(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 409 z dnia 30 grudnia 2006 r.)(Dz.U.UE L z dnia 8 lutego 2007 r.)
Rozporządzenie (WE) nr 1968/2006 otrzymuje brzmienie:
ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1968/2006
z dnia 21 grudnia 2006 r.
w sprawie wkładów finansowych Wspólnoty do Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii (2007-2010)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Międzynarodowy Fundusz na rzecz Irlandii (zwany dalej "funduszem") został ustanowiony w 1986 r. na mocy Umowy z dnia 18 września 1986 r. zawartej pomiędzy rządem Irlandii oraz rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii (zwanej dalej "umową") w celu wspierania rozwoju gospodarczego i społecznego oraz zachęcania do kontaktów, dialogu i pojednania między nacjonalistami a unionistami w całej Irlandii, z myślą o realizacji jednego z celów określonych w umowie angielsko-irlandzkiej z dnia 15 listopada 1985 r.
(2) Uznając, że cele funduszu odzwierciedlają jej własne cele, Wspólnota wnosi wkłady finansowe do funduszu od 1989 roku. W latach 2005-2006 przeznaczono z budżetu Wspólnoty po 15 mln EUR na rok 2005 i 2006, zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 177/2005 z dnia 24 stycznia 2005 r.dotyczącym wkładów finansowych Wspólnoty do Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii(1). Rozporządzenie to wygasa z dniem 31 grudnia 2006 r.
(3) Oceny przeprowadzone zgodnie z art. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 177/2005 potwierdziły potrzebę dalszego wspierania działań funduszu, przy jednoczesnym dalszym wzmacnianiu synergii celów i koordynacji z interwencjami funduszy strukturalnych, w szczególności ze Specjalnym programem na rzecz pokoju i pojednania w Irlandii Północnej i granicznych hrabstwach Irlandii (zwanym dalej "programem PEACE") ustanowionym zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiającym przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych(2).
(4) Proces pokojowy w Irlandii Północnej wymaga dalszego wspierania funduszu ze strony Wspólnoty po dniu 31 grudnia 2006 r. W uznaniu szczególnych działań w zakresie procesu pokojowego na program PEACE przydzielono dodatkowe wsparcie z funduszy strukturalnych na okres 2007-2013, zgodnie z pkt 22 załącznika II do rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999.
(5) Na posiedzeniu w Brukseli w dniach 15. i 16. grudnia 2005 r. Rada Europejska wezwała Komisję do podjęcia niezbędnych kroków mających na celu zapewnienie ciągłego wsparcia Wspólnoty dla funduszu, w momencie jego wejścia w kluczową, końcową fazę działalności, do roku 2010.
(6) Głównym celem niniejszego rozporządzenia jest wspieranie pokoju i pojednania poprzez szerszy zakres działań niż działania objęte funduszami strukturalnymi, wykraczających poza zakres polityki Wspólnoty dotyczącej spójności gospodarczej i społecznej.
(7) Wkład Wspólnoty do funduszu powinien przyjąć formę wkładów finansowych na lata 2007, 2008, 2009 i 2010, kończąc się więc jednocześnie z działalnością funduszu.
(8) Korzystając z wkładu Wspólnoty, fundusz powinien traktować priorytetowo projekty o charakterze transgranicznym lub projekty obejmujące różne społeczności, tak aby uzupełniać działania finansowane ze środków programu PEACE w latach 2007-2010.
(9) Zgodnie z umową wszyscy wnoszący wkład finansowy do funduszu uczestniczą jako obserwatorzy w posiedzeniach rady Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii.
(10) Istotne jest zapewnienie właściwej koordynacji pomiędzy działaniami funduszu a działaniami finansowanymi w ramach funduszy strukturalnych określonych w art. 159 Traktatu, w szczególności programem PEACE.
(11) Pomoc funduszu powinna być uważana za skuteczną jedynie o tyle, o ile doprowadza do trwałej poprawy sytuacji gospodarczej i społecznej i nie jest wykorzystywana w celu zastąpienia innych wydatków publicznych lub prywatnych.
(12) Do dnia 1 lipca 2008 r. powinna zostać przeprowadzona ocena przepisów dotyczących zamknięcia funduszu.
(13) W niniejszym rozporządzeniu zostaje określona finansowa kwota odniesienia, w rozumieniu punktu 38 Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 17 maja 2006 r. pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją w sprawie dyscypliny budżetowej i należytego zarządzania finansami(3), na cały okres trwania programu, przy czym nie wpływa to na uprawnienia władzy budżetowej określone w Traktacie.
