Rozporządzenie wykonawcze 926/2011 do celów decyzji Rady 2009/470/WE w odniesieniu do pomocy finansowej Unii dla laboratoriów referencyjnych UE ds. pasz i żywności oraz w sektorze zdrowia zwierząt

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 926/2011
z dnia 12 września 2011 r.
do celów decyzji Rady 2009/470/WE w odniesieniu do pomocy finansowej Unii dla laboratoriów referencyjnych UE ds. pasz i żywności oraz w sektorze zdrowia zwierząt

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2009/470/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii 1 , w szczególności jej art. 31 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji 2009/470/WE określa się procedury regulujące finansowy wkład Unii w środki kontrolne w dziedzinie weterynarii. Zgodnie ze wspomnianą decyzją Unia ma wspomagać poprawę skuteczności inspekcji weterynaryjnych poprzez udzielanie pomocy finansowej laboratoriom łącznikowym i laboratoriom referencyjnym UE. Decyzja stanowi, że każde laboratorium łącznikowe albo laboratorium referencyjne UE wyznaczone do tej funkcji zgodnie z unijnym prawem weterynaryjnym oraz spełniające zadania i wymagania ustalone w tym prawie może otrzymać pomoc unijną.

(2) W rozporządzeniu (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 2 ustanawia się ogólne zadania, obowiązki i wymogi dla laboratoriów referencyjnych UE ds. żywności i pasz oraz laboratoriów referencyjnych UE w sektorze zdrowia zwierząt. Laboratoria referencyjne UE ds. żywności i pasz są wymienione w części I, natomiast laboratoria referencyjne UE ds. zdrowia zwierząt i żywych zwierząt są wymienione w części II załącznika VII do wspomnianego rozporządzenia.

(3) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1754/2006 z dnia 28 listopada 2006 r. określającym mechanizmy udzielania pomocy finansowej Wspólnoty wspólnotowym laboratoriom referencyjnym zajmującym się paszami, środkami spożywczymi oraz działalnością w sektorze zdrowia zwierząt 3 określa się szczegółowe zasady przyznawania pomocy finansowej Unii na działalność laboratoriów referencyjnych UE, przewidzianej w art. 31 decyzji 2009/470/WE oraz w art. 32 rozporządzenia (WE) nr 882/2004, oraz na organizację seminariów.

(4) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 1754/2006 stosunki między Komisją a poszczególnymi laboratoriami referencyjnymi UE są regulowane w ramach umów o partnerstwie. Czas obowiązywania umów o partnerstwie wynosi 5 lat i towarzyszy im wieloletni program prac.

(5) Laboratoria referencyjne UE są wymienione w załączniku VII do rozporządzenia (WE) nr 882/2004. Dla niektórych z nich wyznaczono Wspólne Centrum Badawcze. Niniejsze rozporządzenie nie ma do niego zastosowania, ponieważ jest to dyrekcja generalna Komisji. Zasady regulujące pomoc finansową Unii dla Wspólnego Centrum Badawczego określa się w rocznym porozumieniu administracyjnym.

(6) Poziom rocznej pomocy finansowej Unii na działalność niektórych laboratoriów referencyjnych UE ustala się corocznie w ramach rocznych decyzji w sprawie finansowania dotyczących bezpieczeństwa pasz i żywności oraz zdrowia zwierząt i żywych zwierząt.

(7) W 2008 r. Służba Audytu Wewnętrznego Komisji (IAS) przeprowadziła audyt zarządzania dotacjami na działalność związaną z bezpieczeństwem żywności, zdrowiem i dobrostanem zwierząt oraz zdrowiem roślin. IAS doszła do wniosku, że należy uprościć szczegółowe zasady przyznawania unijnej pomocy finansowej laboratoriom referencyjnym UE ds. pasz i żywności oraz w sektorze zdrowia zwierząt. W celu uproszczenia zasad IAS zasugerowała, aby Komisja nadal co roku przyjmowała roczne decyzje w sprawie finansowania, ale bez konieczności zawierania umów o partnerstwie między Komisją a każdym z poszczególnych laboratoriów referencyjnych UE.

