(wersja przekształcona)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 1 lipca 2011 r.)
PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego 1 ,
uwzględniając opinię Komitetu Regionów 2 ,
stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą 3 ,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W dyrektywie 2002/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym 4 należy wprowadzić szereg zasadniczych zmian. Dla zachowania przejrzystości dyrektywa ta powinna zostać przekształcona.
(2) Różnice istniejące w prawie lub środkach administracyjnych przyjętych przez państwa członkowskie w odniesieniu do ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (EEE) mogą stworzyć bariery handlowe i zakłócić konkurencję w Unii, przez co mogą mieć bezpośredni wpływ na ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Dlatego wydaje się, że istnieje potrzeba, aby przyjąć przepisy w tym zakresie i przyczynić się do ochrony zdrowia ludzi oraz przyjaznego dla środowiska odzysku i unieszkodliwiania zużytego EEE.
(3) Dyrektywa 2002/95/WE stanowi, że Komisja dokonuje przeglądu jej przepisów, w szczególności pod kątem włączenia w zakres jej stosowania sprzętu, który zalicza się do określonych kategorii, oraz pod kątem zbadania potrzeby dostosowania wykazu substancji objętych ograniczeniem w oparciu o postęp naukowy, uwzględniając zasadę ostrożności, zgodnie z rezolucją Rady z dnia 4 grudnia 2000 r.
(4) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów 5 traktuje zapobieganie jako podstawowy priorytet przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Zapobieganie jest zdefiniowane, między innymi, jako działania zmniejszające zawartość substancji szkodliwych w materiałach i produktach.
(5) W rezolucji z dnia 25 stycznia 1988 r. w sprawie programu wspólnotowego działania w celu zwalczania zanieczyszczeń środowiska przez kadm 6 Rada wezwała Komisję do niezwłocznego opracowania szczególnych środków dla takiego programu. Chronione musi być również zdrowie ludzi i dlatego powinna zostać wprowadzona w życie ogólna strategia, która w szczególności ograniczy stosowanie kadmu i pobudzi badania nad substytutami. W rezolucji tej podkreślono, iż stosowanie kadmu powinno zostać ograniczone do przypadków, gdzie nie istnieją bezpieczniejsze alternatywy.
(6) Rozporządzenie (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych 7 przypomina, że cel ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego przed trwałymi zanieczyszczeniami organicznymi nie może być osiągnięty w wystarczającym stopniu przez państwa członkowskie z uwagi na transgraniczne skutki tych zanieczyszczeń i dlatego można go skuteczniej osiągnąć na poziomie unijnym. Zgodnie z tym rozporządzeniem przypadki uwalniania trwałych zanieczyszczeń organicznych, takich jak dioksyny i furany, stanowiących niezamierzone produkty uboczne procesów przemysłowych, należy jak najszybciej zidentyfikować i ograniczyć, a w przypadkach, gdy jest to wykonalne, ostatecznym celem powinna być ich eliminacja.
(7) Dostępne dowody wskazują, iż środki na zbieranie, przetwarzanie, recykling oraz usuwanie zużytego EEE, określone w dyrektywie 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego (WEEE) 8 , są niezbędne w celu zmniejszenia problemów gospodarowania odpadami związanymi z metalami ciężkimi i środkami zmniejszającymi palność. Jednakże pomimo tych środków znaczne części zużytego EEE będą w dalszym ciągu znajdowane w bieżących drogach unieszkodliwiania odpadów na terytorium Unii lub poza nim. Nawet gdyby zużyty EEE był zbierany osobno i poddawany procesom recyklingu, jego zawartość rtęci, kadmu, ołowiu, sześciowartościowego chromu, polibromowanych bifenyli i polibromowanych eterów difenylowych prawdopodobnie stanowiłaby ryzyko dla zdrowia lub środowiska, w szczególności w przypadku przetwarzania zużytego EEE w warunkach nieoptymalnych.
(8) Biorąc pod uwagę wykonalność z punktu widzenia technicznego i gospodarczego, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), najefektywniejszym sposobem zapewnienia znacznego obniżenia ryzyka dla zdrowia i środowiska związanego z tymi substancjami, w celu osiągnięcia wybranego poziomu bezpieczeństwa w Unii, jest zastąpienie takich substancji w EEE bezpiecznymi lub bezpieczniejszymi materiałami. Ograniczenie stosowania takich niebezpiecznych substancji prawdopodobnie zwiększy możliwości i ekonomiczną rentowność recyklingu zużytego EEE oraz obniży negatywny wpływ na zdrowie pracowników zakładów utylizacji.
