Decyzja 2007/773/Euratom w sprawie rocznego przedłużenia okresu realizacji dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

DECYZJA RADY
z dnia 26 listopada 2007 r.
w sprawie rocznego przedłużenia okresu realizacji dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej

(2007/773/Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 30 listopada 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7,

uwzględniając wniosek Komisji przedłożony po konsultacji z Komitetem Naukowo-Technicznym,

uwzględniając opinię Rady Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego (WCB),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozwój medycyny nuklearnej w Unii Europejskiej przyczynia się do zapewnienia ochrony zdrowia ludzi. Realizacja tego celu wymaga zwiększenia wykorzystania reaktorów badawczych do celów medycznych.

(2) W dniu 19 lutego 2004 r. Rada przyjęła decyzję dotyczącą przyjęcia dodatkowego programu badawczego do wykonania przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej(1). Program ten został przyjęty na okres trzech lat, do dnia 1 stycznia 2007 r.

(3) Reaktor wysokostrumieniowy w Petten (HFR) wykorzystywany w dodatkowym programie badawczym realizowanym w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej jest jednym z głównych unijnych narzędzi mających na celu przyczynianie się do wspierania i badania metod diagnostycznych i terapeutycznych w medycynie, do rozwoju materiałoznawstwa oraz do rozwiązywania problemów w dziedzinie energii jądrowej.

(4) Istnieje możliwość eksploatacji HFR do co najmniej 2015 r., a w lutym 2005 r. operator reaktora uzyskał nowe zezwolenie eksploatacyjne. Dodatkowy program badawczy powinien w związku z tym zostać przedłużony na kolejny rok w celu wykorzystania dostępnej infrastruktury technicznej. To przedłużenie obowiązywania programu powinno mieć skutek retroaktywny i obejmować prowadzone działania w ramach programu w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r.

(5) Wkłady finansowe niezbędne w celu przedłużenia okresu realizacji dodatkowego programu badawczego będą przekazane przez Niderlandy i Francję,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przedłuża się o rok okres obowiązywania dodatkowego programu badawczego dotyczącego funkcjonowania reaktora wysokostrumieniowego (zwanego dalej "programem"), którego cele określono w załączniku I, ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2007 r.

Artykuł  2

Wkład finansowy potrzebny do realizacji programu w okresie jego przedłużenia szacuje się na około 8.500.000 EUR. Podział tego wkładu określono w załączniku II.

Artykuł  3

Za realizację programu odpowiedzialna jest Komisja, która korzysta w tym celu z usług WCB. Rada Gubernatorów WCB jest informowana o realizacji programu.

Artykuł  4

Do dnia 15 czerwca 2008 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu sprawozdanie z wykonania niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2007 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 listopada 2007 r.

W imieniu Rady
J. SILVA
Przewodniczący

______

(1)Decyzja Rady 2004/185/Euratom z dnia 19 lutego 2004 r. (Dz.U. L 57 z 25.2.2004, str. 25).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CELE NAUKOWE I TECHNICZNE PROGRAMU

Główne cele programu to:

1. Bezpieczna i pewna eksploatacja wysokostrumieniowego reaktora w Petten (HFR). Obejmuje to normalną eksploatację instalacji przez ponad 250 dni w roku oraz zarządzanie cyklem paliwowym poprzez odpowiednią kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i jakości.

2. Efektywne wykorzystanie HFR w szerokim zakresie dyscyplin naukowych. Do głównych dziedzin badawczych i rozwojowych, w których wykorzystywany jest HFR, należą: poprawa bezpieczeństwa istniejących reaktorów jądrowych, zdrowie, w tym rozwój izotopów medycznych w celu odpowiedzi na pytania związane z badaniami medycznymi oraz badaniami metod terapeutycznych, synteza jądrowa, badania podstawowe i szkolenie oraz gospodarka odpadami, włączając możliwość rozwoju paliw jądrowych w celu zapobieżenia wykorzystania plutonu do celów militarnych.

ZAŁĄCZNIK  II

PODZIAŁ WKŁADÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 2

Wkłady finansowe na rzecz programu będą pochodzić z Niderlandów i Francji.

Podział tych wkładów jest następujący:

Niderlandy: 8.200.000 EUR

Francja: 300.000 EUR

Razem: 8500 000 EUR

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.312.29

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/773/Euratom w sprawie rocznego przedłużenia okresu realizacji dodatkowego programu badawczego realizowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej
Data aktu: 26/11/2007
Data ogłoszenia: 30/11/2007
Data wejścia w życie: 30/11/2007, 01/01/2007