(2004/580/WE)(Dz.U.UE L z dnia 6 sierpnia 2004 r.)
RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Przed przekazaniem swojego wniosku, Komisja zasięgnęła opinii Komitetu Ekonomiczno-Finansowego.
(2) Rada, na mocy decyzji 1999/282/WE(2), zatwierdziła, w następstwie kryzysu w Kosowie, pomoc makroekonomiczną dla Albanii w formie długoterminowej pożyczki w wysokości do 20 milionów EUR. W świetle lepszego od spodziewanego bilansu płatnicznego, władze Albanii nie wnosiły o uwolnienie tej pomocy. Dlatego Komisja usunęła ją z programu w 2001 r.
(3) W procesie stabilizacyjnym i stowarzyszeniowym, w ramach stosunków UE z tym regionem, pożądane jest wspieranie wysiłków mających na celu utrzymanie politycznej i gospodarczej stabilizacji w Albanii, w związku ze zmierzaniem w kierunku rozwoju stosunków opartych na pełnej współpracy ze Wspólnotą. Jest to również cel Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu, który jest obecnie negocjowany między Albanią a UE.
(4) Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w dniu 21 czerwca 2002 r. zatwierdził na rzecz Albanii trzyletni program wzmocniony przez instrument ograniczania ubóstwa i wspierania wzrostu gospodarczego (PRGF) na kwotę 36 milionów USD, w celu wzmocnienia programu gospodarczego władz przez okres od czerwca 2002 r. do czerwca 2005 r. Oprócz tej kwoty, zaplanowano wypłacenie 11 milionów USD w 2004 r.
(5) W ramach nowej trzyletniej Strategii Pomocy dla Kraju (CAS) przyjętej przez Radę Banku Światowego w dniu 20 czerwca 2002 r., zaplanowano wypłacenie 8 milionów USD w 2004 r. w ramach kredytu na wsparcie ograniczania ubóstwa.
(6) Oprócz tej szacunkowej pomocy finansowej, która ma być przekazana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy, w 2004 r. utrzyma się znacząca pozostała luka w finansowaniu, którą należy pokryć, aby wesprzeć cele polityki związane z wysiłkami reformatorskimi władz.
(7) Wspólnota przewidziała już pomoc makroekonomiczną dla Albanii. Władze Albanii wystąpiły o dalszą pomoc finansową od międzynarodowych instytucji finansowych, Wspólnoty oraz innych dwustronnych dawców.
(8) Wspólnotowa pomoc makroekonomiczna dla Albanii jest właściwym środkiem służącym pomocy państwu w spełnieniu jego zewnętrznych potrzeb finansowych, łącznie ze wzmocnieniem jego rezerw i wsparciem budżetu.
(9) Pomoc finansowa uzyskana od Wspólnoty w formie połączenia pożyczki długoterminowej i dotacji bezpośredniej jest właściwym środkiem służącym wsparciu stabilności zewnętrznej sytuacji finansowej Albanii, z uwzględnieniem relatywnie niskiego poziomu rozwoju państwa.
(10) Niniejsza pomoc finansowa, w szczególności dotacja, powinna być zapewniona po sprawdzeniu czy określone warunki finansowe i gospodarcze mogą być wypełnione.
(11) W celu zapewnienia skutecznej ochrony interesów finansowych Wspólnoty związanej z niniejszą pomocą makroekonomiczną, niezbędne jest ustanowienie przez Albanię właściwych środków odnoszących się do zapobiegania nadużyciom finansowym i innym nieprawidłowościom związanym z niniejszą pomocą, jak również zapewnienie kontroli dokonywanych przez Komisję oraz audytów Trybunału Obrachunkowego.
(12) Włączenie elementu dotacji do niniejszej pomocy pozostaje bez uszczerbku dla uprawnień organu budżetowego.
(13) Niniejsza pomoc powinna być zarządzana przez Komisję w porozumieniu z Komitetem Ekonomiczno-Finansowym.
(14) Traktat nie określa dla przyjęcia niniejszej decyzji innych kompetencji niż wynikające z art. 308,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 kwietnia 2004 r.
|
W imieniu Rady |
|
M. McDOWELL |
|
Przewodniczący |
______
(1) Opinia wydana dnia 31 marca 2004 r. (dotychczas nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym).
(2) Dz.U. L 110 z 28.4.1999, str. 13.