Decyzja 2008/591/WE w sprawie Forum Konsultacyjnego ds. Ekoprojektu

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 czerwca 2008 r.
w sprawie Forum Konsultacyjnego ds. Ekoprojektu
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/591/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 18 lipca 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2005 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię oraz zmieniającą dyrektywę Rady 92/42/EWG, oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 96/57/WE i 2000/55/WE(1), w szczególności jej art. 18,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 18 dyrektywy 2005/32/WE Komisja zapewnia, że podczas wykonywania swoich czynności przestrzega, w odniesieniu do każdego ze środków wykonawczych, zrównoważonego udziału przedstawicieli państw członkowskich i wszystkich zainteresowanych stron.

(2) W dyrektywie 2005/32/WE przewiduje się, że strony te powinny spotykać się w ramach forum konsultacyjnego. Niezbędne jest zatem określenie zadań i struktury tego forum.

(3) Forum konsultacyjne powinno wspierać Komisję w ustanawianiu planu prac, wnosić wkład do określania i weryfikacji środków wykonawczych, analizy skuteczności ustalonych mechanizmów nadzoru rynku oraz do oceny dobrowolnych umów i innych środków samoregulacji.

(4) W skład forum konsultacyjnego powinni wchodzić przedstawiciele państw członkowskich i zainteresowane strony, związane z przedmiotowym produktem lub grupą produktów, takie jak branża, w tym MŚP, rzemiosło, związki zawodowe, handlowcy, detaliści, importerzy, organizacje ochrony środowiska i organizacje konsumentów.

(5) Należy określić zasady ujawniania informacji przez członków forum konsultacyjnego, bez uszczerbku dla zasad bezpieczeństwa załączonych do regulaminu Komisji w drodze decyzji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(2).

(6) Dane osobowe dotyczące członków forum konsultacyjnego powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3),

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zadania

Zadania członków Forum Konsultacyjnego ds. Ekoprojektu, zwanego dalej "Forum", polegają na udzielaniu opinii dotyczących opracowania i zmiany planu prac, o którym mowa w art. 16 ust. 1 dyrektywy 2005/32/WE, oraz na doradzaniu Komisji w sprawach związanych z wykonywaniem dyrektywy 2005/32/WE, zgodnie z art. 16 ust. 2, art. 18 i art. 23 tej dyrektywy.

Artykuł  2

Konsultacje

Komisja może konsultować się z Forum w każdej sprawie dotyczącej wykonywania dyrektywy 2005/32/WE.

Artykuł  3

Członkostwo

1.
Komisja mianuje członków Forum spośród zainteresowanych stron, związanych z przedmiotowym produktem lub grupą produktów, które odpowiedziały na zaproszenie do zgłaszania kandydatur.
2.
W skład Forum wchodzi do 60 następujących członków:

a) po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego;

b) po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego;

c) do 30 przedstawicieli zainteresowanych stron, o których mowa w art. 18 dyrektywy 2005/32/WE.

3.
Każdy członek wyznacza osobę reprezentującą go na posiedzeniach Forum na podstawie kompetencji i doświadczenia tej osoby w danym obszarze działalności.
4.
Członkowie Forum są mianowani na 3-letnią odnawialną kadencję i pełnią swoje funkcje do czasu mianowania ich następców zgodnie z ust. 3 lub do czasu wygaśnięcia kadencji członka.
5.
Członkowie mogą zostać zastąpieni na pozostałą część ich kadencji w następujących przypadkach:

a) rezygnacja członka;

b) brak dalszej możliwości efektywnego uczestnictwa przez członka w obradach Forum;

c) nieprzestrzeganie przez członka art. 287 Traktatu.

6.
Wykaz członków i wszelkie zmiany tego wykazu są publikowane na stronach internetowych Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu, Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu oraz w rejestrze grup ekspertów Komisji.
Artykuł  4

Tryb funkcjonowania

1.
Forum przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu z przewodniczącym Forum może tworzyć podgrupy do rozpatrzenia szczególnych kwestii w ramach zakresu obowiązków określonego przez Forum. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.
3.
Przewodniczący może zapraszać ekspertów lub obserwatorów posiadających szczegółową wiedzę w temacie będącym

w porządku obrad do udziału w obradach Forum lub podgrupy, o ile taki udział jest niezbędny lub przydatny.

4.
Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w drodze udziału w obradach Forum lub podgrupy odnoszą się do spraw poufnych, informacje te nie są ujawniane.
5.
Posiedzenia Forum i jego podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretarską. Inni urzędnicy Komisji zainteresowani pracami Forum i jego podgrup mogą uczestniczyć w ich posiedzeniach.
6.
Regulamin Forum określony jest w załączniku.
7.
Komisja może publikować lub zamieszczać w Internecie, w oryginalnym języku danego dokumentu, każde streszczenie, wnioski, częściowe wnioski lub dokument roboczy Forum.
Artykuł  5

Zwrot kosztów

Komisja zwraca koszty podróży oraz, w stosownych przypadkach, koszty pobytu jednego przedstawiciela z każdego państwa członkowskiego oraz ekspertów technicznych zaproszonych zgodnie z art. 4 ust. 3 w związku z działalnością Forum, zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Członkowie Forum, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.

Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego Forum przez właściwy departament Komisji.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 czerwca 2008 r.

W imieniu Komisji
Günter VERHEUGEN
Wiceprzewodniczący

______

(1) Dz.U. L 191 z 22.7.2005, s. 29. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 2008/28/WE (Dz.U. L 81 z 20.3.2008, s. 48).

(2) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/548/WE, Euratom (Dz.U. L 215 z 5.8.2006, s. 38).

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin Forum Konsultacyjnego ds. Ekoprojektu

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając dyrektywę 2005/32/WE, w szczególności jej art. 18, uwzględniając wzór regulaminu opublikowany przez Komisję,

PRZYJMUJE NINIEJSZY REGULAMIN:

Artykuł  1

Zwoływanie posiedzeń

1.
Posiedzenia Forum zwołuje przewodniczący.
2.
Można zwoływać wspólne posiedzenia Forum i innych grup w celu omówienia kwestii znajdujących się w ich odpowiednich zakresach odpowiedzialności.
Artykuł  2

Porządek obrad

1.
Przewodniczący opracowuje porządek dnia i przedkłada go Forum.
2.
W porządku obrad rozróżnia się:

a) konsultacje z zainteresowanymi stronami w ramach Forum w sprawie:

– opracowania i zmiany planu pracy zgodnie z art. 16 ust. 1 dyrektywy 2005/32/WE,

– określania i weryfikacji środków wykonawczych zgodnie z art. 16 ust. 2 i art. 18 dyrektywy 2005/32/WE,

– analizy skuteczności ustalonych mechanizmów nadzoru rynku zgodnie z art. 18 dyrektywy 2005/32/WE,

– oceny dobrowolnych umów i innych środków samoregulacji zgodnie z art. 18 dyrektywy 2005/32/WE,

– oceny skuteczności dyrektywy i jej środków wykonawczych, progu dla środków wykonawczych, mechanizmów nadzoru rynku oraz wszelkich właściwych środków samoregulacji wynikłych z jej wdrożenia, zgodnie z art. 23 dyrektywy 2005/32/WE;

b) inne sprawy przedstawione do wiadomości Forum lub w ramach zwykłej wymiany poglądów, z inicjatywy Przewodniczącego lub na pisemny wniosek członka Forum zatwierdzony przez przewodniczącego.

3.
Forum przyjmuje porządek obrad na początku posiedzenia.
Artykuł  3

Przekazywanie dokumentów członkom Forum

1.
Przewodniczący przesyła członkom Forum zaproszenie na posiedzenie, porządek obrad i dokumenty robocze, w sprawie których mają się odbyć konsultacje z zainteresowanymi stronami w ramach Forum, oraz wszelkie inne dokumenty robocze, zgodnie z art. 12 ust. 2, nie później niż miesiąc przed terminem posiedzenia.
2.
Członkowie Forum mogą przedkładać przewodniczącemu uzupełniające dokumenty robocze i oświadczenia pisemne nie później niż tydzień przed terminem posiedzenia. Po otrzymaniu takich dokumentów są one udostępniane członkom Forum.
3.
W nagłych przypadkach przewodniczący może, na wniosek członka Forum lub z własnej inicjatywy, skrócić termin przekazywania dokumentów, o którym mowa w ust. 1 i 2, do pięciu dni przed terminem posiedzenia.
4.
Przewodniczący może postanowić o udostępnieniu jako dokumentów roboczych Forum dokumentów pochodzących od zainteresowanych stron, niebędących członkami Forum, i przez nie dostarczonych.
Artykuł  4

Opinie w ramach Forum

1.
Przewodniczący odnotowuje opinie wyrażone przez przedstawicieli państw członkowskich i różne zainteresowane strony w ramach Forum.
2.
Opinie przedstawicieli państw członkowskich i zainteresowanych stron mogą także przybrać formę oświadczeń pisemnych przedkładanych zgodnie z art. 3.
3.
W ciągu trzech tygodni po terminie posiedzenia można składać uzupełniające oświadczenia pisemne związane z obradami Forum.
4.
W razie potrzeby można zastosować procedurę pisemną przewidzianą w art. 8.
Artykuł  5

