Rozporządzenie 784/2012 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 w celu wpisania platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Niemcy do wykazu oraz sprostowania art. 59 ust. 7 tego rozporządzenia

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 784/2012
z dnia 30 sierpnia 2012 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 w celu wpisania platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Niemcy do wykazu oraz sprostowania art. 59 ust. 7 tego rozporządzenia
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającą dyrektywę Rady 96/61/WE(1), w szczególności jej art. 3d ust. 3 i art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1031/2010 z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie harmonogramu, kwestii administracyjnych oraz pozostałych aspektów sprzedaży na aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na mocy dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie(2) zezwala państwom członkowskim nieuczestniczącym we wspólnym działaniu przewidzianym w art. 26 ust. 1 i 2 na wyznaczenie własnej platformy aukcyjnej w odniesieniu do własnej części wolumenu uprawnień objętych rozdziałami II i III dyrektywy 2003/87/WE. Wyznaczenie takiej platformy aukcyjnej jest uzależnione od wpisania tej platformy do wykazu w załączniku III zgodnie z art. 30 ust. 5 akapit trzeci tego rozporządzenia.

(2) Zgodnie z art. 30 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 Niemcy poinformowały Komisję o decyzji dotyczącej nieuczestniczenia we wspólnym działaniu przewidzianym w art. 26 ust. 1 i 2 tego rozporządzenia oraz o wyznaczeniu własnej platformy aukcyjnej.

(3) W dniu 9 marca 2012 r. Niemcy poinformowały Komisję o zamiarze wyznaczenia European Energy Exchange AG ("EEX") jako platformy aukcyjnej, o której mowa w art. 30 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010.

(4) W dniu 22 marca 2012 r. Niemcy przesłały powiadomienie Komitetowi ds. Zmian Klimatu. Ponadto Niemcy przekazały Komisji dalsze informacje i wyjaśnienia, które we właściwy sposób uzupełniły powiadomienie.

(5) Proponowane wyznaczenie EEX jako platformy aukcyjnej, o której mowa w art. 30 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 jest zgodne z wymogami tego rozporządzenia i z celami określonymi w art. 10 ust. 4 dyrektywy 2003/87/WE.

(6) Zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 platforma aukcyjna nie może nadużywać umowy, na podstawie której została wyznaczona, w celu niewłaściwego wykorzystania konkurencji w odniesieniu do swojej pozostałej działalności, w szczególności organizowanego przez nią rynku wtórnego. Dlatego wpisanie EEX do wykazu jako platformy aukcyjnej powinno być uzależnione od umożliwienia oferentom przez EEX dopuszczenia do składania ofert na aukcjach bez wymogu członkowstwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez EEX lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez EEX lub jakąkolwiek osobę trzecią.

(7) Zgodnie z art. 35 ust. 3 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 przy wyznaczaniu platformy aukcyjnej państwo członkowskie musi uwzględnić zakres, w jakim zapewniono odpowiednie przepisy zobowiązujące platformę aukcyjną do przekazania wszystkich aktywów materialnych i niematerialnych niezbędnych następcy danej platformy aukcyjnej do prowadzenia aukcji. Przepisy te powinny być określone w sposób jasny i terminowy w strategii wyjścia, która powinna zostać poddana przeglądowi przez monitorującego aukcje. EEX powinna opracować taką strategię wyjścia i w jak największym stopniu uwzględnić w niej opinię monitorującego aukcje.

(8) Platforma aukcyjna ma obowiązek pozyskać opinię monitorującego aukcje w zakresie metodyki stosowania art. 7 ust. 6 i art. 8 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010. Jednakże jeżeli monitorujący aukcje nie został wyznaczony przed rozpoczęciem danej aukcji, platforma aukcyjna powinna mieć możliwość działania bez uzyskania opinii monitorującego aukcje.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 1031/2010.

(10) Ponadto należy sprostować pewne odniesienia w art. 59 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 1031/2010.

