KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1251/1999 z dnia 17 maja 1999 r. ustanawiające system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych(1), w szczególności jego art. 9,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 1251/1999 zastąpiło system wsparcia dla producentów niektórych roślin uprawnych przewidziany rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1765/92(2), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1624/98(3). W następstwie zmian wynikających z nowego systemu i w świetle zdobytego doświadczenia zasady stosowania systemu płatności obszarowych powinny być zharmonizowane i w stosownych przypadkach uproszczone. Dla większej przejrzystości konieczne jest ujęcie w formie jednego aktu prawnego przepisów regulujących różne aspekty tego systemu, tj. następujących rozporządzeń Komisji:
rozporządzenia (EWG) nr 2467/92(4) zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 3738/92(5), rozporządzenia (EWG) nr 2836/93(6) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1503/97(7), rozporządzenia (WE) nr 762/94(8) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1981/98(9), rozporządzenia (WE) nr 1098/94(10) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1945/1999(11), rozporządzenia (WE) nr 1237/95(12) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 2017/97(13), rozporządzenia (WE) nr 658/96(14) ostatnio zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 610/1999(15) oraz rozporządzenia (WE) nr 1577/98(16).
(2) Płatności obszarowe przewidziane w rozporządzeniu (WE) nr 1251/99 muszą być ograniczone do niektórych ściśle określonych obszarów. Tylko jeden wniosek o płatność obszarową może być złożony w odniesieniu do działki uprawianej w danym roku gospodarczym. Działka uprawna, co do której złożony został wniosek o "pomoc obszarową" w ramach wspólnej organizacji rynku dla wszystkich innych produktów w odniesieniu do tego samego roku gospodarczego, nie może być jednocześnie objęta systemem płatności obszarowych. Płatności obszarowe mogą być przyznawane na uprawy objęte subsydiami w ramach systemu wynikającego ze wspólnotowej polityki strukturalnej i polityki ochrony środowiska.
(3) Artykuł 7 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 określa obszary kwalifikujące się do płatności obszarowych. Powyższy artykuł zezwala na pewne odstępstwa objęte kontrolą Państw Członkowskich, które nie mogą jednakże wpływać na skuteczność przepisów ustanowionych w rozporządzeniu (WE) nr 1251/1999. Aby uniknąć tego typu ryzyka, należy ustanowić odpowiednie środki w celu utrzymania na obecnym poziomie całkowitej powierzchni obszarów kwalifikujących się do płatności obszarowych i niedopuszczania do jej znacznego wzrostu. W tym celu niektóre wieloletnie uprawy powinny być uznane za włączone do płodozmianu. Obszary objęte programami restrukturyzacyjnymi mogłyby również zostać uznane za kwalifikujące się do płatności obszarowych. Konieczne jest zdefiniowanie, co oznacza restrukturyzacja, znaczny wzrost powierzchni rolnej i obowiązek zamiany obszarów kwalifikujących się do płatności obszarowych i obszarów niekwalifikujących się do nich.
(4) Należy unikać obsiewania obszarów jedynie w celu zakwalifikowania ich do płatności obszarowych. Niektóre warunki związane z zasiewem i uprawą roślin uprawnych muszą być określone, w szczególności w odniesieniu do roślin oleistych, białkowych, lnu i pszenicy durum. Należy przestrzegać lokalnych standardów w celu odzwierciedlenia różnorodności praktyk rolnych wewnątrz Wspólnoty.
