Rozporządzenie 703/2001 określające substancje czynne środków ochrony roślin poddane ocenie w drugim etapie programu pracy określonego w art. 8 ust. 2 dyrektywy Rady 91/414/EWG oraz weryfikujące wykaz Państw Członkowskich wyznaczonych jako sprawozdawcy dla tych substancji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 703/2001
z dnia 6 kwietnia 2001 r.
określające substancje czynne środków ochrony roślin poddane ocenie w drugim etapie programu pracy określonego w art. 8 ust. 2 dyrektywy Rady 91/414/EWG oraz weryfikujące wykaz Państw Członkowskich wyznaczonych jako sprawozdawcy dla tych substancji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącą wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2001/21/WE(2),

uwzględniając rozporządzenie Komisji (WE) nr 451/2000 z dnia 28 lutego 2000 r. ustanawiające szczegółowe zasady realizacji drugiego i trzeciego etapu programu pracy określonego w art. 8 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG(3), w szczególności jego art. 5 ust. 2 i 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Producenci pragnący zapewnić włączenie do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG substancji czynnych, które były dopuszczone do obrotu w dniu 26 czerwca 1993 r. oraz zostały wymienione w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 451/2000, mieli obowiązek powiadomić stosowne Państwo Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy o tym zamierzeniu najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2000 r.

(2) Państwa Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy poinformowały Komisję, czy takie powiadomienia spełniały kryteria dopuszczalności przewidziane w części I załącznika V do rozporządzenia (WE) nr 451/2000 wymagane przez art. 5 ust. 1 tego rozporządzenia.

(3) Komisja, wraz ze Stałym Komitetem ds. Zdrowia Roślin dokonała rewizji tych powiadomień w celu ustalenia czy zostały one otrzymane przez Państwa Członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy przed terminem i czy spełniają one kryteria dopuszczalności.

(4) Dlatego należy podjąć decyzję określającą substancje czynne, które zostaną poddane ocenie w ramach niniejszego rozporządzenia oraz osoby upoważnione do działania jako powiadamiający dla tych substancji.

(5) Wyznaczenie Państw Członkowskich pełniących rolę sprawozdawców w drugim etapie programu pracy przewidzianego w art. 8 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG zostało ustalone w art. 4 ust. 1 i załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 451/2000. Z powodu braku równowagi, która się pojawiła po zbadaniu wniosków dotyczących włączenia do załącznika I rolę sprawozdawcy w odniesieniu do niektórych substancji czynnych powinny zostać przekazane innemu Państwu Członkowskiemu.

(6) W celu zapewnienia, że rewizja wymagana zgodnie z art. 8 ust. 2 dyrektywy 91/414/EWG zostanie zakończona w określonym czasie, należy ustalić termin na przedłożenie Państwu Członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy dokumentacji oraz pozostałych technicznych lub naukowych informacji wymaganych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 451/2000.

(7) Nazwy i adresy producentów, którzy przedłożyli powiadomienia spełniające wyżej wspomniane wymogi, powinny zostać opublikowane, aby zapewnić utrzymane kontaktu w celu przedstawienia zbiorowej dokumentacji.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Wykaz substancji czynnych, które zostaną poddane ocenie w ramach rozporządzenia (WE) nr 451/2000, jest określony w kolumnie A załącznika I do niniejszego rozporządzenia.
2.
Państwo Członkowskie wyznaczone jako sprawozdawca w odniesieniu do każdej z substancji określonej w ust. 1, zostało wskazane w kolumnie B załącznika I do niniejszego rozporządzenia obok odpowiedniej substancji czynnej.
3.
Producenci, którzy w stosownym czasie przedłożyli powiadomienia zgodnie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 451/2000, zostali wymienieni w kolumnie C załącznika I do niniejszego rozporządzenia za pomocą trzy lub pięcioliterowego kodu obok odpowiedniej substancji czynnej. Nazwa i adres każdego producenta zostały określone dla każdego kodu w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Termin, określony w art. 5 ust. 4 lit. c) i d) rozporządzenia (WE) nr 451/2000 do przedłożenia Państwu Członkowskiemu pełniącemu rolę sprawozdawcy dokumentacji oraz pozostałych istotnych informacji jest ustalony na dzień 30 kwietnia 2002 r.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2001 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 kwietnia 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 69 z 10.3.2001, str. 17.

