Rozporządzenie 385/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 385/2001
z dnia 26 lutego 2001 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2075/92 z dnia 30 czerwca 1992 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku surowca tytoniowego(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1336/2000(2), w szczególności jego art. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 15 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2848/98 z dnia 22 grudnia 1998 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2075/92 w zakresie systemu premii, określania kwot produkcyjnych i przyznawania specjalnej pomocy grupom producentów w sektorze surowca tytoniowego(3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1249/2000(4) stanowi, że ustalona część premii oraz ilości, które mają zostać ustalone w stosunku do deklaracji kwot produkcyjnych mają być obliczane na podstawie masy tytoniu w liściach. Akapit drugi tego artykułu stanowi, że w odniesieniu do danej odmiany masa ma być dostosowana na podstawie zawartości wilgoci ustanowionej w załączniku IV maksymalnie do 4 %. Niektóre odmiany tytoniu z grupy II i III, suszone tradycyjnymi metodami w tradycyjnych suszarkach, produkowane są w regionach, które mogą charakteryzować się wysokim poziomem opadów atmosferycznych w okresie dostawy. W tych okolicznościach trudne jest monitorowanie zawartości wilgoci w tytoniu suszonym w tradycyjny sposób w trakcie dostawy. Dlatego maksymalna zawartość wilgoci dla tych odmian tytoniu powinna zostać zmieniona.

(2) Artykuł 8 rozporządzenia (WE) nr 2848/98 stanowi, że obszary produkcyjne określone w art. 5 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2075/92 są takie jak te ustanowione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 2848/98. Portugalia zwróciła się do Komisji o włączenie regionu Beiras do wykazu tradycyjnych uznanych regionów produkcyjnych produkcji tytoniu w grupie I. Beiras jest uznanym tradycyjnym obszarem produkcyjnym dla odmian z grupy II. Dlatego załącznik II do rozporządzenia (WE) nr 2848/98 powinien zostać zmieniony w celu włączenia tego regionu jako uznanego obszaru produkcyjnego dla grupy I.

(3) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Tytoniu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2848/98 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Stała część premii, która ma być wypłacona albo grupom producentów do dystrybucji w całości każdemu członkowi grupy albo indywidualnym producentom nie będącym członkami grupy, oraz ilości odpowiadające deklaracjom kwot produkcyjnych zainteresowanej strony są obliczane na podstawie masy tytoniu w liściach w odpowiednich grupach odmian, odpowiadającego minimalnym wymogom jakości, które zostały przejęte przez pierwszego przetwórcę.

Jeżeli zawartość wilgoci różni się od poziomu ustanowionego w załączniku IV dla danej odmiany, masa jest dostosowywana do każdego punktu procentowego różnicy, w ramach przedziału tolerancji ustanowionego w tym załączniku."

2) Załącznik II zastępuje się załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

3) Załącznik III zastępuje się załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

4) Załącznik IV zastępuje się załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 lutego 2001 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 215 z 30.7.1992, str. 70.

(2) Dz.U. L 154 z 27.6.2000, str. 2.

(3) Dz.U. L 358 z 31.12.1998, str. 17.

(4) Dz.U. L 142 z 16.6.2000, str. 3.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK II

UZNANE OBSZARY PRODUKCYJNE

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK III

MINIMALNE WYMOGI JAKOŚCI

Tytoń kwalifikujący się do premii określonej w art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2075/95 musi być solidnej właściwej jakości handlowej uwzględniającej typowe cechy charakterystyczne danej odmiany, a także nie może posiadać żadnego z następujących składników:

a) kawałków liści;

b) liści bardzo zniszczonych przez grad;

c) liści ze znacznymi uszkodzeniami na ponad jednej trzeciej powierzchni;

d) liści porażonych chorobami bądź zaatakowanych przez owady na ponad 25 % powierzchni;

e) liści ze śladami pestycydów;

f) liści niedojrzałych lub wyraźnie zielonych;

g) liści uszkodzonych przez mróz;

h) liści zaatakowanych przez pleśń lub zgniliznę;

i) liści z niewysuszonymi żyłami, wilgotnymi lub zaatakowanymi przez zgniliznę lub z mięsistymi czy też wystającymi łodygami;

j) liści z odrostów lub pędów bocznych;

k) liści o nienaturalnym dla danej odmiany zapachu;

l) liści z przylegającą glebą;

m) liści o zawartości wilgoci przekraczającej poziomy tolerancji ustanowione w załączniku IV."

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK IV

MINIMALNE WYMOGI JAKOŚCI

Grupa odmian Zawartość wilgoci (%) Tolerancja (%)
I. Tytoń suszony ogniowo-rurowo 16 4
II. Tytoń jasny suszony powietrznie
Niemcy, Francja, Belgia, Austria, Portugalia

- Autonomiczny Region Azorów

22 4
Inne Państwa Członkowskie i inne uznane

obszary produkcyjne w Portugalii

20 6
III. Tytoń ciemny suszony powietrznie

Belgia, Niemcy, Francja, Austria

26 4
Pozostałe Państwa Członkowskie 22 6
IV. Tytoń suszony ogniowo 22 4
V. Tytoń suszony na słońcu 16 4
VI. Basmas 16 4
VII. Katerini 16 4
VIII. Kaba Koulak classic, Elassona, Myrodata

Agrinion, Zichnomyrodata

16 4"

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.57.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 385/2001 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2848/98 w sektorze surowca tytoniowego w zakresie dozwolonej zawartości wody w trakcie dostawy niektórych odmian tytoniu oraz uznanych obszarów produkcyjnych
Data aktu: 26/02/2001
Data ogłoszenia: 27/02/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/03/2001