Decyzja 2005/300/WE dotycząca przyjęcia regulaminu Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE

DECYZJA NR 2/2005 KOMITETU AMBASADORÓW AKP-WE
z dnia 8 marca 2005 r.
dotycząca przyjęcia regulaminu Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE

(2005/300/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 14 kwietnia 2005 r.)

KOMITET AMBASADORÓW AKP-WE,

uwzględniając decyzję nr 2/1995 Rady Ministrów AKP-WE z dnia 8 czerwca 1995 r. w sprawie członkostwa i zasad działania komitetu Współpracy Celnej AKP-WE;

uwzględniając Umowę o partnerstwie AKP-WE podpisaną w Kotonu dnia 23 czerwca 2000(1), zwaną dalej "Umową o partnerstwie", w szczególności art. 37 Protokołu 1 jej załącznika V;

uwzględniając regulamin Komitetu Ambasadorów AKP-WE, w szczególności jego art. 15, odnoszący się do ustanowienia regulaminu komitetów, podkomitetów i grup roboczych wspierających Komitet Ambasadorów;

pragnąc zapewnić spełnienie celów określonych przez państwa AKP i Wspólnotę Europejską w tytule II części trzeciej Umowy o partnerstwie;

uważając, że skuteczna współpraca celna pomiędzy państwami AKP a Wspólnotą Europejską może przyczynić się do rozwoju wymiany handlowej pomiędzy powyższymi Stronami;

uważając, że zakres kompetencji dla Komitetu jest ustalony w art. 37 i 38 Protokołu 1 załącznika V do Umowy o partnerstwie;

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1.
Komitet Współpracy Celnej ustanowiony w art. 37 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie, zwany dalej "Komitetem", składa się z ekspertów z Państw Członkowskich Wspólnoty Europejskiej i urzędników Komisji odpowiedzialnych za sprawy celne, z jednej strony, oraz z ekspertów reprezentujących państwa AKP i urzędników ugrupowań regionalnych państw AKP odpowiedzialnych za sprawy celne, z drugiej strony. Komitet może, w razie konieczności, oprzeć się na odpowiednim doświadczeniu.
2.
Obie Strony powiadamiają Sekretariat Rady Ministrów AKP-WE o nazwiskach swoich przedstawicieli i o ich współprzewodniczącym.
Artykuł  2

Do obowiązków Komitetu określonych w art. 37 ust. 1-6 i art. 38 ust. 8-10 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie należy:

a) prowadzenie współpracy administracyjnej w celu poprawnego i jednolitego stosowania Protokołu 1 Umowy o partnerstwie oraz wykonywanie wszelkich innych zadań w dziedzinie celnej, które mogą mu zostać powierzone;

b) regularne badanie skutku, jaki wywiera na państwa AKP stosowanie zasad pierwotnych i zalecanie stosownych środków Radzie Ministrów AKP-WE;

c) podejmowanie decyzji w sprawie odstępstw od zasad pierwotnych na warunkach określonych w art. 38 ust. 9 i 10 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie;

d) przygotowywanie decyzji Rady Ministrów AKP-WE zgodnie z art. 40 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie.

Artykuł  3
1.
Komitet zbiera się co najmniej dwa razy w roku w terminach wspólnie wyznaczonych przez Grupę AKP i Wspólnotę Europejską, z reguły co najmniej na osiem dni przed zgromadzeniem Komitetu Ambasadorów AKP-WE; można zwoływać posiedzenia nadzwyczajne, gdy zachodzi taka potrzeba.
2.
Komitet może, jeżeli zachodzi taka potrzeba, ustanowić grupy robocze ad hoc w celu zbadania szczególnych zagadnień.
3.
Zebrania Komitetu zwołuje jego Przewodniczący. Obrady są poufne, o ile nie zdecydowano inaczej.
Artykuł  4

Stanowisko Przewodniczącego Komitetu jest zajmowane przez sześć miesięcy, na przemian przez Grupę AKP i Wspólnotę Europejską:

– od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września przez współprzewodniczącego z ramienia AKP;

– od dnia 1 października do dnia 31 marca przez współprzewodniczącego z ramienia Wspólnoty Europejskiej.

Artykuł  5
1.
Przewodniczący w porozumieniu ze współprzewodniczącym sporządza tymczasowy porządek obrad na każde zebranie a Komitet zatwierdza go na początku każdego zebrania.
2.
Zadania sekretariatu i inne prace wymagane do działania Komitetu są wykonywane przez Sekretariat Rady Ministrów AKP-WE.
3.
Sekretariat przesyła członkom Komitetu powiadomienia o zwołaniu zebrania, porządek obrad, projekty środków i wszelkie inne dokumenty robocze co najmniej na dwa tygodnie przed zebraniem.
4.
Po każdym zebraniu Sekretariat dokonuje streszczenia obrad w celu zatwierdzenia ich podczas następnego zebrania Komitetu.
Artykuł  6

Tylko obecność większości przedstawicieli wyznaczonych przez Grupę AKP i jednego przedstawiciela Komisji warunkuje ważność obrad Komitetu.

Artykuł  7
1.
Decyzje Komitetu są przyjmowane w drodze porozumienia pomiędzy państwami AKP, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską, z drugiej.
2.
W wypadku gdy Komitet nie jest w stanie przyjąć decyzji, przekazuje sprawę Komitetowi Ambasadorów AKP-WE.
3.
W wyjątkowych okolicznościach współprzewodniczący mogą postanowić o przyjęciu decyzji drogą procedury pisemnej, w szczególności, odnośnie do decyzji przyjętych zgodnie z art. 38 Protokołu 1 załącznika V Umowy o partnerstwie.
Artykuł  8

Komitet może, jeśli uzna to za przydatne, powołać ekspertów do uczestniczenia w omawianiu kwestii wymagających szczególnego doświadczenia.

Bez uszczerbku dla przepisów art. 1, każde państwo AKP niebędące członkiem Komitetu może uczestniczyć w zebraniu jako obserwator, poza przypadkami, w których Komitet podejmie decyzję o zebraniu na posiedzeniu z ograniczonym udziałem.

Artykuł  9

Komitet składa sprawozdania Komitetowi Ambasadorów AKP-WE.

Artykuł  10

Państwa AKP, z jednej strony, a Państwa Członkowskie i Wspólnota Europejska, z drugiej strony, są zobowiązane podejmować, odnośnie do kwestii, które ich dotyczą, niezbędne środki do wprowadzenia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  11

Niniejsza decyzja staje się skuteczna po jej podpisaniu. Odwołuje i zastępuje decyzję nr 2/1995 Rady Ministrów AKP-WE z dnia 8 czerwca 1995 r. w sprawie członkostwa i zasad działania Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 marca 2005 r.

W imieniu Komitetu Ambasadorów AKP-WE
M. SCHOMMER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.95.54

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2005/300/WE dotycząca przyjęcia regulaminu Komitetu Współpracy Celnej AKP-WE
Data aktu: 08/03/2005
Data ogłoszenia: 14/04/2005
Data wejścia w życie: 08/03/2005