Zalecenie 2007/562/WE dotyczące wymiany informacji na temat porwań terrorystycznych

ZALECENIE RADY
z dnia 12 czerwca 2007 r.
dotyczące wymiany informacji na temat porwań terrorystycznych

(2007/562/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 sierpnia 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

mając na uwadze, co następuje:

(1) Porwania, których dokonują grupy lub pojedyncze osoby i które można określić jako element światowego terroryzmu, stanowią ogromne wyzwanie dla państw członkowskich.

(2) Aby z powodzeniem stawić czoło takim sytuacjom, państwa członkowskie muszą gromadzić informacje, nawiązywać kontakty i przeprowadzać poufne rozmowy.

(3) Zdolności danego państwa członkowskiego w tej dziedzinie znacznie by się zwiększyły, gdyby państwo to mogło korzystać z doświadczeń zdobytych przez inne państwa członkowskie w porównywalnych sytuacjach.

(4) W tym celu każde państwo członkowskie powinno przekazywać innym państwom członkowskim arkusz danych zawierający kluczowe informacje na temat porwań, do których doszło w przeszłości, powinno uwzględniać wyłącznie informacje, które po zakończeniu danego incydentu uznano za jawne i które ograniczają się do przypadków związanych z terroryzmem międzynarodowym,

NINIEJSZYM ZALECA:

1) państwom członkowskim:

a) by po opanowaniu sytuacji związanej z porwaniem przekazywały następujące dane(1):

– kraj i region, w których nastąpiło porwanie,

– liczba i narodowość zakładników,

– godzina i data porwania,

– godzina i data zakończenia incydentu,

– sprawcy/grupa terrorystyczna, która dokonała porwania,

– sposób przeprowadzenia porwania,

– motywacja sprawców porwania,

– udział mediatora tak/nie,

– osoba kontaktowa w danym państwie członkowskim.

Informacje te powinny zostać przekazane na formularzu przedstawionym w załączniku 1;

b) w odpowiednich przypadkach, przekazywały następujące dodatkowe informacje:

– powód pobytu zakładników w kraju, ich umiejętności językowe, płeć,

– ideologia, narodowość, umiejętności językowe sprawców,

– środki użyte przez sprawców do kontaktowania się z opinią publiczną,

– szczegóły sposobu działania sprawców.

Dodatkowe informacje powinny zostać przekazane w formacie przedstawionym w załączniku 2;

2) jeśli miałyby być przekazywane dane osobowe, powinno się to odbywać zgodnie z prawem krajowym;

3) państwom członkowskim, by zgromadziły informacje na temat wszystkich incydentów, które miały miejsce od 1 stycznia 2002 r., i przekazały to zestawienie innym państwom członkowskim;

4) państwom członkowskim, by wymieniały informacje na podstawie wyżej omówionych zasad z wykorzystaniem sieci Bureau de Liaison do wymiany informacji na temat incydentów terrorystycznych w całej UE;

5) państwom członkowskim, by w jak największym stopniu wymieniały informacje z Europolem, i na podstawie ilości i typu tych informacji przeanalizowały po roku, czy przydatne byłoby utworzenie bazy danych w Europolu;

6) państwom członkowskim, by sporządziły listy danych kontaktowych i wymieniły się tymi listami w celu usprawnienia bezpośredniej komunikacji pomiędzy punktami kontaktowymi.

______

(1) W przypadku porwania informacje te mogłyby pomóc w szybkim zorientowaniu się, czy inne państwo członkowskie miało do czynienia z porwaniem obywateli UE w tym samym regionie przez tę samą grupę terrorystyczną lub w podobnych warunkach. Dane państwo członkowskie może wówczas zwrócić się do wskazanej osoby kontaktowej. Wymiana kolejnych informacji i doświadczeń powinna dokonywać się dwustronnie i zgodnie z prawem krajowym.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1

Notification of terrorist kidnap

(or suspected terrorist kidnap)

Please complete all fields in this box

grafika

ZAŁĄCZNIK  2

Completion of the following information is optional in accordance with national law

grafika

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024