KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2248/2001 z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie niektórych procedur stosowania Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony oraz stosowania Umowy przejściowej między Wspólnotą Europejską a Republiką Chorwacji(1), w szczególności jej art. 4 i 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rada jest w trakcie zawierania Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony, zwanego dalej "Układem o Stabilizacji i Stowarzyszeniu".
(2) W oczekiwaniu na zakończenie procedury niezbędnej dla ratyfikacji i wejścia w życie Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu, Rada jest również w trakcie zawierania Umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii związanych z handlem między Wspólnotą Europejską z jednej strony a Republiką Chorwacji z drugiej strony, zwanej dalej "Umową przejściową", która będzie stosowana od dnia 1 stycznia 2002 r.
(3) Umowa przejściowa i Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu postanawiają, że niektóre ryby i produkty rybołówstwa pochodzące z Chorwacji mogą być przywożone do Wspólnoty w granicach kontyngentów taryfowych Wspólnoty na poziomie obniżonej lub zerowej stawki celnej.
(4) Kontyngenty taryfowe przewidziane w Umowie przejściowej i w Układzie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu są wyznaczane na rok i przedłużane przez czas nieokreślony. Komisja powinna przyjąć środki wykonawcze w celu otwarcia i administrowania kontyngentami taryfowymi Wspólnoty.
(5) Rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 993/2001(3), określiło zasady zarządzania kontyngentami taryfowymi przeznaczonymi do wykorzystania zgodnie z porządkiem chronologicznym według dat deklaracji celnych.
(6) Należy zwracać szczególną uwagę na zapewnienie wszystkim importerom z obszaru Wspólnoty równego i stałego dostępu do kontyngentów taryfowych i aby ustalone stawki dla kontyngentów były stosowane nieprzerwanie w odniesieniu do przywozu wszystkich danych produktów na obszar wszystkich Państw Członkowskich do momentu wyczerpania powyższych kontyngentów. W celu zapewnienia skuteczności wspólnego administrowania powyższymi kontyngentami nie ma przeszkód, aby upoważnić Państwa Członkowskie do poboru z danej wielkości kontyngentu, niezbędnej wielkości, która odpowiadałby aktualnie realizowanemu przywozowi. Jednakże ta metoda zarządzania kontyngentami wymaga ścisłej współpracy między Państwami Członkowskimi a Komisją tak, aby Komisja musiała mieć możliwość monitorowania stawki na podstawie, której te kontyngenty są wykorzystywane oraz do odpowiedniego informowania Państw Członkowskich. Z uwagi na szybkość i skuteczność, komunikacja między Państwami Członkowskimi a Komisją powinna odbywać się w miarę możliwości drogą elektoniczną.
(7) Niniejsze rozporządzenie stosuje się od momentu jego wejścia w życie lub od dnia tymczasowego zastosowania Umowy przejściowej i stosuje się do czasu wejścia w życie Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 2001 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Frederik BOLKESTEIN |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 304 z 21.11.2001, str. 1.
(2) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, str. 1.
(3) Dz.U. L 141 z 28.5.2001, str. 1.