Decyzja 2007/82/WE w sprawie środków nadzwyczajnych wstrzymujących przywóz przeznaczonych do spożycia przez ludzi produktów rybołówstwa z Republiki Gwinei

DECYZJA KOMISJI
z dnia 2 lutego 2007 r.
w sprawie środków nadzwyczajnych wstrzymujących przywóz przeznaczonych do spożycia przez ludzi produktów rybołówstwa z Republiki Gwinei

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 278)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/82/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 lutego 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1), w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przeprowadzona ostatnio przez służby Komisji wizyta kontrolna w Republice Gwinei wykazała poważne niedociągnięcia w zakresie higieny w toku całego łańcucha produkcyjnego, w którym wytwarza się produkty rybołówstwa. Do niedociągnięć zaliczają się: nieodpowiedni łańcuch chłodniczy, wykorzystanie wody niezdatnej do picia oraz nieodpowiednie warunki sanitarne na statkach i w zakładach produkcyjnych. Takie braki mogą doprowadzić do obecności szkodliwych zanieczyszczeń w produktach przeznaczonych do spożycia przez ludzi, niosąc tym samym zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

(2) Podczas wizyty wykazano ponadto brak odpowiednich kontroli sanitarnych sprawowanych przez właściwe organy Republiki Gwinei, powodujący wzmożenie ryzyka.

(3) W konsekwencji konieczne staje się wstrzymanie, ze skutkiem natychmiastowym, przywozu produktów rybołówstwa w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europajskiego i Rady(2) z Republiki Gwinei. Zważywszy na skalę wykrytych w czasie kontroli niedociągnięć, wstrzymaniem powinno się również objąć produkty rybołówstwa, które wysłano do Wspólnoty przed wejściem w życie niniejszej decyzji, o ile nie zostały jeszcze wprowadzone na terytorium Wspólnoty.

(4) Niniejsza decyzja podlega przeglądowi w świetle gwarancji, jakie zapewni Republika Gwinei, i na podstawie pozytywnych rezultatów kolejnej kontroli dokonanej przez służby Komisji.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsza decyzja ma zastosowanie do wszelkich produktów rybołówstwa, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, pochodzących z Republiki Gwinei.

Artykuł  2

Zakaz

Państwa członkowskie zakazują przywozu na ich terytoria produktów określonych w art. 1.

Zakaz ów ma zastosowanie do wszystkich przesyłek produktów docierających do każdego punktu kontroli granicznej we Wspólnocie, niezależnie od ich ewentualnego przygotowania, przechowywania lub uzyskania na nie zezwolenia w kraju pochodzenia przed datą wejścia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Obciążenie wydatkami

Wszystkimi kosztami ponoszonymi w związku ze stosowaniem niniejszej decyzji zostaje obciążony wysyłający lub jego przedstawiciel.

Artykuł  4

Zgodność

Państwa członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję o działaniach podjętych w celu zapewnienia zgodności z niniejszą decyzją.

Artykuł  5

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 lutego 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U L 31 z 1.2.2002, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 575/2006 (Dz.U. L 100 z 8.4.2006, str. 3).

(2) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, str. 55. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.28.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/82/WE w sprawie środków nadzwyczajnych wstrzymujących przywóz przeznaczonych do spożycia przez ludzi produktów rybołówstwa z Republiki Gwinei
Data aktu: 02/02/2007
Data ogłoszenia: 03/02/2007
Data wejścia w życie: 03/02/2007