Decyzja 2007/598/WE dotycząca środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach w państwach członkowskich

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 sierpnia 2007 r.
dotycząca środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach w państwach członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 3987)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/598/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 września 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/65/EWG z dnia 13 lipca 1992 r. ustanawiającą warunki zdrowia zwierząt regulujące handel i przywóz do Wspólnoty zwierząt, nasienia, komórek jajowych i zarodków nieobjętych warunkami zdrowia zwierząt ustanowionymi w szczególnych zasadach Wspólnoty określonych w załączniku A pkt I do dyrektywy 90/425/EWG(1), w szczególności jej art. 22 akapit pierwszy,

uwzględniając dyrektywę Rady 2005/94/WE z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania grypy ptaków i uchylającą dyrektywę 92/40/EWG(2), w szczególności jej art. 56 ust. 3, art. 57 ust. 2, art. 63 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 2005/94/WE określa pewne środki zapobiegawcze dotyczące nadzoru i wczesnego wykrywania grypy ptaków oraz minimalne środki kontroli, które należy stosować w przypadku pojawienia się ogniska tej choroby u drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli.

(2) Dyrektywa 2005/94/WE określa również zasady wprowadzania szczepień ochronnych przeciwko grypie ptaków drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli, takich jak ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach, oraz ustanawia szczegółowe zasady szczepień, które ma przyjąć Komisja. Na mocy wspomnianej decyzji państwa członkowskie przedstawiają Komisji do przyjęcia swoje plany szczepień ochronnych drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli.

(3) W decyzji Komisji 2006/474/WE z dnia 6 lipca 2006 r. dotyczącej środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtyp H5N1 u ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach w państwach członkowskich oraz uchylającej decyzję 2005/744/WE(3) określono reguły dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków wywołanej wysoce zjadliwym wirusem grypy A podtyp H5N1 z ptaków dziko żyjących na ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach. Decyzja ta określa również zasady dotyczące szczepień ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach oraz ustanawia szczegółowe zasady dotyczące przedstawiania Komisji planów szczepień przez poszczególne państwa członkowskie.

(4) Dla celów szczepień ochronnych tego rodzaju zezwala się jedynie na stosowanie szczepionek spełniających wymogi dyrektywy 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do weterynaryjnych produktów leczniczych(4) lub rozporządzenia (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiającego wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiającego Europejską Agencję Leków(5).

(5) Dyrektywa Rady 1999/22/WE z dnia 29 marca 1999 r. dotycząca trzymania dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych(6) definiuje ogrody zoologiczne objęte wspomnianą dyrektywą. Celem zachowania spójności prawodawstwa wspólnotowego dla celów niniejszej decyzji należy uwzględnić wspomnianą definicję.

(6) Zgodnie z decyzją 2006/474/WE Komisja przyjęła 17 planów szczepień ochronnych przeciwko grypie ptaków obejmujących ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych i przedstawione przez państwa członkowskie. Plany szczepień ochronnych zrealizowało do tej pory 14 państw członkowskich. Ogólnie rzecz biorąc, u niemal 45.000 poddanych szczepieniom ptaków nie zaobserwowano reakcji niepożądanych, zaś większość gatunków ptaków wykazała znaczną reakcję odpornościową po przyjęciu dwóch dawek zastosowanej szczepionki.

(7) Ponadto doświadczenia zebrane podczas ostatniej kampanii szczepień oraz opinie panelu naukowego ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Europejskiej Agencji Żywności z dnia 1 lutego 2007 r., dotyczące szczepień ochronnych ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych przeciwko grypie ptaków podtypu H5 i H7, oraz z dnia 11 maja 2007 r. w sprawie szczepień drobiu domowego i ptaków żyjących w niewoli wskazują, że właściwe jest rozszerzenie zasięgu planów szczepień ochronnych do wszelkich podtypów H5 i H7 wysoce zjadliwej grypy ptaków, uwzględniając w ten sposób zagrożenie stwarzane przez dzikie ptactwo migrujące przybywające z terenów, na których wystąpiły przypadki grypy ptaków u ptactwa dzikiego lub u drobiu oraz w przypadku, gdy ognisko grypy ptaków u drobiu występuje w tym samym państwie członkowskim, sąsiednim państwie członkowskim lub w kraju trzecim i mogą one zagrozić zdrowiu trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach.

(8) Ponadto należy zmienić wymogi administracyjne dotyczące zatwierdzenia i wykonania planów szczepień ochronnych, pod warunkiem, że nie obniżą one stopnia kontroli choroby. W związku z tym w niniejszej decyzji należy uwzględnić wymagania upraszczające procedury administracyjne.