(8) Spotkania i szkolenia prowadzone przez laboratoria referencyjne UE muszą być organizowane regularnie. Dlatego też spotkania i szkolenia należy wpisać na listę wydatków kwalifikowalnych zawartą w niniejszym rozporządzeniu.

(9) Do kontroli finansowych mają zastosowanie art. 9, 36 i 37 rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej 4 .

(10) Ponieważ w rozporządzeniu (WE) nr 1754/2006 konieczne jest wprowadzenie szeregu zmian, dla celów przejrzystości rozporządzenie to należy uchylić i zastąpić niniejszym rozporządzeniem, przy jednoczesnym uwzględnieniu rozporządzenia (WE) nr 882/2004.

(11) Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie przestają obowiązywać w 2011 r., oraz do laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie zostają rozwiązane na mocy wzajemnego porozumienia. W odniesieniu do laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie nie zostają rozwiązane, w dalszym ciągu ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 1754/2006.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

ROZDZIAŁ  I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 882/2004 i decyzji 2009/470/WE w odniesieniu do mechanizmów przyznawania pomocy finansowej Unii, o której mowa w art. 32 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 oraz w art. 31 ust. 1 decyzji 2009/470/WE, na działania laboratoriów referencyjnych UE ("laboratoria") innych niż Wspólne Centrum Badawcze, w tym na organizację seminariów, oraz warunków, na jakich taka pomoc jest przyznawana.

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie przestają obowiązywać w 2011 r., oraz do laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie zostają rozwiązane na mocy wzajemnego porozumienia. W odniesieniu do laboratoriów referencyjnych UE, których ramowe umowy o partnerstwie nie zostają rozwiązane, w dalszym ciągu ma zastosowanie rozporządzenie (WE) nr 1754/2006.

Artykuł  2

Program prac i budżet szacunkowy

1.
W terminie do 1 września każdego roku kalendarzowego "n" laboratoria:
a)
przedstawiają planowane działania unijne na rok kalendarzowy "n + 1", w tym organizowane seminaria ("program prac"), we współpracy ze służbami Komisji;
b)
przedstawiają Komisji:
(i)
program prac;
(ii)
budżet szacunkowy w podziale na działania dotyczący wydatków związanych z programem prac ("budżet szacunkowy").
2.
Laboratoria przedstawiają budżet szacunkowy w formie elektronicznej zgodnie z załącznikami I a) i I b).
Artykuł  3

Kurs wymiany walut

W odniesieniu do budżetów szacunkowych wyrażonych w innej walucie niż euro Komisja stosuje pierwszy kurs wymiany walut ustalony we wrześniu roku "n", opublikowany w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Zatwierdzenie

Komisja przyjmuje roczną decyzję w sprawie finansowania ("roczna decyzja w sprawie finansowania"), w której zatwierdza programy prac i odpowiadające im budżety dla wszystkich laboratoriów.

Wszelkie zmiany w programach prac wymagają uzyskania uprzedniej pisemnej zgody Komisji.

Artykuł  5

Płatności zaliczkowe

Po przyjęciu przez Komisję rocznej decyzji w sprawie finansowania laboratoria mogą zwrócić się z wnioskiem o wypłacenie płatności zaliczkowych w wysokości do 70 % całkowitej pomocy przyznanej na ich program prac.

Artykuł  6 5

Płatność pomocy

Płatność salda pomocy finansowej Unii na programy prac na rzecz laboratoriów ma miejsce po złożeniu sprawozdań finansowych i technicznych, o których mowa w art. 11 ust. 1, oraz po zatwierdzeniu tych sprawozdań przez Komisję.

