Rozporządzenie 1051/2005 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1622/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do systemu składowania nieprzetworzonych suszonych winogron oraz nieprzetworzonych suszonych fig

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1051/2005
z dnia 5 lipca 2005 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1622/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do systemu składowania nieprzetworzonych suszonych winogron oraz nieprzetworzonych suszonych fig

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2201/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków przetworów owocowych i warzywnych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 9 rozporządzenia (WE) nr 2201/96 wprowadził system składowania nieprzetworzonych suszonych winogron oraz nieprzetworzonych suszonych fig w okresie dwóch ostatnich miesięcy roku gospodarczego dla tych produktów. System ten obejmuje uzgodnienia dotyczące zatwierdzania agencji składujących, wypłaty na rzecz tych agencji pomocy w odniesieniu do składowania oraz finansowej rekompensaty. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1622/1999(2) ustanowiło wymagane warunki, jakie muszą spełniać agencje składujące, aby mogły być zatwierdzone, szczególnie w odniesieniu do środków podjętych w celu zagwarantowania właściwego przechowywania składowanych produktów.

(2) Artykuł 2 ust. 2 akapit drugi tiret drugie rozporządzenia Komisji (WE) nr 1622/1999 ustanowił środki przejściowe do końca roku gospodarczego 2003/2004 w odniesieniu do nieprzetworzonych suszonych fig.

(3) Warunki meteorologiczne w pewnym okresie roku gospodarczego 2004/2005 były niekorzystne, co nie pozwoliło owocom rozwinąć się w zadawalającym stopniu. To spowodowało, że niektórzy producenci zebrali część owoców o wielkości nieco mniejszej niż przewiduje norma, lecz spełniające inne warunki jakości wymagane do spożycia przez ludzi. W celu uniknięcia przeznaczenia tych owoców do produkcji pasty figowej, co oznaczałoby znaczną stratę finansową, należy przedłużyć wyżej wymienione środki przejściowe ustalając dodatkową minimalną wielkość na rok 2004/2005.

(4) Artykuł 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1622/1999 przewiduje wystawienie na sprzedaż w drodze przetargu produktów przechowywanych przez agencje składujące. Nieprzetworzone suszone figi sprzedawane są z przeznaczeniem do szczególnych zastosowań przemysłowych, które są określane przez właściwe władze w ogłoszeniu o przetargu. Biorąc pod uwagę małą intratność takiego rozwiązania, skoro żadne oferty nie zostały zgłoszone do przetargu, należy umożliwić właściwym władzom rozszerzenie zakresu możliwych zastosowań dla przechowywanych produktów wystawianych na sprzedaż, dodając do nich bezpośrednie przeznaczenie dla zwierząt oraz wykorzystanie w procesie kompostacji i biodegradacji.

(5) Należy określić procedury kontroli fizycznej i kontroli dokumentacji dla tych nowych zastosowań, zarówno przy rozpoczęciu jak i zakończeniu składowania.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 1622/1999.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Przetworów Owocowych i Warzywnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1622/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Produkty dostarcza się agencjom składującym w plastikowych skrzyniach przystosowanych do układania w stosy. Jednak, na zasadach przejściowych, mogą być dostarczane we właściwych pojemnikach, aż do zakończenia roku gospodarczego 2001/2002 w odniesieniu do nieprzetworzonych suszonych winogron oraz aż do zakończenia roku gospodarczego 2004/2005 w odniesieniu do nieprzetworzonych suszonych fig.

Dostarczone produkty muszą:

- w przypadku nieprzetworzonych suszonych winogron, spełniać minimalne wymagania ustanowione w Załączniku do rozporządzenia (WE) nr 1621/1999,

- w przypadku nieprzetworzonych suszonych fig, spełniać minimalne wymagania ustanowione w załączniku II rozporządzenia Komisji (WE) nr 1573/1999(*) i muszą mieć wielkość co najmniej: 180 owoców/kg do końca roku gospodarczego 2004/2005 oraz 150 owoców/kg w następnych latach.

______

(*) Dz.U. L 187 z 20.7.1999, str. 27.";

2) artykuł 4 otrzymuje brzmienie:

a) ustęp 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) nieprzetworzone suszone figi przeznaczone do szczególnych zastosowań przemysłowych lub zastosowań, o których mowa w ust. 3, określonych w ogłoszeniu o przetargu;";

b) dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Po powiadomieniu Komisji o uzasadnionych przyczynach uniemożliwiających zastosowanie przewidziane w ust. 2, Państwa Członkowskie mogą zezwolić agencjom składującym przeznaczyć nieprzetworzone suszone figi na następujące zastosowania:

a) dla zwierząt;

b) na kompostowanie lub poddanie procesowi biodegradacji przy zachowaniu ochrony środowiska, a w szczególności jakości wody i charakteru terenów wiejskich.";

3) artykuł 10 otrzymuje brzmienie:

a) w ust. 1 dodaje się następujący akapit:

"W przypadku zastosowań określonych w art. 4 ust. 3, kontrole przewidziane w lit. b) i c) akapit pierwszy obowiązującego ustępu, odnoszą się dla każdej partii, do 100 % ilości produktu wycofywanego ze składu w roku gospodarczym. Po zakończeniu powyższych kontroli produkty wycofywane ze składu poddane zostają denaturacji w obecności właściwych władz, w warunkach przewidzianych przez Państwo Członkowskie.";

b) ustęp 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Właściwe władze wycofują zatwierdzenie w przypadku, gdy którykolwiek z warunków zatwierdzenia nie jest już spełniany. W takim przypadku nie wypłaca się pomocy w odniesieniu do składowania ani rekompensaty finansowej za bieżący rok gospodarczy, a kwoty już wypłacone podlegają zwrotowi, plus odsetki za okres, który upłynął pomiędzy wypłatą a zwrotem.

Stosuje się stopę procentową stosowaną przez Europejski Bank Centralny w stosunku do operacji w EUR, publikowaną w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria »C«, obowiązującą w dniu dokonania nienależnej wypłaty, powiększoną o trzy punkty procentowe.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 lipca 2005 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 29. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 386/2004 (Dz.U. L 64 z 2.3.2004, str. 25).

(2) Dz.U. L 192 z 24.7.1999, str. 33.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2005.173.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1051/2005 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1622/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/96 w odniesieniu do systemu składowania nieprzetworzonych suszonych winogron oraz nieprzetworzonych suszonych fig
Data aktu: 05/07/2005
Data ogłoszenia: 06/07/2005
Data wejścia w życie: 09/07/2005