(9) Substancje objęte niniejszą dyrektywą są naukowo dobrze zbadane i ocenione oraz są przedmiotem różnych środków zarówno w Unii, jak i na poziomie krajowym.
(10) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie powinny uwzględniać istniejące międzynarodowe wytyczne i zalecenia oraz opierać się na ocenie dostępnych informacji naukowo-technicznych. Środki te są niezbędne w celu osiągnięcia wybranego poziomu bezpieczeństwa zarówno środowiska, jak i zdrowia ludzi, przy należytym uwzględnieniu zasady ostrożności i przy uwzględnieniu ryzyka, które prawdopodobnie powstałoby w Unii w wyniku braku takich środków. Niniejsze środki powinny być poddawane ocenie i, jeśli to konieczne, dostosowane, biorąc pod uwagę dostępne informacje naukowo-techniczne. Załączniki do niniejszej dyrektywy powinny podlegać okresowemu przeglądowi, aby uwzględnić między innymi załączniki XIV i XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów 9 . W szczególności za priorytet należy uznać zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i dla środowiska wynikające ze stosowania heksabromocyklododekanu (HBCDD), ftalanu di(2-etyloheksylu), ftalanu benzylu butylu i ftalanu dibutylu. W celu dalszego ograniczenia substancji Komisja powinna ponownie zbadać substancje, które były przedmiotem poprzednich ocen, zgodnie z nowymi kryteriami określonymi w niniejszej dyrektywie w ramach pierwszego przeglądu.
(11) Niniejsza dyrektywa uzupełnia ogólne przepisy Unii w zakresie gospodarowania odpadami, takie jak dyrektywa 2008/98/WE i rozporządzenie (WE) nr 1907/2006.
(12) Do niniejszej dyrektywy należy dodać kilka definicji, aby określić zakres jej stosowania. Dodatkowo definicję sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy uzupełnić definicją wyrażenia "uzależnione", aby objąć wielofunkcyjny charakter niektórych produktów, w których zamierzone funkcje EEE zostaną określone na podstawie obiektywnych właściwości, np. projektu produktu i jego wprowadzenia do obrotu.
(13) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią 10 umożliwia przyjęcie konkretnych wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią, które mogą być również objęte zakresem stosowania niniejszej dyrektywy. Dyrektywa 2009/125/WE i przyjęte na jej mocy środki wykonawcze pozostają bez uszczerbku dla przepisów Unii w zakresie gospodarowania odpadami.
(14) Stosowanie niniejszej dyrektywy nie powinno naruszać przepisów Unii dotyczących bezpieczeństwa oraz wymagań zdrowotnych i szczególnych przepisów Unii dotyczących gospodarowania odpadami, w szczególności dyrektywy 2006/66/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 września 2006 r. w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów 11 oraz rozporządzenia (WE) nr 850/2004.
(15) Należy uwzględnić rozwój techniczny EEE bez zawartości metali ciężkich, polibromowanych bifenyli i polibromowanych eterów difenylowych.
(16) Niezwłocznie po uzyskaniu naukowych dowodów oraz uwzględniając zasadę ostrożności, należy rozważyć ograniczenie dotyczące innych niebezpiecznych substancji, w tym substancji w bardzo małych ilościach lub o bardzo małej strukturze wewnętrznej lub powierzchniowej (nanomateriały), które mogą być niebezpieczne ze względu na właściwości związane z ich rozmiarem lub strukturą, jak również zastąpienie ich przez substancje bardziej przyjazne dla środowiska, które zapewniają przynajmniej ten sam poziom bezpieczeństwa konsumentów. W tym celu przegląd i zmiana wykazu substancji objętych ograniczeniem z załącznika II powinny być spójne, powinny maksymalizować synergię z działaniami podjętymi w świetle innych przepisów Unii, a w szczególności rozporządzenia (WE) nr 1907/2006, a także powinny odzwierciedlać uzupełniający charakter tych działań, zapewniając jednocześnie wzajemnie niezależne oddziaływanie niniejszej dyrektywy i wspomnianego rozporządzenia. Należy zasięgnąć opinii właściwych zaangażowanych stron, a szczególną uwagę należy zwrócić na potencjalne skutki dla MŚP.
