Decyzja 2008/991/WE w sprawie przyjęcia zmian w załączniku IV do umowy o partnerstwie

DECYZJA NR 3/2008 RADY MINISTRÓW AKP-WE
z dnia 15 grudnia 2008 r.
w sprawie przyjęcia zmian w załączniku IV do umowy o partnerstwie

(2008/991/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2008 r.)

RADA MINISTRÓW AKP-WE,

uwzględniając Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("AKP"), z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, podpisaną w Kotonu w Beninie dnia 23 czerwca 2000 r. i zmienioną umową podpisaną w Luksemburgu w dniu 25 czerwca 2005 r. (zwaną dalej "Umową o partnerstwie AKP-WE") 1 , w szczególności jej art. 15 ust. 3, art. 81 i 100,

uwzględniając zalecenie Komitetu AKP-WE ds. Współpracy Finansowej na rzecz Rozwoju,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu wprowadzenia usprawnień i wspierania harmonizacji, w załączniku IV do Umowy o partnerstwie AKP-WE wprowadzono szereg przepisów dotyczących procedur zarządzania oraz realizacji. Jednakże zawarte w załączniku IV przepisy dotyczące zawierania i wykonywania umów pozostały nadal przedmiotem rozmów.

(2) Podpisaniu zmienionej Umowy o partnerstwie AKP-WE w dniu 25 czerwca 2005 r. towarzyszyła deklaracja nr VIII zatytułowana "Wspólna deklaracja w sprawie artykułu 19a załącznika IV", która stanowi, że "zgodnie z artykułem 100 Umowy z Kotonu Rada Ministrów zbada przepisy załącznika IV dotyczące zawierania i wykonywania umów w celu przyjęcia ich przed wejściem w życie Umowy zmieniającej Umowę z Kotonu".

(3) Tekst nowego art. 19c zastępującego art. 21, 23, 25, 27, 28 i 29 załącznika IV spełnia wymogi zakładające uproszczenie, wyjaśnienie i harmonizację procedur udzielania zamówień i zarządzania, dotyczących umów finansowanych przez Wspólnotę Europejską.

(4) Właściwe jest zatem wprowadzenie zmian w załączniku IV do Umowy o partnerstwie AKP-WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku IV do Umowy o partnerstwie AKP-WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
skreśla się art. 21, 23, 25, 27, 28 i 29;
2) 2
dodaje się następujący artykuł:

"Artykuł 19c

Udzielanie zamówień, przyznawanie dotacji i wykonywanie umów

1. Z wyjątkiem przypadków określonych w artykule 26 zamówienia i dotacje powinny być udzielane i realizowane zgodnie z przepisami wspólnotowymi i z wyjątkiem szczególnych przypadków przewidzianych w tych przepisach, zgodnie z obowiązującymi w momencie rozpoczęcia danego postępowania standardowymi procedurami i dokumentacją ustalonymi i publikowanymi przez Komisję na użytek realizacji działań w ramach współpracy z krajami trzecimi.

2. W ramach zarządzania zdecentralizowanego, w przypadkach gdy wspólna ocena wykazuje, że procedury udzielania zamówień i dotacji w państwie AKP lub regionie będącym beneficjentem lub procedury przyjęte przez ofiarodawców są zgodne z zasadami przejrzystości, proporcjonalności, równego traktowania i niedyskryminacji oraz wykluczają wszelkiego rodzaju konflikty interesów, Komisja obowiązana jest stosować te procedury, zgodnie z deklaracją paryską oraz bez uszczerbku dla artykułu 26, z pełnym poszanowaniem zasad dotyczących wykonywania jej uprawnień w tej dziedzinie.

3. Państwo AKP lub region będący beneficjentem zobowiązuje się do regularnego sprawdzania prawidłowej realizacji działań finansowanych z Funduszu, do przyjęcia stosownych środków w celu zapobieżenia nieprawidłowościom i nadużyciom finansowym oraz do podejmowania, w razie konieczności, działań prawnych w celu odzyskania niesłusznie wypłaconych środków.

4. W ramach zarządzania zdecentralizowanego umowy są negocjowane, sporządzane, podpisywane i wykonywane przez państwa AKP. Państwa te mogą jednak wezwać Komisję do negocjowania, sporządzenia, podpisania i wykonania umów w ich imieniu.

5. Zgodnie z zobowiązaniem, o którym mowa w artykule 50 niniejszej Umowy, umowy i dotacje finansowane z zasobów Funduszu należy wykonywać zgodnie z uznanymi międzynarodowymi podstawowymi standardami w dziedzinie prawa pracy.

6. Powołuje się grupę ekspertów będących przedstawicielami sekretariatu grupy państw AKP oraz Komisji w celu ustalenia, na wniosek jednej ze stron, stosownych zmian oraz propozycji zmian i poprawek do zasad i procedur, o których mowa w ustępach 1 i 2.

Grupa ta składa okresowe sprawozdania Komitetowi AKP-WE ds. Współpracy Finansowej na rzecz Rozwoju, aby wesprzeć go w spoczywającym na nim obowiązku analizy problemów dotyczących realizacji działań w zakresie współpracy rozwojowej i proponowania odpowiednich środków."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja zostaje przyjęta przez Radę Ministrów AKP-WE w ramach procedury pisemnej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 grudnia 2008 r.

W imieniu Rady Ministrów AKP-WE

P. SELLAL

Przewodniczący Komitetu Ambasadorów AKP-WE z upoważnienia

1 Dz.U. L 287 z 28.10.2005, s. 4.
2 Art. 1 pkt 2 zmieniony przez sprostowanie z dnia 7 listopada 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.321.11).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.352.59

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/991/WE w sprawie przyjęcia zmian w załączniku IV do umowy o partnerstwie
Data aktu: 15/12/2008
Data ogłoszenia: 31/12/2008
Data wejścia w życie: 15/12/2008