Decyzja 2008/392/WE wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do informacyjnej strony internetowej udostępniającej drogą elektroniczną informacje na temat przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 kwietnia 2008 r.
wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do informacyjnej strony internetowej udostępniającej drogą elektroniczną informacje na temat przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 1656)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/392/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 28 maja 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2006/88/WE z dnia 24 października 2006 r. w sprawie wymogów w zakresie zdrowia zwierząt akwakultury i produktów akwakultury oraz zapobiegania niektórym chorobom zwierząt wodnych i zwalczania tych chorób(1), w szczególności jej art. 59 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2006/88/WE ustanawia wymogi dotyczące zdrowia zwierząt, jakie należy stosować do wprowadzania do obrotu, przywozu i tranzytu zwierząt akwakultury i ich produktów, oraz minimalne środki zapobiegawcze mające na celu zwiększenie poziomu świadomości i gotowości właściwych organów, operatorów przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury i innych podmiotów związanych z tym przemysłem na wystąpienie chorób zwierząt akwakultury.

(2) W celu sprawniejszego zapobiegania występowaniu i rozprzestrzenianiu się chorób wymienionych w załączniku IV do dyrektywy 2006/88/WE należy udostępnić drogą elektroniczną informacje dotyczące przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych, w szczególności odnośnie do trzymanych gatunków i ich stanu zdrowia.

(3) Informacje te są obecnie publicznie dostępne w rejestrach prowadzonych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 6 dyrektywy 2006/88/WE.

(4) W celu ułatwienia interoperacyjności systemów informacyjnych i realizowania procedur drogą elektroniczną między państwami członkowskimi oraz zapewnienia przejrzystości i zrozumiałości, ważne jest, by informacje na temat przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych były prezentowane w jednolity sposób w całej Wspólnocie. Informacyjna strona internetowa jest rozwiązaniem najbardziej praktycznym pod względem technicznym, ponieważ zapewnia łatwy dostęp do informacji i nie wymaga zbyt wielu nakładów. Należy zatem opracować model układu informacyjnej strony internetowej.

(5) Załącznik II do dyrektywy 2006/88/WE ustala, jakie informacje wymagane są w rejestrze przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury i zatwierdzonych zakładów przetwórczych. Zważywszy na fakt, iż celem informacyjnej strony internetowej jest ułatwienie interoperacyjności istotnych informacji wprowadzonych do rejestrów przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury sporządzonych przez państwa członkowskie, strona internetowa nie musi zawierać wszystkich informacji. Powinna ona jednak zawierać wszystkie informacje istotne dla wykrycia wszelkich ograniczeń w handlu spowodowanych różnym statusem zdrowotnym.

(6) Dyrektywa 2006/88/WE przewiduje, że na zasadzie odstępstwa od ustanowionego w tej dyrektywie wymogu zatwierdzenia państwa członkowskie mogą wymagać wyłącznie rejestracji przez właściwy organ obiektów innych niż przedsiębiorstwa produkcyjne sektora akwakultury, w których zwierzęta wodne utrzymywane są bez zamiaru wprowadzenia do obrotu, łowisk typu "wpuść i złów" oraz przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury, które zaopatrują konsumentów lokalnych.

(7) Ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zwierząt wodnych, jakie stwarzają obiekty, łowiska typu "wpuść i złów" oraz przedsiębiorstwa produkcyjne sektora akwakultury, które w drodze odstępstwa od art. 4 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE są rejestrowane przez właściwy organ, jest różne w zależności od ich charakteru, cech i lokalizacji. Państwa członkowskie powinny w związku z tym zdecydować, w jakim stopniu informacje o tych obiektach, łowiskach typu "wpuść i złów" oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych sektora akwakultury powinny być ujęte na informacyjnej stronie internetowej.

(8) Ponieważ należy zapewnić wystarczający okres czasu, aby umożliwić państwom członkowskim uzupełnienie informacyjnej strony internetowej odpowiednimi informacjami dotyczącymi przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych, należy przewidzieć, by informacje te były dostępne najpóźniej do dnia 31 lipca 2009 r.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

1.
Niniejsza decyzja ustanawia przepisy dotyczące informacyjnej strony internetowej tworzonej przez państwa członkowskie w celu udostępniania drogą elektroniczną informacji na temat przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych, zgodnie z art. 59 dyrektywy 2006/88/WE.
2.
Niniejszą decyzję stosuje się mutatis mutandis do obiektów, łowisk typu "wpuść i złów" oraz przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury, które, na zasadzie odstępstwa od art. 4 ust. 1 dyrektywy 2006/88/WE, są rejestrowane przez właściwy organ zgodnie z art. 4 ust. 4 tej dyrektywy z zastrzeżeniem akapitu drugiego art. 2 ust. 1 niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Informacyjna strona internetowa

1.
Państwa członkowskie tworzą informacyjną stronę internetową ("informacyjna strona internetowa") w celu udostępniania informacji na temat gospodarstw lub obszarów hodowli mięczaków przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych, które są zatwierdzone zgodnie z art. 4 dyrektywy 2006/88/WE.