(5) Celem wsparcia wspólnotowej polityki poprawy jakości w odniesieniu do rzepaku i rzepiku jedynie wnioskodawcy, którzy zasiali ziarno specjalnych odmian i o odpowiedniej jakości, kwalifikują się do płatności obszarowych. Dla określenia odmiany kwalifikującej się do płatności obszarowych oraz w imię zgodności, prostoty i prawidłowego gospodarowania źródło odniesienia powinien stanowić Wspólny Katalog Odmian Gatunków Roślin Rolniczych, ustanowiony dyrektywą Rady 70/457/EWG(17), ostatnio zmienioną dyrektywą 98/96/WE(18); jednakże dla roku gospodarczego 2000/01, w imię klarowności i podtrzymania ciągłości, źródłem odniesienia powinny być odmiany kwalifikujące się do płatności obszarowych w ramach poprzedniego systemu. Wspólnotowe standardy zawartości glukozynolanu i kwasu erukowego dla nasion rzepiku i rzepaku powinny być jasno określone, winny być ustanowione testy na pomiar zawartości glukozynolanu i kwasu erukowego w próbkach nasion. Konieczne jest wyjaśnienie stanowiska przyjętego wobec mieszanek różnych odmian rzepiku i rzepaku oraz innych kategorii nasion. Należy również określić odmiany nasion słonecznika z przeznaczeniem na cele spożywcze.
(6) Państwa Członkowskie, w których kukurydza nie jest rośliną tradycyjnie uprawianą, mogą ustanowić obszar bazowy dla kiszonki z trawy. Konieczne jest jednak zdefiniowanie pojęcia kiszonki z trawy.
(7) Powinny być ustalone standardy dla słodkiego łubinu i testy w celu określenia, czy próbka kwalifikuje się jako łubin słodki, czy nie.
(8) Artykuł 5 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 przewiduje przyznawanie dodatku do płatności obszarowej dla producentów pszenicy durum w regionach, w których jest ona tradycyjnie uprawiana, i określa maksymalną gwarantowaną powierzchnię dla każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego. Ta maksymalna gwarantowana powierzchnia może być rozdysponowana pomiędzy regiony produkcyjne. W odniesieniu do wielkości takich regionów produkcyjnych powinno się stosować regułę de minimis w celu uniknięcia rozdrobnienia i dla zachowania zasady proporcjonalności przy stosowaniu kar wynikających z przekroczenia powierzchni. Niektórym Państwom Członkowskim przyznano obszary kwalifikujące się do specjalnej pomocy dla pszenicy durum, które nie są obszarami tradycyjnej uprawy tego gatunku zboża. Regiony Państw Członkowskich, które z tego skorzystają, powinny być określone. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1251/1999 należy używać certyfikowanego ziarna pszenicy durum. Należy podjąć konkretne środki w celu zapewnienia, że takie właśnie ziarno zostanie wykorzystane. Żeby uniknąć problemów z dostawą i zakłóceń na rynku certyfikowanego ziarna, należy ustalić minimalną ilość oraz okres przejściowy, w czasie którego zamierza się osiągnąć tę ilość ziarna. Dla zachowania różnorodności praktyk rolnych w Państwach Członkowskich i w ich regionach ustalenie minimalnej ilości i przyjęcie wszelkich stosownych środków przejściowych należy pozostawić w gestii zainteresowanych Państw Członkowskich.
(9) Rozporządzenie (WE) nr 1251/1999 przewiduje między innymi system płatności obszarowych w ramach systemu regionalnych obszarów bazowych. Z jednej strony w celu zachowania przejrzystości, z drugiej strony dla należytego gospodarowania tymi obszarami, liczba hektarów objętych systemem płatności obszarowych i sposób ich rozdysponowania powinna być określone dla każdego Państwa Członkowskiego.
(10) Artykuł 3 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 zezwala w ramach planów regionalizacji na rozróżnienie pomiędzy obszarami nawadnianymi i nienawadnianymi. Należy zdefiniować pojęcie nawadniania. Osobny obszar bazowy może być ustanowiony dla kukurydzy. W niektórych Państwach Członkowskich obszar ten może w dużej mierze odnosić się do kukurydzy na kiszonkę. Z uwagi na specyfikę kukurydzy na kiszonkę plony nie muszą być wyrażane w tonach na hektar. Plon stosowany w takim przypadku musi być zdefiniowany. Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość ustanowienia plonu stosowanego dla kukurydzy na kiszonkę w odniesieniu do plonu porównywalnych roślin uprawnych w danym regionie.
