wskaźników oraz jest wyraźnie widoczny i łatwy do zidentyfikowania przez kierowcę.

1.5. W wyjątkowych okolicznościach wskazanie sygnalizatora zmiany biegów może zostać automatycznie zignorowane lub wyłączone. Do tego rodzaju okoliczności zalicza się sytuacje, które mogą zagrażać bezpiecznej pracy lub integralności pojazdu, np. włączenie siły ciągu lub systemów kontroli stabilności pojazdu, tymczasowe wskazania systemów wspomagania kierowców lub wydarzenia wiążące się z niewłaściwym działaniem pojazdu. Po ustaniu sytuacji wyjątkowej sygnalizator zmiany biegów musi podjąć normalną pracę z opóźnieniem do 10 s lub dłuższym, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi przyczynami technicznymi lub związanymi z zachowaniem.

2. Wymogi funkcjonalne dotyczące sygnalizatorów zmiany biegów (mające zastosowanie do wszystkich trybów ręcznych)

2.1. Sygnalizator zmiany biegów musi proponować zmianę biegu w sytuacji, gdy szacowane zużycie paliwa na proponowanym biegu jest niższe niż bieżące, z uwzględnieniem wymogów określonych w pkt 2.2 i 2.3.

2.2. Sygnalizator zmiany biegów projektuje się w sposób zachęcający do optymalizacji stylu jazdy pod względem zużycia paliwa w racjonalnie przewidywalnych warunkach jazdy. Jego stosowanie ma na celu przede wszystkim maksymalne ograniczenie zużycia paliwa przez pojazd, gdy kierowca postępuje zgodnie z jego wskazaniami. Jednak przy stosowaniu się do wskazań sygnalizatora limitowana emisja spalin z układu wylotowego nie może wzrosnąć w sposób niewspółmierny w porównaniu ze stanem początkowym. Ponadto sposób postępowania zgodnie ze strategią przewidującą stosowanie sygnalizatorów zmiany biegów nie powinien wywierać niekorzystnego wpływu na prawidłową pracę urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń, np. katalizatorów, po rozruchu zimnego silnika. W tym celu producenci pojazdów przekazują organowi udzielającemu homologacji typu dokumentację techniczną zawierającą opis wpływu strategii przewidującej stosowanie sygnalizatorów na limitowaną emisję spalin z układu wylotowego pojazdu w warunkach co najmniej stałej prędkości pojazdu.

2.3. Postępowanie zgodnie ze wskazaniami sygnalizatora zmiany biegów nie może zagrażać bezpiecznej pracy pojazdu z takich powodów, jak np. gaśnięcie silnika, zbyt słabe hamowanie silnikiem lub za niski moment obrotowy silnika w sytuacji dużego zapotrzebowania mocy.

3. Informacje obowiązkowe

3.1. Producent przekazuje organowi udzielającemu homologacji typu poniżej wymienione informacje. Są one udostępniane w dwóch częściach:

a) w "formalnym pakiecie dokumentacji", który może być udostępniony zainteresowanym stronom na ich wniosek;

b) w "poszerzonym pakiecie dokumentacji", który pozostaje ściśle poufny.

3.1.1. Formalny pakiet dokumentacji zawiera:

a) opis wyglądu pełnego zestawu sygnalizatorów zmiany biegów mocowanych w pojazdach, które wchodzą w zakres typu pojazdów w odniesieniu do sygnalizatora zmiany biegów, oraz dowód ich zgodności z wymogami określonymi w pkt 1;

b) dowód w postaci danych lub ocen technicznych, np. danych wzorcowych, map emisji lub zużycia paliwa, badań emisji, które w wystarczającym stopniu wskazują na skuteczność sygnalizatorów zmiany biegów w terminowym przekazywaniu kierowcy zaleceń dotyczących zmiany biegów w celu spełnienia wymogów określonych w pkt 2;

c) wyjaśnienie celu, zastosowania i funkcji sygnalizatorów zmiany biegów w poświęconej im części podręcznika użytkownika, jaki jest dołączany do pojazdu.

3.1.2. Poszerzony pakiet dokumentacji zawiera dane strategiczne dotyczące konstrukcji sygnalizatorów zmiany biegów, w szczególności ich parametry funkcjonalne.

