Decyzja 2003/155/WE w sprawie podpisania i zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Turcji w sprawie prekursorów i substancji chemicznych często używanych do nielegalnego wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych

DECYZJA RADY
z dnia 16 grudnia 2002 r.
w sprawie podpisania i zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Turcji w sprawie prekursorów i substancji chemicznych często używanych do nielegalnego wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych

(2003/155/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 7 marca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133 wraz z art. 300 ust. 2 zdanie pierwsze i art. 300 ust. 4,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 5 kwietnia 2001 r., Rada upoważniła Komisję do negocjacji z Turcją Umowy w sprawie prekursorów i substancji chemicznych często używanych do nielegalnego wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych, zwanej dalej "Umową".

(2) Wspólnota powinna wzmocnić kontrole wysyłek prekursorów do Turcji, uwzględniając fakt, że są one ponownie wprowadzane do Wspólnoty w postaci heroiny lub innych substancji odurzających lub psychotropowych.

(3) Właściwe jest, aby Rada upoważniła Komisję, po konsultacji ze specjalnym komitetem powołanym przez Radę, do zatwierdzenia w imieniu Wspólnoty zmian, w przypadku gdy Umowa przewiduje ich przyjęcie przez Połączoną Grupę Kontrolną. Upoważnienie takie musi jednak ograniczać się do dokonania zmian załączników do Umowy, o ile zmiany takie dotyczą substancji objętych już prawodawstwem wspólnotowym w sprawie prekursorów narkotyków i substancji chemicznych.

(4) Umowa powinna zostać zatwierdzona,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Wspólnoty Umowę między Wspólnotą Europejską a Republiką Turcji w sprawie prekursorów i substancji chemicznych wykorzystywanych często do nielegalnego wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Tekst Umowy załączony jest do niniejszej decyzji.

Artykuł  2
1.
Wspólnota jest reprezentowana w Połączonej Grupie Kontrolnej, przewidzianej w art. 9 Umowy, przez Komisję wspomaganą przez przedstawicieli Państw Członkowskich.
2.
Komisja jest upoważniona do zatwierdzania, w imieniu Wspólnoty, zmian w załącznikach do Umowy przyjętych przez Połączoną Grupę Kontrolną na mocy procedury ustanowionej w art. 10 Umowy.

Komisja wspomagana jest przez specjalny komitet powołany przez Radę, którego rolą jest wypracowanie wspólnego stanowiska.

3.
Upoważnienie określone w ust. 2 ograniczone jest do tych substancji, które są już objęte właściwym prawem wspólnotowym w sprawie prekursorów narkotyków i substancji chemicznych.
Artykuł  3

Przewodniczący Rady jest upoważniony do wyznaczenia osób umocowanych do podpisania Umowy.

Artykuł  4

Przewodniczący Rady dokonuje w imieniu Wspólnoty wymiany instrumentów przewidzianych w art. 12 Umowy(1).

Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
M. FISCHER BOEL
Przewodniczący

______

(1) Data wejścia w życie Umowy zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przez Sekretariat Generalny Rady.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.64.28

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/155/WE w sprawie podpisania i zawarcia Umowy między Wspólnotą Europejską a Republiką Turcji w sprawie prekursorów i substancji chemicznych często używanych do nielegalnego wytwarzania środków odurzających lub substancji psychotropowych
Data aktu: 16/12/2002
Data ogłoszenia: 07/03/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/12/2002