Decyzja 2008/105/WE zmieniająca decyzję 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 lutego 2008 r.
zmieniająca decyzję 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 421)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/105/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 lutego 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG(1), w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty oraz art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 96/23/WE ustanowiono środki monitorowania substancji i grup pozostałości wymienionych w załączniku I do tej dyrektywy. Na mocy dyrektywy Rady 96/23/WE ujęcie danego kraju i zachowanie go w wykazach krajów trzecich, z których zezwala się państwom członkowskim na przywóz zwierząt i podstawowych produktów pochodzenia zwierzęcego objętych tą dyrektywą, zależy od przedłożenia przez kraje trzecie, których to dotyczy, planu określającego oferowane przez niego gwarancje w odniesieniu do monitorowania grup pozostałości i substancji, o których mowa w tej dyrektywie.

(2) W decyzji Komisji 2004/432/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE(2) planów w zakresie kontroli pozostałości wymieniono te kraje trzecie, które przedłożyły plan w zakresie kontroli pozostałości, określający gwarancje oferowane przez nie zgodnie z wymogami tej dyrektywy.

(3) Białoruś, Kanada, Falklandy, Mauritius i Szwajcaria przedstawiły Komisji plany w zakresie kontroli pozostałości w odniesieniu do zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego obecnie niewymienionych w załączniku do decyzji 2004/432/WE. Ocena tych planów oraz dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące monitorowania pozostałości w tych krajach trzecich w odniesieniu do rozpatrywanych zwierząt i produktów. Odnośne zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zatem zostać ujęte w wykazie zawartym w załączniku do tej decyzji dotyczącym tych krajów trzecich.

(4) Ponadto Szwajcaria przedłożyła Komisji plan w zakresie kontroli pozostałości dotyczący miodu, w odniesieniu do którego obecnie stosuje się ograniczenie "kraje trzecie wykorzystujące jedynie surowce z innych zatwierdzonych krajów trzecich do produkcji żywności". Ocena tego planu i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dla zniesienia tego ograniczenia. Należy zatem skreślić przypis ustanawiający to ograniczenie w załączniku do decyzji 2004/432/WE.

(5) Etiopia, Islamska Republika Iranu i Surinam przedłożyły Komisji plany kontroli w zakresie pozostałości w odniesieniu do niektórych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Ocena tych planów oraz dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję zapewniają wystarczające gwarancje dotyczące monitorowania pozostałości w tych krajach trzecich w odniesieniu do rozpatrywanych zwierząt i produktów. Odnośne zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zatem zostać ujęte w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE dotyczącym Etiopii, Islamskiej Republiki Iranu i Surinamu.

(6) Belize, Kolumbia, Kenia, Oman i Zimbabwe, które są obecnie wymienione w wykazie w odniesieniu do niektórych zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego w załączniku do decyzji 2004/432/WE, nie przedłożyły Komisji wymaganych planów kontroli w odniesieniu do niektórych z tych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Wpisy dotyczące odnośnych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego powinny zostać zatem ujęte w wykazie zawartym w załączniku do tej decyzji dotyczącym tych krajów trzecich. Kraje trzecie, których to dotyczy, zostały o tym odpowiednio powiadomione.

(7) Erytrea, Izrael i Tunezja, które obecnie są ujęte w załączniku do decyzji 2004/432/WE w odniesieniu do niektórych zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego, nie przedłożyły Komisji wymaganych planów kontroli w zakresie pozostałości w odniesieniu do niektórych z tych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ obecnie nie dokonuje się wywozu do Wspólnoty tego rodzaju zwierząt ani produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z tych krajów trzecich. Odnośne zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny zostać zatem ujęte w wykazie zawartym w załączniku do decyzji 2004/432/WE dotyczącym tych krajów trzecich. Kraje trzecie, których to dotyczy, zostały o tym odpowiednio powiadomione.

(8) Ukraina, która obecnie jest ujęta w wykazie w odniesieniu do koniowatych w związku z ograniczeniem "wywozu żywych koni rzeźnych (wyłącznie zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności)" w załączniku do decyzji 2004/432/WE, nie przedłożyła Komisji wymaganego planu kontroli pozostałości. Ponadto badania Biura ds. Żywności i Weterynarii wykazały poważne niedociągnięcia w badaniu żywych koni w tym kraju trzecim. Należy zatem skreślić odnośny wpis w wykazie zawartym w załączniku do tej decyzji. Organy tego kraju trzeciego zostały o tym odpowiednio powiadomione.

(9) Republika Południowej Afryki, która jest obecnie ujęta w wykazie w załączniku do decyzji 2004/432/WE w odniesieniu do kilku zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego, przedłożyła Komisji wymagane plany kontroli w zakresie pozostałości w odniesieniu do tych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak inspekcja Biura ds. Żywności i Weterynarii wykazała poważne niedociągnięcia w wykonywaniu planu kontroli w zakresie pozostałości w odniesieniu do niektórych zwierząt lub produktów pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w planach. Na tej podstawie Republika Południowej Afryki wniosła o skreślenie z wykazu zawartego w załączniku do tej decyzji wpisów dotyczących wszystkich zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem zwierzyny łownej i zwierząt dzikich utrzymywanych przez człowieka, w tym strusi. W odniesieniu do tych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego otrzymano wystarczające gwarancje.