3.1.3. Niezależnie od przepisów art. 5 poszerzony pakiet dokumentacji pozostaje ściśle poufny, do wiadomości organu udzielającego homologacji typu oraz producenta. Może go przechowywać organ udzielający homologacji typu lub, według uznania takiego organu, producent. Jeśli pakiet dokumentacji przechowuje producent, po dokonaniu jego przeglądu i zatwierdzenia organ udzielający homologacji typu opatruje go identyfikatorem i datą. Jest udostępniany do wglądu organowi udzielającemu homologacji w czasie homologacji lub w dowolnym terminie w okresie ważności homologacji.

3.2. Producent przedkłada wyjaśnienie celu, zastosowania i funkcji sygnalizatora zmiany biegów w poświęconej mu części podręcznika użytkownika, jaki jest dołączany do pojazdu.

4. Wpływ zalecanych przez sygnalizator punktów zmiany biegów na oszczędność paliwa określa się zgodnie z procedurą opisaną poniżej:

4.1. Określenie wartości prędkości pojazdu, przy których sygnalizator zmiany biegów zaleca ich zmianę

Badanie przeprowadza się przy rozgrzanym silniku na hamowni podwoziowej, zgodnie z profilem prędkości opisanym w dodatku 1 do niniejszego załącznika. Wykonuje się zalecenia sygnalizatora dotyczące zmiany biegów oraz rejestruje się prędkości pojazdu, przy których sygnalizator zaleca zmianę biegu. Badanie powtarza się trzykrotnie.

Vn GSI oznacza przeciętną prędkość, przy której sygnalizator zmiany biegów zaleca zmianę biegu z n (n = 1, 2, ..., #g) na n + 1, określoną na podstawie trzykrotnie wykonanego badania, gdzie #g oznacza dla danego pojazdu liczbę biegów do jazdy do przodu. Do tego celu bierze się pod uwagę jedynie instrukcje zmiany biegów sygnalizatora w fazie przed osiągnięciem maksymalnej prędkości i nie uwzględnia się instrukcji sygnalizatora zmiany biegów podczas zmniejszania prędkości.

Do celów poniżej przedstawionych obliczeń przyjmuje się V0 GSI równe 0 km/h i V#gGSI równe 140 km/h lub maksymalnej prędkości pojazdu, zależnie od tego, która z tych wielkości jest mniejsza. Jeżeli pojazd nie może osiągnąć prędkości 140 km/h, pojazd prowadzi się przy maksymalnej prędkości aż do osiągnięcia profilu prędkości określonego na rys. I.1.

Zalecane przez sygnalizator prędkości, przy których dokonuje się zmiany biegów, mogą być alternatywnie określone przez producenta na podstawie danych analitycznych, w oparciu o określony dla sygnalizatora zmiany biegów algorytm zawarty w poszerzonym pakiecie dokumentacji przekazanym zgodnie z pkt 3.1.

4.2. Standardowe punkty zmiany biegów

Vnstd oznacza wartość prędkości, przy której zgodnie z założeniem typowy kierowca zmienia bieg z n na n + 1 bez zalecenia ze strony sygnalizatora zmiany biegów. Na podstawie punktów zmiany biegów określonych w badaniu emisji typu 1(1) określono następujące standardowe wartości prędkości, przy których dokonuje się zmiany biegu:

V0 std = 0 km/h;

V1std = 15 km/h;

V2std = 35 km/h;

V3std = 50 km/h;

V4std = 70 km/h;

V5std = 90 km/h;

V6std = 110 km/h;

V7std = 130 km/h;

V8 std = V#g GSI;

Vnmin oznacza minimalną prędkość pojazdu, z jaką można go prowadzić na biegu n bez zgaśnięcia silnika, a Vnmax oznacza maksymalną prędkość pojazdu, z jaką można go prowadzić na biegu n bez uszkodzenia silnika.

Jeżeli podana w tym wykazie wartość Vnstd jest mniejsza od wartości Vn+1min, wówczas przyjmuje się wartość Vnstd równą Vn+1min. Jeżeli podana w tym wykazie wartość Vnstd jest większa od wartości Vnmax, przyjmuje się wartość Vnstd równą Vnmax(n = 1, 2, ..., #g - 1).

Jeżeli określona w wyniku zastosowania tej procedury wartość V#gstd jest mniejsza od wartości V#gGSI, przyjmuje się, że wynosi ona V#gGSI.

4.3. Krzywe zużycia paliwa w funkcji prędkości jazdy

Producent przekazuje organowi udzielającemu homologacji typu dane dotyczące funkcjonalnej zależności zużycia paliwa przez pojazd jadący ze stałą prędkością na biegu n zgodnie z poniżej podanymi zasadami.

