Dyrektywa 2003/114/WE zmieniająca dyrektywę 95/2/WE w sprawie dodatków do żywności innych niż barwniki i substancje słodzące

DYREKTYWA 2003/114/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 22 grudnia 2003 r.
zmieniająca dyrektywę 95/2/WE w sprawie dodatków do żywności innych niż barwniki i substancje słodzące

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(1),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(2),

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Dodatki do żywności mogą zostać zatwierdzone do wykorzystania w środkach spożywczych, tylko jeśli spełniają wymagania załącznika II do dyrektywy Rady 89/107/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących dodatków do żywności dopuszczonych do użycia w środkach spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi(3).

(2) Dyrektywa 95/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 lutego 1995 r. w sprawie dodatków do żywności innych niż barwniki i substancje słodzące(4) ustanawia wykaz dodatków do żywności, które mogą być użyte we Wspólnocie i warunki ich używania.

(3) W dziedzinie dodatków do żywności nastąpił rozwój techniczny od czasu przyjęcia dyrektywy 95/2/WE. Dyrektywa ta powinna zostać dostosowana, aby uwzględnić ten rozwój.

(4) Dyrektywa Rady 88/388/EWG z dnia 22 czerwca 1988 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do środków aromatyzujących przeznaczonych do użytku w środkach spożywczych i materiałów źródłowych służących do ich produkcji(5) przewiduje przyjęcie wykazu dodatków niezbędnych do składowania i użycia środków aromatyzujących oraz przyjęcie specjalnych warunków używania takich dodatków, które mogą być niezbędne dla ochrony zdrowia publicznego i zapewnienia uczciwej wymiany handlowej.

(5) Pożądane jest włączenie do dyrektywy 95/2/WE tych środków w sprawie dodatków niezbędnych do składowania i używania środków aromatyzujących, aby przyczynić się do przejrzystości i spójności prawodawstwa wspólnotowego oraz ułatwić dostosowanie do prawodawstwa wspólnotowego w sprawie dodatków do żywności przez producentów żywności, w szczególności przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(6), aromaty mieszczą się w definicji "żywności".

(6) Chociaż należy zatwierdzić użycie dodatków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i jakości środków aromatyzujących oraz ułatwić ich składowanie i używanie, ich poziom w takich środkach aromatyzujących powinien być poziomem minimalnym wymaganym do osiągnięcia zamierzonego celu. Dodatkowo konsumenci powinni mieć zapewnioną właściwą, zadowalającą i niewprowadzającą w błąd informację dotyczącą użycia dodatków.

(7) Obecność dodatku w środku spożywczym, z powodu używania środka aromatyzującego, jest zazwyczaj mała i dodatek nie spełnia funkcji technologicznej w środku spożywczym. Jednak jeśli w pewnych okolicznościach dodatek pełni funkcję technologiczną w złożonym środku spożywczym, powinien być uważany za dodatek do wieloskładnikowego środka spożywczego, a nie za dodatek do środka aromatyzującego; wówczas powinny mieć zastosowanie właściwe przepisy odnoszące się do dodatku w szczególnym środku spożywczym, włączając przepisy dotyczące etykietowania ustanowione dyrektywą 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych(7).

(8) Zgodnie z dyrektywą 88/388/EWG producenci żywności powinni być poinformowani o stężeniu wszystkich dodatków w środkach aromatyzujących w celu umożliwienia im stosowania się do prawodawstwa wspólnotowego. Dyrektywa ta wymaga także, by etykietowano ilościowo każdy składnik podlegający ograniczeniu ilościowemu w środkach spożywczych. Ograniczenie ilościowe jest wyrażone liczbowo lub na zasadzie quantum satis.

(9) Zgodnie z zasadą proporcjonalności, w celu osiągnięcia podstawowego celu zapewnienia jednolitości rynku i wysokiego poziomu ochrony konsumentów, konieczne i właściwe jest ustanowienie zasad używania dodatków w środkach aromatyzujących. Niniejsza dyrektywa nie wykracza poza to, co konieczne do osiągnięcia celów zgodnie z art. 5 akapit trzeci Traktatu.

(10) Zgodnie z wnioskiem Państw Członkowskich i opinią Komitetu Naukowego ds. Żywności, ustanowionego decyzją Komisji 97/579/WE z dnia 23 lipca 1997 r. ustanawiającą komitety naukowe w dziedzinie zdrowia konsumentów i bezpieczeństwa żywności(8), uwodorniony poli-1- deken zatwierdzony na poziomie krajowym, na mocy dyrektywy 89/107/EWG, powinien być zatwierdzony na poziomie wspólnotowym.