(14) Wysokość wkładu Wspólnoty do funduszu powinna w latach 2007, 2008, 2009 i 2010 wynieść 15 mln EUR rocznie, w wartościach bieżących.
(15) Strategia funduszu realizowana w ostatniej fazie jego działalności (lata 2006-2010) zatytułowana "Współdzielenie przestrzeni" koncentruje się na czterech głównych obszarach: tworzeniu podstaw pojednania w najbardziej zmarginalizowanych społecznościach, tworzeniu możliwości kontaktu pomiędzy podzielonymi społecznościami, dążeniu do bardziej zintegrowanego społeczeństwa oraz pozostawieniu spuścizny. W związku z powyższym nadrzędnym celem funduszu i niniejszego rozporządzenia jest wspieranie pojednania pomiędzy wspólnotami.
(16) Wsparcie Wspólnoty przyczyni się do wzmocnienia solidarności pomiędzy państwami członkowskimi i pomiędzy ich obywatelami.
(17) Przyjęcie niniejszego rozporządzenia uważa się za niezbędne do osiągnięcia celów Wspólnoty związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku. Ponieważ Traktat nie określa szczegółowo niezbędnych uprawnień, niniejsze rozporządzenie należy przyjąć na podstawie art. 308 Traktatu,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
Finansowa kwota odniesienia do celów realizacji Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii (zwanego dalej "funduszem") na okres 2007-2010 wynosi 60 mln EUR.
Roczne przydziały środków finansowych są zatwierdzane przez władzę budżetową w granicach określonych w ramach finansowych.
Artykuł 2
Wkład jest wykorzystywany przez fundusz zgodnie z Umową z dnia 18 września 1986 r. między rządem Irlandii a rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie Międzynarodowego Funduszu na rzecz Irlandii (zwaną dalej "umową").
Przydzielając środki fundusz nadaje priorytet projektom o charakterze transgranicznym lub projektom obejmującym różne społeczności, tak aby uzupełniać działania finansowane z funduszy strukturalnych, a zwłaszcza działania prowadzone w ramach programu PEACE realizowanego w Irlandii Północnej i granicznych hrabstwach Irlandii.
Wkład jest wykorzystywany w taki sposób, aby doprowadzić do trwałej poprawy sytuacji gospodarczej i społecznej na obszarach będących przedmiotem zainteresowania. Nie jest on wykorzystywany w celu zastąpienia innych wydatków publicznych i prywatnych.
Artykuł 3
Komisja, występująca jako obserwator na posiedzeniach rady funduszu (zwanej dalej "radą"), reprezentuje Wspólnotę.
Przedstawiciele funduszu, w odpowiednich przypadkach, uczestniczą jako obserwatorzy w posiedzeniach komitetu monitorującego programu PEACE oraz innych interwencji funduszy strukturalnych.
Artykuł 4
Komisja, we współpracy z radą funduszu, określa odpowiednie procedury w zakresie wzmocnienia koordynacji na wszystkich poziomach pomiędzy funduszem a organami zarządzającymi i jednostkami wykonawczymi ustanowionymi w ramach odnośnych interwencji funduszy strukturalnych, w szczególności w ramach programu PEACE.
Artykuł 5
Komisja, we współpracy z radą funduszu, określa odpowiednie procedury w zakresie zapewnienia widoczności i informowania w celu upowszechniania wiedzy o wkładzie Wspólnoty w projekty finansowane w ramach funduszu.
Artykuł 6
W terminie do dnia 30 czerwca 2008 r. fundusz przedkłada Komisji swoją strategię zamknięcia działalności, zawierającą:
a) plan działania wraz z planowanymi płatnościami i przewidywanym terminem zakończenia działalności;
b) procedurę umorzenia;
c) zasady postępowania z wszelkimi pozostałymi kwotami oraz otrzymanymi odsetkami w momencie zamknięcia funduszu.
Kolejne wpłaty na rzecz funduszu są uwarunkowane przyjęciem przez Komisję strategii zamknięcia. Jeżeli strategia zamknięcia nie zostanie przedłożona do dnia 30 czerwca 2008 r., wpłaty na rzecz funduszu zostaną wstrzymane do momentu otrzymania strategii.
Artykuł 7