FCni oznacza zużycie paliwa wyrażone w kg/h (kilogramy na godzinę) przy prowadzeniu pojazdu ze stałą prędkością vi = i × 5 km/h - 2,5 km/h (gdzie i jest dodatnią liczbą całkowitą) na biegu n. Producent przekazuje tego rodzaju dane dla każdego biegu n (n = 1, 2, ..., #g) i vnmin ≤ vi ≤ vnmax. Wartości zużycia paliwa określa się w takich samych warunkach otoczenia, odpowiadających rzeczywistym sytuacjom spotykanym podczas kierowania pojazdem, które jego producent może określić w drodze badania fizycznego lub przy zastosowaniu odpowiedniego modelu obliczeniowego uzgodnionego między nim i organem udzielającym homologacji.

4.4. Rozkład prędkości pojazdu

Dla wartości Pi określającej prawdopodobieństwo, że pojazd porusza się z prędkością v, gdzie vi - 2,5 km/h < v ≤ vi + 2,5 km/h (i = 1, ..., 28), stosuje się następujące wartości z rozkładu, jak niżej:

i Pi i Pi
1 4,610535879 15 2,968643201
2 5,083909299 16 2,61326375
3 4,86818148 17 2,275220718
4 5,128313511 18 2,014651418
5 5,233189418 19 1,873070659
6 5,548597362 20 1,838715054
7 5,768706442 21 1,982122053
8 5,881761847 22 2,124757402
9 6,105763476 23 2,226658166
10 6,098904359 24 2,137249569
11 5,533164348 25 1,76902642
12 4,761325003 26 1,665033625
13 4,077325232 27 1,671035353
14 3,533825909 28 0,607049046

Jeżeli maksymalna prędkość pojazdu odpowiada krokowi i oraz i < 28, wartości od Pi+ 1 do P28 dodaje się do Pi.

4.5. Określenie wzorcowego zużycia paliwa

FCGSI oznacza zużycie paliwa przez pojazd w sytuacji, gdy kierowca stosuje się do wskazówek sygnalizatora zmiany biegów:

FCGSI i = FCni, gdzie Vn - 1GSI ≤ vi < VnGSI (dla n = 1, ..., #g) i FCGSIi = 0, jeżeli vi ≥ V#gGSI FCgsi = Σ2i81 Pi x FCGSI i/100

FCstd oznacza wzorcowe zużycie paliwa przez pojazd przy dokonywaniu zmiany biegów w punktach standardowych:

FC di = FCni, gdzie Vn -1std ≤ vi < Vnstd (dla n = 1, ..., #g) i FC di = 0, jeżeli vi ≥ V#gGSI FCstd= Σ 2i^81 Pi x FCst i/100

Względną oszczędność zużycia paliwa, uzyskaną dzięki stosowaniu się do zaleceń wzorcowego sygnalizatora zmiany biegów, oblicza się ze wzoru:

FCrelSave = (1 - FCGSI/FCstd) × 100 %

4.6. Rejestracja danych

Rejestruje się następujące dane:

- wartości VnGSI określone zgodnie z pkt 4.1,

- wartości FCni krzywej zużycia paliwa w funkcji prędkości jazdy, podane przez producenta zgodnie z pkt 4.3,

- wartości FCGSI, FCstd i FCrel.Save obliczone w sposób określony w pkt 4.5.

______

(1) Określone w załączniku 4a do regulaminu EKG ONZ nr 83, seria poprawek 05.

Dodatek  1

Profil prędkości pojazdu określony w pkt 4.1

Nr trybu pracy Tryb pracy Przyspieszenie

(m/s2)

Prędkość

(km/h)

Całkowity czas

(s)

1 Bieg jałowy 0 0 20
2 Przyspieszanie 1,1 0-31,68 28
3 0,7 31,68-49,32 35
4 0,64 49,32-79,27 48
5 0,49 79,27-109,26 65
6 0,3 109,26-128,70 83
7 0,19 128,70-140,33 100
8 Stan ustalony 0 140,33 105
9 Zwalnianie - 0,69 140,33-80,71 129
10 - 1,04 80,71-50,76 137
11 - 1,39 50,76-0 147
12 Bieg jałowy 0 0 150
Wartości tolerancji odchylenia od podanego profilu prędkości określono w pkt 6.1.3.4 załącznika 4a do regulaminu EKG ONZ nr 83, seria poprawek 05.

