Rozporządzenie 144/2011 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 206/2010 ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 144/2011
z dnia 17 lutego 2011 r.
zmieniające rozporządzenie (UE) nr 206/2010 ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy sanitarne regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi(1), w szczególności zdanie wprowadzające jej art. 8, jej art. 8 ust. 1 akapit pierwszy i art. 9 ust. 2 lit. b),

uwzględniając dyrektywę Rady 2004/68/WE z dnia 26 kwietnia 2004 r. ustanawiającą warunki zdrowia zwierząt regulujące przywóz do oraz tranzyt przez terytorium Wspólnoty niektórych żywych zwierząt kopytnych, zmieniającą dyrektywy 90/426/EWG oraz 92/65/EWG i uchylającą dyrektywę 72/462/EWG(2), w szczególności jej art. 6 ust. 1 akapit pierwszy oraz art. 7 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną(3) ma zastosowanie do wewnątrzunijnego handlu bydłem. Stanowi ona, że bydło przeznaczone do hodowli i produkcji musi pochodzić ze stada oficjalnie uznanego za wolne od enzootycznej białaczki bydła oraz, jeżeli ma więcej niż 12 miesięcy, zostać poddane indywidualnym testom w terminie 30 dni przed opuszczeniem stada pochodzenia, wykazując wynik negatywny, zgodnie z przepisami załącznika D do tej dyrektywy.

(2) W dyrektywie 64/432/EWG określono również wymagane testy diagnostyczne na brucelozę, a także wymogi dotyczące świadectw dla wewnątrzunijnego handlu bydłem przeznaczonym do hodowli i produkcji. Ponadto dyrektywa ta, zmieniona decyzją Komisji 2008/984/WE(4), obejmuje obecnie metodę fluorescencji w świetle spolaryzowanym jako standardowy test diagnostyczny.

(3) W dyrektywie 2004/68/WE ustanowiono warunki zdrowia zwierząt regulujące przywóz do oraz tranzyt przez terytorium Unii żywych zwierząt kopytnych. Warunki te obejmują specjalne warunki zdrowia zwierząt dla żywych zwierząt kopytnych, które muszą opierać się na przepisach ustanowionych w prawodawstwie unijnym dotyczącym chorób, na które zwierzęta te są podatne.

(4) Dyrektywa 2004/68/WE stanowi również, że specjalne warunki można ustanowić dla państw trzecich, w odniesieniu do których Unia formalnie uznała równoważność na podstawie urzędowych gwarancji zdrowotnych przedstawionych przez dane państwo trzecie.

(5) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 206/2010 z dnia 12 marca 2010 r. ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych(5) ustanawia wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych w odniesieniu do wprowadzania do Unii niektórych przesyłek zawierających żywe zwierzęta lub świeże mięso. W załącznikach I i II do tego rozporządzenia ustanowiono wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, z których można wprowadzać przesyłki zawierające żywe zwierzęta lub świeże mięso do Unii.

(6) Ponadto w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 określono warunki szczegółowe dla wprowadzania do Unii bydła domowego przeznaczonego do hodowli lub produkcji wraz ze wzorem świadectwa weterynaryjnego dla tych zwierząt, w tym gatunków Bubalus i Bison oraz ich krzyżówek (BOV-X).

(7) Szczegółowy warunek "IVb" w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 odnosi się do terytorium, na którym znajdują się zatwierdzone gospodarstwa uznane za posiadające status "oficjalnie uznany za wolny od enzootycznej białaczki bydła (EBL)" do celów wywozu do Unii żywych zwierząt posiadających świadectwo według tego wzoru (BOV-X). Ten szczegółowy warunek należy zmienić, aby uwzględnić przepisy dotyczące stad oficjalnie uznawanych za wolne od enzootycznej białaczki bydła, ustanowione w dyrektywie 64/432/EWG.

(8) W związku z powyższym należy zatem odpowiednio zmienić szczegółowy warunek "IVb" określony w części 1 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 oraz wzór świadectwa weterynaryjnego (BOV-X) określony w części 2 tego załącznika.

