Decyzja 2008/35/WE dotycząca projektu rozporządzenia Republiki Greckiej w sprawie etykietowania wyrobów piekarniczych z mrożonego ciasta

DECYZJA KOMISJI
z dnia 8 stycznia 2008 r.
dotycząca projektu rozporządzenia Republiki Greckiej w sprawie etykietowania wyrobów piekarniczych z mrożonego ciasta

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 6750)

(Jedynie tekst w języku greckim jest autentyczny)

(2008/35/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 stycznia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 19 ust. 20,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 19 akapit 2 dyrektywy 2000/13/WE w dniu 15 maja 2007 r. władze Grecji zgłosiły Komisji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych przepisów dotyczących obowiązkowego etykietowania wyrobów piekarniczych z mrożonego ciasta.

(2) Zgodnie ze zgłoszonym projektem na etykiecie wyrobów piekarniczych z mrożonego ciasta powinna znajdować się informacja o dacie produkcji i pochodzeniu mrożonego ciasta.

(3) Zgodnie z art. 19 akapit 2 dyrektywy 2000/13/WE Komisja zasięgnęła opinii państw członkowskich w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

(4) Dyrektywa 2001/13/WE zawiera przepisy dotyczące podawania na etykiecie informacji o pochodzeniu środków spożywczych (art. 3 ust. 1 pkt 7 i 8) oraz rodzajów oznaczeń daty odnośnie do środków spożywczych (art. 9 ust. 5). Zgodnie z tymi przepisami podawanie szczegółowych danych odnoszących się do źródła lub pochodzenia środka spożywczego jest obowiązkowe tylko w przypadku, gdy zaniechanie podania takich danych może w istotnym stopniu wprowadzać konsumenta w błąd co do prawdziwego źródła lub pochodzenia środka spożywczego (art. 3 ust. 1 pkt 8).

(5) Obowiązek podawania na etykiecie kraju pochodzenia mrożonego ciasta byłby dodatkowym obciążeniem dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo spożywcze, które produkują chleb z ciasta z innego państwa członkowskiego UE; obowiązek taki stanowi zatem potencjalną barierę dla swobodnego przepływu towarów i zagraża sprawnemu funkcjonowaniu jednolitego rynku. W art. 18 ust. 2 dyrektywy 2000/13/WE wymienia się przypadki, w których można zaakceptować niezharmonizowane przepisy krajowe regulujące etykietowanie i prezentację określonych środków spożywczych lub ogólnie środków spożywczych. Oprócz przypadków związanych z ochroną zdrowia publicznego, środki takie są dopuszczalne jedynie wtedy, gdy są uzasadnione zapobieganiem nadużyciom finansowym lub ochroną własności przemysłowej i handlowej, oznaczeń pochodzenia, zarejestrowanych nazw pochodzenia i zapobieganiem nieuczciwej konkurencji.

(6) Uzasadnienie zgłoszenia wystosowanego przez Grecję odnosi się do względów higienicznych, a zatem do ochrony zdrowia publicznego. W zgłoszeniu wystosowanym przez Grecję nie uwzględnia się faktu ustanowienia podstawy wspólnych przepisów w zakresie higieny środków spożywczych, w szczególności rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych(2). W zgłoszeniu wystosowanym przez Grecję nie podaje się żadnych dowodów na to, że zgłoszone środki są niezbędne do osiągnięcia wyższego poziomu ochrony zdrowia publicznego.

(7) Zgodnie z art. 9 ust. 5 tiret 5 dyrektywy 2000/13/WE nie wymaga się wskazania daty minimalnej trwałości w przypadku wyrobów piekarniczych lub cukierniczych, z zastrzeżeniem przepisów wspólnotowych nakładających obowiązek innego rodzaju oznaczenia daty. Poza zwolnieniem wyrobów piekarniczych z obowiązku wskazania daty minimalnej trwałości prawo wspólnotowe nie przewiduje żadnych zasad dotyczących innych rodzajów oznaczeń daty.

(8) Obowiązek podawania na etykiecie daty produkcji mrożonego ciasta dotyczyłby w szczególności produktów z innych państw członkowskich, które mogą być wprowadzane do obrotu jedynie po ich zakonserwowaniu (np. zamrożeniu). Obowiązek ten stanowi zatem potencjalną barierę dla swobodnego przepływu towarów i zagraża sprawnemu funkcjonowaniu jednolitego rynku.

(9) Zgodnie z orzecznictwem właściwe organy krajowe muszą udowodnić, że projektowane środki są niezbędne do osiągnięcia postawionych przed nimi celów oraz że środki te zgodne są z zasadą proporcjonalności (por. wyrok z dnia 30 listopada 1983 r., Van Bennekom, sprawa 227/82, Rec. 1983, str. 03883, pkt 40; wyrok z dnia 13 marca 1997 r., Morellato, sprawa C-358/95, Rec. 1997, str. I-01431, pkt 14 i wyrok z dnia 8 maja 2003 r., ATRAL, sprawa C-14/02, Rec. 2003, str. I-4431, pkt 67).

(10) Jest bardzo prawdopodobne, że zgłoszone środki, stosowane jednostronnie i bez rozróżnienia przez Republikę Grecką, byłyby nieproporcjonalnym utrudnieniem w handlu wewnątrzwspólnotowym. Środki te zobowiązałyby producentów lub podmioty zajmujące się przetwórstwem ciasta z innych państw członkowskich do wprowadzenia specjalnych etykiet.

(11) Komisja będzie nadal prowadziła rozmowy z państwami członkowskimi w sprawie podawania na etykietach środków spożywczych informacji o ich pochodzeniu.

(12) W świetle powyższych spostrzeżeń Komisja wydała negatywną opinię na mocy art. 19 akapit 3 dyrektywy 2000/13/WE.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zobowiązuje się Republikę Grecką do nieprzyjmowania projektu rozporządzenia w sprawie etykietowania wyrobów piekarniczych z mrożonego ciasta.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Greckiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 stycznia 2008 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 109 z 6.5.2000, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2007/68/WE (Dz.U. L 310 z 28.11.2007, str. 11).

(2) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, str. 1.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024