Na podstawie oceny poszczególnych przypadków państwa członkowskie decydują, które obiekty, łowiska typu "wpuść i złów" oraz przedsiębiorstwa produkcyjne sektora akwakultury określone w art. 1 ust. 2 muszą być wymienione na informacyjnej stronie internetowej, uwzględniając ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zwierząt wodnych wynikające z działań takich obiektów, łowisk i przedsiębiorstw, w zależności od ich charakteru, cech i lokalizacji.

2.
Informacyjna strona internetowa jest opracowywana przez państwa członkowskie zgodnie ze wzorami przedstawionymi w następujących załącznikach:

a) załącznik I dla przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury utrzymujących ryby;

b) załącznik II dla przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury utrzymujących mięczaki;

c) załącznik III dla przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury utrzymujących skorupiaki;

d) załącznik IV dla zatwierdzonych zakładów przetwórczych dokonujących uboju zwierząt akwakultury w celu zwalczania chorób, określonych w art. 4 ust. 2 dyrektywy 2006/88/WE.

3.
Państwa członkowskie aktualizują informacyjną stronę internetową, aby odpowiadała ona informacjom zawartym w rejestrach prowadzonych zgodnie z art. 6 dyrektywy 2006/88/WE.

Zmiany w statusie zdrowotnym wprowadzane są na informacyjnej stronie internetowej niezwłocznie po ich odnotowaniu w rejestrze.

4.
Państwa członkowskie przekazują Komisji adres internetowy informacyjnej strony internetowej.
Artykuł  3

Data stosowania

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 sierpnia 2008 r.

Jednakże informacyjna strona internetowa będzie uzupełniona informacjami określonymi w art. 2 ust. 2 oraz w załącznikach I-IV najpóźniej do dnia 31 lipca 2009 r.

Artykuł  4

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 kwietnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 328 z 24.11.2006, s. 14.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

WZÓR DLA PRZEDSIĘBIORSTW PRODUKCYJNYCH SEKTORA AKWAKULTURY UTRZYMUJĄCYCH RYBY

(O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 2 LIT. A))

Informacje zgodnie z art. 59 dyrektywy 2006/88/WE

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

WZÓR DLA PRZEDSIĘBIORSTW PRODUKCYJNYCH SEKTORA AKWAKULTURY UTRZYMUJĄCYCH MIĘCZAKI

(O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 2 LIT. b))

Informacje zgodnie z art. 59 dyrektywy 2006/88/WE

grafika

ZAŁĄCZNIK  III

WZÓR DLA PRZEDSIĘBIORSTW PRODUKCYJNYCH SEKTORA AKWAKULTURY UTRZYMUJĄCYCH SKORUPIAKI

(O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 2 LIT. c))

Informacje zgodnie z art. 59 dyrektywy 2006/88/WE

grafika

ZAŁĄCZNIK  IV

WZÓR DLA ZATWIERDZONYCH ZAKŁADÓW PRZETWÓRCZYCH DOKONUJĄCEGO UBOJU ZWIERZĄT AKWAKULTURY W CELU ZWALCZANIA CHORÓB OKREŚLONYCH W ART. 4 UST. 2 DYREKTYWY 2006/88/WE

(O KTÓRYCH MOWA W ART. 2 UST. 2 LIT. d))

Informacje zgodnie z art. 59 dyrektywy 2006/88/WE

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.138.12

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/392/WE wdrażająca dyrektywę Rady 2006/88/WE w odniesieniu do informacyjnej strony internetowej udostępniającej drogą elektroniczną informacje na temat przedsiębiorstw produkcyjnych sektora akwakultury oraz zatwierdzonych zakładów przetwórczych
Data aktu: 30/04/2008
Data ogłoszenia: 28/05/2008
Data wejścia w życie: 01/08/2008, 28/05/2008