Rozporządzenie 30/2009 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1032/2006 w zakresie wymogów dla automatycznych systemów wymiany danych lotniczych wspomagających usługi łącza danych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 30/2009
z dnia 16 stycznia 2009 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1032/2006 w zakresie wymogów dla automatycznych systemów wymiany danych lotniczych wspomagających usługi łącza danych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 552/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie interoperacyjności europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym ("rozporządzenie w sprawie interoperacyjności)(1), w szczególności jego art. 3 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 549/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. ustanawiające ramy tworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej ("rozporządzenie ramowe")(2), w szczególności jego art. 8 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu umożliwienia korzystania z aplikacji łącza danych ziemia-powietrze centrale kontroli obszaru świadczące usługi łącza danych zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 29/2009 z dnia 16 stycznia 2009 r. ustanawiającym wymogi dla usług łącza danych w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej(3) powinny mieć dostęp we właściwym czasie do odpowiednich informacji dotyczących lotu.

(2) W celu umożliwienia kolejnemu organowi kontroli ruchu lotniczego rozpoczęcia wymiany danych ze statkiem powietrznym, w przypadku gdy zainteresowane centralne kontroli obszaru nie posiadają wspólnej podłączonej usługi łącza danych, należy wdrożyć automatyczne procesy służące identyfikacji i łączności z kolejnym organem.

(3) Na mocy art. 8 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 549/2004 organizacja Eurocontrol została upoważniona do opracowania wymogów w zakresie skoordynowanego wprowadzenia usług łącza danych. Niniejsze rozporządzenie oparte jest na wynikającym z tego mandatu sprawozdaniu z dnia 19 października 2007 r.

(4) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1032/2006 z dnia 6 lipca 2006 r. ustanawiające wymagania dla automatycznych systemów wymiany danych lotniczych dla celów powiadamiania, koordynacji i przekazywania kontroli nad lotem pomiędzy organami kontroli ruchu lotniczego(4) powinno zostać odpowiednio zmienione.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Jednolitej Przestrzeni Powietrznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1032/2006 wprowadza się następujące zmiany:

1) 1 w art. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej, świadczące usługi łącza danych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 29/2009 zapewniają spełnianie przez systemy, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. a), i centrale kontroli obszaru wymogów w zakresie interoperacyjności i sprawności, określonych w załączniku I części A i D";

2) załączniki I i III zostają zmienione zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 stycznia 2009 r.
W imieniu Komisji
Antonio TAJANI
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 26.

(2) Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 1.

(3) Zob. s. 3 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(4) Dz.U. L 186 z 7.7.2006, s. 27.

ZAŁĄCZNIK 

W załącznikach I i III do rozporządzenia (WE) nr 1032/2006 wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I dodaje się część D w brzmieniu:

"CZĘŚĆ D: WYMOGI DLA PROCESÓW WSPOMAGAJĄCYCH USŁUGI ŁĄCZA DANYCH

1. PRZESŁANIE IDENTYFIKATORA

1.1. Przedmiotowe informacje dotyczące lotu

1.1.1. Informacje objęte procedurą przesyłania identyfikatora obejmują przynajmniej:

- identyfikację statku powietrznego,

- lotnisko odlotu,

- lotnisko docelowe,

- rodzaj identyfikatora,

- parametry identyfikatora.

1.2. Zasady stosowania

1.2.1. Dla każdego lotu, którego identyfikacja jest przekazywana za pomocą automatycznej wymiany danych, mającego przekroczyć granice obszaru, realizowana jest jedna procedura przesyłania identyfikatora.

1.2.2. Procedurę przesyłania identyfikatora rozpoczyna się w momencie określonym na podstawie jednego albo drugiego z poniższych parametrów, w zależności od tego, który moment wystąpi wcześniej, lub tak szybko, jak to tylko jest możliwe po tym momencie:

- liczba minut wyliczona na podstawie określonych parametrów przed przewidywaną godziną przekroczenia punktu koordynacji,

- gdy lot znajduje się w dwustronnie uzgodnionej odległości od punktu koordynacji,

zgodnie z porozumieniami o współpracy.