Artykuł  7

Dokumenty potwierdzające

1.
Laboratoria rejestrują wydatki związane z programem prac w swoim systemie księgowania kosztów i zachowują wszystkie oryginalne dokumenty lub poświadczone kopie przez siedem lat do celów kontroli finansowej.
2.
Laboratoria zachowują wszystkie oryginalne dokumenty potwierdzające lub poświadczone kopie dokumentów potwierdzających związanych z programem prac, w odniesieniu do którego wypłacana jest pomoc finansowa Unii.
3.
Dokumenty potwierdzające poświadczające wszystkie wydatki, o których mowa we wniosku o zwrot kosztów, są przekazywane Komisji na jej wniosek.
Artykuł  8

Kontrole

Do kontroli finansowych mają zastosowanie art. 9, 36 i 37 rozporządzenia (WE) nr 1290/2005.

ROZDZIAŁ  II

DZIAŁALNOŚĆ LABORATORIÓW  6

Artykuł  9 7

Definicje

Działalność laboratoriów definiuje się jako zadania wynikające z ich obowiązków ustanowionych w art. 32 rozporządzenia (WE) nr 882/2004.

Seminarium jest dorocznym spotkaniem organizowanym w celach informacyjnych i koordynacyjnych, do udziału w którym laboratoria zapraszają wszystkie krajowe laboratoria referencyjne.

Artykuł  10 8

Kwalifikowalność

1.
W ramach programu prac laboratoriów kwalifikowalne są wydatki poniesione na:
a)
personel zaangażowany w działalność laboratoriów;
b)
podwykonawstwo;
c)
dobra inwestycyjne;
d)
materiały eksploatacyjne;
e)
wysyłkę próbek dla badań porównawczych;
f)
podróże służbowe;
g)
seminaria, na które zaproszono co najmniej po jednym uczestniku z każdego państwa członkowskiego;
h)
szkolenia;
i)
spotkania;
j)
koszty ogólne.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, kwalifikują się w granicach określonych w rocznej decyzji w sprawie finansowania oraz zgodnie z zasadami kwalifikowalności ustalonymi w załącznikach II i IV.
3.
Laboratoria przedkładają Komisji pisemny wniosek celem uzyskania jej uprzedniej zgody na zwiększenie budżetu jednej z pozycji wymienionych w ust. 1 o więcej niż 10 %, nie przekraczając jednak wysokości kwoty całkowitych kosztów kwalifikowalnych przewidzianej w rocznej decyzji w sprawie finansowania.
Artykuł  11 9

Składanie sprawozdań z programu prac laboratoriów

1.
W terminie do dnia 31 marca roku kalendarzowego "n + 2" laboratoria przedkładają Komisji następujące sprawozdania:
a)
papierową i elektroniczną wersję sprawozdania finansowego z realizacji programu prac za poprzedni rok kalendarzowy, uzupełnionego zgodnie z załącznikami III a) i III b);
b)
sprawozdanie techniczne z działalności, poświadczone przez dyrektora technicznego laboratorium.
2.
Komisja może ograniczyć pomoc finansową Unii, jeżeli program prac nie został w pełni wykonany lub został źle wykonany do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, za który program ten zatwierdzono.
Artykuł  12 10

Kurs wymiany walut dla płatności w innej walucie niż euro

W odniesieniu do wniosków o płatność salda złożonych w walucie innej niż euro Komisja stosuje pierwszy kurs wymiany walut ustalony w marcu roku "n", opublikowany w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Artykuł  13 11

Podatek od wartości dodanej

(skreślony)

ROZDZIAŁ  III 12

Artykuł  14

(skreślony)

Artykuł  15

(skreślony)

Artykuł  16

(skreślony)

Artykuł  17

(skreślony)

ROZDZIAŁ  IV

PRZEPISY KOŃCOWE

Artykuł  18

Uchylenie

Rozporządzenie (WE) nr 1754/2006 traci moc.

Odesłania do rozporządzenia (WE) nr 1754/2006 rozumiane są jako odesłania do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  19

Wejście w życie i zakres stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do pomocy finansowej Unii przyznawanej laboratoriom począwszy od 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 września 2011 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  IA

) 13

(zob. art. 2 ust. 2.)

Budżet szacunkowy według działań w euro:

Koszty związane z personelem Podwykonawstwo Dobra inwestycyjne Materiały eksploatacyjne Wysyłka próbek dla badań porównawczych Podróże służbowe Seminaria Szkolenia Spotkania
Działanie 1
Działanie 2
Działanie 3
Działanie N
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  IB

) 14

(zob. art. 2 ust. 2.)