(9) Ponadto należy zmienić część 6 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010, aby uwzględnić test diagnostyczny metodą fluorescencji w świetle spolaryzowanym, określony w dyrektywie 64/432/EWG.

(10) Rozporządzenie (UE) nr 206/2010 stanowi również, że wprowadzane do Unii świeże mięso musi spełniać wymogi określone w stosownym dla tego mięsa świadectwie weterynaryjnym zgodnie ze wzorami określonymi w części 2 załącznika II, z uwzględnieniem wszelkich szczegółowych warunków lub dodatkowych gwarancji wymaganych dla takiego mięsa.

(11) Botswana wystąpiła z wnioskiem o zezwolenie na wywóz do Unii pozbawionego kości dojrzałego mięsa bydła domowego pochodzącego ze strefy 4a weterynaryjnego zwalczania chorób na terytorium określonym jako BW-4 w kolumnie 2 tabeli w części 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010.

(12) Wymogi dotyczące przywozu mięsa z państw trzecich do Unii zależą od statusu danego państwa wywozu, terytorium wywozu lub jego części pod względem zdrowia zwierząt. W maju 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), która określa status swoich członków w odniesieniu do pryszczycy, uznała przedmiotowy obszar za strefę wolną od pryszczycy, w której nie przeprowadza się szczepień. Botswana wyznaczyła 10-kilometrową strefę ścisłego nadzoru w celu oddzielenia strefy wolnej od choroby od innych części kraju.

(13) Należy zatem zezwolić Botswanie na wprowadzanie do Unii pozbawionego kości dojrzałego mięsa bydła domowego pochodzącego ze strefy wolnej od choroby. W kolumnie 4 tabeli w części 1 załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 należy zatem umieścić odniesienie do wzoru świadectwa weterynaryjnego BOV. Należy zatem odpowiednio zmienić część 1 załącznika II do tego rozporządzenia.

(14) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki I i II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010.

(15) Konieczne jest ustanowienie okresu przejściowego, aby państwa członkowskie oraz przemysł miały dość czasu na przedsięwzięcie niezbędnych środków w celu spełnienia wymogów ustanowionych w rozporządzeniu (UE) nr 206/2010, zmienionym niniejszym rozporządzeniem, bez zakłóceń w handlu.

(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I i II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W okresie przejściowym do dnia 31 maja 2011 r. przesyłki zawierające bydło domowe przeznaczone po przywozie do hodowli lub produkcji, którym towarzyszy świadectwo weterynaryjne zgodne ze wzorem BOV-X określonym w części 2 załącznika I do rozporządzenia (UE) nr 206/2010, zanim został on zmieniony art. 1 niniejszego rozporządzenia, mogą być nadal wprowadzane do Unii.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 lutego 2011 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.

(2) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 321.

(3) Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977.

(4) Dz.U. L 352 z 31.12.2008, s. 38.

(5) Dz.U. L 73 z 20.3.2010, s. 1.

ZAŁĄCZNIK  1

W załącznikach do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 wprowadza się następujące zmiany:

(1) w załączniku I wprowadza się następujące zmiany:

a) w części 1 szczegółowy warunek "IVb" otrzymuje brzmienie:

IVb«: uznane za posiadające stada »oficjalnie uznane za wolne od enzootycznej białaczki bydła (EBL)« na zasadach równoważnych z wymogami określonymi w załączniku D do dyrektywy 64/432/EWG do celów wywozu do Unii żywych zwierząt posiadających świadectwo według wzoru BOV-X.";

b) w części 2 wzór BOV-X otrzymuje brzmienie:

"Wzór BOV-X

grafika

c) w części 6 protokół dla brucelozy (Brucella abortus) (BRL) otrzymuje brzmienie:

"Bruceloza (Brucellaa bortus) (BRL)

Odczyn aglutynacji, odczyn wiązania dopełniacza, test ze zbuforowanym antygenem Brucelli, testy ELISA oraz test metodą fluorescencji w świetle spolaryzowanym przeprowadza się zgodnie z załącznikiem C do dyrektywy 64/432/EWG.";