(3) Dz.U. L 55 z 29.2.2000, str. 25.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wykaz substancji czynnych (kolumna A), Państw Członkowskich pełniących rolę sprawozdawców (kolumna B) i powiadamiających producentów (identyfikacja kodowa) (kolumna C)

CZĘŚĆ A: SUBSTANCJE CZYNNE DZIAŁAJĄCE NA CHOLINOESTERAZĘ
A B C
Nazwa Państwo Członkowskie sprawozdawca Producenci powiadamiający
Preparaty fosforoorganiczne
Kadusafos Grecja FMC
Diazynon Portugalia MAK
Dichlorfos Włochy DEN
AMV
UPL
Dimetoat Zjednoczone Królestwo RIV
SCC
Etefon Niderlandy AVS-FR
PHY
SCC
Etion Francja CHE
Etoprofos Zjednoczone Królestwo AVS-DE
Fenamifos Niderlandy BAY
Fenitrotion Zjednoczone Królestwo SUM
Izoksation Hiszpania SAN
Malation Finlandia CHE
CEQ
Metydation Portugalia MAK
NCP-PT
Mewinfos Szwecja AMV
Monokrotofos Włochy UPL
Naled Francja AMV
Oksydemeton metylowy Francja GWI
OTF
Forat Zjednoczone Królestwo UPL
Fosalon Austria AVS-DE
Fosmet Hiszpania GWI
Fosfamidon Niemcy UPL
Pirymifos metylowy Zjednoczone Królestwo ZEN
Tolklofos metylowy Niderlandy SUM
Trichlorfon Hiszpania CEQ
Karbaminiany
Benfurakarb Belgia OTS
Karbaryl Hiszpania AVS-DE
Karbofuran Belgia DIA
PHY
FMC
Karbosulfan Belgia FMC
PPC
Formetanat Włochy AVS-DE
Metiokarb Zjednoczone Królestwo BAY
Metomyl Zjednoczone Królestwo DPD-DE
MAK
Oksamyl Irlandia DPD-DE
Pirymikarb Zjednoczone Królestwo ZEN
SDE
Propamokarb Irlandia AVS-FR
CAG
Tiodikarb Zjednoczone Królestwo AVS-DE
Triazamat Zjednoczone Królestwo BAS-BE

CZĘŚĆ B

A B C
Nazwa Państwo Członkowskie sprawozdawca Powiadamiający producent
1,3-dichloropropen Hiszpania BAS-BE
DAS
AGL
UNI
1,3-dichloropropen (cis) Hiszpania BAS-BE
Kaptan Włochy TOM
IQV
MAK
Klodinafop Niderlandy NCP-NL
Klopyralid Finlandia DAS
BCL
UPL
Cyjanazyna Szwecja BAS-BE
Cyprodynil Francja NCP-FR
Dichloroprop-P Dania PTF
Dimetenamid Niemcy BAS-DE
Dimetomorf Niemcy BAS-BE
Diuron Dania DTF
PHY
MAK
Fipronyl Francja AVS-FR
Folpet Włochy MAK
Fosetyl Francja AVS-FR
INA
CAL
PRO
Glufosynat Szwecja AVS-DE
Haloksyfop-R Dania DAS
Metkonazol Belgia BAS-BE
Metrybuzyna Niemcy FSG
CTX
UPL
BAY
PPC
Prometryna Grecja MAK
Pirymetanil Austria AVS-FR
Rimsulfuron Niemcy DPD-UK
Terbutryn Niemcy MAK
Tolilfluanid Finlandia BAY
Tribenuron Szwecja DPD-DK
Triklopyr Irlandia DAS
BCL
Trifluralin Grecja DAS
MAK
PHY
Trineksapak Niderlandy NCP-NL
Trytykonazol Austria AVS-FR
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz identyfikacji kodowych powiadamiających producentów, nazwy i adresy

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.98.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 703/2001 określające substancje czynne środków ochrony roślin poddane ocenie w drugim etapie programu pracy określonego w art. 8 ust. 2 dyrektywy Rady 91/414/EWG oraz weryfikujące wykaz Państw Członkowskich wyznaczonych jako sprawozdawcy dla tych substancji
Data aktu: 06/04/2001
Data ogłoszenia: 07/04/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/05/2001