Decyzja 2001/778/WE zmieniająca decyzję 2000/24/WE w celu poszerzenia gwarancji wspólnotowej przyznanej Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu dla pokrycia pożyczki na projekty w Federalnej Republice Jugosławii

DECYZJA RADY
z dnia 6 listopada 2001 r.
zmieniająca decyzję 2000/24/WE w celu poszerzenia gwarancji wspólnotowej przyznanej Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu dla pokrycia pożyczki na projekty w Federalnej Republice Jugosławii

(2001/778/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 listopada 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 308,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Ostatnie wydarzenia polityczne w Federalnej Republice Jugosławii (FRJ) doprowadziły do ustanowienia rządów demokratycznych i FRJ zobowiązała się do wprowadzenia programów reform politycznych i gospodarczych zgodnych z warunkami procesu stabilizacji i stowarzyszenia Unii Europejskiej dla krajów Europy południowowschodniej.

(2) W dniu 9 października 2000 r. Rada ds. Ogólnych zgodziła się uchylić sankcje w stosunku do Serbii i w pełni włączyć FRJ do procesu stabilizacji i stowarzyszania.

(3) Przed FRJ stoją obecnie poważne wyzwania ekonomiczne i finansowe, z trudnościami charakterystycznymi dla okresu przejściowego pogłębionymi dodatkowo przez skutki konfliktów zbrojnych i sankcji.

(4) Jest ważne, aby Unia Europejska wykazała wsparcie dla FRJ realizującej aktualnie swój program reform politycznych i gospodarczych, poprzez wspieranie działalności inwestycyjnej FRJ w infrastrukturze i rozwoju sektora prywatnego.

(5) Dlatego uznaje się za stosowne udzielić mandatu gwarancyjnego Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI), aby umożliwić mu podpisanie operacji kredytowych w FRJ.

(6) EBI wskazał na swoje możliwości i chęć rozszerzenia zakresu udzielania pożyczek z jego własnych zasobów w FRJ, zgodnie ze swoim Statutem.

(7) Pożyczki udzielane przez EBI w oparciu o gwarancję wspólnotową powinny być uwarunkowane uprzednim uregulowaniem w całości wszelkich zaległych wymagalnych zobowiązań finansowych wszystkich jednostek publicznych FRJ w stosunku do Wspólnot Europejskich i EBI, i po przyjęciu przez FRJ odpowiedzialności w formie gwarancji dla zobowiązań, które nie są jeszcze wymagalne. EBI stosuje w tym przypadku, podobnie jak we wszystkich innych przypadkach, najlepsze praktyki bankowe w odniesieniu do swoich pożyczek udzielonych w oparciu o gwarancję wspólnotową, w tym niepodejmowanie nowych zobowiązań w stosunku do pożyczkobiorców lub poręczycieli, którzy zalegają ze spłatą swoich zobowiązań dłużniczych wobec EBI.

(8) W październiku 2001 r. FRJ uregulowała wszelkie swoje zaległe wówczas raty wobec Wspólnot Europejskich i EBI.

Ponadto Parlament FRJ we wrześniu 2001 r. ratyfikował porozumienie z EBI, na mocy którego FRJ przejęła odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania finansowe wszystkich jednostek publicznych FRJ wobec EBI, które nie stały się jeszcze wymagalne.

(9) W dniu 31 października 1994 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE, Euratom) nr 2728/94 ustanawiające Fundusz gwarancyjny dla działań zewnętrznych(2).

(10) Gwarancja globalna obejmująca ogólne pożyczki zewnętrzne EBI na podstawie mandatu ustanowionego w decyzji Rady 2000/24/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. o udzieleniu gwarancji wspólnotowej dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego na pokrycie strat poniesionych w związku z pożyczkami udzielonymi na potrzeby projektów prowadzonych poza obszarem Wspólnoty (Europa Środkowa i Wschodnia, kraje basenu Morza Śródziemnego, Ameryka Łacińska i Azja oraz Republika Południowej Afryki)(3) powinna zostać rozszerzona na FRJ, a limit pożyczek powinien zostać zwiększony. W związku z powyższym decyzja 2000/24/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(11) Do celów przyjęcia niniejszej decyzji, jako jedyne kompetencje przewidziane w Traktacie przyjmuje się te określone w art. 308,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 1 decyzji 2000/24/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) w ust. 1 akapit drugi zdanie drugie wprowadza się następujące zmiany:

a) w zdaniu wprowadzającym kwotę "19 110 milionów EUR" zastępuje się "19 460 milionów EUR";

b) w tiret pierwszym kwotę "8930 milionów EUR" zastępuje się "9280 milionów EUR";

2) w ust. 2 tiret pierwsze po wyrazie "Estonia" dodaje się wyrazy "Federalna Republika Jugosławii".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 listopada 2001 r.

W imieniu Rady
D. REYNDERS
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 4 października 2001 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 293 z 12.11.1994, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1149/1999 (Dz.U. L 139 z 2.6.1999, str. 1).

(3) Dz.U. L 9 z 13.1.2000, str. 24. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2000/788/WE (Dz.U. L 314 z 14.12.2000, str. 27).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.292.43

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/778/WE zmieniająca decyzję 2000/24/WE w celu poszerzenia gwarancji wspólnotowej przyznanej Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu dla pokrycia pożyczki na projekty w Federalnej Republice Jugosławii
Data aktu: 06/11/2001
Data ogłoszenia: 09/11/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/11/2001