(2) część 1 załącznika II otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 1

Wykaz krajów trzecich, ich terytoriów i części(1)

Kod ISO i nazwa kraju trzeciego Kod terytorium Opis kraju trzeciego, jego terytorium lub części Świadectwo weterynaryjne Warunki szczegółowe Data zakończenia(2) Data rozpoczęcia(3)
Wzór/Wzory Dodatkowe gwarancje
1 2 3 4 5 6 7 8
AL - Albania AL-0 Cały kraj -
AR - Argentyna AR-0 Cały kraj EQU
AR-1 Prowincje:

Buenos Aires,

Catamarca,

Corrientes (oprócz departamentów Berón

de Astrada, Capital, Empedrado, General

Paz, Itati, Mbucuruyá, San Cosme oraz

San Luís del Palmar)

Entre Ríos,

La Rioja,

Mendoza,

Misiones,

część prowincji Neuquén (wyjąwszy obszar ujęty w AR-4),

część prowincji Río Negro (wyjąwszy obszar ujęty w AR-4),

San Juan,

San Luis,

Santa Fe,

Tucuman,

Cordoba,

La Pampa,

Santiago del Estero,

Chaco, Formosa, Jujuy i Salta, z wyjątkiem

obszaru buforowego 25 km od granicy

z Boliwią i Paragwajem, sięgającego od

okręgu Santa Catalina w prowincji Jujuy

do okręgu Laishi w prowincji Formosa

BOV A 1 z dnia 18 marca 2005 r.
RUF A 1 z dnia 1 grudnia 2007 r.
RUW A 1 z dnia 1 sierpnia 2010 r.
AR-2 Chubut, Santa Cruz oraz Tierra del Fuego BOV, OVI, RUW, RUF z dnia 1 marca 2002 r.
AR-3 Corrientes: departamenty: Berón de Astrada, Capital, Empedrado, General Paz, Itati, Mbucuruyá, San Cosme oraz San Luís del Palmar BOV RUF A 1 z dnia 1 grudnia 2007 r.
AR-4 Część prowincji Río Negro (z wyjątkiem: w Avellaneda - obszaru położonego na północ od drogi regionalnej nr 7 i na wschód od drogi regionalnej nr 250, w Conesa - obszaru położonego na wschód od drogi regionalnej nr 2, w El Cuy - obszaru położonego na północ od drogi regionalnej nr 7 między skrzyżowaniem z drogą regionalną nr 66 a granicą z departamentem Avellaneda, oraz w San Antonio - obszaru położonego na wschód od dróg regionalnych nr 250 i nr 2) Część prowincji Neuquén (z wyjątkiem obszaru należącego do Confluencia, położonego na wschód od drogi regionalnej nr 17, oraz w Picun Leufú - obszaru położonego na wschód od drogi regionalnej nr 17) BOV, OVI, RUW, RUF z dnia 1 sierpnia 2008 r.
AU - Australia AU-0 Cały kraj BOV, OVI, POR, EQU, RUF, RUW, SUF, SUW
BA - Bośnia i Hercegowina BA-0 Cały kraj -
BH - Bahrajn BH-0 Cały kraj -
BR - Brazylia BR-0 Cały kraj EQU
BR-1 Stan Minas Gerais

Stan Espírito Santo;

Stan Goiás;

Stan Mato Grosso

Stan Rio Grande do Sul, stan Mato Grosso

do Sul (z wyjątkiem strefy ścisłego

nadzoru wyznaczonej w pasie szerokości

15 km wzdłuż granic zewnętrznych

w gminach Porto Mutinho, Caracol, Bela

Vista, Antônio João, Ponta Porã, Aral

Moreira, Coronel Sapucaia, Paranhos, Sete

Quedas, Japorã i Mundo Novo oraz strefy

ścisłego nadzoru wyznaczonej w gminach

Corumbá i Ladário).