(11) Bifenyl (E 230), ortofenylofenol (E 231) i sól sodowa ortofenylofenolu (E 232) są wymienione jako substancje konserwujące w i na owocach cytrusowych w dyrektywie 95/2/WE. Jednakże wchodzą one w zakres definicji "środków ochrony roślin" w dyrektywie Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(9). Dlatego nie powinny wchodzić w zakres dyrektywy 95/2/WE. Państwa Członkowskie i Komisja powinny podjąć wszelkie możliwe kroki w celu zapewnienia, że nie ma luki prawnej w odniesieniu do tych substancji. Pozwolenie na wprowadzenie do obrotu tych substancji jako środków ochrony roślin powinno być przygotowane tak szybko, jak to możliwe.

(12) Dnia 4 kwietnia 2003 r. Komitet Naukowy ds. Żywności stwierdził, że tymczasowa dopuszczalna dzienna dawka E 214 do E 219 estru metylowego kwasu p-hydroksybenzoesowego oraz jego soli sodowej powinna być wycofana, jeśli nie zostaną przedstawione dalsze dane dotyczące dawki i toksyczności.

(13) Dlatego dyrektywa 95/2/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(14) Dyrektywa Rady 67/427/EWG z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie wykorzystania określonych substancji konserwujących do zabezpieczenia powierzchni owoców cytrusowych oraz środków kontroli wykorzystywanych w jakościowej i ilościowej analizie substancji konserwujących w i na owocach cytrusowych(10) ustanawia środki kontroli substancji konserwujących w i na owocach cytrusowych. Ponieważ dyrektywa 95/2/WE zabrania stosowania substancji konserwujących w owocach cytrusowych, należy uchylić dyrektywę 67/427/EWG.

(15) Przyjęcie przepisów, które mogą mieć wpływ na zdrowie publiczne, konsultowane było z Komitetem Naukowym ds. Żywności, zgodnie z art. 6 dyrektywy 89/107/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 95/2/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 ust. 3 lit. v) otrzymuje brzmienie:

"v) »stabilizatory« są to substancje, które, dodane do środka spożywczego, umożliwiają utrzymanie właściwości fizycznych i chemicznych tego środka; stabilizatory obejmują substancje ułatwiające utrzymanie jednolitego rozproszenia dwóch lub więcej substancji niemieszających się w środku spożywczym, jak również substancje, które stabilizują, utrzymują lub intensyfikują istniejącą barwę środka spożywczego, oraz substancje, które zwiększają zdolność łączenia się żywności, włączając tworzenie połączeń krzyżowych pomiędzy białkami umożliwiających łączenie części żywności w żywność rekonstytuowaną;";

2) w artykule 3 wprowadza się następujące zmiany:

a) ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Obecność dodatku do żywności w środku spożywczym jest dozwolona:

a) w wieloskładnikowym środku spożywczym, innym niż ten określony w art. 2 ust. 3, w takim zakresie, w jakim taki dodatek do żywności jest dozwolony, w jednym ze składników tworzących wieloskładnikowy środek spożywczy;

b) w środku spożywczym, do którego dodano środek aromatyzujący, w takim zakresie, w jakim taki dodatek jest dozwolony w środku aromatyzującym zgodnie z niniejszą dyrektywą, i który został przeniesiony do środka spożywczego poprzez środek aromatyzujący, uwzględniając, że dodatek do żywności nie pełni funkcji technologicznej w końcowym środku spożywczym; lub

c) jeśli środek spożywczy jest przeznaczony wyłącznie do przygotowania wieloskładnikowego środka spożywczego oraz w takim zakresie, w jakim ten wieloskładnikowy środek spożywczy jest zgodny z przepisami niniejszej dyrektywy.";

b) dodaje się ustęp w brzmieniu:

"3. Poziom dodatków w środkach aromatyzujących jest ograniczony do minimum niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa i jakości środków aromatyzujących i ułatwienia ich składowania. Ponadto obecność dodatków w środkach aromatyzujących nie może wprowadzać w błąd konsumentów ani stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia. Jeśli obecność dodatku w środku spożywczym, wskutek dodania środka aromatyzującego, pełni funkcję technologiczną w środku spożywczym, powinien on być traktowany jako dodatek do środka spożywczego, a nie dodatek do środka aromatyzującego.";

3) w załącznikach wprowadza się zmiany zgodnie z Załącznikiem do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2
1.
Przed dniem 1 lipca 2004 r. Komisja i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przeanalizują warunki używania dodatków E 214 i E 219.
2.
Przed dniem 27 stycznia 2006 r. Komisja przedłoży Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie na temat postępu dotyczącego ponownej oceny dodatków. Niniejsza ponowna ocena jest w szczególności skupiona na E 432 do E 436 (polisorbaty), a także E 251 i E 252 (azotany) oraz E 249 i E 250 (azotyny).
Artykuł  3

Dyrektywa 67/427/EWG traci moc.

