Decyzja 2001/751/WE ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectwa weterynaryjne przy przywozie żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych z państw trzecich, w tym środki zdrowotne stosowane po ich przywozie, zmieniająca decyzję Komisji 95/233/WE ustalająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz drobiu i jaj wylęgowych oraz zmieniająca decyzję Komisji 96/659/WE w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej

DECYZJA KOMISJI 2001/751/WE
z dnia 16 października 2001 r.
ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectwa weterynaryjne przy przywozie żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych z państw trzecich, w tym środki zdrowotne stosowane po ich przywozie, zmieniająca decyzję Komisji 95/233/WE ustalająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz drobiu i jaj wylęgowych oraz zmieniająca decyzję Komisji 96/659/WE w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 3074)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/751/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 października 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie wymagań dotyczących zdrowia zwierząt, regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną decyzją 2000/505/WE(2), w szczególności jej art. 21 ust. 1, art. 23 ust. 1, art. 24 ust. 2, art. 26 ust. 2 i art. 27a,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiająca zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej zwierząt wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich oraz zmieniająca dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG(3), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 96/482/WE(4) ustanowiła wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectwa weterynaryjne przy przywozie drobiu i jego jaj wylęgowych z państw trzecich, z wyłączeniem ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych w związku z różnicami biologicznymi między tymi ptakami a innymi gatunkami drobiu.

(2) W oparciu o opinię Naukowego Komitetu Weterynaryjnego oraz informacje udzielone przez zainteresowane kraje wywozu, mogą zostać obecnie ustalone warunki przywozu ptaków bezgrzebieniowy i ich jaj wylęgowych.

(3) Do jaj wylęgowych ptaków bezgrzebieniowych ma zastosowanie rozporządzenie Rady 2782/75/EWG z dnia 29 października 1975 r. w sprawie produkcji i obrotu jajami wylęgowymi i pisklętami drobiu hodowlanego(5) ustanawia wymogi odnośnie znakowania jaj wylęgowych, a jego rozporządzenie wykonawcze Komisji 1868/77/EWG(6) ustanawiające szczegółowe zasady stosowania, w szczególności dotyczące znakowania jaj wylęgowych oraz wymogi odnośnie ich identyfikacji stosuje się do jaj wylęgowych ptaków bezgrzebieniowych.

(4) Decyzja Komisji 96/659/WE z dnia 22 listopada 1996 r. dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko - krymskiej gorączki krwotocznej(7), ostatnio zmieniona decyzją 97/183/WE(8) zakazuje Państwom Członkowskim przywozu ptaków bezgrzebieniowych z Azji lub Afryki, chyba że zostaną udzielone dodatkowe gwarancje w związku z kongijsko - krymską gorączką krwotoczną; w celu zapewnienia zgodnego wprowadzenia w życie; przepisy wyżej wymienionej decyzji powinny zostać zintegrowane z niniejszą decyzją.

(5) W celu uniknięcia powtarzania się niektórych przepisów w poszczególnych aktach prawnych, decyzja 96/659/WE powinna zostać zmieniona, aby wykluczyć z jej zakresu ptaki bezgrzebieniowe, które objęte są niniejszą decyzją.

(6) W celu zapewnienia spójności decyzja 96/659/WE powinna zostać również zmieniona w odniesieniu do mięsa ptaków bezgrzebieniowych, aby wykluczyć z jej zakresu mięso ptaków bezgrzebieniowych, które objęte jest decyzją Komisji 2000/609/WE(9), ostatnio zmienioną decyzją 2000/782/WE(10).

(7) Zgodnie z decyzją 96/659/WE, z chwilą przybycia do Wspólnoty żywych ptaków ptaków bezgrzebieniowych pochodzących z krajów azjatyckich lub afrykańskich są one poddawane badaniom na obecność ektopasożytów; zgodnie z art. 15 ust. 4 lit. b) dyrektywy 90/539/EWG, drób rzeźny musi również zostać niezwłocznie przesłany do rzeźni miejsca przeznaczenia; ryzyko zdrowotne związane z zabiegami oraz opóźnienia związane z badaniem utrudniają przywóz ptaków bezgrzebieniowych przeznaczonych do uboju z krajów azjatyckich i afrykańskich.