Reprezentacja

1.
W celu zapewnienia zrównoważonego udziału odpowiednich podmiotów w odniesieniu do każdej z omawianych grup produktów przewodniczący może zaprosić zainteresowane strony, niebędące członkami Forum, do udziału w dyskusji nad określonymi punktami porządku obrad na niektórych posiedzeniach.
2.
Każdy członek Forum wyznacza jedną osobę reprezentującą go na posiedzeniach Forum i powiadamia o tym przewodniczącego. Za zgodą przewodniczącego wyznaczonym przedstawicielom, na koszt członka, mogą towarzyszyć eksperci. Członkowie powiadamiają przewodniczącego nie później niż dwa tygodnie przed terminem posiedzenia o ekspertach, którzy mieliby towarzyszyć ich przedstawicielom. Jeżeli co najmniej na tydzień przed terminem posiedzenia przewodniczący nie wyrazi sprzeciwu wobec uczestnictwa eksperta, uważa się, że zgoda została udzielona.
3.
Członek może reprezentować innych członków. Przed posiedzeniem reprezentujący członek przedstawia przewodniczącemu dowód zgody reprezentowanych członków.
4.
Członkowie zapewniają należyte powiadomienie reprezentowanych podmiotów o obradach Forum.
5.
Członkowie zapewniają przeprowadzenie właściwych konsultacji z reprezentowanymi podmiotami i przyjmują reprezentatywne opinie.
Artykuł  6

Podgrupy

Przewodniczący może tworzyć podgrupy do rozpatrzenia szczególnych kwestii. Podgrupom przewodniczy przedstawiciel Komisji. Podgrupy zdają sprawozdanie Forum. W tym celu mogą wyznaczać sprawozdawcę.

Artykuł  7

Udział osób trzecich

Przewodniczący może postanowić o zaproszeniu osób trzecich do udziału w posiedzeniu oraz o zaproszeniu ekspertów do zabrania głosu w poszczególnych sprawach.

Artykuł  8

Procedura pisemna

1.
W razie potrzeby państwa członkowskie i zainteresowane strony będące członkami Forum mogą wyrażać swoje opinie w drodze procedury pisemnej. W tym celu przewodniczący przesyła członkom Forum, zgodnie z art. 12 ust. 2, dokument(-y) roboczy(-e), w sprawie którego(-ych) potrzebne są opinie państw członkowskich i zainteresowanych stron będących członkami Forum. Termin przedkładania uwag nie może być krótszy niż 14 dni kalendarzowych ani nie może przekroczyć 1 miesiąca.
2.
W nagłych przypadkach stosuje się termin przewidziany w art. 3 ust. 3.
Artykuł  9

Sekretariat

Komisja zapewnia sekretarską obsługę Forum.

Artykuł  10

Protokoły posiedzeń

1.
Protokoły wszystkich posiedzeń są sporządzane pod nadzorem przewodniczącego i zawierają w szczególności opinie wyrażone na posiedzeniu w sprawie przygotowanego(-ych) przez służby Komisji dokumentu(-ów) roboczego(-ych), o którym(-ych) mowa w art. 2 ust. 2 lit. a), oraz, w razie potrzeby, opinie wyrażone w sprawach, o których mowa w art. 2 ust. 2 lit. b). W osobnym załączniku zamieszcza się referencyjny wykaz oświadczeń pisemnych przedłożonych zgodnie z art. 4. Protokoły przesyła się członkom Forum i podmiotom innym niż członkowie, którzy uczestniczyli w posiedzeniu, w terminie jednego miesiąca.
2.
Członkowie Forum przesyłają przewodniczącemu na piśmie wszelkie uwagi do protokołu w terminie dwóch tygodni. Forum jest powiadamiane o tych uwagach. W przypadku jakiejkolwiek różnicy zdań proponowaną poprawkę poddaje się dyskusji na Forum. W przypadku utrzymywania się różnicy zdań tekst poprawki załącza się do protokołu.
Artykuł  11

Lista obecności

Na każdym posiedzeniu przewodniczący sporządza listę obecności podającą nazwisko każdego uczestnika, organizację, do której należy, oraz, w stosownych przypadkach, reprezentowaną przez uczestnika zainteresowaną stronę.

Artykuł  12

Korespondencja

1.
Korespondencję dotyczącą Forum należy kierować do Komisji drogą elektroniczną do wiadomości przewodniczącego.
2.
Korespondencję do członków Forum należy kierować do członków drogą elektroniczną. Członkowie wyznaczają osobę(-y) do kontaktów, do której(-ych) należy przesyłać korespondencję, i powiadamiają o tym przewodniczącego na piśmie.
Artykuł  13

Ochrona danych osobowych

Przetwarzanie wszelkich danych osobowych dla celów niniejszego regulaminu odbywa się zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.190.22

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/591/WE w sprawie Forum Konsultacyjnego ds. Ekoprojektu
Data aktu: 30/06/2008
Data ogłoszenia: 18/07/2008
Data wejścia w życie: 30/06/2008