Artykuł  4
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy, w celu:

– zezwolenia na handel i używanie produktów zgodnych z niniejszą dyrektywą, najpóźniej do dnia 27 lipca 2005 r.,

– zakazu handlu i używania produktów niezgodnych z niniejszą dyrektywą najpóźniej do dnia 27 stycznia 2006 r.; jednakże produkty wprowadzone do obrotu lub etykietowane przed tą datą, które nie są zgodne z wymogami niniejszej dyrektywy, mogą być przedmiotem obrotu do wyczerpania zapasów.

Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

2.
Środki przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.
Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 2003 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX A. MATTEOLI
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 208 z 3.9.2003, str. 30.

(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 3 lipca 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 1 grudnia 2003 r.

(3) Dz.U. L 40 z 11.2.1989, str. 27. Dyrektywa zmieniona dyrektywą 94/34/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 237 z 10.9.1994, str. 1).

(4) Dz.U. L 61 z 18.3.1995, str. 27. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2003/52/WE (Dz.U. L 178 z 17.7.2003, str. 23).

(5) Dz.U. L 184 z 15.7.1988, str. 61. Dyrektywa zmieniona dyrektywą Komisji 91/71/EWG (Dz.U. L 42 z 15.2.1991, str. 25).

(6) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1642/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 4).

(7) Dz.U. L 109 z 6.5.2000, str. 29. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2003/89/WE (Dz.U. L 308 z 25.11.2003, str. 15).

(8) Dz.U. L 237 z 28.8.1997, str. 18. Decyzja zmieniona decyzją 2000/443/WE (Dz.U. L 179 z 18.7.2000, str. 13).

(9) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(10) Dz.U. 148 z 11.7.1967, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do dyrektywy 95/2/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku I:

a) zapis 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Substancje wymienione pod numerami E 407, E 407a i E 440 mogą być znormalizowane z cukrami, pod warunkiem że informacja o tym zostanie dodana do ich numeru i przeznaczenia.";

b) w wykazie dodatków:

– całą pozycje E 170 zastępuje się pozycją "E 170 Węglan wapnia",

– w pozycji E 466 dodaje się nazwę "Guma celulozy",

– w pozycji E 469 dodaje się nazwę "Enzymatycznie zhydrolizowana guma celulozy";

2) w załączniku II:

a) nazwę "E 170 węglany wapnia" zastępuje się w całości nazwą "E 170 węglan wapnia";

b) dodaje się następujący tekst do wykazu dodatków i maksymalnych poziomów odnośnie do "Produktów kakaowych i czekoladowych w rozumieniu dyrektywy 2000/36/WE":

"E 472c mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych

estryfikowane kwasem cytrynowym

quantum satis"

c) dodaje się do wykazu dodatków i maksymalnego poziomu dla "Mrożonych i głęboko zamrożonych nieprzetworzonych owoców i warzyw; paczkowane, mrożone nieprzetworzone owoce i warzywa gotowe do spożycia oraz paczkowane, nieprzetworzone, obrane ziemniaki":

"E 296 kwas jabłkowy quantum satis (tylko dla obranych ziemniaków)"

d) dodaje się do wykazu dodatków i maksymalnego poziomu dla "Kompoty owocowe":

"E440 Pektyny

E 509 Chlorek wapnia

quantum satis (tylko dla kompotów owocowych innych niż z jabłek)"

e) dodaje się do wykazu dodatków i maksymalnego poziomu dla "Mozzarella i sery serwatkowe":

"E460ii sproszkowana celuloza quantum satis (tylko dla startego i pokrojonego sera)"

f) na końcu załącznika dodaje się następujące wiersze:

"Mleko kozie UHT E 331 cytryniany sodu 4 g/l
Kasztany w płynie E 410 mączka chleba świętojańskiego quantum satis"
E 412 guma guar
E 415 guma ksantanowa

3) w załączniku III:

A. w części A wprowadza się następujące zmiany:

a) tytuł "Częściowo upieczone, wstępnie opakowane produkty piekarskie przeznaczone do sprzedaży detalicznej" zastępuje się tytułem: "Częściowo upieczone, wstępnie opakowane produkty piekarskie przeznaczone do sprzedaży detalicznej i chleb o obniżonej wartości energetycznej przeznaczony do sprzedaży detalicznej";

b) na końcu tej części dodaje się następujące wiersze:

"ogony raków, ugotowane i paczkowane marynowane ugotowane mięczaki 2.000
Środki aromatyzujące 1.500".