BOV A oraz H 1 z dnia 1 grudnia 2008 r.
BR-2 Stan Santa Catarina BOV A oraz H 1 z dnia 31 stycznia 2008 r.
BR-3 Stany Paraná i São Paulo BOV A oraz H 1 z dnia 1 sierpnia 2008 r.
BW - Botswana BW-0 Cały kraj EQU, EQW
BW-1 Strefy 3c, 4b, 5, 6, 8, 9 i 18 weterynaryjnego zwalczania chorób BOV, OVI, RUF, RUW F 1 z dnia 1 grudnia 2007 r.
BW-2 Strefy 10, 11, 13 i 14 weterynaryjnego zwalczania chorób BOV, OVI, RUF, RUW F 1 z dnia 7 marca 2002 r.
BW-3 Strefa 12 weterynaryjnego zwalczania chorób BOV, OVI, RUF, RUW F 1 z dnia 20 października 2008 r. z dnia 20 stycznia 2009 r.
BW-4 Strefa 4a weterynaryjnego zwalczania chorób, z wyjątkiem buforowej strefy ścisłego nadzoru w pasie 10 km wzdłuż granicy ze strefą szczepień przeciwko pryszczycy i obszarów gospodarowania przyrodą BOV F 1 18 lutego 2011 r.
BY - Białoruś BY-0 Cały kraj -
BZ - Belize BZ-0 Cały kraj BOV, EQU
CA - Kanada CA-0 Cały kraj BOV, OVI, POR, EQU, SUF, SUW RUF, RUW, G
CH - Szwajcaria CH-0 Cały kraj *
CL - Chile CL-0 Cały kraj BOV, OVI, POR, EQU, RUF, RUW, SUF
CN - Chiny CN-0 Cały kraj -
CO - Kolumbia CO-0 Cały kraj EQU
CR - Kostaryka CR-0 Cały kraj BOV, EQU
CU - Kuba CU-0 Cały kraj BOV, EQU
DZ - Algieria DZ-0 Cały kraj -
ET - Etiopia ET-0 Cały kraj -
FK - Falklandy FK-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU
GL - Grenlandia GL-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU, RUF, RUW
GT Gwatemala GT-0 Cały kraj BOV, EQU
HK - Hongkong HK-0 Cały kraj -
HN - Honduras HN-0 Cały kraj BOV, EQU
HR - Chorwacja HR-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU, RUF, RUW
IL - Izrael IL-0 Cały kraj -
IN - Indie IN-0 Cały kraj -
IS - Islandia IS-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU, RUF, RUW
KE - Kenia KE-0 Cały kraj -
MA - Maroko MA-0 Cały kraj EQU
ME - Czarnogóra ME-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU
MG - Madagaskar MG-0 Cały kraj -
MK - Była Jugosłowiańska Republika Macedonii(4) MK-0 Cały kraj OVI, EQU
MU - Mauritius MU-0 Cały kraj -
MX - Meksyk MX-0 Cały kraj BOV, EQU
NA - Namibia NA-0 Cały kraj EQU EQW
NA-1 Na południe od kordonu sanitarnego sięgającego od Palgrave Point na zachodzie do Gam na wschodzie BOV, OVI, RUF, RUW F oraz J 1
NC - Nowa Kaledonia NC-0 Cały kraj BOV, RUF, RUW
NI - Nikaragua NI-0 Cały kraj -
NZ - Nowa Zelandia NZ-0 Cały kraj BOV, OVI, POR, EQU, RUF, RUW, SUF, SUW
PA - Panama PA-0 Cały kraj BOV, EQU
PY - Paragwaj PY-0 Cały kraj EQU
PY-1 Cały kraj z wyjątkiem strefy ścisłego nadzoru wyznaczonej w pasie szerokości 15 km wzdłuż granic zewnętrznych BOV A 1 z dnia 1 sierpnia 2008 r.
RS - Serbia(5) RS-0 Cały kraj BOV, OVI, EQU
RU - Rosja RU-0 Cały kraj -
RU-1 Region Murmańska, Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny RUF
SV - Salwador SV-0 Cały kraj -
SZ - Suazi SZ-0 Cały kraj EQU, EQW
SZ-1 Obszar położony na zachód od ogrodzenia »czerwonej linii«, który rozciąga się na północ od rzeki Usutu do granicy z Republiką Południowej Afryki na zachód od Nkalashane BOV, RUF, RUW F 1
SZ-2 Obszary weterynaryjnego nadzoru pryszczycy i kontroli szczepień zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w dzienniku urzędowym pod nr 51 w 2001 r. BOV, RUF, RUW F 1 z dnia 4 sierpnia 2003 r.
TH - Tajlandia TH-0 Cały kraj -
TN - Tunezja TN-0 Cały kraj -
TR - Turcja TR-0 Cały kraj -
TR-1 Prowincje: Amasya, Ankara, Aydin, Balikesir, Bursa, Cankiri, Corum, Denizli, Izmir, Kastamonu, Kutahya, Manisa, Usak, Yozgat i Kirikkale EQU
UA - Ukraina UA-0 Cały kraj -
US - Stany Zjednoczone US-0 Cały kraj BOV, OVI, POR, EQU,SUF, SUW, RUF, RUW G
UY - Urugwaj UY-0 Cały kraj EQU
BOV, A 1 z dnia 1 listopada 2001 r.
OVI A 1
ZA - Republika Południowej Afryki ZA-0 Cały kraj EQU, EQW
ZA-1 Cały kraj z wyjątkiem:

