Decyzja wykonawcza 2011/277/UE zmieniająca załącznik II do decyzji 93/52/EWG w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) oraz zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch, Polski i Zjednoczonego Królestwa za oficjalnie wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 10 maja 2011 r.
zmieniająca załącznik II do decyzji 93/52/EWG w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) oraz zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch, Polski i Zjednoczonego Królestwa za oficjalnie wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 3066)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/277/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 maja 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną(1), w szczególności jej załącznik A sekcja I pkt 4, załącznik A sekcja II pkt 7 i załącznik D rozdział I pkt E,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/68/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy owcami i kozami(2), w szczególności jej załącznik A rozdział 1 sekcja II,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 91/68/EWG określono warunki dotyczące zdrowia zwierząt regulujące handel owcami i kozami w Unii. Ustalono w niej warunki, zgodnie z którymi państwa członkowskie lub ich regiony mogą być uznawane za oficjalnie wolne od brucelozy.

(2) Załącznik II do decyzji Komisji 93/52/EWG z dnia 21 grudnia 1992 r. stwierdzającej stosowanie się państw członkowskich lub regionów do wymagań odnoszących się do brucelozy (B. melitensis) i przyznającej im status oficjalnie wolnych od choroby(3) zawiera wykaz regionów państw członkowskich uznanych za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) zgodnie z dyrektywą 91/68/EWG.

(3) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację, wykazującą - w odniesieniu do regionów Emilia-Romania i Valle d'Aosta - spełnienie warunków określonych w dyrektywie 91/68/EWG, w celu uznania tych regionów Włoch za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis).

(4) W wyniku oceny dokumentacji przedłożonej przez Włochy należy uznać regiony Emilia-Romania i Valle d'Aosta za oficjalnie wolne od tej choroby. Należy zatem odpowiednio zmienić dotyczący Włoch wpis w załączniku II do decyzji 93/52/EWG.

(5) Dyrektywa 64/432/EWG ma zastosowanie do handlu bydłem i trzodą chlewną w Unii. Określono w niej warunki, zgodnie z którymi państwo członkowskie lub jego region mogą być uznane za oficjalnie wolne od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła w odniesieniu do stad bydła.

(6) Wyspę Man, która jako posiadająca własny samorząd dependencja Korony Brytyjskiej nie należy do Unii, łączy z Unią specjalna, ograniczona relacja. Rozporządzenie (EWG) nr 706/73 Rady z dnia 12 marca 1973 r. dotyczące uzgodnień wspólnotowych mających zastosowanie do Wysp Normandzkich oraz wyspy Man w zakresie handlu produktami rolnymi(4) stanowi, że w zakresie stosowania przepisów dotyczących między innymi prawodawstwa w dziedzinie zdrowia zwierząt Zjednoczone Królestwo i Wyspa Man traktowane są jako jedno państwo członkowskie.

(7) Załączniki do decyzji Komisji 2003/467/WE z dnia 23 czerwca 2003 r. ustanawiającej status bydła oficjalnie wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła dla stad w niektórych państwach członkowskich i regionach państw członkowskich(5) zawierają wykazy państw członkowskich i ich regionów uznanych odpowiednio za oficjalnie wolne od gruźlicy, oficjalnie wolne od brucelozy i oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła.

(8) Włochy przedłożyły Komisji dokumentację wykazującą spełnienie określonych w dyrektywie 64/432/EWG warunków przyznania statusu oficjalnie wolnego od gruźlicy w przypadku prowincji Rieti i Viterbo w regionie Lacjum.

(9) Po dokonaniu oceny dokumentacji przedłożonej przez Włochy prowincje Rieti i Viterbo w regionie Lacjum należy uznać za oficjalnie wolne od gruźlicy regiony Włoch.

(10) Włochy i Zjednoczone Królestwo przedłożyły także Komisji dokumentację wykazującą spełnienie określonych w dyrektywie 64/432/EWG warunków przyznania statusu oficjalnie wolnego od brucelozy w przypadku prowincji Frosinone, Latina i Viterbo w regionie Lacjum we Włoszech oraz na Wyspie Man w Zjednoczonym Królestwie.

(11) Po dokonaniu oceny dokumentacji przedłożonej przez Włochy i Zjednoczone Królestwo prowincje Frosinone, Latina i Viterbo w regionie Lacjum we Włoszech oraz Wyspę Man w Zjednoczonym Królestwie należy uznać za oficjalnie wolne od brucelozy regiony odpowiednio Włoch i Zjednoczonego Królestwa.

(12) Włochy, Polska i Zjednoczone Królestwo przedłożyły także Komisji dokumentację wykazującą spełnienie odpowiednich warunków określonych w dyrektywie 64/432/EWG w odniesieniu do prowincji Viterbo w regionie Lacjum we Włoszech, czterdziestu czterech regionów administracyjnych (powiatów) w ramach nadrzędnych jednostek administracyjnych (województw) lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego w Polsce oraz Wyspy Man w Zjednoczonym Królestwie, w celu uznania tych regionów za regiony Włoch, Polski i Zjednoczonego Królestwa oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła.

(13) Na podstawie oceny dokumentacji przedłożonej przez Włochy, Polskę i Zjednoczone Królestwo przedmiotowe regiony należy uznać za regiony odpowiednio Włoch, Polski i Zjednoczonego Królestwa oficjalnie wolne od enzootycznej białaczki bydła.

(14) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki do decyzji 2003/467/WE.

(15) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku II do decyzji 93/52/EWG wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

W załącznikach do decyzji 2003/467/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 maja 2011 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64.

(2) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, s. 19.

(3) Dz.U. L 13 z 21.1.1993, s. 14.