(8) W trakcie ustanawiania warunków świadectw dla żywych ptaków bezgrzebieniowych z państw trzecich należy wziąć pod uwagę dyrektywę Rady 91/628/EWG z dnia 19 listopada 1991 r. sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i zmieniająca dyrektywy 90/425/EWG oraz 91/496/EWG(11), ostatnio zmienioną dyrektywą 95/29/WE(12).

(9) W celu osiągnięcia pełnej harmonizacji warunków regulujących przywóz żywych ptaków bezgrzebieniowych należy sporządzić wykaz państw trzecich, które mogą korzystać ze świadectw przy przywozie żywych ptaków bezgrzebieniowych; pod warunkiem udzielenia gwarancji, wykaz ten powinien obejmować między innymi Tunezję.

(10) Wykaz ten musi powstać w oparciu o główny wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz żywego drobiu i jaj wylęgowych, sporządzony zgodnie z decyzją Komisji 95/233/WE(13), ostatnio zmienioną decyzją 96/619/WE(14).

(11) Tunezja jak dotąd nie została włączona do głównego wykazu sporządzonego zgodnie z decyzją Komisji 95/233/WE; kraj ten jednakże nie udzielił gwarancji niezbędnych do wpisania do powyższego wykazu i decyzja 95/233/WE powinna zostać odpowiednio zmieniona.

(12) W celu skorzystania ze świadectw dla żywych ptaków bezgrzebieniowych państwa lub ich części muszą udzielić wystarczających gwarancji, aby uznać je za wolne od influenzy drobiu i rzekomego pomoru drobiu zgodnie z decyzją Komisji 93/342/EWG(15), ostatnio zmienionej decyzją 94/438/WE(16), lub stosować środki kontroli co najmniej odpowiadające środkom ustanowionym w dyrektywie Rady 92/66/EWG(17), ostatnio zmienionej Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, albo zaoferować gwarancje zdrowia zwierząt co najmniej odpowiadające gwarancjom określonym w rozdziale II dyrektywy 90/539/EWG.

(13) Kraje lub ich części znajdujące się w wykazie państw uprawnionych do korzystania ze świadectw dla żywych ptaków bezgrzebieniowych udzieliły niezbędnych gwarancji wymienionych powyżej.

(14) Republika Czeska, Izrael i Szwajcaria stosują środki kontroli do rzekomego pomoru drobiu co najmniej odpowiadające środkom ustanowionym dyrektywą Rady 92/66/EWG.

(15) Namibia i Republika Południowej Afryki udzieliły niezbędnych gwarancji w celu kontroli rzekomego pomoru drobiu oferując gwarancje zdrowia zwierząt co najmniej odpowiadające gwarancjom określonym w rozdziale II dyrektywy 90/539/EWG, w związku z czym zezwala się na przywóz żywych ptaków bezgrzebieniowych, które nie są przeznaczone do uboju na warunkach określonych w odpowiednich świadectwach w niniejszej decyzji, a państwa te przedstawiły Komisji odpowiedni, oparty na próbce statystycznej, plan nadzoru nad rzekomym pomorem drobiu w gospodarstwach, z których hodowane ptaki bezgrzebieniowe będą wywożone do Wspólnoty Europejskiej.