(11) Powierzchnie brane pod uwagę przy szacowaniu przekroczeń obszaru bazowego oraz zasady określania rozmiarów takich przekroczeń powinny być jasno sprecyzowane. Jeśli osobny obszar bazowy jest ustalony dla kukurydzy, obszarów nawadnianych bądź kiszonki z trawy, należy ustanowić specjalne zasady w odniesieniu do powierzchni branych pod uwagę przy obliczaniu przekroczeń danego obszaru bazowego. Zasady ustalania ewentualnych przekroczeń obszaru bazowego muszą gwarantować przestrzeganie obszaru bazowego w każdym przypadku. Należy również określić sposób obliczania przekroczeń w odniesieniu do maksymalnej gwarantowanej powierzchni dla pszenicy durum.
(12) W celu uniknięcia skomplikowanych planów regionalizacyjnych, w następstwie których rzeczywiste plony przekroczyłyby znacznie plon referencyjny, rozporządzenie (WE) nr 1251/1999 przewiduje proporcjonalne dostosowanie płatności obszarowych w stosunku do przekroczeń średniego plonu wynikającego z planów regionalizacyjnych. Dane niezbędne do obliczania przekroczeń plonu referencyjnego muszą być dostępne w odpowiednim czasie. Procedura stosowana przy ustalaniu tego typu przekroczeń powinna być określona, a plon referencyjny wynikający z planów podziału regionalnego powinien być ustalony zgodnie z kryteriami określonymi w art. 3 powyższego rozporządzenia.
(13) Zgodnie z art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999, zakwalifikowanie do płatności obszarowych jest uzależnione od zobowiązania się zainteresowanych producentów do odłogowania części należących do nich gruntów. W celu zapewnienia, że odłogowanie przyczynia się do poprawienia równowagi na rynku, należy określić szczegółowe zasady wprowadzania w życie systemu, które zapewnią mu niezbędną skuteczność i zgodność z ogólnym systemem wprowadzonym przez rozporządzenie (WE) nr 1251/1999. W tym celu, podczas gdy obszary inne niż te wymienione w art. 7 powyższego rozporządzenia nie powinny być definitywnie wykluczone z systemu, należy opracować zasady porównywania obszarów zaliczonych do odłogowanych z tymi, które są przyjęte do obliczania regionalnego obszaru bazowego. Skuteczność systemu może się zwiększyć, jeśli zostaną określone zasady odłogowania stosowane przy niepodzielnych obszarach o minimalnej wielkości. Należy również ustanowić przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz utrzymania i wykorzystania gruntów odłogowanych. Rozporządzenie (WE) nr 1251/1999 zwalnia z obowiązku odłogowania producentów, których wniosek nie przekracza produkcji odpowiadającej 92 tonom zbóż. Należy określić metodę stosowaną dla obliczania 92-tonowego limitu. Dla przejrzystości należy ustanowić zasady postępowania w przypadkach niewypełnienia obowiązku odłogowania.
(14) Minimalny okres, w którym grunty są odłogowane, musi, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1251/1999, obejmować przynajmniej cykl uprawowy roślin uprawnych. Jednakże, w celu uwzględnienia niektórych okoliczności, powinno się zapewnić możliwość użytkowania gruntów odłogowanych przed upływem tego minimalnego okresu.
(15) Należy ustanowić zasady w celu zagwarantowania, że rolnicy, którzy podejmują się odłogowania na okres nieprzekraczający pięciu lat gospodarczych, otrzymują minimalną płatność. Należy ustalić korekty i kary stosowane w ramach tego systemu.
(16) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3653/90 z dnia 11 grudnia 1990 r. wprowadzające środki przejściowe regulujące wspólną organizację rynku zbóż i ryżu w Portugalii(19), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1664/95(20), ustala bezpośrednią pomoc na hektar na niektóre zboża uprawiane w Portugalii w trakcie okresu przejściowego. W myśl art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 tego typu pomoc może być brana pod uwagę przy obliczaniu wyrównań jedynie na obowiązkowe odłogowanie.