(17) Rozwój odnawialnych form energii jest jednym z kluczowych celów Unii, a wkład odnawialnych źródeł energii w osiągnięcie celów w zakresie ochrony środowiska i klimatu ma podstawowe znaczenie. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych 12 przypomina o potrzebie zapewnienia spójności tych celów z innymi przepisami unijnymi w zakresie ochrony środowiska. W rezultacie niniejsza dyrektywa nie powinna hamować rozwoju technologii wykorzystujących energie odnawialne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i środowiska i które są zrównoważone i rentowne.
(18) Wyłączenie z wymogu zastąpienia powinno zostać dozwolone w przypadku braku możliwości zastąpienia z naukowego oraz technicznego punktu widzenia, uwzględniając w szczególności sytuację MŚP lub, jeśli negatywny wpływ na środowisko, zdrowie lub bezpieczeństwo konsumenta spowodowany przez zastąpienie prawdopodobnie przeważy korzyści z zastąpienia w odniesieniu do środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa konsumenta lub jeżeli nie można zapewnić niezawodności substytutów. Decyzja dotycząca wyłączeń i czasu trwania możliwych wyłączeń powinna uwzględniać dostępność substytutów oraz społeczno-gospodarczy wpływ zastąpienia. W stosownych przypadkach do ogólnego wpływu wyłączeń należy stosować koncepcję cyklu życia. Zastąpienie niebezpiecznych substancji w EEE powinno również zostać przeprowadzone w sposób niezagrażający zdrowiu i bezpieczeństwu użytkowników EEE. Wprowadzenie do obrotu wyrobów medycznych wymaga przeprowadzenia procedury oceny zgodności, zgodnie z dyrektywą Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. dotyczącą wyrobów medycznych 13 i dyrektywą 98/79/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 1998 r. w sprawie wyrobów medycznych używanych do diagnozy in vitro 14 , co może wymagać zaangażowania jednostki notyfikowanej wyznaczonej przez właściwe organy państwa członkowskiego. Jeżeli taka jednostka notyfikowana zaświadcza, że nie wykazano bezpieczeństwa potencjalnego substytutu w zamierzonym zastosowaniu w wyrobie medycznym lub wyrobie medycznym używanym do diagnostyki in vitro, używanie takiego potencjalnego substytutu będzie uważane za mające wyraźnie negatywny wpływ pod względem społeczno-gospodarczym, zdrowotnym, jak również pod względem bezpieczeństwa konsumentów. Składanie wniosków o przyznanie wyłączenia dla sprzętu powinno być możliwe od daty wejścia w życie niniejszej dyrektywy, nawet przed rzeczywistym objęciem wymienionego sprzętu zakresem stosowania niniejszej dyrektywy.
(19) Wyłączenia z ograniczenia stosowania niektórych szczególnych materiałów lub substancji powinny mieć ograniczony zasięg i czas trwania, aby stopniowo wycofać stosowanie niebezpiecznych substancji w EEE, biorąc pod uwagę, iż z czasem będzie można uniknąć wykorzystania tych substancji w takich zastosowaniach.
(20) Ponieważ ponowne użycie produktu, odnowienie oraz wydłużenie jego okresu użytkowania są korzystne, dostępne powinny być części zamienne.
(21) Procedury oceny zgodności EEE objętego niniejszą dyrektywą powinny być zgodne z odpowiednimi przepisami Unii, w szczególności z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 768/2008/WE z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie wspólnych ram dotyczących wprowadzania produktów do obrotu 15 . Harmonizacja procedur oceny zgodności powinna zapewnić producentom pewność prawną w odniesieniu do tego, co muszą przedstawić organom w Unii jako dowód zgodności.
(22) Oznakowanie zgodności produktów stosowane na poziomie unijnym, oznakowanie CE, powinno mieć również zastosowanie do EEE objętego niniejszą dyrektywą.
(23) Mechanizmy nadzoru rynku, określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającym wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu 16 , stanowią mechanizmy zabezpieczające w celu sprawdzenia zgodności z niniejszą dyrektywą.