B. w części C wprowadza się następujące zmiany:

a) skreśla się następujące wiersze:

"E 230 bifenyl, difenyl Powierzchniowa obróbka owoców cytrusowych 70 mg/kg
E 231 Ortofenylofenol(*) )

}Powierzchniowa obróbka

12 mg/kg pojedynczo lub łącznie,
E 232 Sól sodowa ortofenylofenolu(*) )owoców cytrusowych

)

wyrażone jako ortofenylofenol
(*) Skreślenie E 231 ortofenylofenol i E 232 sól sodowa ortofenylofenolu

wchodzi w życie tak szybko, jak będą stosowane wymagania dotyczące

etykietowania środków spożywczych poddawanych działaniu tych substancji

na mocy prawodawstwa wspólnotowego w sprawie maksymalnego limitu

pozostałości pestycydów.";

b) do E 1105 dodaje się następujący środek spożywczy:

"Wino zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1493/1999(*) i jego rozporządzeniem wykonawczym (WE) nr 1622/2000(**) Pro memoria
(*) Rozporządzenie Rady (WE) nr 1493/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie

wspólnej organizacji rynku wina (Dz.U. L 179 z 14.7.1999, str. 1).

Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr

1795/2003 (Dz.U. L 262 z 14.10.2003, str. 1).

(**) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1622/2000 z dnia 24 lipca 2000 r.

ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr

1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina oraz ustanawiające

wspólnotowy kodeks praktyk i procesów enologicznych (Dz.U. L 194 z

31.7.2000, str. 1). Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem

(WE) nr 1410/2003 (Dz.U. L 201 z 8.8.2003, str. 9).";

C. w części D wprowadza się następujące zmiany:

a) na końcu tej części dodaje się następujące środki spożywcze i maksymalne poziomy:

"E 310 galusan propylu Olejki eteryczne 1.000 mg/kg (galusany i BHA, pojedynczo lub łącznie)
E 311 galusan oktylu
E 312 galusan dodecylu
E 320 butylohydroksyanizol (BHA) Środki aromatyzujące inne niż olejki eteryczne 100 mg/kg (galusany, pojedynczo lub łącznie) lub 200 mg/kg (BHA)"

b) w wykazie środków spożywczych dotyczącym E 315 i E 316, tytuł "Półkonserwowane i konserwowane produkty mięsne" zastępuje się tytułem "Wędzone i konserwowane produkty mięsne";

4) w załączniku IV:

a) dodaje się następujący środek spożywczy i maksymalny poziom dotyczący E 338 do E 452:

"Środki aromatyzujące 40 g/kg"

b) dodaje się następujący środek spożywczy i maksymalny poziom dotyczący E 338 do E 452:

"jabłecznik i gruszecznik 2 g/l"

c) dodaje się następujący środek spożywczy i maksymalny poziom dla E 416:

"Środki aromatyzujące 50 g/kg"

d) dodaje się następujące środki spożywcze i maksymalne poziomy dotyczące E 432 do E 436:

"»Środki aromatyzujące z wyjątkiem płynnego aromatu dymu wędzarniczego i środków aromatyzujących na bazie przypraw oleożywicznych(*)« 10 g/kg
Środki spożywcze zawierające aromat dymu wędzarniczego i środki aromatyzujące na bazie przypraw oleożywicznych 1 g/kg
(*) Przyprawy oleożywiczne są zdefiniowane jako ekstrakty przypraw, z

których rozpuszczalnik został odparowany, pozostawiając mieszaninę

eterycznego olejku i żywiczny materiał z przyprawy.";

e) dodaje się następujący środek spożywczy i maksymalny poziom dotyczący E 444:

"Mętne, aromatyzowane napoje alkoholowe o zawartości alkoholu poniżej 15 % objętościowych 300 mg/l";

f) dodaje się następującą pozycję dotyczącą E 551 po wykazie środków spożywczych i maksymalnych poziomów dla E 535 do E 538:

