Decyzja 2003/461/WPZiB wykonująca wspólne stanowisko 2003/297/WPZiB w sprawie Birmy/Myanmar

DECYZJA RADY 2003/461/WPZiB
z dnia 20 czerwca 2003 r.
wykonująca wspólne stanowisko 2003/297/WPZiB w sprawie Birmy/Myanmar

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając wspólne stanowisko 2003/297/WPZiB z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie Birmy/Myanmar(1), w szczególności jego art. 8 i 9, wraz z art. 23 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 wspólnego stanowiska 2003/297/WPZiB rozszerzenie niektórych sankcji określonych w tym stanowisku, jak również zakazy określone w art. 2 ust. 2 tego wspólnego stanowiska zostały zawieszone do dnia 29 października 2003 r., z zastrzeżeniem odmiennej decyzji Rady.

(2) Ze względu na dalsze pogarszanie się sytuacji politycznej w Birmie/Myanmar, w szczególności aresztowanie Aung San Suu Kyi i innych ważnych członków Krajowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) oraz zamknięcie siedzib NLD, Rada zdecydowała o rozszerzeniu zakazu wydawania wiz i rozszerzeniu zamrożenia aktywów o kolejnych członków reżimu wojskowego, sił zbrojnych i bezpieczeństwa, sfer gospodarczych reżimu wojskowego oraz o inne osoby, grupy, przedsiębiorstwa lub podmioty związane z reżimem wojskowym, które opracowują, wdrażają lub odnoszą korzyści z polityk, utrudniających Birmie/Myanmar przejście do demokracji, a także o ich rodziny i wspólników. Rada podjęła również decyzję w sprawie zapewnienia stosowania zakazu szkolenia lub pomocy technicznej związanej z dostarczaniem, produkcją, konserwacją lub wykorzystaniem broni, amunicji i sprzętu wojskowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Listę osób wymienionych w Załączniku do wspólnego stanowiska 2003/297/WPZiB zastępuje się listą wymienioną w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym uchyla się zawieszenie przepisów art. 2 ust. 2 wspólnego stanowiska 2003/297/WPZiB, przewidziane w art. 9 lit. b) tego wspólnego stanowiska.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej przyjęcia.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 czerwca 2003 r.
W imieniu Rady
G. PAPANDREOU
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 106 z 29.4.2003, str. 36.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Lista osób, określonych w art. 2 ust. 1

grafika

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024