(24) W celu zapewnienia jednolitych warunków wdrażania niniejszej dyrektywy, w szczególności w odniesieniu do wytycznych i formatu wniosków o wyłączenia, należy powierzyć Komisji uprawnienia wykonawcze. Uprawnienia te powinny być wykonywane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiającym przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję 17 .
(25) Na użytek realizacji celów niniejszej dyrektywy Komisja powinna zostać uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczących zmian załącznika II (szczegółowe zasady zgodności z maksymalnymi wartościami stężenia) i dostosowania załączników III i IV do postępu naukowo-technicznego. Szczególne znaczenie ma przeprowadzenie przez Komisję stosownych konsultacji podczas prac przygotowawczych, w tym na szczeblu ekspertów.
(26) Zobowiązanie do transpozycji niniejszej dyrektywy do prawa krajowego powinno ograniczać się do tych przepisów, które stanowią zasadniczą zmianę w porównaniu z wcześniejszą dyrektywą. Zobowiązanie do transpozycji przepisów, które nie uległy zmianie, wynika z wcześniejszej dyrektywy.
(27) Niniejsza dyrektywa powinna pozostawać bez uszczerbku dla zobowiązań państw członkowskich dotyczących terminu transpozycji do prawa krajowego i terminu rozpoczęcia stosowania dyrektywy określonej w załączniku VII część B.
(28) Przy przeglądzie niniejszej dyrektywy Komisja powinna przeprowadzić dogłębną analizę spójności z rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006.
(29) Zgodnie z pkt 34 Porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie lepszego stanowienia prawa 18 państwa członkowskie są zachęcane do sporządzania, dla ich własnych celów i w interesie Unii, własnych tabel, które w możliwie najszerszym zakresie odzwierciedlą zbieżność pomiędzy niniejszą dyrektywą i środkami transpozycji, oraz do ich upowszechniania.
(30) Ponieważ cel niniejszej dyrektywy, czyli wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu substancji niebezpiecznych w EEE, nie może być osiągnięty w stopniu wystarczającym przez państwa członkowskie, natomiast, ze względu na skalę problemu i jego wpływ na inne przepisy Unii w dziedzinie odzysku i unieszkodliwiania odpadów oraz obszary będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak np. ochrona zdrowia ludzi, może zostać skuteczniej zrealizowany na poziomie Unii, Unia może podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną w tym artykule, niniejsza dyrektywa nie wykracza poza to, co jest konieczne do realizacji tego celu,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Sporządzono w Strasburgu dnia 8 czerwca 2011 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego |
W imieniu Rady |
J. BUZEK |
GYŐRI E. |
Przewodniczący |
Przewodniczący |
1 Dz.U. C 306 z 16.12.2009, s. 36.
2 Dz.U. C 141 z 29.5.2010, s. 55.
3 Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 24 listopada 2010 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 27 maja 2011 r.
4 Dz.U. L 37 z 13.2.2003, s. 19.
5 Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3.
6 Dz.U. C 30 z 4.2.1988, s. 1.
7 Dz.U. L 158 z 30.4.2004, s. 7.
8 Dz.U. L 37 z 13.2.2003, s. 24.
9 Dz.U. L 396 z 30.12.2006, s. 1.
10 Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10.
11 Dz.U. L 266 z 26.9.2006, s. 1.
12 Dz.U. L 140 z 5.6.2009, s. 16.
13 Dz.U. L 169 z 12.7.1993, s. 1.
14 Dz.U. L 331 z 7.12.1998, s. 1.
15 Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 82.
16 Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 30.
17 Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.
18 Dz.U. C 321 z 31.12.2003, s. 1.
19 Art. 2 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. a dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
20 Art. 2 ust. 4 lit. k dodana przez art. 1 pkt 1 lit. b dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
21 Dz.U. L 204 z 21.7.1998, s. 37.
22 Dz.U. L 189 z 20.7.1990, s. 17.
23 Art. 3 pkt 28 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
24 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
25 Art. 4 ust. 4 lit. ea) dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
26 Art. 4 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. c dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
27 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
28 Art. 5 ust. 4 lit. ba) dodana przez art. 1 pkt 4 lit. b dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
29 Art. 5 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. c dyrektywy nr 2017/2102 z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.305.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 11 grudnia 2017 r.
