Decyzja 2008/46/WE ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003

DECYZJA KOMISJI
z dnia 14 grudnia 2007 r.
ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/46/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 stycznia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 58/2003 z dnia 19 grudnia 2002 r. ustanawiające statut agencji wykonawczych, którym zostaną powierzone niektóre zadania w zakresie zarządzania programami wspólnotowymi(1), w szczególności jego art. 3 ust 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 58/2003 upoważnia Komisję do ustanowienia agencji wykonawczych zgodnie z ogólnym statutem ustanowionym tym rozporządzeniem i do powierzenia im niektórych zadań odnoszących się do zarządzania jednym lub większą liczbą programów wspólnotowych.

(2) Celem upoważnienia Komisji do ustanowienia agencji wykonawczych jest umożliwienie jej skoncentrowania się na priorytetowych działaniach i funkcjach, których nie można zlecić podmiotom zewnętrznym, ale bez utraty kontroli i ostatecznej odpowiedzialności za działania, którymi zarządzają agencje wykonawcze.

(3) Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013)(2) obejmuje realizację projektów w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji w ramach programów szczegółowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca", z którymi nie wiąże się podejmowanie decyzji natury politycznej, ale które wymagają dużego doświadczenia technicznego i finansowego w trakcie całego projektu.

(4) Umowy w sprawie przyznania grantów zawarte na podstawie siódmego programu ramowego mogą obowiązywać przez kilka lat, przy znaczącej liczbie grantów, które zostaną przyznane w 2014 r. i będą aktywnie zarządzane do roku 2017 lub dłużej.

(5) Przekazanie agencji wykonawczej zadań związanych z realizacją programu może nastąpić dzięki wyraźnemu rozdzieleniu etapu programowania przeprowadzanego przez Komisję i realizacji projektów powierzonej agencji wykonawczej.

(6) Program szczegółowy "Ludzie" oraz część programu szczegółowego "Możliwości" dotycząca badań na rzecz MŚP charakteryzują się projektami, w ramach których dokonywane są liczne małe operacje.

(7) Bezpieczeństwo i przestrzeń kosmiczna to nowe obszary programu szczegółowego "Współpraca", w których przypadku Komisja nie posiada jeszcze znaczącej wewnętrznej wiedzy specjalistycznej i które mogłyby pełnić rolę pilotażowych projektów dla realizacji przez agencję wykonawczą bardziej złożonych projektów badawczych opartych na współpracy.

(8) Agencja wykonawcza mogłaby również realizować centralne zadania administracyjne i logistyczne w innych obszarach programu ramowego.

(9) Swój budżet na bieżące funkcjonowanie agencja powinna wykonywać zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1653/2004 z dnia 21 września 2004 r. w sprawie typowego rozporządzenia finansowego dla agencji wykonawczych, na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003 określającego status agencji wykonawczych, odpowiedzialnych za niektóre czynności dotyczące obsługi programów wspólnotowych(3).

(10) Analiza kosztów i korzyści przeprowadzona w tym celu wykazała, że utworzenie agencji wykonawczej ds. badań byłoby korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i pod innymi względami.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Agencji Wykonawczych,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanowienie agencji

1.
Niniejszym ustanawia się agencję wykonawczą (dalej zwaną "agencją") w celu zarządzania działaniami wspólnotowymi w dziedzinie badań, której statut został ustanowiony w rozporządzeniu Rady (WE) nr 58/2003.
2.
Nazwa agencji to "Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych".
Artykuł  2

Siedziba

Siedzibą agencji jest Bruksela.

Artykuł  3

Czas istnienia

Agencja jest ustanowiona na okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.