Budżet szacunkowy wydatków laboratoriów na działania unijne za rok kalendarzowy objęty tym budżetem

Nazwa i adres laboratorium referencyjnego UE:

Numer konta, na które ma być wpłacona pomoc finansowa Unii:

UWAGA: wszystkie kwoty muszą być wyrażone w euro.

1. PERSONEL

Kategoria(1) Status(2) Wynagrodzenie miesięczne brutto(3) Czas przepracowany w ramach programu prac (liczba dni)(4) Koszty kwalifikowalne ogółem
OGÓŁEM:
(1) Określić dla każdej z osób zaangażowanych w projekt: starszy naukowiec, młodszy naukowiec, technik itp.

(2) Urzędnik, personel kontraktowy itd. - w przypadku personelu kontraktowego należy zaznaczyć datę zawarcia i wygaśnięcia umowy.

(3) Rzeczywiste wynagrodzenie miesięczne brutto (bez odniesienia do skali płac), z uwzględnieniem świadczeń socjalnych i innych świadczeń uwzględnianych na odcinkach wynagrodzenia.

(4) Obliczony na podstawie czasu pracy wynoszącego 220 dni roboczych w roku (20 dni roboczych w miesiącu).

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

2. PODWYKONAWSTWO

Opis Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

3. DOBRA INWESTYCYJNE

Opis Koszt bez VAT VAT Koszt/ wartość ogółem Data zakupu lub wynajmu Data dostarczenia Okres amortyzacji (36 lub 60 miesięcy) % wykorzystania na potrzeby programu prac Roczny koszt amortyzacji
2.1. Wyposażenie do nabycia w analizowanym okresie
2.2. Wyposażenie nabyte przed analizowanym okresem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

4. MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE

Opis według kategorii((1) Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM:
(1) Przykłady: odczynniki, zwierzęta doświadczalne, drobne wyposażenie laboratoryjne itp.

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

5. WYSYŁKA PRÓBEK DLA BADAŃ PORÓWNAWCZYCH

Opis Dostawca Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

6. PODRÓŻE SŁUŻBOWE

Opis Koszty podróży Wydatki na nocleg Dieta dzienna Ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

7. SEMINARIA

Koszt
Koszty podróży uczestników:
Wydatki na nocleg:
Diety dzienne należne uczestnikom:
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

8. SZKOLENIA

Koszt
Koszty podróży uczestników:
Wydatki na nocleg:
Diety dzienne należne uczestnikom:
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

9. SPOTKANIA

Opis Koszty podróży Wydatki na nocleg Dieta dzienna Ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

10. KOSZTY OGÓLNE I WYDATKI NA DZIAŁANIA OGÓŁEM

Suma cząstkowa pozycji wymienionych w tabelach w pkt 1-9
Koszty ogólne: 7 % sumy cząstkowej
WYDATKI OGÓŁEM:

ZAŁĄCZNIK  II

  15 Reguły kwalifikowania wydatków związanych z personelem, podwykonawstwem, dobrami inwestycyjnymi, materiałami eksploatacyjnymi, wysyłką próbek dla badań porównawczych, podróżami służbowymi, seminariami, szkoleniami, spotkaniami i kosztami ogólnymi

(zob. art. 10 ust. 2)

1. Personel

Koszty związane z personelem, niezależnie od jego statusu, są ograniczone do rzeczywistych kosztów wynagrodzenia, tj. wynagrodzenia, pensji, kosztów świadczeń socjalnych i emerytalnych, wypłacanych pracownikom przypisanym konkretnie (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy) do zadań związanych z wykonaniem programu prac.

Całkowity czas pracy poświęcony na wykonywanie przez personel programu prac jest rejestrowany i poświadczany w oparciu o czas pracy wynoszący 220 dni roboczych w roku (20 dni roboczych w miesiącu). Rejestrowanie i poświadczanie jest przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu przez wyznaczonego kierownika projektu lub należycie upoważnionego starszego rangą pracownika laboratoriów.