30 Art. 9 lit. b zmieniona przez sprostowanie z dnia 14 lutego 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.44.55) zmieniające nin. dyrektywę z dniem 21 lipca 2011 r.
31 Art. 15 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 sierpnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.209.18/2) zmieniające nin. dyrektywę z dniem 21 lipca 2011 r.
32 Załącznik II zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2015/863 z dnia 31 marca 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.137.10) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 24 czerwca 2015 r.
33 Załącznik III:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/50/UE z dnia 10 października 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.348.16) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 stycznia 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy Komisji nr 2012/51/UE z dnia 10 października 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.348.18) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 stycznia 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/14/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.71) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/72/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.78) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/76/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.86) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2017/1009 z dnia 13 marca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.153.21) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 6 lipca 2017 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2017/1010 z dnia 13 marca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.153.23) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 6 lipca 2017 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2017/1011 z dnia 15 marca 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.153.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 6 lipca 2017 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2017/1975 z dnia 7 sierpnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.281.29) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 20 listopada 2017 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/736 z dnia 27 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.94) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/737 z dnia 27 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.97) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/738 z dnia 27 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.100) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/739 z dnia 1 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.103) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/740 z dnia 1 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.106) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/741 z dnia 1 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.109) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2018/742 z dnia 1 marca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.123.112) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 7 czerwca 2018 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/169 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.5) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/170 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.8) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/171 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.11) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/172 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.14) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/173 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.17) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/174 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.20) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/176 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.26) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/177 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.29) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2019/178 z dnia 16 listopada 2018 r. (Dz.U.UE.L.2019.33.32) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 lutego 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 1845/2019 z dnia 8 sierpnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.283.38) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 listopada 2019 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 361/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.67.112) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 marca 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 365/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.67.125) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 marca 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 647/2021 z dnia 15 stycznia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.133.54) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 10 maja 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/274 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.25) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/275 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.29) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/276 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.32) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/277 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.35) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/278 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.38) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/279 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.41) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/280 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.44) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/281 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.47) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/282 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.51) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/283 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.54) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/284 z dnia 16 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/287 z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2022.43.64) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 marca 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2023/171 z dnia 28 października 2022 r. (Dz.U.UE.L.2023.24.33) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 lutego 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2024/232 z dnia 25 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2024.232) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 stycznia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2024/1416 z dnia 13 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1416) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 10 czerwca 2024 r.
34 Załącznik IV:- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/1/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/2/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.47) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/3/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.49) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/4/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.51) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/5/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.53) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/6/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.55) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/7/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.57) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/8/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.59) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/9/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.61) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/10/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.63) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/11/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.65) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/12/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.67) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/13/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.69) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/15/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.73) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/16/UE z dnia 18 października 2013 r. (Dz.U.UE.L.2014.4.75) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 29 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/69/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.72) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/70/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.74) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/71/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.76) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/73/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.80) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/74/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.82) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2014/75/UE z dnia 13 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.148.84) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 9 czerwca 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2015/573 z dnia 30 stycznia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.94.4) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 kwietnia 2015 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2015/574 z dnia 30 stycznia 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.94.6) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 30 kwietnia 2015 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2016/585 z dnia 12 lutego 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.101.12) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 6 maja 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2016/1028 z dnia 19 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.168.13) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 lipca 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr (UE) 2016/1029 z dnia 19 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.168.15) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 lipca 2016 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 360/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.67.109) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 marca 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 364/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.67.122) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 marca 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 366/2020 z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2020.67.129) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 25 marca 2020 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 884/2021 z dnia 8 marca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.194.37) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 22 czerwca 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2021/1978 z dnia 11 sierpnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.402.65) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 listopada 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2021/1979 z dnia 11 sierpnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.402.69) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 listopada 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2021/1980 z dnia 11 sierpnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.402.73) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 15 listopada 2021 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/1631 z dnia 12 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.245.45) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 12 października 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2022/1632 z dnia 12 maja 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.245.48) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 12 października 2022 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2023/1437 z dnia 4 maja 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.176.14) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 31 lipca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 dyrektywy nr 2023/1526 z dnia 16 maja 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.185.26) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 13 sierpnia 2023 r.
* Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 88.