Decyzja 2008/46/WE ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003

DECYZJA KOMISJI
z dnia 14 grudnia 2007 r.
ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/46/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 stycznia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 58/2003 z dnia 19 grudnia 2002 r. ustanawiające statut agencji wykonawczych, którym zostaną powierzone niektóre zadania w zakresie zarządzania programami wspólnotowymi(1), w szczególności jego art. 3 ust 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 58/2003 upoważnia Komisję do ustanowienia agencji wykonawczych zgodnie z ogólnym statutem ustanowionym tym rozporządzeniem i do powierzenia im niektórych zadań odnoszących się do zarządzania jednym lub większą liczbą programów wspólnotowych.

(2) Celem upoważnienia Komisji do ustanowienia agencji wykonawczych jest umożliwienie jej skoncentrowania się na priorytetowych działaniach i funkcjach, których nie można zlecić podmiotom zewnętrznym, ale bez utraty kontroli i ostatecznej odpowiedzialności za działania, którymi zarządzają agencje wykonawcze.

(3) Decyzja nr 1982/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. dotycząca siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013)(2) obejmuje realizację projektów w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji w ramach programów szczegółowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca", z którymi nie wiąże się podejmowanie decyzji natury politycznej, ale które wymagają dużego doświadczenia technicznego i finansowego w trakcie całego projektu.

(4) Umowy w sprawie przyznania grantów zawarte na podstawie siódmego programu ramowego mogą obowiązywać przez kilka lat, przy znaczącej liczbie grantów, które zostaną przyznane w 2014 r. i będą aktywnie zarządzane do roku 2017 lub dłużej.

(5) Przekazanie agencji wykonawczej zadań związanych z realizacją programu może nastąpić dzięki wyraźnemu rozdzieleniu etapu programowania przeprowadzanego przez Komisję i realizacji projektów powierzonej agencji wykonawczej.

(6) Program szczegółowy "Ludzie" oraz część programu szczegółowego "Możliwości" dotycząca badań na rzecz MŚP charakteryzują się projektami, w ramach których dokonywane są liczne małe operacje.

(7) Bezpieczeństwo i przestrzeń kosmiczna to nowe obszary programu szczegółowego "Współpraca", w których przypadku Komisja nie posiada jeszcze znaczącej wewnętrznej wiedzy specjalistycznej i które mogłyby pełnić rolę pilotażowych projektów dla realizacji przez agencję wykonawczą bardziej złożonych projektów badawczych opartych na współpracy.

(8) Agencja wykonawcza mogłaby również realizować centralne zadania administracyjne i logistyczne w innych obszarach programu ramowego.

(9) Swój budżet na bieżące funkcjonowanie agencja powinna wykonywać zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1653/2004 z dnia 21 września 2004 r. w sprawie typowego rozporządzenia finansowego dla agencji wykonawczych, na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003 określającego status agencji wykonawczych, odpowiedzialnych za niektóre czynności dotyczące obsługi programów wspólnotowych(3).

(10) Analiza kosztów i korzyści przeprowadzona w tym celu wykazała, że utworzenie agencji wykonawczej ds. badań byłoby korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i pod innymi względami.

(11) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Agencji Wykonawczych,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Ustanowienie agencji

1.
Niniejszym ustanawia się agencję wykonawczą (dalej zwaną "agencją") w celu zarządzania działaniami wspólnotowymi w dziedzinie badań, której statut został ustanowiony w rozporządzeniu Rady (WE) nr 58/2003.
2.
Nazwa agencji to "Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych".
Artykuł  2

Siedziba

Siedzibą agencji jest Bruksela.

Artykuł  3

Czas istnienia

Agencja jest ustanowiona na okres od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.

