Decyzja 2001/849/WE zmieniająca decyzję Komisji 98/371/WE dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt oraz świadectw weterynaryjnych przy przywozie świeżego mięsa z niektórych państw europejskich do wykorzystania w pewnym zakresie w stosunku do Polski

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 listopada 2001 r.
zmieniająca decyzję Komisji 98/371/WE dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt oraz świadectw weterynaryjnych przy przywozie świeżego mięsa z niektórych państw europejskich do wykorzystania w pewnym zakresie w stosunku do Polski

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 3818)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/849/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 grudnia 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. w sprawie problemów zdrowotnych i inspekcji weterynaryjnej przed przywozem z państw trzecich bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, świeżego mięsa lub produktów mięsnych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 97/79/WE(2), w szczególności jej art. 14, 15 i 16,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Warunki zdrowotne zwierząt i wzory świadectw weterynaryjnych, obowiązujące w przywozie świeżego mięsa z niektórych krajów europejskich zostały ustanowione w decyzji Komisji 98/371/WE(3), ostatnio zmienionej decyzją 2001/774/WE(4).

(2) Przywóz z Polski świeżego mięsa wieprzowego przeznaczonego do spożycia przez ludzi nie został dopuszczony ze względu na kwestie zdrowia zwierząt, w szczególności kontrolę klasycznego pomoru świń.

(3) Władze Polski złożyły wniosek o pozwolenie na wywóz mięsa wieprzowego do krajów Wspólnoty i poparły ten wniosek informacjami dotyczącymi stanu sanitarnego trzody chlewnej w Polsce oraz kontroli klasycznego pomoru świń.

(4) W maju 2001 r. miała miejsce misja weterynaryjna Komisji mająca na celu ocenić stan zdrowia zwierząt w Polsce, w szczególności dotycząca klasycznego pomoru świń.

(5) W oparciu o sprawozdanie misji oraz dalsze informacje dostarczone przez władze Polski wydaje się, że stan zdrowia trzody chlewnej w Polsce w odniesieniu do klasycznego pomoru świń jest zadowalający.

(6) Uznaje się zatem, że należy zezwolić Polsce na wywóz wieprzowiny do krajów Wspólnoty, przy zachowaniu określonych warunków związanych z użyciem odpadów kuchennych do żywienia trzody chlewnej. Władze Polski zobowiązały się, że do celów wywozu wieprzowiny utworzony zostanie wykaz regularnie kontrolowanych weterynaryjnie gospodarstw hodujących trzodę chlewną w celu wyłączenia możliwości używania odpadów kuchennych do żywienia trzody chlewnej.

(7) W związku z powyższym należy wprowadzić zmiany w decyzji 98/371/WE.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 98/371/WE wprowadza się następujące zmiany:

a) Załącznik II zastępuje się Załącznikiem I do niniejszej decyzji;

b) Załącznik IV zastępuje się Załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 listopada 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 302 z 31.12.1972, str. 28.

(2) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 31.

(3) Dz.U. L 170 z 16.6.1998, str. 16.

(4) Dz.U. L 291 z 8.11.2001, str. 48.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK II

GWARANCJE ZDROWIA ZWIERZĄT WYMAGANE PRZY WYDAWANIU ŚWIADECTW DLA ŚWIEŻEGO MIĘSA

Kod Świeże mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi Świeże mięso o
Państwo Bydło Trzoda chlewna Owce/kozy Jednokopytne przeznaczeniu do innych celów niż
MC(1) SC(2) MC(1) SG(2) MC(1) SG(2) MC(1) SG(2) spożycie przez ludzi
Albania AL - - - - - -
Bośnia-Hercegowina BA - - - - - -
Bułgaria BG - - - D - E
BG-1 A - C D - E
BG-2 - - - D - E
Białoruś BY - - - - - E
Republika Czeska CZ A B C D - E
CZ-1 A B C D - E
CZ-2 A B C D - E
Estonia EE - - - - - E
Federalna Republika FY - - - D - E
Jugosławii FY-1 A - C D - E
FY-2 - - - D - E
Chorwacja HR A - C D - E
Węgry HU A B C D - E
Litwa LT A - C D - E
Łotwa LV - - - - - E
Była Jugosłowiańska Republika Macedonii(3) MK - - C D - E
Polska PL A B A C D - E
Rumunia RO A - C D - E
Rosja RU - - - - - E
Słowenia SI A - C D - E
Republika Słowacka SK A - C D - E
(1) MC: wzór świadectwa do wypełnienia. Litery (A, B, C, D ...) w tabeli oznaczają wzory gwarancji

zdrowia zwierząt podanych w Załączniku III do decyzji 98/371/WE, stosowanych dla każdego

produktu i miejsca pochodzenia, zgodnie z art. 2 tej decyzji. Tiret »-« oznacza, że przywóz

nie jest dopuszczony.

(2) SG: gwarancje dodatkowe. Litery (a, b, c, d...) w tabeli oznaczają gwarancje dodatkowe, których

ma dostarczyć państwo wywożące wymienione w Załączniku IV. Te gwarancje dodatkowe państwo

wywożące jest zobowiązane zamieścić w sekcji V każdego wzoru świadectwa podanego w Załączniku

III.

(3) Tymczasowe przepisy nie wpływające na ostateczne nominowanie państwa, które nastąpi po

zakończeniu negocjacji prowadzonych obecnie w ONZ.

NB: Przywóz świeżego mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi nie jest dopuszczony, ponieważ

dotychczas program kontroli w państwie wywożącym nie został zatwierdzony przez Komisję

Europejską."

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK IV

DODATKOWE GWARANCJE, KTÓRE MUSZĄ ZOSTAĆ DOSTARCZONE PRZEZ KRAJ WYWOŻĄCY, JEŚLI WYMAGA TEGO ZAŁĄCZNIK II PRZY STOSOWANIU ART. 2 UST. 2

a: Ja, niżej podpisany urzędowy lekarz weterynarii, zaświadczam niniejszym, że wyżej opisane świeże mięso otrzymane zostało z trzody chlewnej pochodzącej z gospodarstw, z których otrzymano zobowiązanie, iż świnie nie były karmione odpadami kuchennymi(1), które są przedmiotem urzędowych kontroli i są umieszczone w wykazie utworzonym przez właściwy organ dla celów wywozu wieprzowiny do Unii Europejskiej."

______

(1) Odpady kuchenne oznaczają: wszelkie odpady pożywienia przeznaczonego do spożycia przez ludzi, pochodzące z restauracji, instytucji żywieniowych lub kuchni, w tym kuchni przemysłowych i domowych należących do rolników lub osób zajmujących się chowem trzody chlewnej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.315.71

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/849/WE zmieniająca decyzję Komisji 98/371/WE dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt oraz świadectw weterynaryjnych przy przywozie świeżego mięsa z niektórych państw europejskich do wykorzystania w pewnym zakresie w stosunku do Polski
Data aktu: 30/11/2001
Data ogłoszenia: 01/12/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/12/2001