Rozporządzenie 179/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2792/99 ustanawiające szczegółowe zasady i uzgodnienia dotyczące pomocy strukturalnej Wspólnoty w sektorze rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 179/2002
z dnia 28 stycznia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2792/99 ustanawiające szczegółowe zasady i uzgodnienia dotyczące pomocy strukturalnej Wspólnoty w sektorze rybołówstwa

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 36 i 37,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 2792/99(4) zawiera w szczególności przepisy dotyczące wprowadzenia wieloletnich programów orientacji połowów.

(2) Decyzja 2002/70/WE zmienia decyzję 97/413/WE w sprawie celów i szczegółowych zasad dotyczących procesu restrukturyzacji wspólnotowego sektora rybołówstwa w okresie od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. w związku z osiągnięciem trwałej równowagi pomiędzy ilością zasobów a poziomem ich eksploatacji(5); w szczególności przedłużony zostaje okres ważności tej decyzji do dnia 31 grudnia 2002 r.

(3) W celu ponownego podjęcia międzynarodowego działania mającego na celu zapobieganie i wyeliminowanie nielegalnego, nierejestrowanego i nieuregulowanego prawnie połowu, dofinansowanie ze środków publicznych nie będzie dostępne w przypadku regularnego przekazywania statków dokonujących połowów do niektórych państw trzecich, które zostały uznane przez regionalne organizacje ds. rybołówstwa za kraje zezwalające na połów w sposób naruszający skuteczność międzynarodowych środków ochrony.

(4) Zasadne jest wzmocnienie warunku wycofania, związanego z wprowadzeniem nowych zdolności połowowych w tych segmentach, w których do tej pory roczne cele nie były osiągane.

(5) W związku z tym należy zmienić pewne przepisy rozporządzenia (WE) nr 2792/99,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2792/99 wprowadza się następujące zmiany:

1. w art. 4 ust. 3 datę "1 maja 2001 r." zastępuje się datą "1 maja 2002 r."

2. w art. 6 ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"W przypadku statków już zarejestrowanych w Rejestrze Statków Rybackich Wspólnoty, o długości całkowitej poniżej 12 m, z wyjątkiem trawlerów, Państwa Członkowskie mogą złożyć wniosek o wyraźnie określony ilościowo wzrost docelowych zdolności połowowych w celu poprawy bezpieczeństwa, żeglugi morskiej, higieny, jakości produktu i warunków pracy, pod warunkiem że zaproponowane środki nie pociągną za sobą wzrostu wykorzystania danych zasobów.";

3. w art. 7 ust. 3 lit. b) dodaje się następujący punkt:

"iv) jeżeli państwo trzecie, któremu statek ma być przekazany, nie jest posiada umowy zlecenia lub umowy o współpracy z odpowiednią regionalną organizacją w dziedzinie rybołówstwa, to państwo to nie będzie uznane przez tę organizację za państwo, które zezwala na dokonywanie połowów w sposób naruszający skuteczność międzynarodowych środków ochrony. Komisja będzie regularnie publikować listę takich państw w Serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich.";

4. w art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Bez naruszenia warunków ustanowionych w drugim akapicie art. 3 ust. 3 dofinansowanie ze środków publicznych na renowację i modernizację floty będzie przyznane tylko po spełnieniu niżej wymienionych warunków, jak również warunków określonych w art. 6 i w załączniku III oraz pod warunkiem że przestrzegane są ogólne, roczne cele wieloletniego programu orientacji:

a) w przypadku gdy roczne cele dla danych segmentów są przestrzegane, Państwa Członkowskie powinny zapewnić, że w zaplanowanym okresie od 2000 r. do 2006 r. wprowadzenie nowych zdolności połowowych z dofinansowaniem ze środków publicznych będzie zrekompensowane wycofaniem zdolności połowowych bez dofinansowania, które są co najmniej równe nowym zdolnościom wprowadzonym w danym segmencie, liczonych łącznie i z uwzględnieniem zarówno tonażu jak i mocy;

b) w przypadku gdy roczne cele w danych segmentach nie są jeszcze spełniane, do dnia 30 czerwca 2002 r. Państwa Członkowskie powinny zapewnić, że wprowadzenie nowych zdolności połowowych z dofinansowaniem ze środków publicznych, będzie zrekompensowane w latach 2000-2001 wycofaniem zdolności połowowych bez dofinansowania, które będą co najmniej o 30 % wyższe od nowowprowadzonych zdolności połowowych, liczonych łącznie i z uwzględnieniem zarówno tonażu jak i mocy; w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 30 czerwca 2002 r., wycofane zdolności połowowe powinny być wyższe o co najmniej 35 % od nowowprowadzanych zdolności połowowych.

Wycofane zdolności połowowe można zastąpić wyłącznie nowymi zdolnościami połowowymi, które są wprowadzone z dofinansowaniem ze środków publicznych, zgodnie z przepisami niniejszego punktu;

c) dofinansowanie ze środków publicznych może być również przyznane na wyposażenie lub modernizację statków, o ile pozostaną one bez wpływu zdolności połowowe pod względem tonażu i mocy.

Do 30 czerwca 2002 r., zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 37 Traktatu, Rada zdecyduje o dostosowaniu wszelkich niezbędnych przepisów, które będą obowiązywać od 1 lipca 2002 r., do przepisu niniejszego ustępu.";

5. w art. 16 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku gdy przepisy wspólnotowe nakładają techniczne ograniczenia dotyczące stosowania przez rybaków i posiadaczy statków niektórych narzędzi lub metod połowu, Państwa Członkowskie mogą przyznać im odszkodowanie pieniężne; pomoc ta ma na celu pokrycie kosztów dostosowania technicznego i nie może być wypłacana przez okres dłuższy niż sześć miesięcy.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia od jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 stycznia 2002 r.

W imieniu Rady
J. PIQUÉ I CAMPS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 270 E z 25.9.2001, str. 80.

(2) Opinia wydana dnia 25 października 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Opinia wydana dnia 17 października 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. L 337 z 30.12.1999, str. 10. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1451/2001 (Dz.U. L 198 z 21.7.2001, str. 9).

(5) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 77.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.31.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 179/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2792/99 ustanawiające szczegółowe zasady i uzgodnienia dotyczące pomocy strukturalnej Wspólnoty w sektorze rybołówstwa
Data aktu: 28/01/2002
Data ogłoszenia: 01/02/2002
Data wejścia w życie: 04/02/2002, 01/05/2004