(9) Właściwe również jest rozważenie pewnych planów szczepień ochronnych, które zostały przyjęte zgodnie z decyzją 2006/474/WE jako zatwierdzone dla celów niniejszej decyzji. Dlatego też plany te należy wymienić w załączniku III do niniejszej decyzji.

(10) Od dnia przyjęcia decyzji 2006/474/WE niektóre państwa członkowskie przyjęły plany szczepień ochronnych do zatwierdzenia zgodnie z wymogami niniejszej decyzji. Te państwa członkowskie poinformowano o wymaganiach określonych w niniejszej decyzji. Ponieważ wspomniane plany są zgodne również z wymaganiami niniejszej decyzji, należy je zatwierdzić i wymienić w załączniku III do niniejszej decyzji.

(11) Dla zachowania jasności przepisów prawodawstwa wspólnotowego należy uchylić decyzję 2006/474/WE i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

Niniejsza decyzja określa szczegółowe zasady:

a) które należy zastosować celem zapobieżenia rozprzestrzenieniu się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków z ptaków dziko żyjących lub z ognisk tej choroby u drobiu lub innych ptaków żyjących w niewoli na inne ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach;

b) szczepień ochronnych pozostałych ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach.

Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszej decyzji przyjęto następujące definicje:

a) definicje podane w art. 2 dyrektywy 2005/94/WE;

b) definicja ogrodu zoologicznego podana w art. 2 dyrektywy 1999/22/WE;

c) definicja zatwierdzonych jednostek, instytutów lub ośrodków, podana w art. 2 ust. 1 lit. c) dyrektywy 92/65/EWG.

Artykuł  3

Środki mające na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia się wysoce zjadliwej grypy ptaków

1.
Państwa członkowskie podejmują właściwe i konkretne środki w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia wysoce zjadliwej grypy ptaków z ptaków dziko żyjących na ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach, z uwzględnieniem kryteriów i czynników ryzyka określonych w załączniku I.
2.
Ustęp 1 ma zastosowanie również w przypadku ogniska choroby u drobiu w tym samym państwie członkowskim, sąsiednim państwie członkowskim lub w kraju trzecim, które może zagrozić zdrowiu pozostałych ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach.
3.
W zależności od określonej sytuacji epidemiologicznej środki, o których mowa w ust. 1, powinny być w szczególności skierowane na zapobieganie bezpośredniemu i pośredniemu kontaktowi ptaków dziko żyjących, w szczególności ptactwa wodnego, z ptakami trzymanymi w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach.
Artykuł  4

Plany szczepień ochronnych

Plany szczepień ochronnych dotyczące innych ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach, przekazane zgodnie z art. 56 ust. 2 dyrektywy 2005/94/WE, są zgodne z wymaganiami określonymi w załączniku II do niniejszej decyzji.

Artykuł  5

Przyjęcie planów szczepień ochronnych

1.
Niniejszym przyjęte zostają plany szczepień ochronnych przedstawione zgodnie z art. 56 ust. 2 dyrektywy 2005/94/WE oraz wymienione w części I załącznika III do niniejszej decyzji.
2.
Komisja publikuje przyjęte plany szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 1.
Artykuł  6

Dostępność i informacje dotyczące planów szczepień ochronnych

1.
Przed wprowadzeniem szczepień ochronnych państwa członkowskie gromadzą informacje dotyczące dokładnych adresów i lokalizacji ogrodów zoologicznych, zatwierdzonych jednostek, instytutów lub ośrodków, w których mają być przeprowadzone szczepienia, poprzez przyznanie odpowiednio numerów przyjęcia lub rejestracji, oraz stale uaktualniają te informacje.
2.
Państwa członkowskie, najpóźniej do dnia 30 marca każdego roku lub na specjalne żądanie Komisji, przedkładają Komisji oraz pozostałym państwom członkowskim sprawozdanie dotyczące wykonania planów szczepień ochronnych dotyczących poprzedzającego roku, wykorzystując w tym celu modele sprawozdania określone w załączniku IV.

Tego rodzaju sprawozdania zostają przekazane w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

3.
Państwa członkowskie informują Komisję o podjęciu środków takich, jak:

a) zaplanowane zmiany w przyjętych planach szczepień ochronnych;

b) data zakończenia szczepień ochronnych pozostałych ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach.

Artykuł  7

Uchylenie

Uchyla się decyzję 2006/474/WE.

Artykuł  8

Przepisy przejściowe

Plany szczepień ochronnych przyjęte zgodnie z decyzją 2006/474/WE oraz wyszczególnione w części II załącznika III do niniejszej decyzji uznaje się za przyjęte dla celów niniejszej decyzji.