"E 551 Ditlenek krzemu Środki aromatyzujące 50 g/kg";

g) do E 900 dodaje się następujący środek spożywczy i maksymalny poziom:

"Środki aromatyzujące 10 mg/kg";

h) w wykazie środków spożywczych skreśla się maksymalne poziomy dla E 901 do E 904, pozycja: "E 903 wosk carnauba" zostaje skreślona, dodaje się następującą pozycję dotyczącą E 903 po pozycji "E 904 szelak":

"E 903 Wosk carnauba Tylko jako czynnik glazurujący do:
- słodyczy (łącznie z czekoladą) 500 mg/kg
1.200 mg/kg (tylko dla gumy do żucia
- drobnych piekarskich produktów

delikatesowych powlekanych

czekoladą

200 mg/kg
- przekąsek 200 mg/kg
- orzechów 200 mg/kg
- ziaren kawy 200 mg/kg
- suplementów diety 200 mg/kg
- świeżych owoców cytrusowych,

melonów, jabłek, gruszek,

brzoskwiń i ananasów

(poddawanych jedynie obróbce

powierzchniowej)

200 mg/kg";

i) dodaje się następujące środki spożywcze i maksymalne poziomy do E 459:

"Środki aromatyzujące w kapsułkach w
- aromatyzowanych herbatach

i aromatyzowanych

rozpuszczalnych napojach

w proszku

500 mg/kg
- aromatyzowanych

przekąskach

1 g/kg w środkach spożywczych gotowych do spożycia lub o składzie zmienionym zgodnie z instrukcjami producentów";

j) na końcu załącznika dodaje się następujące wiersze:

"E 907 Uwodorniony poli-1-deken Jako środek glazurujący do:
- słodyczy 2 g/kg
- suszonych owoców 2 g/kg
E 1505 cytrynian trietylowy Środki aromatyzujące 3 g/kg z każdego
E 1517 dioctan glicerolu (diacetyna) źródła w środkach spożywczych gotowych do spożycia lub o składzie
E 1518 trioctan glicerolu (triacetyna) zmienionym zgodnie z instrukcjami producentów, pojedynczo lub
E 1520 propano-1,2-diol (glikol 1, 2-propy lenowy) łącznie. W przypadku napojów maksymalny poziom E 1520 wynosi 1g/l
E 1519 Alkohol benzylowy Środki aromatyzujące do:
- likierów, win

aromatyzowanych,

aromatyzowanych

napojów na bazie

wina i

aromatyzowanych

koktajli winnych

100 mg/l
- słodyczy, włączając

czekoladę i drobne

wyroby piekarnicze

250 mg/kg z każdego źródła w środkach spożywczych gotowych do spożycia lub o składzie zmienionym zgodnie z instrukcjami producentów";

5) w załączniku V:

a) na końcu załącznika dodaje się następujący wiersz:

"E 555 krzemian glinowo-potasowy W E 171 ditlenku tytanu i E 172 tlenku i wodorotlenku żelaza (max 90 % dotyczy barwnika)";

b) dla E 468 dodaje się nazwę "usieciowana guma celulozy";

6) w załączniku VI:

a) w zdaniu wprowadzającym dodaje się następujący akapit po akapicie pierwszym:

"Preparaty i żywność do początkowego żywienia niemowląt i małych dzieci mogą zawierać substancję E 1450 sól sodowa oktenylobursztynianu skrobiowego w wyniku dodania preparatów witaminowych lub preparatów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość przeniesionego E 1450 do produktu gotowego do spożycia nie powinna być większa niż 100 mg/kg z preparatów witaminowych i 1.000 mg/kg z preparatów wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.";

b) w części 4

– tytuł otrzymuje brzmienie:

"DODATKI DO ŻYWNOŚCI DOZWOLONE W DIETETYCZNYCH ŚRODKACH SPOŻYWCZYCH SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA MEDYCZNEGO DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI, JAK ZDEFINIOWANO W DYREKTYWIE 1999/21/WE(*)

______

(*) Dyrektywa Komisji 1999/21/WE z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego (Dz.U. L 91 z 7.4.1999, str. 29).",

– do tabeli dodaje się:

"E 472c mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych 7,5 g/l sprzedawany jako proszek Od urodzenia.".
estryfikowane kwasem cytrynowym 9 g/l sprzedawany jako płyn

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.24.58

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2003/114/WE zmieniająca dyrektywę 95/2/WE w sprawie dodatków do żywności innych niż barwniki i substancje słodzące
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 29/01/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/01/2004