(2002/837/Euratom)(Dz.U.UE L z dnia 29 października 2002 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 7 akapit pierwszy,
uwzględniając wniosek Komisji(1),
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),
uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzją nr 2002/668/Euratom(4) Rada przyjęła szósty program ramowy Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) dla badań jądrowych i działań szkoleniowych, przyczyniający się także do utworzenia Europejskiego Obszaru Badań (2002-2006 r.) (zwany dalej "programem ramowym") mający być wdrożonym poprzez programy badawcze i szkoleniowe opracowane zgodnie z art. 7 Traktatu, które określają szczegółowe zasady ich wdrożenia, ustalają czas ich trwania oraz przewidują środki uznane za niezbędne.
(2) Zasady uczestnictwa przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów we wdrażaniu programu ramowego, (zwane dalej "zasadami uczestnictwa") powinny mieć zastosowanie do niniejszego programu.
(3) Wydatki administracyjne Komisji w celu wdrożenia niniejszego programu odzwierciedlają dużą ilość personelu oddelegowanego do laboratoriów w Państwach Członkowskich i do projektu ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Nuklearny).
(4) Do czasu zakończenia międzynarodowych negocjacji w sprawie programu ITER oraz ewentualnej decyzji w sprawie jego wspólnego wdrożenia, powinna zostać utrzymana przywódcza rola Wspólnoty Europejskiej odnośnie do badań syntezy jądrowej.
(5) Niniejszy program jest otwarty na uczestnictwo krajów po zawarciu koniecznych umów w tym celu oraz jest także, z wyjątkiem badań syntezy jądrowej, otwarty na poziomie projektu oraz na zasadzie wzajemnych korzyści na uczestnictwo podmiotów z państw trzecich i organizacji międzynarodowych odnośnie do współpracy naukowej.
(6) Wdrażając niniejszy program, należy położyć nacisk na wsparcie mobilności badaczy i innowacji we Wspólnocie, a także działania w zakresie współpracy międzynarodowej z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na kraje kandydujące.
(7) Działalność badawcza prowadzona w ramach niniejszego programu powinna być zgodna z fundamentalnymi zasadami etycznymi, w tym zasadami określonymi w art. 6 Traktatu o Unii Europejskiej i w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, powinna także uwzględniać potrzebę społecznej akceptacji niniejszej działalności.
(8) W następstwie komunikatu Komisji "Kobiety i Nauka" oraz rezolucji Rady z dnia 20 maja 1999 r.(5) i dnia 26 czerwca 2000 r.(6) oraz rezolucji z dnia 3 lutego 2000 r. Parlamentu Europejskiego(7) w sprawie tego zagadnienia, rozpoczęto wdrażanie planu działań w celu wzmocnienia i zwiększenia pozycji i roli kobiet w nauce i badaniach, który powinien zapewnić poszanowanie równości szans, bez względu na płeć.
(9) Niniejszy program powinien zostać wdrożony w sposób elastyczny, skuteczny i przejrzysty, uwzględniając istotne interesy, w szczególności interesy środowisk naukowych, przemysłowych, użytkowników oraz odpowiednich władz. Działalność badawcza prowadzona zgodnie z tymi interesami powinna zostać przystosowana, gdzie konieczne, do potrzeb polityki Wspólnoty oraz do naukowego i technologicznego rozwoju.
(10) Uczestnictwo w działaniach niniejszego programu powinno być propagowane poprzez publikację niezbędnych informacji dotyczących treści, warunków i procedur udostępnianych terminowo oraz w kompleksowy sposób potencjalnym uczestnikom, w tym ze stowarzyszonych krajów kandydujących oraz innych państw stowarzyszonych.
(11) Komisja, we właściwym czasie, poleci przeprowadzenie niezależnej oceny dotyczącej działalności prowadzonej w zakresie objętym niniejszym programem. Taka ocena zostanie przeprowadzona w duchu otwartości odnoszącej się do wszystkich uczestników.
(12) Przeprowadzono konsultacje z Komitetem Naukowo- Technicznym,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 30 września 2002 r.
|
W imieniu Rady |
|
B. BENDTSEN |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. C 181 E z 30.7.2002, str. 112.
(2) Opinia wydana dnia 13 czerwca 2002 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(3) Dz.U. C 221 z 17.9.2002, str. 97.
(4) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 34.
(5) Dz.U. C 201 z 16.7.1999, str. 1.
(6) Dz.U. C 199 z 14.7.2001, str. 1.
(7) Dz.U. C 309 z 27.10.2000, str. 57.
(8) Dz.U. L 177 z 4.7.1984, str. 25.
ZAŁĄCZNIKI