2. Podwykonawstwo

Zwrot kosztów odbywa się na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów.

3. Dobra inwestycyjne

Koszty zakupu, leasingu lub wynajmu wyposażenia są kwalifikowalne jako koszty bezpośrednie. Podlegające zwrotowi kwoty za leasing lub wynajem wyposażenia nie mogą przekraczać kwot, za które wyposażenie to mogłoby zostać zakupione. Koszty podlegające zwrotowi oblicza się zgodnie ze wzorem:

A = okres w miesiącach, w którym wyposażenie ma być wykorzystywane na potrzeby programu prac, licząc od daty dostarczenia;

B = okres amortyzacji liczący 60 miesięcy (36 miesięcy w przypadku sprzętu komputerowego o wartości poniżej 25.000 EUR);

C = koszt wyposażenia;

D = procent wykorzystania wyposażenia dla celów programu prac.

W przypadku dóbr inwestycyjnych o wartości poniżej 3.000 EUR można zadeklarować całkowity koszt. W przypadku takiego wyposażenia nie występuje amortyzacja.

4. Materiały eksploatacyjne

Zwrot kosztów odbywa się na podstawie rzeczywiście poniesionych kosztów.

Wszystkie pozostałe wydatki na administrację, podróże służbowe inne niż podróże służbowe, o których mowa w pkt 6, oraz obsługę sekretarską uważane są za ujęte w »kosztach ogólnych«, o których mowa w pkt 10.

5. Wysyłka próbek dla badań porównawczych

Zwrot kosztów odbywa się na podstawie kosztów rzeczywiście poniesionych w związku z wysyłką próbek dla badań porównawczych.

6. Podróże służbowe

Koszty podróży i noclegu poniesione przez pracowników laboratoriów podczas podróży służbowych przewidzianych w programie prac podlegają zwrotowi zgodnie z załącznikiem IV. Diety dzienne przyznaje się zgodnie z załącznikiem IV.

7. Seminaria

Za wydatki kwalifikowalne w ramach organizacji seminariów uznaje się wydatki związane z kosztami podróży i noclegu oraz dietami dziennymi należne maksymalnie trzydziestu dwóm osobom uczestniczącym w seminariach.

Za wydatki kwalifikowalne w ramach organizacji seminariów uznaje się dodatkowe wydatki związane z kosztami podróży i noclegu oraz dietami dziennymi należne maksymalnie trzem zaproszonym osobom prowadzącym seminaria.

Za wydatki kwalifikowalne w ramach organizacji seminariów uznaje się dodatkowe wydatki związane z kosztami podróży i noclegu oraz dietami dziennymi należne maksymalnie dziesięciu osobom reprezentującym państwa trzecie podczas seminariów.

8. Szkolenia

Koszty podróży i noclegu poniesione przez maksymalnie 32 przedstawicieli krajowych laboratoriów referencyjnych w związku ze szkoleniami przewidzianymi w programie prac są zwracane zgodnie z załącznikiem IV. Diety dzienne przyznaje się zgodnie z załącznikiem IV.

9. Spotkania

Koszty podróży i noclegu poniesione przez maksymalnie ośmiu ekspertów zewnętrznych (tj. ekspertów, którzy nie są członkami personelu laboratoriów referencyjnych UE) w związku ze spotkaniami odbywającymi się na terenie laboratoriów i zaplanowanymi w programie prac są zwracane zgodnie z załącznikiem IV. Diety dzienne przyznaje się zgodnie z załącznikiem IV.

10. Koszty ogólne

Zryczałtowany wkład w wysokości 7 % rzeczywistych kosztów kwalifikowalnych, wyliczony w oparciu o wszystkie koszty bezpośrednie wymienione w pkt 1-9, zostanie wniesiony automatycznie.

