KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Państw Członkowskich organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2001/33/WE(2), w szczególności jej art. 2 ust. 1 lit. h) akapit pierwszy,
uwzględniając dyrektywę Komisji 2001/32/WE z dnia 8 maja 2001 r. uznającą chronione strefy narażone na szczególne ryzyka fitosanitarne we Wspólnocie oraz uchylającą dyrektywę 92/76/EWG(3), w szczególności jej art. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na mocy dyrektywy 2001/32/WE Irlandia, Włochy (Emilia-Romagna: prowincje Forlí-Cesena, Parma, Piacenza i Rimini; Lombardia; Trentino-Alto Adige: autonomiczna prowincja Bolzano; Veneto), oraz Austria (Burgenland, Kärnten, Niederösterreich, Osttirol, Steiermark, Wiedeń), zostały tymczasowo uznane za "chronione strefy" w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al., na okres upływający dnia 31 marca 2002 r.
(2) Na mocy dyrektywy 2001/32/WE Zjednoczone Królestwo zostało tymczasowo uznane za chronioną strefę w odniesieniu do wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka, na okres upływający 31 marca 2002 roku.
(3) Z informacji dostarczonych przez Austrię, Irlandię i Włochy wynika, że tymczasowe uznanie chronionych stref w tych krajach, w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al., należy wyjątkowo przedłużyć na dalszy okres, aby umożliwić odpowiedzialnym organom urzędowym tych krajów zebranie informacji na temat rozmieszczenia Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. oraz zakończenie działań mających na celu zwalczanie tego szkodliwego organizmu na danych obszarach.
(4) Z informacji dostarczonych przez Włochy wynika, że chronionej strefy Apulia nie należy już uznawać za stałą chronioną strefę w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al., lecz należy ją uznać tymczasowo za chronioną strefę w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al., na określony okres upływający dnia 31 marca 2003 r., aby umożliwić odpowiedzialnym organom urzędowym zebranie informacji na temat rozmieszczenia Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. oraz zakończenie działań mających na celu zwalczanie tego szkodliwego organizmu w obrębie tej chronionej strefy.
(5) Z informacji dostarczonych przez Włochy wynika, że niektórych części prowincji Veneto nie należy już uznawać za chronione strefy w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al., ponieważ jest ona rozpowszechniona w tych strefach, natomiast należy wyjątkowo przedłużyć na dalszy określony okres tymczasowe uznanie innych stref chronionych w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.
(6) Z informacji dostarczonych przez Zjednoczone Królestwo w sprawie występowania wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka wynika, że nie należy utrzymywać chronionej strefy w całym Zjednoczonym Królestwie w odniesieniu do wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka, lecz należy ją ograniczyć wyłącznie do Irlandii Północnej.
(7) Na mocy dyrektywy 2001/32/WE Szwecja została uznana za trwale chronioną strefę w odniesieniu do wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka. Z informacji dostarczonych przez Szwecję w sprawie występowania wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka wynika, że Szwecję należy tymczasowo uznać za chronioną strefę w związku z wirusem nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka na określony okres upływający dnia 31 marca 2003 r., aby umożliwić odpowiedzialnym organom urzędowym zebranie informacji na temat rozmieszczenia wirusa nekrotycznej żółtaczki nerwów buraka oraz zakończenie działań mających na celu zwalczanie tego szkodliwego organizmu.
(8) Należy zmienić określenie roślin, dla których uznano chronione strefy w odniesieniu do wirusa Citrus tristeza.
(9) Z informacji dostarczonych przez Zjednoczone Królestwo, opartych na zaktualizowanych badaniach wynika, że należy zmienić chronioną strefę, uznaną w odniesieniu do Dendroctonus micans Kugelan na terytorium Zjednoczonego Królestwa.
(10) Z informacji dostarczonych przez Francję, opartych na zaktualizowanych badaniach wynika, że nie należy już utrzymywać we Francji chronionej strefy, uznanej w odniesieniu do Matsucoccus feytaudi Duc.
(11) W związku z powyższym należy zmienić dyrektywę 2001/32/WE.
(12) Środki, o których mowa w niniejszej dyrektywie, są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 19 marca 2002 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.
(2) Dz.U. L 127 z 9.5.2001, str. 42.
(3) Dz.U. L 127 z 9.5.2001, str. 38.