(16) Środki przewidziane w niniejszej decyzji, są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przepisy niniejszej decyzji stosuje się do przywozu ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 i 2 dyrektywy 90/539/EWG.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz:

a) ptaków bezgrzebieniowych do celów hodowlanych i użytkowych, które spełniają wymogi ustanowione w jednym z wzorów świadectw zdrowia zwierząt określonego jako wzór A i wzór B w załączniku II;

b) jaj wylęgowych ptaków bezgrzebieniowych, które spełniają wymogi ustanowione w jednym z wzorów świadectw zdrowia zwierząt określonego jako Wzór C i Wzór D w załączniku II;

c) jednodniowych piskląt ptaków bezgrzebieniowych, które spełniają wymogi ustanowione w jednym z wzorów świadectw zdrowia zwierząt określonego jako wzór E i wzór F w załączniku II;

d) ptaków bezgrzebieniowych rzeźnych, które spełniają wymogi ustanowione w jednym z wzorów świadectw zdrowia zwierząt określonego jako wzór G i wzór H w załączniku II,

pod warunkiem, że ptaki bezgrzebieniowe lub ich jaja wylęgowe pochodzą z państw trzecich lub ich części wymienionych we właściwej kolumnie załącznika I, że spełniają one wymogi właściwego świadectwa zdrowia określonego w załączniku II oraz że towarzyszy im stosowne świadectwo, należycie wypełnione i podpisane.

2.
Ptaki bezgrzebieniowe do celów hodowlanych i użytkowych, jaja wylęgowe i jednodniowe pisklęta ptaków bezgrzebieniowych muszą pochodzić z zakładów zatwierdzonych przez właściwy organ danego państwa trzeciego zgodnie z wymogami co najmniej odpowiadającymi wymogom ustanowionym w załączniku II do dyrektywy 90/539/EWG, pod warunkiem że zezwolenie takie nie zostało zawieszone lub cofnięte.
3.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz:

a) żywych ptaków bezgrzebieniowych jedynie wtedy, gdy zostaną zaopatrzone w tabliczkę na szyi i/lub mikroczipy zawierające kod kraju pochodzenia według ISO; mikroczipy takie muszą spełniać normy ISO;

b) jaj wylęgowych ptaków bezgrzebieniowych jedynie wtedy, gdy zostaną oznakowane pieczątką zawierającą kod państwa pochodzenia według ISO oraz numer identyfikacyjny gospodarstwa. Ponadto po kontroli przywozowej przesyłka musi zostać przewieziona bezpośrednio do miejsca jej przeznaczenia. Oznakowanie musi być zgodne z ogólnymi wymaganiami odnośnie obrotu jajami, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2782/75, ostatnio zmienionego rozporządzeniem wykonawczym (EWG) nr 1868/77;

c) jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt ptaków bezgrzebieniowych jedynie wtedy, gdy ich pudło zostanie oznakowane kodem państwa pochodzenia według ISO, numerem identyfikacyjnym zakładu oraz w widocznym miejscu czytelną informacją, że przesyłka zawiera ten szczególny produkt.

