Rozporządzenie 320/2003 kończące rewizję środków antydumpingowych stosowanych do przywozu gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei i Tajlandii

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 320/2003
z dnia 18 lutego 2003 r.
kończące rewizję środków antydumpingowych stosowanych do przywozu gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei i Tajlandii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1), w szczególności jego art. 8, 9 oraz art. 11 ust. 3,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1515/2001 z dnia 23 lipca 2001 r. w sprawie środków, które Wspólnota może podjąć po przyjęciu przez organ ds. rozstrzygania sporów WTO sprawozdania dotyczącego zagadnień antydumpingowych i antysubwencyjnych(2), w szczególności jego art. 2,

uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony, po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

A. PROCEDURA

(1) Dnia 26 marca 2001 r. Komisja otrzymała wniosek od producenta eksportującego gwintowane łączniki z żeliwa ciągliwego z Republiki Czeskiej, Moravske Zelezarny AS, o zmianę ostatecznego cła antydumpingowego nałożonego na niego rozporządzeniem Rady (WE) nr 1784/2000 z dnia 11 sierpnia 2000 r. nakładającym ostateczne cło antydumpingowe oraz stanowiące o ostatecznym poborze tymczasowego cła nałożonego na przywóz niektórych rodzajów przewodów rurowych i łączników rur z żeliwa ciągliwego, pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei i Tajlandii(3).

(2) Producent eksportujący złożył wniosek o rewizje twierdząc, iż jego indywidualna stawka cła antydumpingowego opiera się na metodach niezgodnych z wnioskami zawartymi w sprawozdaniu organu odwoławczego oraz w sprawozdaniu grupy specjalnej, zmienionym sprawozdaniem organu odwoławczego w sprawie "Wspólnoty Europejskie - środki antydumpingowe na przywóz bawełnianych tkanin pościelowych z Indii"(4) (zwane dalej "sprawozdaniami"), w szczególności z podaną w tych sprawozdaniach wykładnią prawną art. 2 ust. 2 pkt 2 ii) oraz art. 2 ust. 4 pkt 2 Porozumienia antydumpingowego WTO, przyjętej przez Organ Rozstrzygania Sporów Światowej Organizacji Handlu (WTO).

(3) W związku z tym, Komisja zawiadomieniem z dnia 5 grudnia 2001 r. (zwanym dalej zawiadomieniem o wszczęciu) opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich(5), zaproponowała możliwość rewizji środków antydumpingowych stosowanych do wywozu gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei oraz Tajlandii.

(4) Zakres rewizji został ograniczony do zbadania dumpingu stosowanego przez producentów eksportujących w zainteresowanych krajach, których stawki celne były oparte na metodzie dumpingu w momencie wydania sprawozdań i którzy odpowiedzieli wyczerpująco na kwestionariusz w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu. Rewizja ta odbyła się na podstawie art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1515/2001.

(5) Komisja oficjalnie powiadomiła wszystkich znanych producentów eksportujących i odpowiednie władze w krajach wywozu o wszczęciu postępowania. Zainteresowane strony otrzymały możliwość przedstawienia swoich opinii na piśmie i wnioskowania o przesłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu.

(6) Komisja wysłała kwestionariusze do wszystkich Stron, których to dotyczy, oraz do wszystkich innych przedsiębiorstw, które zgłosiły się w nieprzekraczalnym terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu, otrzymując tylko jedną odpowiedź od producenta eksportującego z Tajlandii. Producent z Czech, który jako pierwszy poprosił o rewizję, nie odpowiedział na kwestionariusz.

(7) Wspomniany producent eksportujący z Tajlandii zdecydował się następnie wycofać swój wniosek o rewizję. Ponieważ żaden inny eksporter nie odpowiedział na kwestionariusz zgodnie z zawiadomieniem o wszczęciu, niniejsze dochodzenie należy zakończyć.

B. WNIOSKI

(8) W związku z powyższym, stwierdza się, że rewizja powinna być zakończona, a środki antydumpingowe nałożone rozporządzeniem (WE) nr 1784/2000 na rozważany produkt pochodzący z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei oraz Tajlandii powinny nadal obowiązywać bez zmiany poziomu w odniesieniu do producentów eksportujących w przedmiotowych krajach. Należy również utrzymać wstępnie przyjęte zobowiązania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Rewizja środków antydumpingowych dotyczących przywozu gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego, aktualnie sklasyfikowanych w ramach kodu CN ex 7307 19 10 (kod TARIC 7307 19 10 10), i pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei oraz Tajlandii, zostaje zakończona.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lutego 2003 r.

W imieniu Rady
N. CHRISTODOULAKIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1972/2002 (Dz.U. L 305 z 7.11.2002, str. 1).

(2) Dz.U. L 201 z 26.7.2001, str. 10.

(3) Dz.U. L 208 z 18.8.2000, str. 8.

(4) WT/DS 141/AB/R, 1.3.2001.

(5) Dz.U. C 342 z 5.12.2001, str. 5.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.47.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 320/2003 kończące rewizję środków antydumpingowych stosowanych do przywozu gwintowanych łączników rur lub przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego pochodzących z Brazylii, Republiki Czeskiej, Japonii, Chińskiej Republiki Ludowej, Republiki Korei i Tajlandii
Data aktu: 18/02/2003
Data ogłoszenia: 21/02/2003