(17) Artykuł 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 nakłada na producentów zbóż, roślin oleistych i białkowych obowiązek zakończenia zasiewu najpóźniej do 31 maja. W niektórych przypadkach, ze względów klimatycznych, okres zasiewu może być przedłużony po 31 maja. W niektórych regionach terminy zasiewu i składania wniosków powinny być przedłużone. Jednakże terminy te nie powinny wpłynąć niekorzystnie na skuteczność systemu wsparcia ani też nadwerężyć systemu kontroli wprowadzonego rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3508/92(21), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1036/1999(22).
(18) W celu zapewnienia regularnych dostaw kukurydzy cukrowej dla przemysłu przetwórczego w ciągu całego roku gospodarczego producenci muszą być w stanie rozłożyć zasiew na dłuższy okres czasu. Dlatego ostateczny termin zasiewu kukurydzy cukrowej powinien zostać przesunięty na 15 czerwca.
(19) Artykuł 10 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 1251/1999 w odniesieniu do tych Państw Członkowskich, w których występuje ryzyko, że obszar referencyjny może zostać znacznie przekroczony, przewiduje ograniczenie powierzchni, w stosunku do której indywidualni producenci mogą ubiegać się o płatności obszarowe specyficzne dla upraw roślin oleistych. Taki limit musi być ustanowiony na podstawie obiektywnych kryteriów i wyrażony jako wielkość procentowa kwalifikujących się terenów rolnych należących do producenta. Limit może być różny, w zależności od regionalnego obszaru bazowego. Producenci muszą zostać powiadomieni o limicie przed datą rozpoczęcia zasiewu roślin oleistych. Jeśli wnioski producentów o płatności obszarowe specyficzne dla upraw roślin oleistych obejmują powierzchnię przekraczającą limit, nadwyżka powierzchni musi zostać wyłączona z wniosku. Grunty odłogowane, dla których wypłacane są płatności obszarowe, mogą zostać ograniczone odpowiednio.
(20) W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu płatności obszarowych w odniesieniu do każdego roku gospodarczego należy przeprowadzić nadzór statystyczny stosowania systemu płatności w danym roku. Dla celów prognoz budżetowych na poziomie Komisji tymczasowe dane liczbowe muszą być dostępne najpóźniej do 15 września bieżącego roku gospodarczego. Należy ustalić termin powiadomienia o ostatecznej stawce za przekroczenia. W odpowiednim czasie należy podać do wiadomości datę, w odniesieniu do której oblicza się przekroczenia obszarów bazowych i maksymalnej gwarantowanej powierzchni dla pszenicy durum oraz podział tej ostatniej na składowe obszary bazowe lub regiony bazowe.
(21) System przewidziany w rozporządzeniu (WE) nr 1251/1999 będzie obowiązywał począwszy od roku gospodarczego 2000/2001. W celu zapewnienia zainteresowanym producentom możliwości zasiewu, jak również przeprowadzenia przez nich odłogowania i złożenia wniosków o płatności obszarowe dla wyżej wymienionego roku gospodarczego zgodnie z zasadami stosowania nowego systemu i w świetle uzyskanej wiedzy, przepisy niniejszego rozporządzenia powinny wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
(22) Komitet Zarządzający ds. Zbóż nie wydał opinii w terminie ustalonym przez jego przewodniczącego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.Sporządzono w Brukseli, dnia 22 października 1999 r.
|
W imieniu Komisji |
|
Franz FISCHLER |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 1.
(2) Dz.U. L 181 z 1.7.1992, str. 12.
(3) Dz.U. L 210 z 28.7.1998, str.3.
(4) Dz.U. L 246 z 27.8.1992, str. 11.
(5) Dz.U. L 380 z 24.12.1992, str. 24.
(6) Dz.U. L 260 z 19.10.1993, str. 3.
(7) Dz.U. L 202 z 30.7.1997, str. 48.
(8) Dz.U. L 90 z 7.4.1994, str. 8.
(9) Dz.U. L 256 z 19.9.1998, str. 8.
(10) Dz.U. L 121 z 12.5.1994, str. 12.