ZAŁĄCZNIK  IIIA

) 16

(zob. art. 11 ust. 1 lit. a))

Sprawozdanie finansowe według działań

Wydatki według działań w euro:

Koszty związane z personelem Podwykonawstwo Dobra inwestycyjne Materiały eksploatacyjne Wysyłka próbek dla badań porównawczych Podróże służbowe Seminaria Szkolenia Spotkania
Działanie 1
Działanie 2
Działanie N
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  IIIB

) 17

(zob. art. 11 ust. 1 lit. a))

Poświadczone sprawozdanie finansowe

Rok:

Numer referencyjny rocznej decyzji w sprawie finansowania:

Nazwa i adres laboratorium:

Pułap rocznej pomocy finansowej Unii:

Kategoria kosztów Budżet szacunkowy Koszty deklarowane
1. Personel
2. Podwykonawstwo
3. Dobra inwestycyjne
4. Materiały eksploatacyjne
5. Wysyłka próbek dla badań porównawczych
6. Podróże służbowe
7. Seminaria
8. Szkolenia
9. Spotkania
Suma cząstkowa
10. Koszty ogólne: 7 % sumy cząstkowej
Ogółem

Oświadczenie laboratorium

Niniejszym zaświadczamy, że:

- wydatki wyszczególnione powyżej zostały poniesione w związku z działaniami unijnymi określonymi w programie prac i były niezbędne do przeprowadzenia tych działań,

- powyższe wydatki zostały rzeczywiście poniesione, rzetelnie zaksięgowane i są kwalifikowalne na mocy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 926/2011,

- wszystkie dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów są dostępne do celów kontroli,

- w związku ze złożonym sprawozdaniem finansowym nie wnioskowano o żadną inną pomoc finansową Unii na działania laboratoriów referencyjnych UE,

- pomoc finansowa Unii nie ma na celu osiągnięcia zysku przez beneficjenta w związku ze złożonym sprawozdaniem finansowym ani nie przynosi skutku w postaci takiego zysku.

Data: Data:

Imię i nazwisko dyrektora technicznego: Imię i nazwisko głównego księgowego:

Podpis: Podpis:

Podział na kategorie

(w euro)

1. PERSONEL

Imię i nazwisko Kategoria Status Wynagrodzenie miesięczne brutto Czas przepracowany w ramach programu prac

(liczba dni)

Koszty kwalifikowalne ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

2. PODWYKONAWSTWO

Opis Dostawca Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM:

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

3. DOBRA INWESTYCYJNE

Opis Koszt bez VAT VAT Koszt/ wartość ogółem Data zakupu lub wynajmu Data dostarczenia Okres amortyzacji (36 lub 60 miesięcy) % wykorzystania na potrzeby projektu Roczny koszt amortyzacji
2.1. Wyposażenie nabyte do celów programu prac
2.2. Wyposażenie nabyte przed rozpoczęciem programu prac
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

4. MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE

Opis według kategorii(1) Dostawca Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM
(1) Należy przedstawić szczegółowy podział.

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

5. WYSYŁKA PRÓBEK DLA BADAŃ PORÓWNAWCZYCH

Opis Dostawca Koszt bez VAT VAT Koszt ogółem
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

6. PODRÓŻE SŁUŻBOWE

Opis Koszty podróży Wydatki na nocleg Dieta dzienna Koszt ogółem
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

7. SEMINARIA

Koszt
Koszty podróży uczestników:
Wydatki na nocleg:
Diety dzienne należne uczestnikom:
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

8. SZKOLENIA

Koszt
Koszty podróży uczestników:
Wydatki na nocleg:
Diety dzienne należne uczestnikom:
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

9. SPOTKANIA

Opis Koszty podróży Wydatki na nocleg Dieta dzienna Koszt ogółem
OGÓŁEM

Udział procentowy w całkowitym budżecie laboratorium: ... %

10. KOSZTY OGÓLNE I WYDATKI NA DZIAŁANIA OGÓŁEM

Suma cząstkowa pozycji wymienionych w tabelach w pkt 1-9
Koszty ogólne: 7 % sumy cząstkowej
WYDATKI OGÓŁEM:

ZAŁĄCZNIK  IV

  18 (zob. art. 10 ust. 2)Zasady kwalifikowalności wydatków związanych z podróżami służbowymi, seminariami, szkoleniami i spotkaniami

I. KOSZTY PODRÓŻY

1. BILETY I KOSZTY PODRÓŻY

1.1. Zasady ogólne

Uczestnicy muszą korzystać z najbardziej odpowiednich i oszczędnych środków transportu. W miarę możliwości należy korzystać z transportu publicznego lub wspólnego, z uwzględnieniem m.in. wpływu na środowisko.