Artykuł  4

Cele i zadania

1.
Niniejszym agencji powierza się następujące zadania w ramach siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013) ustanowionego decyzją nr 1982/2006/WE (zwanego dalej "siódmym programem ramowym"):

a) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście realizacji niektórych obszarów programu szczegółowego "Ludzie" na podstawie decyzji Rady 2006/973/WE(4) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

b) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście wdrażania systemów wsparcia w ramach części programu szczegółowego "Możliwości" dotyczącej badań na rzecz MŚP na podstawie decyzji Rady 2006/974/WE(5) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

c) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście realizacji niektórych części obszarów tematycznych "bezpieczeństwo" i "przestrzeń kosmiczna" programu szczegółowego "Współpraca" na podstawie decyzji Rady 2006/971/WE(6) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

d) przyjmowanie wykonawczych aktów budżetowych w odniesieniu do wpływów i wydatków oraz wykonywanie, na podstawie upoważnienia Komisji, wszelkich operacji niezbędnych do zarządzania częściami programów wspólnotowych określonych w lit. a)-c), a zwłaszcza operacjami związanymi z przyznawaniem grantów i zawieraniem umów;

e) gromadzenie, analizowanie i przekazywanie Komisji wszelkich informacji potrzebnych do kierowania procesem realizacji części programów wspólnotowych określonych w lit. a)-c);

f) udzielanie wsparcia administracyjnego i logistycznego na rzecz programów szczegółowych "Możliwości", "Współpraca" i "Ludzie", w szczególności w zakresie publikowania zaproszeń, przyjmowania i oceny wniosków, zawierania umów z osobami oceniającymi, przygotowywania płatności dla tych osób oraz sprawdzania kondycji finansowej.

2.
Po uzyskaniu opinii Komitetu ds. Agencji Wykonawczych ustanowionego na mocy art. 24 rozporządzenia (WE) nr 58/2003 Komisja może upoważnić agencję do wykonywania, obok zadań wymienionych w ust. 1, innych zadań tego samego rodzaju w ramach programu ramowego.
3.
Decyzja Komisji o przekazaniu uprawnień agencji określa szczegółowo wszystkie powierzone jej zadania i jest dostosowywana w przypadku powierzenia agencji dodatkowych zadań. Jest ona przekazywana, do celów informacyjnych, Komitetowi ds. Agencji Wykonawczych.
Artykuł  5

Struktura organizacyjna

1.
Agencją zarządzają powoływane przez Komisję: komitet kierujący i dyrektor.
2.
Członkowie komitetu sterującego mianowani są na dwa lata.
3.
Dyrektor agencji mianowany jest na cztery lata.
4.
Kadencje członków komitetu kierującego i dyrektora mogą zostać przedłużone.
Artykuł  6

Granty

Agencja otrzymuje granty uwzględnione w budżecie ogólnym Wspólnot Europejskich, pobierane ze środków przeznaczonych na programy określone w art. 4 ust. 1 oraz, tam gdzie jest to właściwe, ze środków przeznaczonych na inne części programu ramowego, których realizacja jest powierzona agencji na mocy art. 4 ust. 2.

Artykuł  7

Kontrola i sprawozdawczość

Agencja podlega kontroli Komisji i regularnie składa sprawozdania na temat postępów w realizacji programów, za które jest odpowiedzialna, zgodnie z uzgodnieniami i z częstotliwością podaną w decyzji o przekazaniu uprawnień.

Artykuł  8

Wykonywanie budżetu na bieżące funkcjonowanie

Agencja wykonuje swój budżet na bieżące funkcjonowanie zgodnie z postanowieniami rozporządzenia (WE) nr 1653/2004.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Janez POTOČNIK
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 11 z 16.1.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 412 z 30.12.2006, str. 1.

(3) Dz.U. L 297 z 22.9.2004, str. 6. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1821/2005 (Dz.U. L 293 z 9.11.2005, str. 10).

(4) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 272.

(5) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 299.

(6) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 86.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.11.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/46/WE ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003
Data aktu: 14/12/2007
Data ogłoszenia: 15/01/2008
Data wejścia w życie: 14/12/2007