Artykuł  9

Zgodność państw członkowskich

Państwa członkowskie przyjmują środki niezbędne do zapewnienia zgodności z niniejszą decyzją. Informują o tym niezwłocznie Komisję.

Artykuł  10

Adresaci

Niniejsza decyzja jest skierowana do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 sierpnia 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 14.9.1992, str. 54. Dyrektywa ostatnio zmieniona decyzją Komisji 2007/265/WE (Dz.U. L 114 z 1.5.2007, str. 17).

(2) Dz.U. L 10 z 14.1.2006, str. 16.

(3) Dz.U. L 187 z 8.7.2006, str. 37.

(4) Dz.U. L 311 z 28.11.2001, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2004/28/WE (Dz.U. L 136 z 30.4.2004, str. 58).

(5) Dz.U. L 136 z 30.4.2004, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1901/2006 (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, str. 1).

(6) Dz.U. L 94 z 9.4.1999, str. 24.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Kryteria i czynniki ryzyka, które należy uwzględnić w przypadku stosowania środków określonych w art. 3 w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach

1. Lokalizacje ogrodów zoologicznych oraz zatwierdzonych jednostek, instytucji lub ośrodków na drodze przemieszczania się ptaków, szczególnie przybywających z krajów, w których odnotowano ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków, z uwzględnieniem wykrytego serotypu oraz prawdopodobieństwa zarażenia dzikich ptaków.

2. Odległość ogrodów zoologicznych, zatwierdzonych jednostek, instytutów i ośrodków od mokradeł i zbiorników wodnych, takich jak stawy, bagna, jeziora lub rzeki, w których mogą skupiać się migrujące ptaki wodne.

3. Lokalizacja ogrodów zoologicznych na obszarach o wysokim zagęszczeniu ptaków migrujących, w szczególności ptaków wodnych.

ZAŁĄCZNIK  II

Wymogi dotyczące stosowania szczepień ochronnych (określone w art. 4)

1. Zakres szczepień, które mają być przeprowadzone Szczepienia przeciwko grypie ptaków przeprowadza się tylko w odniesieniu do ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach. Właściwe władze przechowują wykazy ogrodów zoologicznych, zatwierdzonych jednostek, instytutów lub ośrodków przez przynajmniej pięć lat od daty takiego szczepienia.
2. Gatunki ptaków podlegające szczepieniu Należy powiadomić właściwe władze odnośnie do wykazu ptaków podlegających szczepieniu wraz z indywidualnym oznaczeniem ptaków oraz przechowywać go przez przynajmniej pięć lat od daty takiego szczepienia.
3. Okres kampanii szczepień a) Wszystkie ptaki, które mają zostać zaszczepione w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach, należy zaszczepić jak najszybciej.
b) Potomstwo, nowo wprowadzone ptaki oraz ptaki, w przypadku których wykazano niedostateczną reakcję odpornościową, również należy zaszczepić.
c) Celem zachowania odporności ptaków zaleca się przeprowadzenie corocznego ponownego szczepienia.
4. Wymagania szczegółowe dotyczące przemieszczania się ptaków a) Zaszczepione ptaki trzymane w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach włącznie z ogrodami zoologicznymi, zatwierdzonych zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG, w których przeprowadza się szczepienia, mogą zostać przeniesione do zatwierdzonych jednostek, instytutów lub ośrodków w innych państwach członkowskich, pod warunkiem spełnienia wymogów określonych w niniejszej decyzji oraz że towarzyszy im świadectwo zdrowia określone w części 3 załącznika E do dyrektywy 92/65/EWG, gdzie w pkt II.5 należy zamieścić następujące zaświadczenie:
"Ptaki zgodnie z decyzją 2007/598/WE zostały zaszczepione przeciwko grypie ptaków w dniu ... (data), przy użyciu szczepionki ... (nazwa)".
b) Zaszczepione ptaki trzymane w ogrodach zoologicznych niezatwierdzonych zgodnie z dyrektywą 92/65/EWG, w których przeprowadza się szczepienia, mogą zostać przeniesione do innych państw członkowskich po uzyskaniu zatwierdzenia danego państwa członkowskiego dotyczącego destynacji, pod warunkiem że spełniają one wymagania określone w niniejszej decyzji i towarzyszy im świadectwo zdrowia określone w części 1 załącznika E do dyrektywy 92/65/EWG, do której dodaje się następujące zdanie pod koniec pkt II.3.2:
"Ptaki zgodnie z decyzją 2007/598/WE zostały zaszczepione przeciwko grypie ptaków w dniu ... (data), przy użyciu szczepionki ... (nazwa)".
c) Po zaprzestaniu szczepień ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych, zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach warunki przemieszczenia określone w lit. a) i b) utrzymuje się przez 12 miesięcy od daty szczepienia ostatniego ptaka.
5. Specjalna identyfikacja i rejestracja ptaków podlegających szczepieniu Należy zapewnić indywidualną identyfikację szczepionych ptaków oraz należy umieścić wyraźne informacje w przechowywanych danych identyfikacyjnych tych ptaków. W miarę możliwości, w chwili szczepienia należy umieścić nieusuwalne oznaczenie, że ptak żyjący w niewoli jest szczepiony.
6. Przeprowadzenie kampanii szczepień a) Szczepienia należy przeprowadzać pod nadzorem weterynarza, na miejscu należy również podjąć niezbędne środki celem uniknięcia możliwości rozprzestrzenienia się wirusa.
b) Dokument pisemny dotyczący liczby zaszczepionych ptaków oraz liczby zużytych dawek należy przekazać właściwym władzom po przeprowadzeniu szczepienia, a następnie kolejne dokumenty przekazywać co miesiąc, w przypadku szczepienia kolejnych ptaków, zgodnie z pkt 3 lit. b).
c) W miarę możliwości należy pobrać próbki krwi od 10 % szczepionych ptaków przed szczepieniem i co najmniej 30 dni po przeprowadzeniu szczepienia w celu badań serologicznych na ptasią grypę. Wyniki testów należy przechowywać przez co najmniej pięć lat od daty szczepienia.
7. Szczepionka, która ma zostać wykorzystana Szczepionka nieaktywowana, która ma zostać wykorzystana, musi być odpowiednio opracowana i być skuteczna przeciwko wirusowi wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5 lub H7 lub obydwu. Należy ją stosować zgodnie ze wskazaniami producenta i/lub organów weterynaryjnych.

