Wspólne stanowisko 201/758/WPZiB w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

WSPÓLNE STANOWISKO RADY
z dnia 29 października 2001 r.
w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów

(2001/758/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 30 października 2001 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Diamenty będące przedmiotem konfliktu podsycają niektóre z najbardziej krwawych konfliktów w Afryce. Zachodzi oczywista konieczność podjęcia środków w celu pomocy w zapobieganiu takim konfliktom i rozwiązywaniu ich.

(2) W dniach 11 i 12 maja 2000 r. w Kimberley (Republika Południowej Afryki) rozpoczął się proces, określony w tytule, gromadzący razem główne kraje wywożące, przetwarzające i przywożące diamenty wraz z przedstawicielami przemysłu diamentowego i społeczeństwa w celu przedyskutowania i wprowadzenia środków eliminujących rynek diamentów będących przedmiotem konfliktu.

(3) Poprzez kolejne etapy procesu Kimberley jego cel stopniowo ewoluował w kierunku ustanawiania międzynarodowego systemu świadectw diamentów nieobrobionych, opartego na krajowych systemach świadectw i na uzgodnionych minimalnych normach na szczeblu międzynarodowym.

(4) W dniu 29 października 2001 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania międzynarodowego systemu świadectw w ramach wiążącej umowy międzynarodowej.

(5) W dniu 1 grudnia 2000 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję 55/56/2000 w sprawie przerwania zależności między nielegalnym handlem nieobrobionymi diamentami a konfliktami zbrojnymi, jako wkładu w zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie ich. Rola nieobrobionych diamentów w konfliktach znajduje się w porządku dziennym pięćdziesiątej szóstej sesji Zgromadzenia Ogólnego.

(6) Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła również rezolucje - 1173(1998), 1295(2000), 1306(2000) i 1304(2000) - podejmujące środki ograniczające dotyczące działań rebelianckich w Sierra Leone i Angoli, a także dotyczące rządu Liberii. Rada również przyjęła środki ograniczające w zastosowaniu powyższych rezolucji.

(7) W czerwcu 2001 r., w Göteborgu, Rada Europejska przyjęła program zapobiegania gwałtownym konfliktom, który w szczególności stwierdza, że zwalczanie nielegalnego obrotu diamentami jest czynnikiem zapobiegania konfliktom.

(8) W dniu 14 maja 2001 r. Unia Europejska przyjęła wspólne stanowisko 2001/374/WPZiB dotyczące zapobiegania, zarządzania i rozwiązywania konfliktów w Afryce(1), które w szczególności stwierdza, że Unia będzie współdziałać w przyczynianiu się do ogólnego poszanowania embarga odnoszącego się do nielegalnego wydobywania i handlu drogimi towarami,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Unia Europejska i jej Państwa Członkowskie wspierają i przyczyniają się do wysiłków społeczności międzynarodowej mających na celu przerwanie zależności między diamentami, będącymi przedmiotem konfliktu, a finansowaniem konfliktów zbrojnych.

Artykuł  2

Unia Europejska zauważa, że Wspólnota przeprowadzi rozmowy w celu ustanowienia systemu międzynarodowych świadectw w kontekście wiążącej umowy międzynarodowej.

Artykuł  3

W celu propagowania celów określonych w art. 1 Państwa Członkowskie:

– przedyskutują kwestie diamentów będących przedmiotem konfliktu w kontekście swoich dwustronnych lub wielostronnych stosunków,

– zasięgną opinii, w szczególności w Organizacji Narodów Zjednoczonych i w zainteresowanym środowisku, w sprawie najbardziej skutecznych sposobów zwalczania diamentów będących przedmiotem konfliktu,

– zwrócą się do państw najbardziej zainteresowanych, aby wspierały i przystąpiły do wielostronnego porozumienia sporządzonego na mocy procesu Kimberley.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia jego przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 2001 r.

W imieniu Rady
L. MICHEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 132 z 15.5.2001, str. 3.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.286.2

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 201/758/WPZiB w sprawie zwalczania nielegalnego obrotu diamentami będącymi przedmiotem konfliktu, jako wkładu w zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów
Data aktu: 29/10/2001
Data ogłoszenia: 30/10/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/10/2001