(11) Dz.U. L 241 z 11.9.1999, str. 14.
(12) Dz.U. L 121 z 1.6.1995, str. 29.
(13) Dz.U. L 284 z 16.10.1997, str. 36.
(14) Dz.U. L 91 z 12.4.1996, str. 46.
(15) Dz.U. L 75 z 20.3.1999, str. 24.
(16) Dz.U. L 206 z 23.7.1998, str. 17.
(17) Dz.U. L 225 z 12.10.1970, str. 1.
(18) Dz.U. L 25 z 1.2.1999, str. 27.
(19) Dz.U. L 362 z 27.12.1990, str. 28.
(20) Dz.U. L 158 z 8.7.1995, str. 13.
(21) Dz.U. L 355 z 5.12.1992, str. 1.
(22) Dz.U. L 127 z 21.5.1999, str. 4.
(23) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 103.
(24) Dz.U. L 218 z 6.8.1991, str. 1.
(25) Dz.U. L 356 z 24.12.1991, str. 17.
(26) Dz.U. L 132 z 28.5.1988, str. 3.
(27) Dz.U. L 196 z 18.7.1986, str. 1.
(28) Dz.U. L 181 z 1.7.1992, str. 21.
(29) Dz.U. L 193 z 20.7.2002, str. 1.
(30) Dz.U. L 391 z 31.12.1992, str. 36.
(31) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2309/66.
(32) Dz.U. L 193 z 29.7.2000, str. 16.
(33) Dz.U. L 169 z 10.7.1969, str. 3.
(34) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 21.
(35) Dz.U. L 63 z 21.3.1995, str. 1.
ZAŁĄCZNIKI
1 Art. 3 ust. 1 lit. c):- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
2 Z dniem 1 lipca 2004 r. od stosowania art. 3 ust. 1 lit. d) wprowadzono odstępstwo w stosunku do Malty zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 734/2004 z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.114.12).
3 Art. 3 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
4 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1035/2003 z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.150.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.
5 Art. 4 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
6 Art. 4 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
7 Art. 6 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
8 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
9 Art. 7a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
10 Art. 7b dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
11 Art. 7b ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
12 Art. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 556/2001 z dnia 21 marca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.82.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
13 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 206/2004 z dnia 5 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.34.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.
14 Art. 19 ust. 1 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
15 Art. 19 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 210/2003 z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.28.33) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1360/2003 z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.194.35) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 4 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1408/2003 z dnia 7 sierpnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.201.5) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 18 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1492/2003 z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.214.8) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 sierpnia 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 i 2 rozporządzenia nr 1106/2004 z dnia 11 czerwca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.211.12) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 sierpnia 2003 r. z dniem 15 maja 2004 r.
16 Art. 19 ust. 3:- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 210/2003 z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.28.33) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1360/2003 z dnia 31 lipca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.194.35) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 4 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 1408/2003 z dnia 7 sierpnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.201.5) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 18 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1492/2003 z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.214.8) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 1 sierpnia 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 i 2 rozporządzenia nr 1106/2004 z dnia 11 czerwca 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.211.12) wprowadzającego odstępstwo od jego stosowania z dniem 15 maja 2004 r.
17 Art. 23a dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
18 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
19 Załącznik VI:-zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1454/2000 z dnia 3 lipca 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.163.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2000 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 335/2003 z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.49.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 206/2004 z dnia 5 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.34.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.
20 Załącznik VII:-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
21 Załącznik IX zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
22 Załącznik X zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
23 Załącznik XI:-zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
24 Załącznik XII:-dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2-4 rozporządzenia nr 556/2001 z dnia 21 marca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.82.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 335/2003 z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.49.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1035/2003 z dnia 17 czerwca 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.150.24) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 206/2004 z dnia 5 lutego 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.34.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2004 r.
25 Załącznik XIII:-dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 2860/2000 z dnia 27 grudnia 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.332.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 327/2002 z dnia 21 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.51.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2002 r.
26 Załącznik XIV dodany przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1157/2001 z dnia 13 czerwca 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.157.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2001 r.