Rozporządzenie 622/2007 ustanawiające warunki eksperymentalnych połowów dobijakowatych w Morzu Północnym na rok 2007

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 622/2007
z dnia 5 czerwca 2007 r.
ustanawiające warunki eksperymentalnych połowów dobijakowatych w Morzu Północnym na rok 2007

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 41/2007 z dnia 21 grudnia 2006 r. ustalające wielkości dopuszczalnych połowów na 2007 r. i związane z nimi warunki dla pewnych zasobów rybnych i grup zasobów rybnych, stosowane na wodach terytorialnych Wspólnoty oraz w odniesieniu do statków wspólnotowych na wodach, na których wymagane są ograniczenia połowowe(1), a w szczególności jego załącznik IA,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Limity połowowe dotyczące eksperymentalnych połowów dobijakowatych na obszarze ICES IV ustanowiono w załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 41/2007. Zgodnie z przypisami towarzyszącymi limitom połowowym określonym w tym załączniku, Komisja może ustanowić warunki dokonywania eksperymentalnych połowów kwot ustalonych w przypadku wysokiej liczebności dobijakowatych.

(2) Zgodnie z pkt 1 załącznika IID do rozporządzenia (WE) nr 41/2007 warunki określone w tym załączniku stosuje się do statków wspólnotowych dokonujących połowów na obszarach ICES IIIa oraz IV i w wodach WE obszaru ICES IIa przy użyciu włoka dennego, niewodu lub podobnych narzędzi ciągnionych o rozmiarze oczek sieci wynoszącym mniej niż 16 mm. Takie same warunki stosuje się do statków krajów trzecich upoważnionych do prowadzenia połowów dobijakowatych w wodach WE obszaru ICES IV, o ile nie ustanowiono inaczej, lub w wyniku konsultacji pomiędzy Wspólnotą a Norwegią.

(3) Dobijakowate stanowią stado Morza Północnego dzielone z Norwegią, które w chwili obecnej nie jest zarządzane wspólnie przez obie strony. Na podstawie konsultacji przeprowadzonych między Wspólnotą a Norwegią w dniu 30 marca 2007 r. osiągnięto porozumienie w sprawie warunków eksperymentalnych połowów dobijakowatych w Morzu Północnym. Należy włączyć to porozumienie do prawa wspólnotowego.

(4) W celu jak najszybszego ustalenia możliwości połowowych w zakresie dobijakowatych zgodnie z pkt 8 załącznika IID do rozporządzenia (WE) nr 41/2007 połowy eksperymentalne mają miejsce w kwietniu i pierwszej połowie maja. Warunki eksperymentalnych połowów dobijakowatych w Morzu Północnym na rok 2007 należy zatem wdrożyć w jak najkrótszym terminie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

1.
Niniejsze rozporządzenie ustanawia warunki dokonywania eksperymentalnych połowów kwot ustalonych w załączniku IA do rozporządzenia (WE) nr 41/2007 w przypadku wysokiej liczebności dobijakowatych na obszarze ICES IV w roku 2007.
2.
Warunki ustanowione w niniejszym rozporządzeniu obowiązują łącznie z warunkami określonymi w załączniku IID do rozporządzenia (WE) nr 41/2007.
Artykuł  2

Wykaz wspólnotowych statków rybackich

1.
Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia zainteresowane państwa członkowskie niezwłocznie przekazują Komisji wykaz pływających pod ich banderą statków rybackich, które zamierzają uczestniczyć w eksperymentalnych połowach dobijakowatych w wodach Norwegii obszaru ICES IV, zawierający nazwę każdego statku, jego numer rejestracyjny, a także międzynarodowy radiowy sygnał wywoławczy.
2.
Na podstawie informacji otrzymanych zgodnie z ust. 1, Komisja ustala wykaz wszystkich wspólnotowych statków rybackich zamierzających uczestniczyć w eksperymentalnych połowach dobijakowatych w wodach Norwegii i przekazuje go Norwegii.
Artykuł  3

Deklaracje połowowe statków wspólnotowych i norweskich

1.
Wspólnotowe statki rybackie, zamierzające dokonywać połowów dobijakowatych lub posiadające na pokładzie włoki o rozmiarze oczek nieprzekraczającym 16 mm, każdorazowo przesyłają Departamentowi Rybołówstwa Norwegii deklarację połowową trzeciego dnia po pierwszym wpłynięciu statku na obszar norweski.
2.
Norweskie statki rybackie, zamierzające dokonywać połowów dobijakowatych lub posiadające na pokładzie włoki o rozmiarze oczek nieprzekraczającym 16 mm, oprócz raportów dotyczących "połowów w momencie wejścia" i "połowów w momencie wyjścia" przekazanych zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia (WE) nr 41/2007, każdorazowo przesyłają Komisji deklarację połowową trzeciego dnia po pierwszym wpłynięciu statku na wody wspólnotowe.
Artykuł  4

Dostęp do danych VMS dotyczących statków wspólnotowych

Państwa członkowskie udostępniają swoim naukowcom krajowym uczestniczącym w odpowiedniej grupie roboczej ICES lub, w przypadku ich braku, bezpośrednio tej grupie roboczej, dane VMS dotyczące statków pływających pod ich banderą i uczestniczących w eksperymentalnych połowach dobijakowatych.

Artykuł  5

Zakończenie połowów eksperymentalnych przez statki norweskie

1.
Norweskie statki rybackie mogą dokonywać połowów eksperymentalnych po dniu 6 maja 2007 r. w wodach wspólnotowych obszaru ICES IV tylko w następujących przypadkach:

a) 30 % całkowitego nakładu połowowego w roku 2005 wykorzystanego przez Norwegię nie zostało w pełni wykorzystane oraz;

b) nie został osiągnięty limit połowowy w wysokości 20.000 ton.

2.
Nakład połowowy wykorzystany przez norweskie statki nie przekracza 25 statków, a każdy z nich wypływa na tylko jeden wielodniowy rejs.
Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 czerwca 2007 r.

W imieniu Komisji
Joe BORG
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 15 z 20.1.2007, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 444/2007 (Dz.U. L 106 z 24.4.2007, str. 22).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.143.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 622/2007 ustanawiające warunki eksperymentalnych połowów dobijakowatych w Morzu Północnym na rok 2007
Data aktu: 05/06/2007
Data ogłoszenia: 06/06/2007
Data wejścia w życie: 07/06/2007