Rozporządzenie 2285/2002 w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie o Partnerstwie AKP-WE i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3705/90

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2285/2002
z dnia 10 grudnia 2002 r.
w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie o Partnerstwie AKP-WE i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3705/90

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niezbędne jest ustanowienie szczegółowych zasad wykonywania klauzul ochronnych, przewidzianych w rozdziale 1 załącznika V do Umowy o Partnerstwie AKP-WE podpisanej w Cotonou dnia 23 czerwca 2000 r. i zwanej dalej "Umową z Cotonou"(1), w celu umożliwienia Wspólnocie i Państwom Członkowskim spełnienia ich zobowiązań wynikających z tej Umowy.

(2) Dlatego właściwe jest dostosowanie przepisów rozporządzenia Rady (EWG) nr 3705/90 z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Czwartej Konwencji(2) AKP-EWG w odniesieniu do Umowy z Cotonou.

(3) Niniejsze rozporządzenie powoduje, że rozporządzenie (EWG) nr 3705/90 staje się nieaktualne i powinno dlatego zostać uchylone.

(4) Badając potrzebę wprowadzenia środka ochronnego, należy uwzględnić przedsięwzięcia określone w art. 8 ust. 3 i 4 oraz art. 9 i 11 załącznika V do Umowy z Cotonou.

(5) Zastosowanie znajdują również procedury dotyczące klauzul ochronnych przewidziane w Traktacie i rozporządzeniach dotyczących wspólnej organizacji rynków rolnych.

(6) Na podstawie Umowy z Cotonou niezbędne jest również ustanowienie niektórych przepisów szczególnych, dotyczących ogólnych zasad wymienionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 3285/94 z dnia 22 grudnia 1994 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu i uchylające rozporządzenie (WE) nr 518/94(3),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W przypadku gdy Państwo Członkowskie występuje do Komisji o zastosowanie środków ochronnych przewidzianych w art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou, a Komisja decyduje o ich niestosowaniu, Komisja powiadamia o tym Radę i Państwa Członkowskie w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania takiego wniosku od Państwa Członkowskiego.

Państwa Członkowskie dostarczają Komisji informacji uzasadniających ich wnioski o zastosowanie środków ochronnych.

W przypadku gdy Komisja decyduje o niestosowaniu środków ochronnych, każde Państwo Członkowskie może przedstawić tę decyzję Radzie w ciągu 10 dni roboczych od daty jej ogłoszenia.

W takim przypadku Komisja powiadamia Państwa AKP, informując je o otwarciu konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou.

Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością, może podjąć odmienną decyzję w ciągu 20 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Państwami AKP.

2.
W przypadku gdy Komisja na wniosek Państwa Członkowskiego lub z własnej inicjatywy zadecyduje o potrzebie stosowania środków ochronnych przewidzianych w art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou:

– powiadamia o tym niezwłocznie Państwa Członkowskie lub, jeśli odpowiada na wniosek Państwa Członkowskiego, w ciągu trzech dni roboczych od daty otrzymania tego wniosku,

– zasięga opinii komitetu składającego się z przedstawicieli Państw Członkowskich pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji,

– jednocześnie informuje Państwa AKP i powiadamia je o otwarciu konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou,

– jednocześnie dostarcza Państwom AKP wszystkich informacji niezbędnych do tych konsultacji.

3.
W każdym przypadku konsultacje uważa się za zakończone 21 dni po powiadomieniu określonym w ust. 1 akapit czwarty lub w ust. 2 tiret trzecie.

Po zakończeniu konsultacji lub po upływie 21 dni, jeśli inne uzgodnienia okazałyby się niemożliwe do osiągnięcia, Komisja, po konsultacji z komitetem określonym w ust. 2 tiret drugie, może zdecydować o podjęciu właściwych środków w celu wprowadzenia w życie art. 8 załącznika V do Umowy z Cotonou.

4.
O decyzji określonej w ust. 3 jest niezwłocznie powiadamiana Rada, Państwa Członkowskie i Państwa AKP.

Decyzja niezwłocznie staje się skuteczna.

5.
Każde Państwo Członkowskie może odwołać się do Rady od decyzji Komisji określonej w ust. 3 w terminie 10 dni roboczych od otrzymania powiadomienia o decyzji.
6.
Jeśli Komisja nie podjęła decyzji w ciągu 10 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Państwami AKP lub, we właściwym przypadku, po upływie 21 dni, każde Państwo Członkowskie które przedstawiło sprawę Komisji zgodnie z ust. 2 może przekazać ją do Rady.
7.
W przypadkach określonych w ust. 5 i 6 Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością, może w ciągu 20 dni roboczych przyjąć inną decyzję.
Artykuł  2
1.
W razie wystąpienia czynników szczególnych w rozumieniu art. 9 ust. 3 załącznika V do Umowy z Cotonou Komisja może podjąć środki ochronne lub upoważnić Państwo Członkowskie do niezwłocznego zastosowania środków ochronnych.
2.
W przypadku gdy Komisja otrzymuje wniosek od Państwa Członkowskiego, wówczas podejmuje odnośną decyzję w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania tego wniosku.

O swojej decyzji Komisja powiadamia Radę i Państwa Członkowskie.

3.
Każde Państwo Członkowskie może odwołać się od decyzji Komisji do Rady zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 1 ust. 5.

Zastosowanie znajduje procedura określona w art. 1 ust. 7.

Jeśli Komisja nie podjęła decyzji w terminie wymienionym w ust. 2, każde Państwo Członkowskie, które przedstawiło sprawę do Komisji, może ją przekazać do Rady zgodnie z procedurami określonymi w akapicie pierwszym i drugim.

Przepisy niniejszego artykułu nie wykluczają konsultacji określonych w art. 9 ust. 1 załącznika V do Umowy z Cotonou.

Artykuł  3

Wprowadzenie w życie niniejszego rozporządzenia nie wyklucza stosowania rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych, wynikających z nich wspólnotowych lub krajowych przepisów administracyjnych lub szczególnych zasad przyjętych dla przetworzonych produktów rolnych na mocy art. 308 Traktatu.

Artykuł  4

Rozporządzenie (EWG) nr 3705/90 traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 grudnia 2002 r.

W imieniu Rady
P. S. MØLLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, str. 3.

(2) Dz.U. L 358 z 21.12.1990, str. 4.

(3) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 53. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2474/2000 (Dz.U. L 286 z 11.11.2000, str. 1).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.348.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2285/2002 w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie o Partnerstwie AKP-WE i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 3705/90
Data aktu: 10/12/2002
Data ogłoszenia: 21/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/12/2002