KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1), w szczególności jego art. 29 ust. 6 lit. a),
po konsultacji z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Należy określić warunki wykonania art. 29 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 w odniesieniu do wniosków o wydanie opinii naukowej, przedkładanych w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwanego dalej Urzędem) i w odniesieniu do opinii opracowywanych z własnej inicjatywy.
(2) Prawodawstwo wspólnotowe regulujące naukową ocenę substancji, produktów lub procedur podlegających systemowi uprzedniego zatwierdzania lub wpisowi na wykaz pozytywny określa szczególne procedury kierowania do Urzędu dokumentów składanych w związku z zatwierdzeniem, w celu wydania opinii. Należy wyjaśnić, że przepisy niniejszego rozporządzenia nie naruszają wspomnianych szczególnych procedur.
(3) W celu zapewnienia należytego zarządzania powinien zostać założony rejestr opinii wydawanych na wniosek i z własnej inicjatywy; rejestr udostępnia się opinii publicznej, pozwala on na śledzenie postępów w rozpatrywaniu wniosków i opinii wydawanych z własnej inicjatywy.
(4) Urząd musi zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli prawodawstwo wspólnotowe przewiduje konsultacje Komisji z Urzędem, sprawność procesu legislacyjnego w każdym przypadku zależy od tego, czy Komisja otrzyma opinię naukową od Urzędu, chyba że opinia w tej sprawie została już wydana i uznano, że nie pojawiły się żadne nowe zagadnienia naukowe do jej uzupełnienia.
(5) Ogólnie procedury odnoszące się do wniosków o wydanie opinii naukowej powinny zapewniać obiektywizm, przejrzystość i funkcjonalność procesu. Urząd musi zaproponować zmiany we wnioskach w przypadkach określonych w art. 29 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 178/2002, wraz z wyjaśnieniem przyczyn.
(6) W odniesieniu do wszystkich wniosków o wydanie opinii naukowej konieczne jest, aby odpowiedzialność za treść podniesionej kwestii ponosił wnioskodawca, który powinien także uzgodnić ją ze wszelkimi zmienionymi wnioskami przed przekazaniem jej do Komitetu Naukowego lub stałego panelu naukowego w Urzędzie.
(7) W przypadku różnych wniosków przedłożonych na ten sam temat, w celu uniknięcia wielokrotnego stosowania procedury zmiany wniosku, które doprowadziłoby do uzyskania tych samych zmian w zadaniu zleconym Komitetowi Naukowemu lub stałemu panelowi naukowemu, konieczne jest zapewnienie, że do przygotowania wspólnych zmienionych wniosków uwzględniane są jedynie wnioski otrzymane w tym samym okresie.
(8) Należy również zapewnić, aby nowe zagadnienia naukowe pojawiające się w kolejnych wnioskach na ten sam temat, co wniosek już przekazany do Komitetu Naukowego lub stałego panelu naukowego, były przez te organy uwzględnione.
(9) W przypadku wniosków całkowicie lub częściowo się pokrywających, jeżeli wnioskodawcy nie mogą uzgodnić treści wspólnego wniosku, konieczne jest zachowanie zasady odpowiedzialności wnioskodawców za brzmienie przedkładanych przez nich kwestii i unikanie zablokowania systemu.
(10) Prawo Urzędu do wydawania opinii z własnej inicjatywy jest zasadniczym elementem jego niezależności; w kontekście jego międzynarodowej organizacji Urząd musi zapewnić, że prawo to jest wykonywane zgodnie z przepisami art. 29 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i niniejszego rozporządzenia.
(11) Opinie, w sprawie których złożono wnioski do Urzędu, muszą być wydawane terminowo, tak aby zagwarantować niezawodne działanie procedury i spójność rzeczywistej hierarchii priorytetów z interesem wspólnotowym. Konieczne jest zatem ustanowienie przepisów dotyczących terminów i procedur, których należy przestrzegać w sytuacjach wyjątkowych.
(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 11 lipca 2003 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Franz FISCHLER |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1.