Artykuł  3
1.
Po przywozie ptaki bezgrzebieniowe hodowlane lub użytkowe oraz jednodniowe pisklęta ptaków bezgrzebieniowych są trzymane w odosobnieniu w gospodarstwie(-ach) miejsca przeznaczenia przez okres co najmniej sześciu tygodni od dnia przybycia lub do dnia uboju, jeżeli zostaną poddane ubojowi przed upływem takiego sześciotygodniowego okresu.
2.
Po przywozie jaj wylęgowych ptaki bezgrzebieniowe, które wylęgną się z takich jaj są trzymane w odosobnieniu przez okres co najmniej trzech tygodni od chwili wylęgu w wylęgarni lub w gospodarstwie(-ach), do którego zostały wysłane po wylęgu.
3.
W okresach wymienionych odpowiednio w ust. 1 i 2 oraz w trakcie wylęgu jaj, przywożone ptaki bezgrzebieniowe lub jaja oraz ptaki bezgrzebieniowe, które wylęgły się z takich jaj, są trzymane oddzielnie od ptaków niepochodzących z przywozu lub innego drobiu. Ptaki bezgrzebieniowe są trzymane w pomieszczeniach, w których nie ma innych ptaków bezgrzebieniowych lub innych stad drobiu, a jaja muszą być trzymane w osobnych inkubatorach i wylęgarniach.
4.
W drodze odstępstwa od ust. 3, Państwa Członkowskie mogą zezwolić na dołączenie przywożonych ptaków bezgrzebieniowych lub ich jaj odpowiednio do innego drobiu lub jaj znajdujących się w takich pomieszczeniach lub inkubatorach/wylęgarniach. W takim przypadku okresy wyznaczone odpowiednio w ust. 1 i 2, biegną od chwili wprowadzenia ostatniego przywożonego ptaka lub jaja, przy czym żaden ptak nie może opuścić takiego pomieszczenia przed upływem wyznaczonego okresu.
5.
Jeżeli ptaki bezgrzebieniowe pochodzą z krajów azjatyckich lub afrykańskich, po przybyciu do Wspólnoty zostają one poddane zabiegom w celu zagwarantowania, że zostały usunięte wszystkie znajdujące się na nich ektopasożyty. Czternaście dni po takim zabiegu ptaki bezgrzebieniowe są poddawane kompetycyjnemu testowi ELISA na przeciwciała kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej. Każdy ptak bezgrzebieniowy, który uzyska pozytywny wynik takiego jest niszczony. Każdy z ptaków, który miał z nim kontakt zostaje ponownie poddany testowi ELISA w terminie 21 dni po pierwszym badaniu i jeżeli uzyska pozytywny wynik cała grupa mająca z nim kontakt jest niszczona.
6.
Jeżeli ptaki bezgrzebieniowe lub jaja wylęgowe, z których wylęgną się pisklęta pochodzą z kraju uznanego za dotknięty rzekomym pomorem drobiu:

a) obiekty izolujące określone odpowiednio w ust. 1 i 2, muszą zostać sprawdzone i zatwierdzone przez właściwy organ przed rozpoczęciem okresu izolacji;

b) w okresach określonych odpowiednio w ust. 1 i 2, przeprowadza się test izolacji wirusa rzekomego pomoru drobiu z wymazu ze steku lub z próbek odchodów każdego ptaka;

c) jeżeli ptaki bezgrzebieniowe są przeznaczone dla Państwa Członkowskiego lub regionu, którego status został ustanowiony zgodnie z art. 12 ust. 2 dyrektywy 90/539/EWG, w uzupełnieniu testu izolacji wirusa rzekomego pomoru drobiu przeprowadza się badanie serologiczne każdego ptaka;

d) żaden ptak nie może zostać wypuszczony z izolatki do czasu uzyskania ujemnych wyników badania.

7.
Ptaki bezgrzebieniowe muszą zostać poddane badaniu klinicznemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii i jeśli to konieczne muszą być pobierane próbki w celu monitoringu stanu zdrowia ptaków co najmniej pod koniec okresów określonych odpowiednio w ust. 1 i 2.
8.
Okresy wymienione odpowiednio w ust. 1 i 2, zostają przedłużone w przypadku podejrzenia wystąpienia influenzy drobiu, rzekomego pomoru drobiu albo kongijsko-rymskiej gorączki krwotocznej do czasu wykluczenia takich podejrzeń.
Artykuł  4

Jeżeli ptaki bezgrzebieniowe, jaja wylęgowe i jednodniowe pisklęta i/lub ich stada pochodzenia są poddane badaniom zgodnie z wymogami świadectw ustanowionych w załączniku II, badania oraz pobierane próbek do badań muszą być przeprowadzone zgodnie z protokołami ustanowionymi w decyzji 92/340/EWG, o ile jest to właściwe.

Artykuł  5

Art. 1 decyzji 96/659/WE otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Państwa Członkowskie zabraniają przywozu z krajów afrykańskich i azjatyckich żywych ptaków bezgrzebieniowych, za wyjątkiem tych objętych decyzją 2001/751/WE, oraz przywozu z krajów afrykańskich i azjatyckich mięsa ptaków bezgrzebieniowych, za wyjątkiem mięsa ptaków bezgrzebieniowych objętego decyzją 2000/609/WE."