Za początek każdej podróży uznaje się wyjazd z terenu laboratorium. Uczestnicy są bezpośrednio odpowiedzialni za ewentualne nadłożenie drogi ze względów prywatnych, w tym za rozpoczęcie lub zakończenie podróży w innym miejscu; muszą oni wykazać taką nadłożoną drogę i ponieść związaną z tym nadwyżkę kosztów.

Koszty podróży poniesione w związku z uczestnictwem w seminarium podlegają zwrotowi wyłącznie w odniesieniu do najbardziej odpowiedniego i oszczędnego środka transportu między terenem laboratorium a miejscem, w którym zorganizowano seminarium.

Zwrot kosztów odbywa się z uwzględnieniem czasu trwania spotkań oraz na podstawie najlepszych dostępnych stawek spośród wynegocjowanych stawek preferencyjnych i innych stawek promocyjnych dostępnych na rynku.

1.2. Podróż koleją

Zwrotowi podlegają koszty podróży pierwszą klasą na najkrótszej i najbardziej racjonalnej kosztowo trasie.

1.3. Podróż lotnicza

1) Bilety lotnicze muszą być zarezerwowane po najniższych możliwych stawkach z uwzględnieniem czasu trwania spotkań:

a) w klasie ekonomicznej lub równorzędnej;

b) w klasie biznesowej lub równorzędnej, jeżeli podróż obejmuje przynajmniej jeden etap trwający co najmniej cztery godziny nieprzerwanego lotu.

2) Jeżeli warunki cenowe wymagają spędzenia weekendu w miejscu docelowym (tzw. Sunday rule), możliwe jest wypłacenie dodatkowej diety dziennej, pod warunkiem że w ogólnym rozrachunku taka podróż jest racjonalna pod względem kosztów.

Uczestnicy są zobowiązani zażądać od zatwierdzonego biura podróży informacji o różnych dostępnych stawkach (uwzględniając lub wyłączając pobyt weekendowy) i zachować takie informacje, aby wybrać najbardziej racjonalny pod względem kosztów wariant podróży. Uczestnicy nie są jednak zobowiązani do spędzenia weekendu w miejscu organizacji seminariów wyłącznie w celu skorzystania z najbardziej racjonalnych kosztowo warunków podróży.

Na wniosek Komisji należy przedstawić wykorzystane bilety, oryginalne karty pokładowe oraz faktury za nocleg.

1.4. Podróż samochodem w celach służbowych

Podróż samochodem jest dopuszczalna, jeżeli jest bardziej racjonalna pod względem kosztów niż podróż lotnicza lub podróż koleją, w szczególności jeśli jednym samochodem jedzie kilku uczestników.

Dopuszczalna jest podróż prywatnym samochodem w celach służbowych. Koszty podróży w odniesieniu do przejechanej odległości podlegają jednak zwrotowi do maksymalnej kwoty 0,22 EUR/km.

1.5. Taksówki - parkowanie - opłaty drogowe - transport publiczny (autobus, tramwaj, metro)

Zasadniczo uznaje się, że dieta dzienna pokrywa wszystkie koszty poniesione przez uczestników seminarium. Wydatki na transport publiczny, opłaty za taksówki, opłaty drogowe i opłaty za parking nie są kosztami kwalifikowalnymi, jeżeli chodzi o zwrot.