(10) Należy wprowadzić okres przejściowy obejmujący wysyłki zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z Belize, Kolumbii, Erytrei, Izraela, Kenii, Omanu, Republiki Południowej Afryki, Tunezji, Ukrainy i Zimbabwe, wysłanych z tych krajów trzecich do Wspólnoty przed datą stosowania niniejszej decyzji, w celu uwzględnienia czasu potrzebnego na ich dotarcie do Wspólnoty i uniknięcia zakłóceń w handlu.

(11) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2004/432/WE.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik do decyzji 2004/432/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Zmian do wykazu zawartego w załączniku do decyzji 2004/432/WE, wprowadzanych niniejszą decyzją, nie stosuje się do wysyłek zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z Belize, Kolumbii, Erytrei, Izraela, Kenii, Omanu, Republiki Południowej Afryki, Tunezji, Ukrainy i Zimbabwe, o ile importer tego rodzaju zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego jest w stanie wykazać, że zostały one wysłane z kraju trzeciego, o którym mowa, i były w drodze do Wspólnoty przed datą stosowania niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 marca 2008 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 lutego 2008 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2006/104/WE (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 352).

(2) Dz.U. L 154 z 30.4.2004, s. 44. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2007/362/WE (Dz.U. L 138 z 30.5.2007, s. 18).

ZAŁĄCZNIK 

"ZAŁĄCZNIK
Kod ISO 2 Państwo Bydło Owce/

kozy

Trzoda chlewna Konie Drób Akwakultura Mleko Jaja Króliki Zwierzyna łowna Zwierzęta dzikie utrzymywane przez człowieka Miód
AD Andora(1) X X X
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie X
AL Albania X X X
AN Antyle Niderlandzkie X(2)
AR Argentyna X X X X X X X X X X X
AU Australia X X X X X X X X
BA Bośnia

i Hercegowina

X
BD Bangladesz X
BR Brazylia X X X X
BW Botswana X X
BY Białoruś X(3) X X X
BZ Belize X
CA Kanada X X X X X X X X X X X X
CH Szwajcaria X X X X X X X X X X X X
CL Chile X X(4) X X X X X X
CN Chiny X X X X
CO Kolumbia X
CU Kuba X X
EC Ekwador X
ET Etiopia X
FK Falklandy X X
FO Wyspy Owcze X
GL Grenlandia X X X
GM Gambia X
GT Gwatemala X X
HK Hongkong X(2) X(2)
HN Honduras X
HR Chorwacja X X X X(3) X X X X X X X X
ID Indonezja X
IL Izrael X X X X X
IN Indie X X X X
IS Islandia X X X X X X X(2)
IR Islamska Republika Iranu X
JM Jamajka X X
JP Japonia X
KG Kirgistan X
KR Republika Korei X
LK Sri Lanka X
MA Maroko X
MD Republika Mołdawii X
ME Czarnogóra

(5)

X X X X(3) X
MG Madagaskar X
MK Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

(6)

X X X(3) X
MU Mauritius X(2) X
MX Meksyk X X X X
MY Malezja X(7) X
MZ Mozambik X
NA Namibia X X X X
NC Nowa Kaledonia X X X X
NI Nikaragua X X
NZ Nowa Zelandia X X X X X X X X
PA Panama X
PE Peru X X
PH Filipiny X
PN Pitcairn X
PY Paragwaj X
RS Serbia(8) X X X X(3) X X X X X X
RU Federacja Rosyjska X X X X(3) X X X X(3) X
CO Arabia Saudyjska X
SC Seszele X
SG Singapur X(2) X(2) X(2) X(2) X(2) X(2)
SM San Marino(10) X X X
SR Surinam X
SV Salwador X
SZ Suazi X
TH Tajlandia X X X
TN Tunezja X X X
TR Turcja X X X X
TW Tajwan X X
TZ Zjednoczona Republika Tanzanii X
UA Ukraina X X X
UG Uganda X
US Stany Zjednoczone X X X X X X X X X X X X
UY Urugwaj X X X X X X X X X
VE Wenezuela X
VN Wietnam X
YT Majotta X
ZA Republika Południowej Afryki X X
ZM Zambia X
ZW Zimbabwe X X
(1) Wstępny plan kontroli w zakresie pozostałości zatwierdzony przez podgrupę weterynaryjną WE-Andora (zgodnie z decyzją nr 2/1999 Wspólnego Komitetu WE-Andora (Dz.U. L 31 z 5.2.2000, s. 84).

(2) Kraje trzecie wykorzystujące jedynie surowce z innych zatwierdzonych krajów trzecich do produkcji żywności.

(3) Wywóz żywych koni rzeźnych (wyłącznie zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności).

(4) Tylko owce.

(5) Sytuacja tymczasowa w oczekiwaniu na dalsze informacje dotyczące pozostałości.

(6) Była Jugosłowiańska Republika Macedonii; kod tymczasowy, nieprzesądzający w żaden sposób o ostatecznej nazwie kraju, która jest obecnie przedmiotem dyskusji w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(7) Wyłącznie cześć na Półwyspie Malajskim (zachodnia Malezja).

(8) Z wyjątkiem Kosowa zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z dnia 10 czerwca 1999 r.

(9) Dotyczy wyłącznie reniferów z regionów murmańskiego i jamalsko-nienieckiego.

(10) Plan kontroli zatwierdzony zgodnie z decyzją nr 1/94 Komitetu Współpracy WE-San Marino (Dz.U. L 238 z 13.9.1994, s. 25)."

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.38.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/105/WE zmieniająca decyzję 2004/432/WE w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE planów w zakresie kontroli pozostałości
Data aktu: 11/02/2008
Data ogłoszenia: 13/02/2008
Data wejścia w życie: 13/02/2008, 01/03/2008