Artykuł  6

W załączniku I oraz w załączniku II do decyzji 95/233/WE dodaje się nową pozycję zgodnie z porządkiem alfabetycznym kodu ISO:

"TN

Tunezja

X

"

Artykuł  7

Niniejszą decyzję stosuje się do przesyłek uzyskujących świadectwa od dnia 1 stycznia 2002 r.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja skierowana jest do wszystkich Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 października 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 201 z 9.8.2000, str. 8.

(3) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56.

(4) Dz.U. L 196 z 7.8.1996, str. 13.

(5) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 100.

(6) Dz.U. L 209 z 17.8.1977, str. 1.

(7) Dz.U. L 302 z 26.11.1996, str. 27.

(8) Dz.U. L 76 z 18.3.1997, str. 32.

(9) Dz.U. L 258 z 12.10.2000, str. 49.

(10) Dz.U. L 309 z 9.12.2000, str. 37.

(11) Dz.U. L 340 z 11.12.1991, str. 17.

(12) Dz.U. L 148 z 30.6.1995, str. 52.

(13) Dz.U. L 156 z 7.7.1995, str. 76.

(14) Dz.U. L 276 z 29.10.1996, str. 18.

(15) Dz.U. L 137 z 8.6.1993, str. 24.

(16) Dz.U. L 181 z 15.7.1994, str. 35.

(17) Dz.U. L 260 z 5.9.1992, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 1

Wykaz państw trzecich lub części państw trzecich, które posiadają zezwolenie na wywóz żywych ptaków bezgrzebieniowych lub ich jaj wylęgowych do Unii Europejskiej

Kod ISO Państwo Część terytorium Hodowla i produkcja ptaków bezgrzebieniowych Jaja wylęgowe ptaków bezgrzebieniowych Jednodniowe pisklęta Ptaki bezgrzebieniowe rzeźne
AU Australia B D F -
BW Botswana B D F -
BR-1 Brazylia Stany Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Paraná, Sáo Paulo i Mato Grosso do Sul A C E G
CA Kanada A C E G
CH Szwajcaria A C E G
CL Chile A C E G
CY(*) Cypr(*) A C E G
CZ(*) Republika Czeska(*) A C E G
HR Chorwacja A C E G
EE(*) Estonia(*) A C E G
HU(*) Węgry(*) A C E G
IL Izrael A C E -
LT(*) Litwa(*) A C E G
LV(*) Łotwa(*) A C E G
MT(*) Malta(*) A C E G
NA Namibia B D F -
NZ Nowa Zelandia A C E G
PL(*) Polska(*) A C E G
RO Rumunia A C E G
SI(*) Słowenia(*) A C E G
SK(*) Republika Słowacka(*) A C E G
TN Tunezja A C E -
US Stany Zjednoczone Ameryki A C E G
ZA Afryka Południowa B D F -
(*) Stosowane do momentu, gdy dane państwo przystępujące stanie się członkiem Wspólnoty.

ZAŁĄCZNIK  II

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika
1 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2002/789/WE z dnia 10 października 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.274.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 18 października 2002 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2003/810/WE z dnia 17 listopada 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.305.11) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

- zmieniony przez art. 3 decyzji nr 2004/118/WE z dnia 28 stycznia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.36.34) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.281.24

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/751/WE ustanawiająca wymagania dotyczące zdrowia zwierząt i świadectwa weterynaryjne przy przywozie żywych ptaków bezgrzebieniowych i ich jaj wylęgowych z państw trzecich, w tym środki zdrowotne stosowane po ich przywozie, zmieniająca decyzję Komisji 95/233/WE ustalająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz drobiu i jaj wylęgowych oraz zmieniająca decyzję Komisji 96/659/WE w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do kongijsko-krymskiej gorączki krwotocznej
Data aktu: 16/10/2001
Data ogłoszenia: 25/10/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/10/2001