- części obszaru zwalczania pryszczycy w regionach weterynaryjnych prowincji Mpumalanga i Północnej, w okręgu Ingwavuma regionu weterynaryjnego Natal i na obszarze graniczącym z Botswaną na wschód od 28o długości geograficznej, oraz

- okręgu Camperdown w prowincji KwaZulu-Natal

BOV, OVI, RUF, RUW F 1
ZW - Zimbabwe ZW-0 Cały kraj -
Przypisy:

(1) Bez uszczerbku dla specjalnych wymogów dotyczących certyfikacji przewidzianych w umowach Unii z krajami trzecimi.

(2) Mięso zwierząt poddanych ubojowi w dniu lub przed dniem określonym w kolumnie 7 może zostać przywiezione do Unii w ciągu 90 dni od tej daty. Przesyłki transportowane drogą morską na pełnym morzu mogą zostać przywiezione do Unii, jeśli towarzyszące im świadectwo zostało wystawione przed dniem określonym w kolumnie 7, w ciągu 40 dni od tej daty (uwaga: brak daty w kolumnie 7 oznacza, że nie ma ograniczeń czasowych).

(3) Jedynie mięso zwierząt poddanych ubojowi w dniu lub po dniu określonym w kolumnie 8 może zostać przywiezione do Unii (brak daty w kolumnie 8 oznacza, że nie ma ograniczeń czasowych).

(4) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii; kod tymczasowy, który pozostaje bez wpływu na ostateczną nazwę państwa, która zostanie ustalona w wyniku prowadzonych obecnie w ONZ negocjacji w tej sprawie.

(5) Bez Kosowa, które znajduje się obecnie pod zarządem międzynarodowym na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r. * = Wymogi zgodne z Umową pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi (Dz.U. L 114 z 30.4.2002, s. 132). - = Nie określono żadnych świadectw i przywóz świeżego mięsa jest zabroniony (z wyjątkiem gatunków, które zostały wskazane w wierszu obejmującym wpis dla całego kraju).

»1« Ograniczenia dotyczące kategorii:

Zabrania się wprowadzania do Unii podrobów (z wyjątkiem, w przypadku gatunków bydła, przepony i mięśni żwaczy)."

1 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 24 lutego 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.49.53).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.44.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 144/2011 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 206/2010 ustanawiające wykazy krajów trzecich, ich terytoriów lub części, upoważnionych do wprowadzania do Unii Europejskiej niektórych zwierząt oraz świeżego mięsa, a także wymogi dotyczące świadectw weterynaryjnych
Data aktu: 17/02/2011
Data ogłoszenia: 18/02/2011
Data wejścia w życie: 10/03/2011