1.2.3. Kryteria kwalifikacji w zakresie procedury przesyłania identyfikatora są zgodne z porozumieniami o współpracy.

1.2.4. Informacje o przesłanym identyfikatorze organ przejmujący wprowadza do odpowiednich informacji dotyczących lotu.

1.2.5. Stan identyfikacji lotu może zostać wyświetlony na odpowiednim stanowisku pracy należącym do organu przejmującego.

1.2.6. O zakończeniu procedury przesyłania identyfikatora, obejmującym potwierdzenie organu przejmującego, informowany jest organ przekazujący.

1.2.7. Brak potwierdzenia zakończenia procedury przesyłania identyfikatora zgodnie z obowiązującymi wymogami w zakresie jakości usługi skutkuje wezwaniem do nawiązania kontaktu przez łącze danych ziemia-powietrze, skierowanym do statku powietrznego.

2. KOLEJNY POWIADAMIANY ORGAN

2.1. Przedmiotowe informacje dotyczące lotu

2.1.1. Informacje objęte procedurą powiadamiania kolejnego organu obejmują przynajmniej:

- identyfikację statku powietrznego,

- lotnisko odlotu,

- lotnisko docelowe.

2.2. Zasady stosowania

2.2.1. Dla każdego kwalifikującego się lotu przekraczającego granice obszaru realizowana jest procedura powiadamiania kolejnego organu.

2.2.2. Procedurę powiadamiania kolejnego organu rozpoczyna się po rozpoznaniu przez system pokładowy zapytania kolejnego organu o dane, skierowanego do statku powietrznego.

2.2.3. Organ przejmujący, po pomyślnym przetworzeniu danych dotyczących powiadomienia kolejnego organu, występuje do statku powietrznego o nawiązanie łączności pomiędzy kontrolerem a pilotem (CPDLC) za pośrednictwem łącza danych.

2.2.4. Jeśli dane o kolejnym powiadamianym organie nie zostały odebrane w dwustronnie uzgodnionym terminie, ustalonym na podstawie określonych parametrów, organ przejmujący stosuje procedury lokalne w celu nawiązania łączności ze statkiem powietrznym za pośrednictwem łącza danych.

2.2.5. O zakończeniu procedury powiadamiania kolejnego organu, obejmującym potwierdzenie organu przejmującego, informowany jest organ przekazujący.

2.2.6. Brak potwierdzenia zakończenia procedury powiadamiania kolejnego organu zgodnie z obowiązującymi wymogami w zakresie jakości usługi skutkuje uruchomieniem przez organ przekazujący lokalnych procedur.";

2) w załączniku III pkt 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2) Wymogi w zakresie interoperacyjności i eksploatacji określone w pkt 3.2.4, 3.2.5, 4.2.3, 4.2.4, 5.2.3, 5.2.4, 6.2.3 i 6.2.4 załącznika I, część B, oraz w pkt 1.2.6, 1.2.7, 2.2.5 i 2.2.6 załącznika I, część D są również traktowane jako wymogi bezpieczeństwa.

3) Jeśli chodzi o procedury korekty koordynacji, uchylenia koordynacji, podstawowych danych lotniczych, wymiany podstawowych danych lotniczych, przesłania identyfikatora oraz powiadamiania kolejnego organu, wymogi w zakresie jakości usługi, określone w załączniku II, są również traktowane jako wymogi bezpieczeństwa.".

1 Art. 1 pkt 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 17 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.153.29).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.13.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 30/2009 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1032/2006 w zakresie wymogów dla automatycznych systemów wymiany danych lotniczych wspomagających usługi łącza danych
Data aktu: 16/01/2009
Data ogłoszenia: 17/01/2009
Data wejścia w życie: 18/01/2009