ZAŁĄCZNIK  III

Wykaz przyjętych planów szczepień ochronnych dotyczących ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach i ośrodkach

Część I:

Plany szczepień ochronnych przyjęte na mocy niniejszej decyzji i wymienione w art. 5 ust. 1

Kod Państwo członkowskie Data przekazania planu
BE Belgia 22 marca 2007 r.
ES Hiszpania 27 czerwca 2007 r.
FR Francja 4 stycznia 2007 r.
SE Szwecja 7 marca 2007 r.
UK Zjednoczone Królestwo 27 czerwca 2007 r.

Część II:

Plany szczepień ochronnych przyjęte na mocy decyzji 2006/474/WE i wymienione w art. 8 niniejszej decyzji

Kod Państwo członkowskie Data przekazania
CZ Republika Czeska 21 marca 2006 r.
DK Dania 20 lutego 2006 r.
DE Niemcy 31 marca 2006 r.
EE Estonia 6 marca 2006 r.
IE Irlandia 6 marca 2006 r.
IT Włochy 6 marca 2006 r.
LV Łotwa 28 lutego 2006 r.
LT Litwa 6 marca 2006 r.
HU Węgry 1 marca 2006 r.
NL Niderlandy 16 listopada 2005 r.
AT Austria 21 kwietnia 2006 r.
PT Portugalia 29 listopada 2005 r.

ZAŁĄCZNIK  IV

Model sprawozdania dotyczącego wykonania przyjętych planów szczepień ochronnych wymieniony w art. 6 ust. 2

Informacje ogólne
Państwo Ogród zoologiczny Szczepionka Trasa (wymienić w przypadku innej trasy innych gatunków) Waga - wykorzystana dawka (rzeczywista/szacowana/średnia waga) Przerwa w szczepieniach Przerwa od ostatniej szczepionki do poszczepiennego pobrania krwi
Surowica odpornościowa o wysokim mianie przeciwciał
Nazwa w języku polskim/ lokalnym Nazwa łacińska Porządek taksonomiczny Identyfikacja indywidualna Dawka szczepionki (ml) Przed szczepieniem Po pierwszym szczepieniu Po drugim szczepieniu
Indywidualne skutki niepożądane Śmiertelność
Lokalne Ogólne Bezpośrednia (wyłapywanie/przenoszenie) Opóźniona (określić przyczynę śmierci)
Informacje wymagane od laboratorium
Szczep wirusa wykorzystany w szczepionce Antygeny (szczepy wirusa) wykorzystane w testach HI Częstotliwość graniczna lub miano końcowe stosowane jako miara skuteczności szczepionki Wyk (odniesienie do) zastosowana metodologia

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.230.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/598/WE dotycząca środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków trzymanych w ogrodach zoologicznych oraz w zatwierdzonych jednostkach, instytutach lub ośrodkach w państwach członkowskich
Data aktu: 28/08/2007
Data ogłoszenia: 01/09/2007
Data wejścia w życie: 01/09/2007