Rysunek I.1

Graficzne odwzorowanie profilu prędkości określonego w pkt 4.1; linia ciągła: profil prędkości; linie przerywane: tolerancje odchyleń od przedstawionego profilu prędkości

grafika

W tabeli poniżej przedstawiono szczegółowy (sekunda po sekundzie) opis profilu prędkości. Jeżeli pojazd nie może osiągnąć prędkości 140 km/h, prowadzi się go przy maksymalnej prędkości aż do osiągnięcia powyższego profilu prędkości.

Czas (s) Prędkość (km/h) Czas (s) Prędkość (km/h) Czas (s) Prędkość (km/h)
0 0,00 51 84,56 101 140,33
1 0,00 52 86,33 102 140,33
2 0,00 53 88,09 103 140,33
3 0,00 54 89,86 104 140,33
4 0,00 55 91,62 105 140,33
5 0,00 56 93,38 106 137,84
6 0,00 57 95,15 107 135,36
7 0,00 58 96,91 108 132,88
8 0,00 59 98,68 109 130,39
9 0,00 60 100,44 110 127,91
10 0,00 61 102,20 111 125,42
11 0,00 62 103,97 112 122,94
12 0,00 63 105,73 113 120,46
13 0,00 64 107,50 114 117,97
14 0,00 65 109,26 115 115,49
15 0,00 66 110,34 116 113,00
16 0,00 67 111,42 117 110,52
17 0,00 68 112,50 118 108,04
18 0,00 69 113,58 119 105,55
19 0,00 70 114,66 120 103,07
20 0,00 71 115,74 121 100,58
21 3,96 72 116,82 122 98,10
22 7,92 73 117,90 123 95,62
23 11,88 74 118,98 124 93,13
24 15,84 75 120,06 125 90,65
25 19,80 76 121,14 126 88,16
26 23,76 77 122,22 127 85,68
27 27,72 78 123,30 128 83,20
28 31,68 79 124,38 129 80,71
29 34,20 80 125,46 130 76,97
30 36,72 81 126,54 131 73,22
31 39,24 82 127,62 132 69,48
32 41,76 83 128,70 133 65,74
33 44,28 84 129,38 134 61,99
34 46,80 85 130,07 135 58,25
35 49,32 86 130,75 136 54,50
36 51,62 87 131,44 137 50,76
37 53,93 88 132,12 138 45,76
38 56,23 89 132,80 139 40,75
39 58,54 90 133,49 140 35,75
40 60,84 91 134,17 141 30,74
41 63,14 92 134,86 142 25,74
42 65,45 93 135,54 143 20,74
43 67,75 94 136,22 144 15,73
44 70,06 95 136,91 145 10,73
45 72,36 96 137,59 146 5,72
46 74,66 97 138,28 147 0,72
47 76,97 98 138,96 148 0,00
48 79,27 99 139,64 149 0,00
49 81,04 100 140,33 150 0,00
50 82,80

ZAŁĄCZNIK  II

CZĘŚĆ  1

Dokument informacyjny

WZÓR

Dokument informacyjny nr ... dotyczący homologacji typu WE pojazdu w odniesieniu do sygnalizatorów zmiany biegów.

Następujące informacje, o ile mają zastosowanie, przekazuje się w trzech egzemplarzach wraz ze spisem treści. Rysunki, w odpowiedniej skali i dostatecznie szczegółowe, przekazuje się w formacie A4 lub złożone do formatu A4. Ewentualne fotografie muszą być dostatecznie szczegółowe.

Jeżeli układy, części lub oddzielne zespoły techniczne są sterowane elektronicznie, należy przedstawić informacje dotyczące ich działania.

Informacje określone w pkt 0, 3 i 4 dodatku 3 do załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 692/2008(1):

4.11. Sygnalizatory zmiany biegów

4.11.1. Wskaźnik akustyczny: tak/nie(2). Jeżeli tak, należy dołączyć opis dźwięku i poziom natężenia dźwięku docierającego do ucha kierowcy w dB(A) (należy zagwarantować możliwość włączenia/wyłączenia wskaźnika akustycznego): .........................................................................................................................................

4.11.2. Informacje wymagane zgodnie z pkt 4.6 załącznika I (wartość podana przez producenta): ...................................................................................................................

4.11.3. Informacje wymagane zgodnie z pkt 3.1.1 załącznika I: ...............................................

4.11.4. Informacje wymagane zgodnie z pkt 3.1.2 załącznika I: ...............................................

4.11.5. Fotografie lub rysunki mechanizmu sygnalizatora zmiany biegów oraz krótki opis elementów układu i jego działania: ...............................................................................