Artykuł  4

Cele i zadania

1.
Niniejszym agencji powierza się następujące zadania w ramach siódmego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007-2013) ustanowionego decyzją nr 1982/2006/WE (zwanego dalej "siódmym programem ramowym"):

a) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście realizacji niektórych obszarów programu szczegółowego "Ludzie" na podstawie decyzji Rady 2006/973/WE(4) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

b) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście wdrażania systemów wsparcia w ramach części programu szczegółowego "Możliwości" dotyczącej badań na rzecz MŚP na podstawie decyzji Rady 2006/974/WE(5) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

c) zarządzanie etapami konkretnych projektów w kontekście realizacji niektórych części obszarów tematycznych "bezpieczeństwo" i "przestrzeń kosmiczna" programu szczegółowego "Współpraca" na podstawie decyzji Rady 2006/971/WE(6) oraz programu prac przyjętego przez Komisję, jak również dokonywanie niezbędnych kontroli oraz podejmowanie stosownych decyzji na podstawie upoważnienia Komisji;

d) przyjmowanie wykonawczych aktów budżetowych w odniesieniu do wpływów i wydatków oraz wykonywanie, na podstawie upoważnienia Komisji, wszelkich operacji niezbędnych do zarządzania częściami programów wspólnotowych określonych w lit. a)-c), a zwłaszcza operacjami związanymi z przyznawaniem grantów i zawieraniem umów;

e) gromadzenie, analizowanie i przekazywanie Komisji wszelkich informacji potrzebnych do kierowania procesem realizacji części programów wspólnotowych określonych w lit. a)-c);

f) udzielanie wsparcia administracyjnego i logistycznego na rzecz programów szczegółowych "Możliwości", "Współpraca" i "Ludzie", w szczególności w zakresie publikowania zaproszeń, przyjmowania i oceny wniosków, zawierania umów z osobami oceniającymi, przygotowywania płatności dla tych osób oraz sprawdzania kondycji finansowej.

2.
Po uzyskaniu opinii Komitetu ds. Agencji Wykonawczych ustanowionego na mocy art. 24 rozporządzenia (WE) nr 58/2003 Komisja może upoważnić agencję do wykonywania, obok zadań wymienionych w ust. 1, innych zadań tego samego rodzaju w ramach programu ramowego.
3.
Decyzja Komisji o przekazaniu uprawnień agencji określa szczegółowo wszystkie powierzone jej zadania i jest dostosowywana w przypadku powierzenia agencji dodatkowych zadań. Jest ona przekazywana, do celów informacyjnych, Komitetowi ds. Agencji Wykonawczych.
Artykuł  5

Struktura organizacyjna

1.
Agencją zarządzają powoływane przez Komisję: komitet kierujący i dyrektor.
2.
Członkowie komitetu sterującego mianowani są na dwa lata.
3.
Dyrektor agencji mianowany jest na cztery lata.
4.
Kadencje członków komitetu kierującego i dyrektora mogą zostać przedłużone.
Artykuł  6

Granty

Agencja otrzymuje granty uwzględnione w budżecie ogólnym Wspólnot Europejskich, pobierane ze środków przeznaczonych na programy określone w art. 4 ust. 1 oraz, tam gdzie jest to właściwe, ze środków przeznaczonych na inne części programu ramowego, których realizacja jest powierzona agencji na mocy art. 4 ust. 2.

Artykuł  7

Kontrola i sprawozdawczość

Agencja podlega kontroli Komisji i regularnie składa sprawozdania na temat postępów w realizacji programów, za które jest odpowiedzialna, zgodnie z uzgodnieniami i z częstotliwością podaną w decyzji o przekazaniu uprawnień.

Artykuł  8

Wykonywanie budżetu na bieżące funkcjonowanie

Agencja wykonuje swój budżet na bieżące funkcjonowanie zgodnie z postanowieniami rozporządzenia (WE) nr 1653/2004.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Janez POTOČNIK
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 11 z 16.1.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 412 z 30.12.2006, str. 1.

(3) Dz.U. L 297 z 22.9.2004, str. 6. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1821/2005 (Dz.U. L 293 z 9.11.2005, str. 10).

(4) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 272.

(5) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 299.

(6) Dz.U. L 400 z 30.12.2006, str. 86.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.11.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/46/WE ustanawiająca "Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych" w celu zarządzania niektórymi obszarami szczegółowych programów wspólnotowych "Ludzie", "Możliwości" i "Współpraca" w dziedzinie badań na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003
Data aktu: 14/12/2007
Data ogłoszenia: 15/01/2008
Data wejścia w życie: 14/12/2007