(4) Dz.U. L 68 z 15.3.1973, s. 1.

(5) Dz.U. L 156 z 25.6.2003, s. 74.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załączniku II do decyzji 93/52/EWG wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:

"We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- prowincja Bolzano,

- region Emilia-Romania,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lacjum: prowincje Latina, Rieti, Rzym, Viterbo,

- region Liguria: prowincja Savona,

- region Lombardia,

- region Marche,

- region Molise,

- region Piemont,

- region Sardynia,

- region Toskania,

- prowincja Trydent,

- region Umbria,

- region Valle d'Aosta,

- region Wenecja Euganejska.".

ZAŁĄCZNIK  II

W załącznikach I, II i III do decyzji 2003/467/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I rozdział 2 wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:

"We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- prowincja Bolzano,

- region Emilia-Romania,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lacjum: prowincje Rieti, Viterbo,

- region Lombardia,

- region Marche: prowincja Ascoli Piceno,

- region Piemont: prowincje Novara, Verbania, Vercelli,

- region Sardynia: prowincje Cagliari, Medio Campidano, Ogliastra, Olbia-Tempio, Oristano,

- region Toskania,

- prowincja Trydent,

- region Wenecja Euganejska.";

2) w załączniku II rozdział 2:

a) wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:

"We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- prowincja Bolzano,

- region Emilia-Romania,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lacjum: prowincje Frosinone, Latina, Rieti, Viterbo,

- region Liguria: prowincje Imperia, Savona,

- region Lombardia,

- region Marche,

- region Molise: prowincja Campobasso,

- region Piemont,

- region Apulia: prowincja Brindisi,

- region Sardynia,

- region Toskania,

- prowincja Trydent,

- region Umbria,

- region Wenecja Euganejska.";

b) wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa otrzymuje brzmienie:

"W Zjednoczonym Królestwie:

- Zjednoczone Królestwo: Anglia, Szkocja, Walia,

- wyspa Man.";

3) w załączniku III rozdział 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) wpis dotyczący Włoch otrzymuje brzmienie:

"We Włoszech:

- region Abruzja: prowincja Pescara,

- prowincja Bolzano,

- region Kampania: prowincja Neapol,

- region Emilia-Romania,

- region Friuli-Wenecja Julijska,

- region Lacjum: prowincje Frosinone, Rieti, Viterbo,

- region Liguria: prowincje Imperia, Savona,

- region Lombardia,

- region Marche,

- region Molise,

- region Piemont,

- region Apulia: prowincja Brindisi,

- region Sardynia,

- region Sycylia: prowincje Agrigento, Caltanissetta, Syrakuzy, Trapani,

- region Toskania,

- prowincja Trydent,

- region Umbria,

- region Valle d'Aosta,

- region Wenecja Euganejska.";

b) wpis dotyczący Polski otrzymuje brzmienie:

"W Polsce:

- województwo dolnośląskie

powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, jeleniogórski, Jelenia Góra, kamiennogórski, kłodzki, legnicki, Legnica, lubański, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, Wałbrzych, wołowski, wrocławski, Wrocław, ząbkowicki, zgorzelecki, złotoryjski,

- województwo lubelskie

powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, chełmski, Chełm, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski, Zamość,

- województwo lubuskie

powiaty: gorzowski, Gorzów Wielkopolski, krośnieńsko-odrzański, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski, wschowski,

- województwo kujawsko-pomorskie

powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, Grudziądz, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, Toruń, tucholski, wąbrzeski, Włocławek, włocławski,

- województwo łódzkie

powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki, Łódź, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, Skierniewice, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski,

- województwo małopolskie

powiaty: brzeski, bocheński, chrzanowski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, olkuski, proszowicki, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wadowicki, wielicki,

- województwo mazowieckie

powiaty: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, grójecki, gostyniński, grodziski, kozienicki, legionowski, lipski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołęka, ostrowski, otwocki, piaseczyński, Płock, płocki, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński, żuromiński, żyrardowski,

- województwo opolskie

powiaty: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, Opole, prudnicki, strzelecki,

- województwo podkarpackie

powiaty: bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, Krosno, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, Przemyśl, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski,

- województwo podlaskie

powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, Łomża, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki, wysokomazowiecki, zambrowski,

- województwo pomorskie

powiaty: Gdańsk, gdański, Gdynia, lęborski, Sopot, wejherowski,

- województwo śląskie

powiaty: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, częstochowski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, gliwicki, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Katowice, kłobucki, lubliniecki, mikołowski, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, zawierciański, Żory, żywiecki,

- województwo świętokrzyskie

powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, Kielce, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski,

- województwo warmińsko-mazurskie

powiaty: Elbląg, elbląski, ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, lidzbarski, olecki, piski, szczycieński, węgorzewski,

- województwo wielkopolskie

powiaty: jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, koniński, Konin, krotoszyński, międzychodzki, nowotomyski, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki, średzki, śremski, turecki, wolsztyński, wrzesiński.";

c) dodaje się następujący wpis dotyczący Zjednoczonego Królestwa:

"W Zjednoczonym Królestwie: - Wyspa Man".

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.122.100

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2011/277/UE zmieniająca załącznik II do decyzji 93/52/EWG w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch za oficjalnie wolne od brucelozy (B. melitensis) oraz zmieniająca załączniki do decyzji 2003/467/WE w odniesieniu do uznania niektórych regionów Włoch, Polski i Zjednoczonego Królestwa za oficjalnie wolne od gruźlicy bydła, brucelozy bydła i enzootycznej białaczki bydła
Data aktu: 10/05/2011
Data ogłoszenia: 11/05/2011
Data wejścia w życie: 11/05/2011