4.11.6. Informacje dotyczące sygnalizatora zmiany biegów w podręczniku użytkownika pojazdu: ..........................................................................................................................

______

(1) Dz.U. L 199 z 28.7.2008, s. 1.

(2) Niepotrzebne skreślić.

CZĘŚĆ  2

WZÓR

Wystawione przez producenta świadectwo zgodności sygnalizatora zmiany biegów z odpowiednimi wymogami
(Producent):
(Adres producenta):
poświadcza, że
typy pojazdów wymienione w załączniku do niniejszego świadectwa spełniają wymogi określone w przepisach rozporządzenia (UE) nr 65/2012 dotyczące sygnalizatorów zmiany biegów
Sporządzono w [......... miejscowość]

w dniu [........... data] r.

[podpis] [stanowisko]

Załączniki:
- Wykaz typów pojazdów, do których ma zastosowanie niniejsze świadectwo

CZĘŚĆ  3

Świadectwo homologacji typu WE

WZÓR

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

ZMIANY W DYREKTYWIE RAMOWEJ 2007/46/WE

W dyrektywie 2007/46/WE wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku I dodaje się punkty w brzmieniu:

"4.11. Sygnalizator zmiany biegów

4.11.1. Wskaźnik akustyczny: tak/nie(1). Jeżeli tak, należy dołączyć opis dźwięku i poziom natężenia dźwięku docierającego do ucha kierowcy w dB(A) (należy zagwarantować możliwość włączenia/wyłączenia wskaźnika akustycznego)

4.11.2. Informacje wymagane zgodnie z pkt 4.6 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 65/2012 (wartość podana przez producenta)

4.11.3. Fotografie lub rysunki mechanizmu sygnalizatora zmiany biegów oraz krótki opis elementów układu i jego działania:";

2)
w załączniku III dodaje się punkty w brzmieniu:

"4.11. Sygnalizator zmiany biegów

4.11.1. Wskaźnik akustyczny: tak/nie(1). Jeżeli tak, należy dołączyć opis dźwięku i poziom natężenia dźwięku docierającego do ucha kierowcy w dB(A) (należy zagwarantować możliwość włączenia/wyłączenia wskaźnika akustycznego)

4.11.2. Informacje wymagane zgodnie z pkt 4.6 załącznika I do rozporządzenia (UE) (UE) nr 65/2012 (określone przy udzielaniu homologacji typu)";

3)
w części I załącznika IV wprowadza się następujące zmiany:
a)
w tabeli dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego Odniesienie do Dziennika Urzędowego Zastosowanie
M1 M2 M3 N1 N2 N3 O1 O2 O3 O4
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 L 28 z 31.1.2012, s. 24 X";
b)
w tabeli zamieszczonej w dodatku dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego Odniesienie do Dziennika Urzędowego M1
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 L 28 z 31.1.2012, s. 24 Nie dot.";
4)
w tabeli zamieszczonej w dodatku do załącznika VI dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego Akt zmieniony przez Dotyczy wersji
"63.1 Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012";
5)
w załączniku XI wprowadza się następujące zmiany:
a)
w tabeli zamieszczonej w dodatku 1 dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Punkt Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego M1 ≤ 2 500 kg(1) M1 > 2 500 kg(1) M2 M3
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 G G";
b)
w tabeli zamieszczonej w dodatku 2 dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Punkt Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego M1 M2 M3 N1 N2 N3 O1 O2 O3 O4
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 G";
c)
w tabeli zamieszczonej w dodatku 3 dodaje się pkt 63.1 w brzmieniu:
Punkt Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego M1
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 G";
d)
w tabeli zamieszczonej w dodatku 4 między kolumnami zatytułowanymi "Odniesienie do aktu prawnego" i "M2" dodaje się kolumnę "M1" oraz pkt 63.1 w brzmieniu:
Punkt Przedmiot Odniesienie do aktu prawnego M1 M2 M3 N1 N2 N3 O1 O2 O3 O4
"63.1. Sygnalizatory zmiany biegów (UE) nr 65/2012 G".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.28.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 65/2012 wykonujące rozporządzenie (WE) nr 661/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do sygnalizatorów zmiany biegów i zmieniające dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 24/01/2012
Data ogłoszenia: 31/01/2012
Data wejścia w życie: 20/02/2012