II. DIETY DZIENNE

Obliczanie

Diety dzienne oblicza się następująco: Czas trwania podróży służbowej:

– sześć godzin lub mniej: 20 % diety dziennej i wszelkie koszty podróży na podstawie dokumentów potwierdzających,

– więcej niż sześć godzin, ale nie więcej niż dwanaście godzin: połowa diety dziennej,

– więcej niż dwanaście godzin, ale nie więcej niż trzydzieści godzin: dieta dzienna,

– więcej niż trzydzieści godzin, ale nie więcej niż trzydzieści sześć godzin: półtorej diety dziennej,

– więcej niż trzydzieści sześć godzin, ale nie więcej niż pięćdziesiąt cztery godziny: dwie diety dzienne,

– więcej niż pięćdziesiąt cztery godziny, ale nie więcej niż sześćdziesiąt godzin: dwie i pół diety dziennej,

– więcej niż sześćdziesiąt godzin, ale nie więcej niż siedemdziesiąt osiem godzin: trzy diety dzienne,

– więcej niż siedemdziesiąt osiem godzin, ale nie więcej niż osiemdziesiąt cztery godziny: trzy i pół diety dziennej itd.

Metoda obliczania czasu trwania

Czas uwzględniany przy obliczaniu diety dziennej obejmuje:

– w przypadku podróży lotniczej: dwie godziny przed wylotem i dwie godziny po przylocie,

– w przypadku podróży koleją: 0,5 godziny przed odjazdem pociągu i 0,5 godziny po przyjeździe pociągu.

Pokrywane wydatki

Dieta dzienna jest wypłacana w kwocie ryczałtowej i w założeniu pokrywa koszt śniadania i dwóch głównych posiłków oraz wszelkie pozostałe wydatki, a także koszty podróży określone w pkt 1.5 i koszty narzędzi telekomunikacyjnych.

Wysokość diety dziennej

Wysokość diety dziennej określa się zgodnie z art. 1 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1066/2006 z dnia 27 czerwca 2006 r. dostosowującego od dnia 1 lipca 2006 r. wysokość diet dziennych w przypadku podróży służbowych urzędników i innych pracowników Wspólnot Europejskich w państwach członkowskich 19 .

III. KOSZTY NOCLEGU

Pułap kosztów noclegu określa się zgodnie z art. 1 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 1066/2006.

IV. POZOSTAŁE

Jeżeli maksymalna liczba uczestników nie zostanie osiągnięta, ale w seminarium lub szkoleniu uczestniczyło co najmniej 20 osób z krajowych laboratoriów referencyjnych, Komisja przyjmuje, że maksymalnie trzech uczestników z laboratoriów referencyjnych UE może otrzymać diety dzienne, w zależności od długości ich uczestnictwa w seminarium lub szkoleniu.

Komisja nie zwraca kosztów podróży i noclegu tych trzech uczestników, chyba że seminarium lub szkolenie odbywa się poza miastem, w którym znajduje się laboratorium referencyjne UE.

Ponadto wypłata takiej diety dziennej oraz zwrot kosztów podróży i noclegu następuje wyłącznie wówczas, gdy nie została przekroczona maksymalna wysokość pomocy finansowej Unii.

ZAŁĄCZNIK  V

  20 (skreślony)

1 Dz.U. L 155 z 18.6.2009, s. 30.
2 Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.
3 Dz.U. L 331 z 29.11.2006, s. 8.
4 Dz.U. L 209 z 11.8.2005, s. 1.
5 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
6 Tytuł rozdziału II zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
7 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
8 Art. 10:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.

- zmieniony przez art. 8 lit. b decyzji nr 2014/27/UE z dnia 17 stycznia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.16.41) wprowadzającej odstępstwo od jego stosowania z dniem 21 stycznia 2014 r.

9 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
10 Art. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
11 Art. 13 skreślony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
12 Rozdział III skreślony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
13 Załącznik IA zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
14 Załącznik IB zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
15 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
16 Załącznik IIIA zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
17 Załącznik IIIB zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
18 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
19 Dz.U. L 194 z 14.7.2006, s. 1.
20 Załącznik V skreślony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 135/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.46.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.241.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 926/2011 do celów decyzji Rady 2009/470/WE w odniesieniu do pomocy finansowej Unii dla laboratoriów referencyjnych UE ds. pasz i żywności oraz w sektorze zdrowia zwierząt
Data aktu: 12/09/2011
Data ogłoszenia: 17/09/2011
Data wejścia w życie: 07/10/2011, 01/01/2012