(11) W celu zapewnienia przewidywalnych i terminowych aukcji platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Niemcy, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Zmian Klimatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu (UE) nr 1031/2010

W rozporządzeniu (UE) nr 1031/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 3 dodaje się punkt w brzmieniu:

"44) »strategia wyjścia« oznacza co najmniej jeden dokument określony zgodnie z umowami wyznaczającymi monitorującego aukcje lub platformę aukcyjną, określający planowane szczegółowe środki mające na celu zapewnienie:

a) przekazania wszystkich aktywów materialnych i niematerialnych niezbędnych do nieprzerwanego prowadzenia aukcji przez następcę platformy aukcyjnej i niezakłóconego działania procesu aukcyjnego;

b) przekazania instytucjom zamawiającym lub monitorującemu aukcje, lub obu tym podmiotom, wszystkich informacji dotyczących procesu aukcyjnego niezbędnych dla przeprowadzenia procedury zamówienia w celu wyznaczenia następcy platformy aukcyjnej;

c) świadczenia instytucjom zamawiającym lub monitorującemu aukcje lub następcy platformy aukcyjnej lub dowolnemu połączeniu tych podmiotów pomocy technicznej umożliwiającej instytucjom zamawiającym lub monitorującemu aukcje lub następcy platformy aukcyjnej lub dowolnemu połączeniu tych podmiotów zrozumienie stosownych informacji przekazanych zgodnie z lit. a) i b), dostęp do nich i ich wykorzystanie.";

2)
art. 7 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Platforma aukcyjna określa przed rozpoczęciem aukcji metodykę stosowania ust. 6, po konsultacji z monitorującym aukcje i uzyskaniu jego opinii na ten temat oraz poinformowaniu właściwych organów krajowych, o których mowa w art. 56.

Między dwoma okresami składania ofert na tej samej platformie aukcyjnej dana platforma aukcyjna może zmienić metodykę po konsultacji z monitorującym aukcje, uzyskaniu jego opinii i po poinformowaniu właściwych organów krajowych, o których mowa w art. 56.

Jeżeli monitorujący aukcje nie został wyznaczony na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem danej aukcji, platforma aukcyjna może stosować daną metodykę bez uzyskania opinii monitorującego aukcje.

Platforma aukcyjna uwzględnia opinię monitorującego aukcje w jak największym stopniu.";

3)
w art. 8 ust. 3 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jeżeli monitorujący aukcje nie został wyznaczony na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem danej aukcji, platforma aukcyjna może dokonać planowanej zmiany czasu.";

4)
art. 25 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Monitorujący aukcje wydaje opinie zgodnie z art. 7 ust. 7 i art. 8 ust. 3 oraz zgodnie z załącznikiem III. Opinie wydawane są w rozsądnym terminie";

5)
w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Sprostowanie do rozporządzenia (UE) nr 1031/2010

Art. 59 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Klienci oferentów, o których mowa w ust. 1, mogą kierować wszelkie skargi związane z przestrzeganiem zasad postępowania przewidzianych w ust. 2 i 3 do właściwych organów wspomnianych w ust. 4 zgodnie z przepisami proceduralnymi ustanowionymi w celu rozpatrywania tego rodzaju skarg w państwie członkowskim, w którym osoby, o których mowa w ust. 1, podlegają nadzorowi.".

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 sierpnia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 275 z 25.10.2003, s. 32.

(2) Dz.U. L 302 z 18.11.2010, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Tabela w załączniku III do rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 otrzymuje brzmienie:

"Platformy aukcyjne wyznaczone przez Niemcy
1. Platforma aukcyjna European Energy Exchange AG (EEX)
Okres wyznaczenia Najwcześniej od dnia 1 września 2012 r. do co najmniej dnia 31 marca 2013 r. i najpóźniej do dnia 31 grudnia 2013 r., bez uszczerbku dla art. 30 ust. 5 akapit drugi.
Warunki Dopuszczenie do aukcji nie jest uzależnione od członkowstwa lub uczestnictwa w rynku wtórnym organizowanym przez EEX lub w jakiejkolwiek innej platformie handlu zarządzanej przez EEX lub jakąkolwiek osobę trzecią.
Obowiązki EEX przedkłada Niemcom strategię wyjścia w celu skonsultowania przez monitorującego aukcje w ciągu dwóch miesięcy od dnia 1 września 2012 r.

W ciągu dwóch miesięcy od otrzymania opinii monitorującego aukcje, EEX dokonuje przeglądu strategii wyjścia, uwzględniając tę opinię w jak największym stopniu.

Niemcy zgłaszają Komisji wszelkie znaczące zmiany stosownych stosunków umownych z EEX."

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.234.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 784/2012 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 1031/2010 w celu wpisania platformy aukcyjnej wyznaczonej przez Niemcy do wykazu oraz sprostowania art. 59 ust. 7 tego rozporządzenia
Data aktu: 30/08/2012
Data ogłoszenia: 31/08/2012
Data wejścia w życie: 01/09/2012